Východočeši protestují: Je to obrovský výsměch

13. 2. 2011 EQCH redakce

Poté, co padlo definitivní rozhodnutí ČJF, rozhodla se majitelka koně Samet-Kačenka.cz (jehož nekvalifikace byla příčinou vyloučení družstva) zveřejnit svůj pohled na průběh mistrovství i na jeho výsledek. Dále přinášíme vyjádření Jany Kosařové, další členky východočeského družstva, a osobní vyjádření V. Šretra, viceprezidenta ČJF pro ekonomiku.

Tiskové prohlášení majitelky koně SAMET - Kačenka.cz Jitky Vachulkové:

Sled událostí na MČR 2010:

Úterý 3. 8. večer
Přišla SMS od J. Kosařové: Little Joe má problém s okem, paní Kotyzová bude volat paní Žižkové, zda by mohl startovat Samet na výjimku- pokud s tím budeš souhlasit.

Středa 4. 8.
Osobně jsem volala panu J. Pecháčkovi. Odpověď cituji: „výjimku nemohu udělit, na to je potřeba drezurní komise, ta je celá kromě mě na Hradištku. Pokud si to vezme na triko paní Žižková, já proti tomu nepůjdu."
Následně SMS od paní Kosařové: paní Žižková to zamítla.
Následně telefonát od paní Kotyzové, cituji: „volala Líba Půlpánová, paní Žižková změnila rozhodnutí, sbal Sameta a Květu a jedete místo Little Joe na mistrák, jinak by se družstva nejela." Volala jsem zpětně Líbě Půlpánové, jak to tedy je. Odpověď: „můj manžel mluvil s paní Žižkovou, výjimka je udělena, jinak by se družstva nejela!!! Start máte povolen, přijeďte."

Čtvrtek 5. 8.
Příjezd na Hradištko - odevzdala jsem zdravotní průkaz koně i s dokladem o splněných pouze
2 kvalifikacích !!!!!
Debata s Emou Jančářovou: Já- „Samet je tady na výjimku, jinak by se družstva nejela." Ema- „to je dobře, hlavně že se vloni všichni prali o to, aby družstva byla, a teď, kdybyste nepřijeli, tak se ani nepojedou...."
Večer proběhla oficiální schůzka - vedoucí ekip, soutěžící, funkcionáři, pořadatel- nebyla jsem přítomna.

Pátek 6. 8.
1. kvalifikační kolo - vše bez problémů (nebyla jsem přítomna - důvod pracovní povinnosti Military Pardubické závodiště)

Sobota 7. 8.
Volný den - nebyla jsem přítomna

Neděle 8. 8.

2. kvalifikační kolo - konec soutěže družstev v cca 9 hodin. Děvčata byla na oficiálních výsledcích uvedena jako druhá! Dekorování plánováno v cca 18 hodin. V 15 hodin ale byly vylepeny najednou jiné výsledky - a dle nich bylo družstvo VČ diskvalifikováno!

Šli jsme za Líbou Půlpánovou:
Líba Půpánová: „musíte za mým manželem!"
Petr Půlpán: „vždyť jste sem s tím rizikem šly!"
Eva Kotyzová: „my jsme s žádným rizikem do soutěže nešly, my jsme byly Líbou informovány, že ty jsi mluvil s paní Žižkovou a že výjimka byla udělena!!!"
Petr Půlpán zcela arogantně, cituji: „No a?? Tak jste si alespoň zazávodily na pořádném povrchu (úšklebek)!!!" Svědky této situace byli: Kosař, Kosařová, Krupková, Kotyzová, Vojáček, Vojáčková (Jeřábková)

Na následné diskuzi byli přítomni: Šretr, Beneš, Kamínek, Žižková, Kosař, Kosařová, Kotyzová, Krupková, Vachulková, Vojáček, Vojáčková (Jeřábková).
Nejprve pan Šretr: „Na vině je majitel koně."
Hlavní rozhodčí, pan Mráz, nás označil za spolupodvodníky (viz časopis Jezdectví- kauza s velkým K), ale podvedeni jsme byli my!

