Východočeský servis – po dvanácté na slovíčko s Davidem de Wispelaere

21. 7. 2008 Vladimíra Cermanová Autor fotek: J. Hudečková

Na přelomu června a července jsme se sešli na dvanácté stáži s p. D.de W. opět ve Sloupně, v sídle rodiny Vobořilových. Zamyslete se nad svými jezdeckými problémy, možná, že zde objevíte stopu, vedoucí k jejich odstranění.Další ze stáží s panem Davidem de Wispelaere máme za sebou a zde se dozvíte, jak vše probíhalo. Pokud by se vám snad zdálo mé pero někdy trošku břitké, prosím o trošku shovívavosti - jednak vzhledem k mému věku (stále mladistvému), ale hlavně proto, že jsem nyní bez koně pod sedlo. Corlandus našel novou milující rodinu, takže se nyní cítím konečně na koni a dle zákona padajícího exkrementu klidně tuto situaci využiju. Buďte bez obav, za pár měsíců budu zase hezky hodná a pokorná. Navíc jsem shlédla pouze první den, ten bývá vždycky horší, druhý den jsou již všichni úžasní, ale aspoň je o čem psát. Z permanentní chvály se nikdo ještě jezdit nenaučil a sladké články jsou nuda. Také počítám s tím, že často jednoho potěší, když ani druhý nemá na růžích ustláno.

První ve spárech, tudíž ještě při síle, mám kamarádku z nedaleka. IVA BEČKOVÁ s kladrubskou šimlou IDENCE – 5 (po Generalissimus Area XXXI) jela totiž první. (A navíc ignorovala dobře míněné rady z řad diváků a ani se nepokusila mě uplatit.) Nejdříve tedy hovoří David:
- Klisna se příliš dobře ohýbá vlevo, proto dej pozor, aby jsi ji příliš nepřistavovala, pak se zlomí.
- Když jedeš na levou ruku, na čtvrtlinku a ustupuješ vpravo, používej pravou holeň a pravou ruku.
- Na kruhu se snaž udržovat ohnutí, na kruhu vpravo dbej na pravou holeň do vnější otěže a následně z něj jeď ustupováním na holeň na stěnu a udržuj sestavení.
- Ruce výš, jakmile sníží hlavu, nabídni vnitřní otěž, v přechodu do kroku velmi měkkou ruku, kontakt velmi měkký, dýchající zápěstí, palce nahoru
- Nesnaž se ji brzdit rukama, ale sedem ji zpomaluješ a tím ti změkne v ruce. Nemůže vnímat tvůj sed, když by byla navalená v ruce. V rukách musí hledat jen oporu, ujištění, ovládáš sedem a holení.
- Klidný sed, snaž se držet stejné tempo. Není jednoduché na ní sedět, nepoužívá záda, ale cvičením, co jsme dnes dělali, se je používat naučí. Jakmile posílí záda, budeš mít nezávislý sed, nebude se ti opírat tolik o ruku. Musíš se naučit nepoužívat takhle ruku, nedávat jí tu berličku. Je to kůň, který netoleruje chyby v sedu, takže tě naučí dobře sedět.A mě se chce něco říct… : Ivo, čeká tě mučednická cesta, nezávidím ti ani chlup, v jiné pozici je jezdec s naprosto stabilním sedem, se zkušenostmi a vytrénovanou předvídavostí a v jiné jezdec, který se to ještě učí. Budeš muset být hodně silná, hlavně psychicky. Až budou tvé deprese dosahovat vrcholu, ozvi se, něco s tebou udělám, nebo ti na ně aspoň prodám Mladý ječmen.

Druhá jela SOŇA KALOUŠKOVÁ, moje oblíbená „paníinženýrkaautomáztuzexu“, se svojí srdeční slabostí andalusanem JALEO (po Vrbino):- Vnitřní rameno musí jít dovnitř, ne ven, při oblouku vpravo používej levou holeň.
- Při cvalu vlevo dej vnější ruku níž a vnitřní povol, drž ho nohama, aby šel rovně, kruhy prosím pravidelně.
- Není pro něj problém dělat stranové cviky, ale vykročit z nich rovně, dopředu a na kontaktu ano, musíš mít kontakt stálejší
- Je zvyklý chodit víc přistavený doleva, kontakt na obou stranách, aby našel oporu
- Do stran jen jemně a krátce a hned dopředu
- Při cvalu vpravo méně přistav, vlevo se sám přistavuje, ale nesmíš jezdit bez kontaktu vlevo, uvnitřA já pokračuji: Jaleo byl v sobotu dost nervozní a vzrušený z cizích koní a lidí, takže hodně v tenzi. Soňa dobře sedí, ale v této situaci ztrácela kontakt, a to i venku a neměla ho před sebou. Trochu slušnější práci s ním prý dělá teprve měsíc, ale je zajímavé, že v neděli se dle informací proměnil v příjemné neviňátko, takže poskytl jezdkyni pěknou tréninkovou hodinku.

