Drezurní soustředění s Michaelou Shimak

8. 3. 2007 farma Mefisto Autor fotek: Petr Mach

Poslední lednový víkend (26. – 28.1. 2007) patřil v jezdeckém areálu v Chlaponicích u Písku drezůře. Konalo se zde již třetí letošní soustředění s německou jezdkyní, slečnou Michaelou Shimak. Většina účastníku měla již s Michaelou možnost spolupracovat na předešlých akcích, ale objevilo se i pár nováčků. Díky velmi nepříznivému počasí bohužel nepřijely dvě jezdkyně se svými svěřenci a i Michaele se podařilo zapadnout ve sněhové závěji. Přesto si myslím, že se soustředění podařilo a že účastníkům a jejich koním poskytlo mnoho podnětů pro další práci. Pojďte se tedy „podívat“, jak to vše proběhlo.

Michaela se nezaměřuje výhradně na soutěžní jezdce, stejně pečlivě se věnuje i hobby jezdcům či začínajícím dvojicím. Výuka trvá vždy pětačtyřicet minut pro každou dvojici a je individuální. Přístup této jezdkyně je velmi vyrovnaný a profesionální, s naprostým klidem se jí daří dovést jezdce i koně ke kýženému výsledku. Dovede jezdce nejen pochválit, ale také mu bez problému říct, že něco není tak, jak by mělo. Výhodou je, že byť pochází Michaela z Německa, narodila se v Čechách a hovoří plynule česky, odpadá tedy problém s překlady, které ne vždy „dojdou“ k jezdci ve správnou chvíli.

Výuka začala již v pátek odpoledne, kdy se zúčastnilo 5 dvojic, v sobotu a v neděli se již v hale střídalo šest koní. Část sobotního programu byla natáčena na kameru. Večer pak probíhala diskuze o jednotlivých koních. Na natočených materiálech Michaela ukazovala problémy či naopak úspěchy. Proběhlo zhodnocení práce všech dvojic, celá diskuze se protáhla do nočních hodin a snad každému dala odpověď na to, co ho zajímalo či trápilo.


Eva Šandová

Eva Šandová

Eva Šandová se, se svou hobby klisnou ČT Herou, zúčastnila již druhého kurzu. Od podzimní akce klisnu částečně uklidnila, podařilo se jí pracovat více na přilnutí. Klisna mnohem lépe a klidněji cválala a bylo možné se více soustředit na práci jako takovou. Přesto ji čeká doma ještě spousta tréninkových hodin.


Alena Hrušková

Alena Hrušková

Alena Hrušková pracovala s klisnou Shagya Araba, Violkou Vonnou, klisna má za sebou již více hodin pod vedením Michaely, ale na soustředění se spíše snažila sjednotit se svou novou jezdkyní, na kterou nebyla moc zvyklá. Alena dostala mnoho rad, jak zlepšit svůj sed a zvláštní styl pobízení, kterému ji učí její parkurový trenér.


Kateřina Pultrová

Kateřina Pultrová

Kateřina Pultrová s Shagya Arabkou Vločkou má za sebou také více hodin u Michaely. Klisna je stejně jako předchozí trénována na vytrvalostní dostihy a drezurní příprava je jen součástí jejich práce. Možná proto páteční hodina probíhala spíše v konfliktním duchu. V neděli však již klisna chodila mnohem klidněji a uvolněně na příjemném přilnutí.

Kateřina Santorová pracovala s plnokrevným valachem Čimem. Tato dvojice byla velmi zajímavá. Koník má dostihovou minulost, přišel o jedno oko, nyní s ním jeho jezdkyně pracuje pouze na ohlávce. Dvojice má za sebou z dřívější doby i několik drezurních soutěží. Bylo velkým překvapením nejen pro diváky, ale také pro Michaelu, jak na ohlávce výborně reaguje. Věnovali se práci na dvou stopách, jako ostatní účastníci, ale také letmým přeskokům na rovných liniích atp. Poslední den absolvovala jezdkyně s mladou kobylkou, u které potřebovala poradit s několika problémy.

Ivana Marková si opět přivezla strakatou pony klisnu Jitřenku. Pracovaly hlavně na přilnutí, se kterým mají občas problémy.

Edita Drdová s teplokrevnou klisnou Tequilou byla na soustředění nováčkem. Zúčastnila se pouze dvou lekcí. Klisna pod svou jezdkyní a následně i pod Michaelou pracovala na taktu, uvolnění a přilnutí.

Bohužel kvůli nedostatku času a špatným světelným podmínkám nedisponujeme, oproti předešlým soustředěním, dostatkem fotografií. Do budoucna to však určitě napravím! Věřím, že se soustředění všem účastnicím líbilo, že na svých koňských parterech po třech dnech práce cítily rozdíly a do příštího setkání budou pilně pracovat se získanými vědomostmi. Takže brzy, třeba i s vámi, na viděnou…

Podobné články

Také jste – alespoň někde a někdy – zaznamenali rozpor v tom, v jaké pozici nosí hlavu někteří úspěšní drezuráci a jak by ji podle všeho nosit měli?…

Vitalis

Je módním trendem mluvit o tom, jak si bohaté paničky koupily svoji cestu na vrchol mezinárodních drezurních závodů. Pravdou je, že to téměř vždy…