Východočeský servis – šesté soustředění s Davidem de Wispelaere

9. 10. 2006 Vladimíra Cermanová Autor fotek: Vladimíra Cermanová

Ve Spomyšli jsme se sešli 2. a 3.10. 2006. Vše opět zorganizovala sl. Hudečková za podpory majitele areálu ing. Myslíka; mgr. Hájková byla ještě nepřítomna, protože ji plně zaměstnává její čerstvé miminko.

V účasti jezdců a koní byly malé změny. Stálé (staré? ) jádro zůstalo, nově přijela Jana Vobořilová s Gregem, která nahradila Doxe Soni Kalouškové. Dox před stáží okulhal, měl zánětlivé ložisko v kopytě, takže Soňa přijela jen s Gurou.

Shajmi s Terezkou Češkovou ohlásil na termín stáže předem nasmlouvané natáčení, takže jeho místo obsadila mgr. Simona Šašková s Remozou.


Renata Malínková – Asie: vnitřní netahej dozadu, ruce neroztahuj od sebe. Když se začne kulatit, dej jí ruku a udržuj stálý kontakt. Dej jí šanci dát hlavu dolů. Uvolni své ruce, ať si najde udidlo. Když jí dáš otěž a ona dá hlavu nahoru, nezkracuj otěž a nesnaž se ji dát dolů, to je špatně. Ona tam přijde za chvíli sama. Nezapomínej na kruhu na vnější nohu. Dopředu ji nežeň, ať neztuhne v zádech, nech ji v jejím tempu, kdy je ještě uvolněná. Všechno chce svůj čas. Přechody dělej, když není v tenzi.Filip Kološ - Bon Voyage: nedávej holeně dopředu a tolik se nezakláněj – musíš si vyřešit nepadnoucí sedlo. Při přechodu do kroku povol trochu otěž, aby kůň hledal kontakt a zkulatil se, nedrž ho, jinak ztratí hřbet a zadní nohy zůstanou za ním. Jakmile máš problém v ruce, znamená to, že je problém někde v zádech v uvolnění. Když chceš zrychlit, stačí jen popustit ruce, když chceš zpomalit, stačí jen zasednout, nohy k tomu nepotřebuješ, nepoužívej tolik nohy na pobízení, je to zbytečné v této fázi, nemáš jenom nohy, máš i sed. Ze shromážděného uvolněného klusu ho jen lehce pusť do středního, bez přílišného pobízení a tlačení. Na kruhu vnitřní noha do vnější otěže, vnější noha za podbřišník. Od minule je vidět zřetelný pokrok – kůň nechodí tolik vysoko ani za otěží.Jana Vobořilová – Greg: paty dolů, speciálně vnitřní patu, ramena dozadu, narovnej se, seď rovně, lopatky k sobě, jinak se kůň nemůže tolik zkulatit. Jezdi víc sedem, nebudeš muset tolik ručkovat po otěži. Na kruhu udržuj stále stejné ohnutí. Z vnitřní nohy do vnější otěže, vnitřní ruku nabídni, a´t se může zkulatit a jít dopředu.

Iva Podsklanová – Hennessy: vyměnila jsi sedlo a zlepšil se ti sed, lépe se pohybuješ s koněm. Nezatáčej vnitřní otěží, proto ti vytrhává vnější, koně víc ohni kolem vnitřní holeně a používej vnější holeň. Kruh zvětšuj přes vnitřní holeň. Přechody dolů dělej bez rukou, jen sedem. Uvolni se.
Jitka Balcarová - Great Dreem: kůň se roluje, máš příliš vysokou ruku. Od minule je ale lepší. Zkrať si otěž, aby ruce mohly jít trochu dolů a netahej je nahoru. Lehčí sed a paty dolů. Kůň nechce jít doprava, protože ti klesá levé rameno a zvedáš pak ruku. Při přechodech dolů by měl být kůň ve větším klidu.

Ing. Soňa Kaloušková – Gura: ve vlnovkách nepoužívej tenzi v ramenou a zádrž, ale nabídni a pobídni. Klisna nepracovala 14 dní, začla až 5 dní před stáží, takže byla trochu živější. Když používáš na levou ruku moc levé ruky, ohýbá se příliš v krku, víc doleva mají však být její ramena. Nechej jí krk vytáhnout trochu dolů, dej delší otěž, ať krk může jít trochu níž, ale zůstaň v dobrém kontaktu, na stálém přilnutí. Krk níž i při cválání, na kruhu nezapomeň na vnější nohu, neztrácej kontakt.
Mgr. Simona Šašková – Remoza: když jí dáš na chvíli vnitřní otěž, naučí se, že ji nepotřebuje k tomu, aby byla balancovaná. Neboj, pomalejší tempo není na závadu, klisna se musí prvně vybalancovat, najít rovnováhu a neutíkat. Buď klidnější ve středu těla – jinak nemůžeš ovládat koně. Sed má být stabilní, jinak nemůže být stabilní kůň, musíš mít sílu i v klidnějším sedu. Vnější ruku máš příliš nahoře, ruce k sobě. Při cválání nabídni vnitřní otěž. Když ti chce přejít do klusu, pobídni ji holení, drž ji sedem, ne rukama, vnitřní ruka měkčí, vnější víc dole.Mistr na Remoze: na nové koně si často sedá, aby si je "otestoval", našel snadněji k nim cestu, získal přehled.Dana Benešová – Marleen: nesmí příliš ohýbat krk, neohýbej ji tolik vnitřní rukou, horní linie pak není kompletní, ale na tři kusy, v obou otěžích stejné přilnutí. Na kruhu ji přistav trochu ven, aby se narovnala. Drž vnější otěž a vnější nohu. Je velmi senzitivní na vnitřní holeň. Nech krk klesnout níž. Více se uvolni ve cvalu, uvolni na kruhu vnitřní otěž, ať může snížit krk, drž plece dovnitř.Katka Mestenhauserová - Peggy: klisna se cítí velice svázaná otěžemi, je velmi napnutá, stále hází hlavou. Je to čtyřleté miminko a tak s ní musíte pracovat, ne jako s dospělým. Vidíš, že když zjistila, že se nemusí bát, že ji nebudeš držet za hubu a chceš jen, aby reagovala na sed a šla dopředu, že hlavou mlátit přestala. Nech ji vytáhnout krk.Vlaďka Cermanová – Corlandus: stále dokola – nedívej se dolů, seď rovně a v koni. Jakmile získáš spojení mezi vnitřní nohou a vnější otěží, musíš cítit v obou rukou koně stejně. Přechody v uvolnění bez změny postavení (vnitřní noha, sed). Pozor, aby při dovnitř plec na kruhu kůň nevybočoval ven. Vnější holeň za podbřišník. Aktivizuj ho dopředu. V obratech nabídni vnitřní otěž. Kůň je na velmi dobré cestě, pokračuj tak dál.


Jezdecký potěr je potřeba pěstovat a Jitka o něj dobře pečuje. Její dcera s námi jezdí na stáže pravidelně, od svých prvních týdnů života.

Ty paty jí zatím tolerujeme.

Podobné články

Také jste – alespoň někde a někdy – zaznamenali rozpor v tom, v jaké pozici nosí hlavu někteří úspěšní drezuráci a jak by ji podle všeho nosit měli?…

Vitalis

Je módním trendem mluvit o tom, jak si bohaté paničky koupily svoji cestu na vrchol mezinárodních drezurních závodů. Pravdou je, že to téměř vždy…