MČR v drezuře 2013 jen pro silné a odolné

29. 7. 2013 Katka Lipinská Autor fotek: Katka Lipinská a ten nejlepší manžel na světě :-)

Letošní drezurní mistrovství se konalo v jednoznačně nejparnějším letošním víkendu (26.-28. 7. 2013) a musím říct, že byla řehole to i jen fotit. Přestože někteří dvounozí startující doslova mleli z posledního, na výkonech to patrné nebylo. Výkony měly stejnou (ne-li lepší) úroveň jako v předcházejících letech a skutečně bylo nač se dívat. Pojďte se tedy podívat s námi.

ruV neděli, kdy bylo nejtepleji, třídenní mistrovství vrcholilo. Koně byli ochlazováni přikládáním studených ručníků a vypadali, že vedro jim vadí méně než jejich dvounohým partnerům. Aby se jim alespoň trochu lépe startovalo, sbor rozhodčích po několika zdravotních problémech juniorů povolil věc velmi nezvyklou - povolil soutěžícím startovat bez saka či fraku. Někteří jí i využili. Velkou výhodou také bylo, že v Hradištku u Sadské jsou dvě prostorné haly, takže opracování nemuselo probíhat na přímém slunci.

drStartovalo se již v osm hodin ráno a kdo jel pouze soutěž družstev, mohl si blahopřát. Účast byla tentokrát hojná a zvítězilo trochu netradičně družstvo jihočechů (Anna Mikolášová, Petra Miki Civišová, Pavlína Vávrová) před dvěma družstvy pražskými.

Následovalo finále, tedy volná sestava starších juniorů. Zde nedošlo k žádnému překvapení, zvítězila Sofie Brodová s trakénským ryzákem Lissandrem, která vedla po celé tři dny před Barborou Marešovou s Remember Me H a Pavlou Koryntovou s Larkem.

li

Následovalo druhé kolo dětí (soutěž dětí je na úrovni L a je pouze dvoukolová). Startovalo celkem 11 dětí - je hezké, že jich stále přibývá a předváděly opravdu pěkné výkony. Zvítězila Alexandra Hanáčková s Donem Dimanche před Vendulou Rokytovou s Cargo 2 a Alžbětou Vyštajnovou. Posledně majmenovaná ještě loni kralovala na mistrovství pony a letos se objevila s Arconem. Tento již osmnáctiletý valach je známý z nejvyšších soutěží, kdy ho sedlal Alexandr Onoprienko.

V soutěži mladších juniorů to bylo napínavé. O první místo bojovala Barbora Kamírová (kterou jsme také ještě loni mohli vidět v pony mistrovství s Lipton Sinajem) v sedle Un Ami a Martina Kučerová s Caletem. Zatímco v pátek zvítězil Un Ami, v sobotu Calet a Un Ami skončil až třetí. Situace byla o to zajímavější, že Calet a Un Ami, oba ryzáci s lysinami, si jsou velice podobní a aby zmatení nebylo málo, děvčata to pojistila stejnými jezdeckými helmami. V neděli se sice vedlo o něco lépe Un Amimu a Barboře, ale v konečném pořadí zvítězila Martina Kučerová před Barborou Kamírovou a Anežkou Zajícovou se San-Li-Pas. V této soutěži se s Eliškou Orctovou představil také plemenný hřebec Belfast Vasury, který se takto důstojně rozloučil se svou sportovní kariérou. Od teď se bude věnovat pouze příjemným povinnostem plemeníka.

va

Asi nikoho nepřekvapilo, že v následující soutěži mladých jezdců bezkonkurenčně zvítězila Barbora Dvorníková se svou překrásnou Why Not - po trakénském hřebci Gribaldi, otci světově proslulého Totilase, která po celé tři dny vedla. Překvapit ale už mohlo druhé místo, které obsadil Michal Knoflíček s Clippem. V pátek začal na sedmé pozici, ale o víkendu se propracoval až na místo druhé. Třetí skončila Anna Mikolášová a Zorro 5. V této soutěži startoval asi nejstarší kůň závodů, dvaadvacetiletý Caruso V - na svůj věk předvedl vynikající výkon i kondici a ostatním nezůstal nic dlužen. Jeho jezdkyně Karolína Šimáčková navíc zaujala publikum, když do obdélníku vjela za triumfální a chytlavé hudby známého Cirkusu Humberto.

wh

Po této soutěži proběhlo dekorování všech výše uvedených kategorií vyjma družstev a mohl následovat zlatý hřeb, tedy volná jízda seniorů na úrovni IM.

faI zde byly k vidění opravdu pěkné a velice vyrovnané výkony a také velice nápaditá hudba. Nejvíce pravděpodobně zaujala hudba Terezy Hábové, která byla vybrána na míru jejímu koni - znáte Jamese Bonda? V seniorské kategorii přinesli příjemnou změnu také dva kladrubští vraníci, Sacramoso Xantosa a Sacramoso Mantova. Pravděpodobně všechny ale nejvíce zajímalo, zda si letos odveze mistrovský titul Fabrizio Sigismondi s Aproposem nebo se to tentokrát podaří Šárce Charvátové s ryzákem Saint Tropezem. Jejich souboj byl stejně jako loni velice napínavý. První den zvítězil Apropos, ale s velice malým náskokem a Saint Tropez byl druhý. V sobotu se situace obrátila, zvítězil Saint Tropez a náskok byl nepatrně větší, takže před třetím kolem vedla Šárka Charvátová. Když zajela svou poslední volnou jízdu, byla odměněna velikým potleskem - opravdu se podařila a dvojice za ni získala mírně přes 73 %. Už se zdálo, že tentokrát to nebude Apropos, kdo zvítězí. Jenže Sigismondi s Aproposem zajel svůj kur ještě o chlup lépe, na necelých 74,4 %. Takže se opět, stejně jako loni, stal Mistrem ČR v seniorské kategorii Fabrizio Sigismondi a Apropos před Šárkou Charvátovou a Saint Tropezem. Na třetí místo se velmi zdařilou sestavou propracoval Roman Bravenec a Dr. Shiwago.

sa

Na závěr lze jen dodat, že pokud jindy platí, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, pak teď platí dvojnásob, že kdo za těchto podmínek dokázal odjet svou úlohu, ten si zaslouží obdiv. O tom, jak to bylo náročné, svědčí i fakt, že několik jezdců v horku zkolabovalo - naštěstí pouze krátkodobě.

Další fotografie najdete v galerii pod článkem.

dek

Pod článkem najdete výsledky, výsledkové listiny jednotlivých kol pak naleznete zde.

Podobné články

Česká jezdkyně Tereza van Malderen zažila v rámci mezinárodních drezurních závodů CDI3* v Olomouci svoji premiéru na úrovni Grand Prix Special. S…

Sobotní část Světového poháru v drezuře s přehledem ovládla litevská jezdkyně Justina Vanagaite. Díky vřelé nonverbální komunikaci s publikem v…