Nevšední jezdecký kurz pro hobbíky i sportovce

13. 2. 2009 Dominika Švehlová

Ve zdejších diskusích lze stále dokola číst, jak jsou lidé nespokojeni s trenéry či cvičiteli, kteří hledí pouze na koně a ne na jezdce. Jak by se rádi zlepšili ve svých jezdeckých schopnostech, ale nemají možnost tak činit pod zkušeným instruktorem, který byl ovládal potřebné pedagogické a jezdecké metody, měl tu trpělivost a chuť zabývat se třeba „jen obyčejnými hobbíky“. Že chtějí zdokonalit komunikaci se svým koněm, ale není nikoho, kdo by je naučil první společná slůvka jezdeckého jazyka. Jezdecký klub Žižkovec, lépe řečeno jeho zástupci Petra a Nader Safari proto začali jednat a rozhodli se zorganizovat víkendový kurz s rakouskou trenérkou Claudií Benedela.

Tato příjemná paní je po výcvikové stránce skutečně všestranně zaměřená a zastává také velmi sympatickou filozofii chovu a pracovního využívání koní. Ve svém výcviku koní i jezdců vychází z principů klasického ježdění, spočívajících v systematickém gymnastickém vzdělávání. Cílem je harmonické a pohodlné ježdění a především udržení dlouhodobého zdraví i psychické pohody koně.

Claudia Benedela

Claudia Benedela a její andaluský hřebec Alicante.

Sama vlastní tři koně: 22letého křížence všech možných plemen, pětiletého dartmoorského ponyho a desetiletého andaluského hřebce. U svého domu jim vybudovala ustájení s výběhem a neustále otevřeným přístupem do venkovního boxu i na zelenou pastvinu.

Claudia při svých lekcích – které jsou určené začátečníkům, pokročilých „hobby“ i zkušeným sportovním jezdcům - nabízí skutečně rozmanitou paletu metod a postupů; buď se domluví s jezdcem na konkrétní náplni výcvikové hodiny podle jeho preferencí nebo sama rozhodne svůj postup podle toho, co dvojice nejvíce potřebuje:

1) Klasické ježdění s prvky Centered riding® (= „ježdění se středu těla“, podle Sally Swift), které ráda kombinuje s tzv. „tréninkem rukou jezdce“ podle Philippe Karla (Claudie se účastní jak divák jeho kurzů v Rakousku) Tématem těchto hodin je ježdění s jemnými pomůckami a lehkou, citlivou rukou jdoucí s pohybem koně.

Při těchto drezurně zaměřených hodinách si dvojici fotí, aby fotografie společně rozebrali po ježdění na jejím notebooku. Během hodiny vysvětluje hodně z biomechaniky pohybu koně, co je třeba dělat, aby kůň pracoval pod jezdcem korektně, jak docílit toho, aby „nesl jezdce na hřbetu“ a neprohýbal se, vysvětluje i to, co má jezdec cítit. Gymnasticky procvičuje plece i záď koně, aby zlepšil svůj pohyb v jednotlivých chodech i při práci na dvou stopách, aniž by byl ve stresu nebo si přivodil nějakou bolest či nepohodlí. Velký význam klade také na korektní dýchání a odfrkování koně jako na známku jeho uvolněnosti a spokojenosti.
Cílem těchto drezurních hodin je spokojenost a zábava pro jezdce i koně, aby se jezdec naučil zacházet s koněm s respektem a aby taky mohl své poznatky dále zprostředkovávat dalším jezdcům.

2) Zlepšování sedu a koordinace pohybu jezdce mimo koně.

Jezdec tak může například snáze pochopit, jak prochází lidským tělem pohyb hřbetu koně při vysezeném klusu a jak ho podpořit, lze si také názorně vysvětlit, proč to danému jezdci nefunguje. Jezdec si může také „nanečisto“ zkusit, jak lze určitými pohyby pánve koně shromáždit nebo vypobízet dopředu. Poté si sedne do sedla a učí se vnímat pohyb koně pod sebou.

Tak lze obrátit pozornost koně na pohyb jezdce. Toho jistě využijí majitelé lekavých koní, protože jejich miláčci si najednou musí na svého jezdce dávat pozor a vnímat jeho lehké pomůcky. Claudie razí zásadu, že koně je třeba hodně chválit, potvrzovat správné reakce a NIKDY netrestat za nežádoucí. Jezdec nebude koni způsobovat žádnou bolest, nebude s ním bojovat. Touto prací lze získat dobře jezditelného a pozorného koně. Bez ohledu na to, jak byli koně ježděni či jak se k nim lidi chovali předtím, rychle tyto metody přijmou – jezdci však na sobě musejí mnohem více pracovat!

3) Trénink jezdce na lonži.

4) Prací na ruce pomáhá trénovat mladé koně, koně po rekonvalescenci, lekavé, staré nebo gymnasticky procvičovat jinak zdravé jezdecké koně. Ze země lze například seznámit koně se stranovými pohyby. Při nácviku ze sedla bude vše jednodušší, protože kůň už tyto cviky zná ze země. A více ho to baví.

První – „zkušební“ kurz v ČR se bude konat 27.-29.3.2009 v hale v Žižkovci, ca. 10 km západně od Hradce Králové. Bude velmi intenzivní, především pro jezdce:

Začne se v pátek odpoledne, večer se bude pokračovat teorií. Sobota bude ve znamení praktického tréninku po dvojicích, odpoledne se bude Claudie věnovat analýze fotek/videa, procvičování dopoledních poznatků a večer bude při společné „večeři“ odpovídat na zvídavé dotazy účastníků. V neděli proběhne dopoledne opět praktický trénink.

Výcviková hodina trvá 45 minut, soustředění se může zúčastnit 8 dvojic a neomezený počet diváků, kteří se budou také aktivně účastnit některých „praktik“ a samozřejmě veškerých teoretických hodin. Claudia vyučuje v němčině či angličtině, bude zajištěno tlumočení do češtiny.

Po rozdělení nákladů na lektorku bude cena při 8 účastnících 5000,- Kč/jezdce, divácký poplatek bude 800,-Kč.

Další informace vám rádi předají organizátoři kurzu Petra a Nader Safari, telefon 608 240404, email: petra.safari@seznam.cz. 
 

Podobné články

Jan Němec je nejen vynikající klasický drezurní jezdec, ale je i výjimečně kvalitní trenér, který ctí zásady „staré školy“ a používá pouze metody…

Paul Belasik je jedním z nejvýraznějších a nejefektivnějších obhájců klasických principů a drezury „přátelské ke koni“. Je autorem sedmi knih…