Třetí jela a poprve se svým koněm vedoucí celé akce JARMILA HUDEČKOVÁ. Přivezla svého šestiletého, od mala s láskou opečovávaného kladrubského hřebce SIGLAVY PAKRA SAVONA – 50:- Když zvedne hlavu, máš kontakt vydržet, aby věděl, že už nemůže chodit jen na volné otěži. Když dá hlavu dolů, tak povol.
- Na pravou ruku jde lépe jak na levou. Na levou má tendenci se přistavit ven = jezdi ho v pozici jako do ustupování na holeň
- Ve cvalu také – dostat na kontakt a pak nabídnout otěž směrem dolů.
- Když dá hlavu nahoru, jde kůň do nečistého kroku, takže dbej, aby byl dole. Na druhou stranu má tendenci zalézat v této pozici za otěž, ale přesto mu nedovol jít s krkem nahoru. Až se mu posílí zádové svaly, ustálí se i správná pozice krku a přestane zalézat. V této chvíli je to menší chyba než hlava nahoře, tenze a nečistota kroku. Kůň pracuje letos až od března, takže záda nemají ještě potřebnou sílu.
- Když zaleze, hned ho pobídni, aby nos strčil dopředu. Je velmi jemný a vstřícný, ale naštěstí ho za hubu nejezdíš. Jeho mohutnost klame, je to ještě mimino, je třeba ho jezdit v klidu a s nosem dopředu.No, mě se hřebec líbí, chodí v kmihu a v prostoru. Jsem zvědavá, jestli se na další stáži to zalézání za otěž ještě projeví, nebo bude nějaká změna.

Domácí JANA VOBOŘILOVÁ přišla na halu nejprve s ryzkou PRESTIGE (po Papilion), se kterou se zúčastnila i minulých stáží, pořádaných v jejich areálu.
- V ustupování ne tak rychle, pozvolněji.
- Na kruhu ve cvalu dej vnější nohu víc dozadu a snaž se víc zůstat v klidu, víc působit sedem, ne rukama, vnější holeň víc za podbřišník, lepší ohnutí, veď ji svými holeněmi
- Při vyjetí z kruhu na stěnu použij vnitřní holeň dřív, ale vnitřní ruka musí zůstat měkká.
- Víc ohnutí v překroku i v pleci.
- Zastavováním a couváním se dostane lépe na zadek a ve středním klusu nebude pak už utíkat, musí ale jít ze zádě.
- Dělej čtvrtpiruety do čtverce, pak půlpiruetu a nacválej z ní. Podpoř ji vnitřní nohou, ne vnitřní rukou. Je to velmi dobré cvičení na shromáždění. Vnitřní otěž musí být měkká a klidná.
- Snaž se ji shromáždit co nejvíce, ale bez navalení do ruky, sedni si rovně a drž ji sedem, z toho pak prodluž klus, ale na přechod zpátky použij víc sedu, ne ruku.
- Jakmile lehne do ruky, je to pro tebe signál, že je na předku a ztratí chody, bude cupitat. V té chvíli si musíš sednout rovně a udělat co jsem říkal.Mě se jevila kobyla tuhá, neohebná. Neohne se v rozích, na kruhu ani při stranových pracích. Často se dívá ven. Ke konci měla pár okamžiků, kdy byla uvolněná, ale ani pak nebyla nijak víc přistavená. Přitom Jana fakt hezky sedí. Zřejmě to nebude jednoduše jezditelný kůň, proto myslím, že by bylo potřeba ji v tréninku víc gymnastikovat prací na dvou resp. třech stopách, víc ji posadit a víc ohýbat, přistavovat.

