MČR drezura 2010 – pohled z druhé strany

21. 2. 2011 Libuše Půlpánová ml. Autor fotek: Tomáš Tengler

Loňské drezurní mistrovství rozvířilo vody české drezury. Našlo se hodně kritiků, ale i těch, kteří byli rádi, že se jelo právě v Hradištku. Počasí totiž bylo takové, že kdekoli jinde by se závodit nedalo. Nemáme u nás mnoho areálů, kde by se dalo opracovávat i závodit uvnitř. O tom, co obnáší organizace závodů na této úrovni a také o mistrovství, se s námi podělila Libuše Půlpánová mladší.

„Někteří naši drezurní jezdci si stěžují, že závody u nás jsou špatné - že musejí platit vysoké startovné a cen je málo, o slušné finanční odměně nemluvě. Prý se vyplatí víc výjezd do ciziny, kde část startovného jim je uhrazena a vyhrají tam mnohem více peněz. Jenže v cizině je úplně jiná situace - drezura je tam na úplně jiné úrovni než u nás, má spoustu zámožných příznivců a sponzorů. Za výstavbou kvalitních areálů nezřídka stojí velké firmy nebo třeba banky. Pak je jasné, že mají i kvalitní sponzory na závody a ceny podle toho mohou vypadat. Ale u nás? Každý, kdo někdy pořádal drezurní závody, ví, jaký problém je sehnat sponzora. Sponzoři pro drezuru u nás prostě nejsou," říká Libuše Půlpánová mladší. „Ale to nevyřešíme my, my se s touto situací musíme vyrovnat a dělat, co je v našich silách. My se snažíme pořádat kvalitní závody, na dobrém povrchu, s mezinárodními rozhodčími. Oproti cizině máme bohužel omezený rozpočet, ale s tímto faktem bez sponzorů nic neuděláme. Mrzí mě, že lidé potom, namísto aby byli rádi, že si mají kam přijet zazávodit, si jen stěžují. My jsme se ale opravdu snažili."

„K pořádání závodů potřebujete především kvalitní areál. Ten stojí peníze, nemalé. Náš areál je, dovoluji si říci, jeden z nejlepších u nás. A nestojí za námi žádná banka ani továrna, sami jsme jej vybudovali a dá se říci, že si na něj vydělali naši koně. Podívejte se, na kolika plochách taky máme kvalitní povrch. Kvůli závodům jsme dostavovali padesát venkovních boxů. Aby koně i lidé byli spokojení. Kamkoli přijedete na závody, ustájí vám koně ve stanu. Pevné boxy jsou ale pohodlnější."

„Hodně mě zklamala reportáž v Jezdectví z letošního mistrovství. Byl to článek na dvoustranu a prakticky celý prostor zabrala jen kauza východočeského družstva a Fábinova petice. A tím to končilo. Ano, tohle se stalo, mrzí nás to, ale proč někdo nenapsal třeba o tom, že jsme zajistili televizi? Že záznam mistrovství se promítal čtyřikrát a v hlavním vysílacím čase! Nebo že nebýt dvou hal, muselo být mistrovství kvůli počasí zrušeno?"

MCRO co konkrétně šlo v té petici?
„O stížnost na nekorektnost povrchů hlavně. Pršelo, na obdélníku byly louže. Jak jinak, když prší. Kůň Sofie Brodové byl poslední, který startoval venku, a kaluže asi neznal, skákal přes ně. Potom se obdélník přesunul do haly. V neděli už nepršelo, povrch byl korektní, tak se soutěž přesunula opět ven. A to se jim nelíbilo, Fábin dokonce napsal petici, že chtějí zpět do haly. A to bylo jediné, o čem pan Malinovský psal. Přitom v neděli bylo hezky, byla tu spousta lidí, ti by se do haly nevešli. Pro nás nebylo nijak příjemné stěhovat obdélník, ale kvůli lidem a televizi jsme to udělali. Diváci a publicita, to je přece pro drezuru to důležité."

„V sobotu večer jsme uspořádali společenský večer. Byla módní přehlídka, Ondráš se loučil, pivo teklo zdarma... to nikoho nezajímá? Přitom je to poprvé, co se něco takového uspořádalo - jezdím mistrovství, co pamatuji a nikdy to nikde nebylo. A potom celá reportáž byla založena jen na těch „kauzách". Jen na konci článku pan Malinovský píše, že je škoda, že přes tyto dvě kauzy se nedostal k tomu napsat, jak to mistrovství bylo fajn.:-))"

K těm kauzám, ono to určitě nebylo příjemné, ani fér, když sem holky přijely, odvedly tu dobrý výkon a pak je diskvalifikují.
„Fér to asi nebylo, podle mě tam měly zůstat a být na výsledkové listině. Šlo hlavně o to, aby se ta soutěž mohla pořádat, aby to mistrovství bylo nějakým způsobem zajímavé a lidé si zazávodili. Ale tohle šlo tak trochu mimo mě. Já to beru z pozice jezdce, mně připadá nesmyslné, když je nás tady ve vyšší drezuře pár, proč pořád řešíme takové žabomyší války. Šlo přece hlavně o to, abychom si příjemně zazávodili."