Žižková: „kdyby bylo na mě, já bych výsledky nechala v původním stavu. Když jsem přijela ve čtvrtek a viděla jsem, že se družstva pojedou, byla jsem moc ráda."
Ptala jsem se, proč tuto změnu nenahlásila panu Pecháčkovi. Odpověď paní Žižkové, cituji: „už jsem ho nechtěla další změnou otravovat, stačilo, že jsme měnili počet startujících do druhého kola v soutěži jednotlivců."

Je až neuvěřitelné, že předsedkyně drezurní komise paní Žižková se po celé aféře tváří jako že ona nic..... a ještě se o tom rozepisuje v tisku - viz článek v Jezdectví Kauza s velkým K.

A pořadatel? Nafasoval 18 000,- od ČJF na soutěž družstev a za startovné (tři děvčata startovala pouze v družstvech) dalších 7500,-. Soutěž se odjela a děvčata diskvalifikovali- takže, VLK SE NAŽRAL A KOZA ZŮSTALA CELÁ!!! Takže opět šlo jako vždy zase jen o peníze.....

Ten fakt, že všechna tři družstva bojovala a sportovala v duchu fair-play , ten je nezvratný.

V Pardubicích 28. 9. 2010 Jitka Vachulková

ČJF ve svém zápisu ze dne 15. 12. 2010 potvrdila, že popis situace Jitky Vachulkové odpovídá. Suma sumárum: J. Pecháček nejprve sdělil, že výjimku udělit nemůže, ale pokud „si to vezme na triko paní Žižková, nepůjde proti." MUDr. Žižková to ovšem zamítla. Poté se pořadatel provinil tím, že uvedl majitelku koně v omyl a pozval ji ke startu. MUDr. Žižková byla na mistrovství osobně přítomna a jak uvedl předseda VČ oblasti, Jaroslav Hupka: „Připomínám, že skutečnost, že Květa Krupková nemá s výše uvedeným koněm kvalifikaci a jede na výjimku, byla známa jak pořadatelům, tak MUDr. Žižkové, manažerce drezurní komise a to od samého počátku."

Následně MUDr. Žižková navrhovala ponechat výsledky v původním stavu (tedy schválit udělení výjimky), ale z nějakého důvodu to již „neprošlo". Co tedy znamenal termín J. Pecháčka „vzít si na triko"?

logoDovolili jsme si požádat ČJF o podrobnější vyjádření k rozhodnutí VV, dostalo se nám pouze osobního stanoviska ing. Šretra, viceprezidenta ČJF pro ekonomiku:

Dobrý den!

Jako člen VV ČJF, který v souladu s disciplinárním řádem projednával podané
odvolání, mohu pouze potvrdit, že moje osobní stanovisko se neodchyluje od
oficiálního stanoviska odvolacího orgánu.
I když mohu vyjádřit nad celou kauzou především z hlediska dopadu na diskvalifikované družstvo jisté osobní politování, jsem přesvědčen, že rozhodnutí disciplinární komise bylo vydáno v souladu s platnými pravidly a sportovně technickými podmínkami šampionátu.

Ing. Vladimír Šretr
viceprezident ČJF pro ekonomiku

Co na to Jana Kosařová?

Tato členka VČ družstva, která nás na celý problém upozornila, shrnuje, jaké nepříjemnosti a finanční ztráty jim celá situace přinesla. Samozřejmě, bez nároku na jakoukoli kompenzaci ze strany pořadatele či ČJF.
„V den, kdy jsem se dozvěděla o konečném verdiktu VV, jsem měla sto chutí napsat nějakou stížnost, protest nebo cokoliv a snažit se hájit. Jenže k čemu by to bylo? O osudu slavné soutěže družstev rozhodli ti "nejpovolanější z nejpovolanějších". Je to výsměch nám všem. Samozřejmě nám nikdo nic nevrátil, ani žádná omluva, prostě nic. Jak řekl v srpnu p. Půlpán - hlavně že jsme si pěkně zasoutěžily na kvalitním povrchu!!!!