Nováčkem byla PRAUSOVÁ PETRA s valachem DELONGO (po Diktant Slatiňanský, tj. po známém Tristanovi Jirky Cipry).
- Nenechte ho koukat ven, použijte vnitřní holeň, v rozích i na kruhu víc vnitřní holeně a víc vnější otěže, otěž ne prověšenou. Když říkáte, že kouká ven a nechce vnější kontakt, musíte víc působit vnitřní holení a sedem, ne rukou. Pokud se neohne kolem vnitřní holeně, musí se naučit reagovat na holeň, nejlépe cvikem ustupování na holeň.
- Nedávejte vnější ruku v ustupování na holeň ke svému koleni, ale klidně trošku výš a trošku od koně. Jakmile si vezme udidlo, máte kontakt, a může odpovídat zadníma nohama.
- Nacválat mu nejde ne proto, že by nechtěl, ale protože nemá s vámi spojení mezi hubou a zadníma nohama. Tím, že pustíte přitom otěž, se jen ztratí.
- Přilnutí musíte držet stále, i na dlouhé otěži.
- Jakmile dá hlavu dolů, zpomalí a uklidní se, ale šlape pořád, vždy ho za to „správně“ pochvalte, aby věděl, co je dobře. On by vás rád poslechl, ale to, co mu říkáte, musí být čisté a jasné. On ne že nechce, ale on nerozumí. Musíte být stručná a jasná, musíte vědět, co chcete a pak ho i pochválit.
- Ruce před sedlo nad kohoutek, ne k břichu.
- Na kruhu se dívejte do středu kruhu, správně si sedněte a vidíte, on zůstal také přistavený správně, nepodíval se ven.
- Musí se naučit chápat vaše pomůcky, vidíte, že vyhledává udidlo, že ho chce.Je velmi těžké zjistit po letech ježdění, že jsme to nedělali příliš dobře. Ještě těžší je potlačit svoje pošramocené ego a přijmout tu nechutnou skutečnost. Oprášit někdy velmi dobře schovanou pokoru. Někdo zůstane slepý, i když má informace na podnose, ale každý má možnost volby. Můžeme jen ukázat, otevřít bránu, kdo chce, vstoupí. Já vám přeji, abyste vydržela a vykročila s námi.

JANA VOBOŘILOVÁ představila jako svého druhého koně skorotrakhena BERRY NICE (po Rafinad).
- Na kruhu ho vnější holení lépe ohni a pobízej vnitřní holení do vnější otěže.
- Stabilizuj kontakt, dobře ho ohýbej přes holeň, sedem ho veď, aby šel zádama dopředu a zůstával na otěži, aby hledal kontakt.
- Pozor ve cvalu na velkém kruhu, aby ti nešel do ruky, měkký kontakt. Přechod do klusu udělej, jakmile je měkký a hned ustupuj ze ¼ linky v klusu na dlouhou stěnu, on se vybalancuje a na dlouhé stěně nacválej, na velký kruh a celé cvičení opakuj.
- Na stěně jezdi trochu plec vpřed, aby se narovnal. Měkká ruka, vnitřní holeň do vnější otěže.
- Někdy zatuhne a začne pospíchat. Pokud bys ho nedokázala kočírovat sedem a navalil by se ti do ruky, hned udělej plec nebo ustupování, ať se zaměstná.
- Dbej, aby šel dobře zády.
- Na kruhu vpravo ho ohni kolem pravé holeně, ale tak, aby nehledal kontakt v pravé otěži. Pak v přistavení nacválej, ale až bude opravdu ohnutý a uvolněný, ukazuj mu vnitřní holení cestu. Pochval. Přechod dolů stejně.
- Je silný, ale je kontrolovatelný. Jde energicky a přitom jemně.Musím říct, to je tedy úžasné zvíře. Má pohyb, prostor, energii. Jestli se to Janě podaří, a žádnou z těchto předností mu nevezme, tak o něm ještě určitě uslyšíme. Za práci stojí bez debat. Davidovy rady ohledně ježdění sedem a ohýbání jsou pro tohoto koně obzvláště důležité.


IVA BEČKOVÁ jako druhého koně přivezla už z dřívějších stáží známého šestiletého valacha LUIS (po Lopéz 11).
- Nedávej od těla levý loket
- Na kruhu vlevo ohýbej kolem levé holeně a hlídej kontakt venku
- Z malého kruhu zvětšuj vnitřní holení a nabídni vnitřní otěž
- Lehký měkký kontakt dopředu a dolů. Nebuď tak tvrdá v zápěstí, palce nahoru, lokty u těla. Vidíš, že pak jde kulatě a uvolněně. Hledej stabilitu v sedu, ne v rukou. Drž si sed i v klusu.
- Jak dá hlavu nahoru, dej ruce a udrž kontakt.
- Ve cvalu seď rovně, v koni, lokty, zápěstí. Otěž nabídni prodloužením, ale zápěstí nech na místě.
- Vždy se prvně srovnej sama, než s ním začneš pracovat – sed, ruce, lokty. Pořád seď na zadku, ruce výš, jemně, seď trochu „pozadu“, on si sedne a trochu se zkrátí. Hrudník nahoru a buď rovná, ale ne v tenzi, zápěstí měkké. Břišní svaly použij k tomu, abys seděla rovně.
- Při cvalu vnitřní ruka klidná, dej mu otěž, ať může jít s hlavou níž.Tak co bychom ti tak… no, hlídej si, aby jsi seděla opravdu rovně, v krizových situacích, tj. když tě destabilizuje v sedu, pocitově v záklonu. Ten levý loket strkáš od těla bez ohledu na to, na kterou ruku jedeš. Ovšem, musím uznat, velká změna se udála s Luisem, je vidět, že jsi pracovala od minulé stáže poctivě a hlavně úspěšně, je tam opravdu velký pokrok. Takže super!