„Nebo stížnost na placení startovného... startovné se přece platí všude. Pokud se neplatilo startovné na mistrovství, tak to bylo před mnoha lety, od doby, co jej pořádala TJ Žižka, se vždycky platilo."

Je to prý elitní závod, přispívá na něj ČJF...
„Ano, přispívá, ale to nestačí. Ona sama nemá. Když jsem byla juniorka, tak se platily třeba výjezdy, ale dneska na to prostě nemá peníze. Dřív na tohle dostávala peníze od Sazky, teď je nedostává. Myslím si, že to je důsledek krize. A kdybychom nevybrali ty peníze, mistrovství by nešlo udělat. Všichni si myslí, že my na tom vyděláváme, ale tak to není, nevydělali jsme na tom nic! Nehledě na to, kolik jsme tím strávili času a energie. A jak už jsem říkala, ani areál se nepostavil sám. Bylo by nejlepší, kdyby si každý z kritizujících zkusil, co obnáší uspořádat mistrovství. Aby si ho každý aspoň jednou uspořádal sám. My jsme na nějakou dobu vyléčení, teď rozhodně mistrovství pořádat nebudeme. I když se nakonec našlo dost lidí, kteří nás přemlouvali, ať do toho jdeme znovu. Opravdu bych ráda viděla, kdo u nás dokáže uspořádat mistrovství, kde ještě třeba na dvacátém místě dostanete peníze.:-)"

Neuvažovali jste o nějakém odškodnění pro východočeské družstvo? Jana Kosařová zmiňovala třeba možnost startovat u vás další sezónu zdarma, nebo alespoň jim vrátit za to mistrovství startovné?
„Ale vždyť jsme jim peníze vrátili. Byla jsem u toho, startovné a ustájení, které nám zaplatily, dostaly zpátky. Co vím, že se řešilo, že chtěly zaplatit i čas, který tady u nás strávily. A to jsme samozřejmě řekli, že jim zaplatit nemůžeme. Chápu je, že jsou naštvané, to ano, ale peníze jsme jim vrátili."

„Je pravda, že je zajímavé to vidět z druhé strany. Já jsem až dosud jen závodila a viděla to jen z pozice účastníka. Ten si může vybrat, kam pojede. A teď jsem se dostala do toho, že jsem se rozhodla pro jezdce něco uspořádat. Ale snahu nikdo neocení. Při tom mistrovství se některé věci nepovedly, ale třeba FEI test se myslím podařil a přesto i za něj jsme sklidili kritiku. Připadá mi, že všichni dneska čekají, že všechno bude zadarmo. A ještě vyhrají peníze."

A vy na tom vyděláte?
„My vyděláváme na jiných věcech. Náš areál je živ na klientech, na ustájení a na službách. Tyhle aktivity navíc, v zimě každý víkend soustředění, v létě několikery závody, děláme proto, že nás to baví a chceme, aby se jezdectví v Čechách posouvalo. Přitom je s tím tolik práce... Musím říct, že mnohem lepší je pořádat skokové závody. Přijede 150 koní, zaskáčou si a není problém. Ty už děláme několik let. Na drezurní závody jsme si troufli až poté, co jsme měli praxi se skokovými, co jsme zařídili kvalitní povrchy. A ta snaha se nám moc nevyplatila."

„Přitom je to jen naše zábava. Na závody se přece jezdíme bavit. Jistěže každý má toho svého koně, který je pro něj ten nejlepší, ale když přijedete na závody a každý druhý vás probodává vražedným pohledem... a po závodech je pak pořadatel ten nejhorší a spokojený je jen jeden, protože jen jeden může vyhrát. Všichni ostatní jsou naštvaní a svádějí to na pořadatele, na povrchy, na počasí a ve drezuře samozřejmě na rozhodčí. Tohle mě mrzí, jsme málo sebekritičtí a hlavně nám chybí upřímné přátelství, nemám ráda, když někdo o někom mluví ošklivě za jeho zády. Jsme závistivý národ.:-("

Podobné články

Také jste – alespoň někde a někdy – zaznamenali rozpor v tom, v jaké pozici nosí hlavu někteří úspěšní drezuráci a jak by ji podle všeho nosit měli?…

Vitalis

Je módním trendem mluvit o tom, jak si bohaté paničky koupily svoji cestu na vrchol mezinárodních drezurních závodů. Pravdou je, že to téměř vždy…