Dle mého názoru by bylo nejsprávnějším možným řešením anulovat celou soutěž (když tedy nelze dodatečně udělit Květě výjimku ze STP, která ji utekla o 0,2 %!). Žádná soutěž, žádné medaile, žádné finanční prémie, žádní vítězové, žádné výsledky. Pořadatelé dostali od ČJF finanční prostředky na pořádání MČR. Vždy bylo nepsaným pravidlem, že se na této jediné vrcholné akci v žádné disciplíně neplatí startovné. Někteří "vybraní" pořadatelé přejmenovali poplatek na zápisné nebo vložné a vesele ho vybírají dál. Zdá se Vám startovné na MČR, kdy musíte nejprve splnit kvalifikaci, za 3 000 Kč normální? Samozřejmě se může pořadatel hájit tím, že jsme neplatili poplatek za ustájení koní. Ano, ale raději zaplatím poplatek za ustájení zvlášť s vědomím, že skutečnost, že jsem se kvalifikovala na MČR, je něco EXTRA. Mělo by to tak být, nebo ne? Obvyklá cena za ustájení v turnajových boxech je navíc 1 500 Kč za závody, to je znatelný rozdíl!

Předpokládala bych, že tedy bude muset pořadatel alespoň vrátit ono "zápisné" členkám VČ družstva. Nemluvě o skutečnosti že jsme se musely na 4 dny ubytovat a to byly další nutné výdaje. Sama jsem zvažovala zda na MČR startovat, měla jsem splněnou kvalifikaci i na jednotlivce. Když se dalo do kupy VČ družstvo, rozhodla jsem se, že pojedu a zkusím i seniory. Nebylo-li by zkompletováno naše družstvo, rozhodně bych nejela ani na seniory! Další dvě členky našeho družstva startovaly pouze v soutěži družstev! Obě musely přijet se svými koňmi ve čtvrtek, v pátek ráno odjet 1. kolo, pak tam moknout a mrznout do nedělního rána, kdy bylo 2. kolo. Soutěž byla ukončena v 9 hodin, ale dekorování bylo kvůli TV přesunuto až na pozdní odpoledne. Většina z nás má i jiné povinnosti, než čekat další půlden, ale skutečnost, že jsme na MČR, nám dávala trpělivost. Když jsme se pak během odpoledne NÁHODOU dozvěděly, že jsme byly diskvalifikované, nikdo se s námi nehodlal bavit a nikomu jsme nestály ani za slůvko omluvy nebo pochopení.

Rozhodnutí VV je obrovským výsměchem nám všem, co jsme v dobrém úmyslu reprezentovaly naši východočeskou oblast a snažily se podat co nejlepší výkony. Jediný, kdo zůstal v této kauze potrestaný, jsme jenom my! Panu Půlpánovi a jeho JŠ byla podstatná část pokuty odpuštěna, protože by to bylo "likvidační". Členkám VČ družstva zůstanou jen rozpačité vzpomínky a nepopsatelná hořkost.

Jana Kosařová, JK Bohuslavice

P.S. Adekvátní omluvou pana Petra Půlpána členkám VČ družstva by byla možnost startovat letos na závodech pořádaných TJ Equus Kinsky GRATIS. Je to můj nápad, který jsem s nikým nekonzultovala. Bohužel nejsou v naší oblasti žádné závody, na kterých by bylo možné získat kvalifikační starty na MČR. JŠ Equus Kinsky je stále registrovaná pod VČ oblast a v letošním roce pořádá nejedny drezurní závody s úlohami nejtěžší obtížnosti. Celý areál je nádherný. Nebýt té "zrady", rozhodně bych měla na MČR ty nejlepší vzpomínky.

Jitka Vachulková k rozhodnutí VV jen rezignovaně dodává: Pan Petr Půplán se VV zcela otevřeně přiznal, že Květu Krupkovou s mým koněm Samet - Kačenka.cz prostřednictvím své ženy Libuše Půlpánové pozval na MČR v drezuře s tím, že výjimka byla udělena. Za to, že se přiznal, mu VV zmírnil trest, který mu udělila DIK, o 15 000 Kč. A děvčatům z VČ družstva, za to, že byla podvedena, udělil VV diskvalifikaci. Hezky to vedete, jen tak dále... Sportu a fair play jednání zdar!!!

 

Podobné články

Také jste – alespoň někde a někdy – zaznamenali rozpor v tom, v jaké pozici nosí hlavu někteří úspěšní drezuráci a jak by ji podle všeho nosit měli?…

Vitalis

Je módním trendem mluvit o tom, jak si bohaté paničky koupily svoji cestu na vrchol mezinárodních drezurních závodů. Pravdou je, že to téměř vždy…