Dalším nováčkem byl LUKÁŠ BŘEZINA a dvanáctiletý šiml CICERO (po Comero):- V dovnitř plec ne tolik vnitřní otěže, ale přistavit přes pravou vnitřní holeň, jemnější vnitřní ruku
- Utíká od vnitřní holeně na druhou stranu, ale musí jít na holeň, ne na ruku. Když v překroku uteče ze sestavení, ihned ho pošlete dopředu, přestaňte v té chvíli pobízet do strany holení.
- Dělejte méně, pobízíte příliš mnoho.
- Před rohem a v rohu už si ho připravte na překrok, zavřít vnější ruku a začít cvik. Nic příliš.
- Udržujte spojení vnitřní holeň, vnější otěž.
- Obě otěže musí mít stejný kontakt, zbytečně ho nearetujte rukama levá pravá
- Seďte rovně a dívejte se dopředu před sebe, kulatit přes vnější otěž a vnitřní holeň
- Tichá měkká ruka a aktivní záď
- Kruh ve cvalu zmenšujte přes vnější holeň, vnitřní ruka měkká, ruka v lokti ohnutá
- Při přechodu dolů do klusu aktivujte bičíkem a seďte stabilně, nepobízejte ho špornami, radši ťukněte bičíkem.
- Je to citlivý kůň, nepotřebuje ostruhy. Nesmí si myslet, že co na něm chcete, je těžké a že něco udělal špatně, když ho dloubnete špornou. Když je fyzicky nebo mentálně ztuhlý, jde nečistý krok, takže problém je v hlavě, je to návyk.Ten hřebec má opravdu „berberský“ krk, že se mi nechtělo věřit, že je to ČT. Lukáš velmi hezky sedí. Ale najede do cviku, a je problém: v dovnitř plec kůň příliš ohnutý v krku, takže padá po pleci a když najede na překrok, naopak přistavení nula. Když jde v této pozici plec, tak se cvik mine účinkem. Nemusí pracovat. Příčinou toho, že se z pozice kdykoliv vymaní je to, že kůň nesedí na zadku. Ve chvíli, kdy se jezdci podaří dát koně před sebe, posadit, zmizí problémy vpředu.


Poslední jezdkyní byla HANA PACHOLÍKOVÁ s šestiletou klisnou LÁSKA (po Baxte de Quettehou).
- Stabilní kontakt v obou otěžích. Když z klusu přechází do kroku, nabídněte otěž , jak dá následně hlavu dolů, pochvalte, ať ví, že tak to je správně. Pak klusejte a pochvalte rukou po krku, ať dá hlavu dolů, stále opakujte. Vidíte, jaký si na to vytvořila návyk.
- Při ustupování nepřetahujte vnitřní ruku přes krk, dejte ji níž a vnější ruku dejte výš. Kontakt stále.
- Při cvalu na kruhu vnitřní holeň do vnější otěže.
- Když chce hlavu zase zvednout, je dobré ruce v zápěstí vydržet, aby viděla, že říkáte „ne, já chci, abys zůstala dole“. A jakmile dá hlavu dolů, hned jí vnitřní otěž povolte.
- Při ustupování na holeň nedávejte vnitřní holeň tolik dozadu.
- Doma pracujte přechody, velkou osmičku ve cvalu s přechodem do klusu.Klisna je šestiletá, už by měla začít pracovat na lepším sebrání a vzpřímení, jenže to by přeskočila jednu etapu, kterou nemá ještě zvládnutou. Dopředu, dolů, kulatě. Je potřeba pracovat na stabilním sedu, bez něj to nepůjde, při zaskakování do cvalu se nepředklánět, stále vést klisnu před sebou na stálém kontaktu, na přiložené holeni, s jasným rovným sedem a bez tenze. Dokud nebude v pořádku A, nezačínat B.
Tak se dohodněte, kdo půjde nahoru? Už tu stojím celou věčnost!Nedělní přísedící.Tak co, sejdeme se zase v září, že?
Podobné články

Také jste – alespoň někde a někdy – zaznamenali rozpor v tom, v jaké pozici nosí hlavu někteří úspěšní drezuráci a jak by ji podle všeho nosit měli?…

Vitalis

Je módním trendem mluvit o tom, jak si bohaté paničky koupily svoji cestu na vrchol mezinárodních drezurních závodů. Pravdou je, že to téměř vždy…