Zásah v pravý čas

22. 6. 2022 Eva Holubcová Autor fotek: CNN, Bee Buck, Twitter
Rich Strike vítězí v Kentucky Derby
Rich Strike vítězí v Kentucky Derby

Dostihový svět je úžasný v tom, že pokud máte správného koně, tak je jedno, co jste zač, odkud pocházíte a kam míříte. Ten správný kůň vás může stát pár korun a můžete s ním porazit koně v hodnotách miliónů, desítek miliónů a více. Je to celé samozřejmě hodně o štěstí, načasování, ale o tom je celá ta krása života nejenom u koní.

Právě jeden takový příběh se urodil v letošním Kentucky Derby. Nejen že se zvířetem vůbec nikdo nepočítal, ale hřebec Rich Strike byl až do pátku před konáním sobotního dostihu v pozici náhradního koně. A byl to škrt jednoho z favoritů, který uvolnil cestu největšímu outsideru do Kentucky Derby. A zbytek je už jen historie. 

rich-strike-bloodhorse.jpg

Cesta do Kentucky Derby je trnitá, ale na konci jsou růže

Kentucky Derby se koná již od roku 1875 a letos se běžel 147. ročník. Můžeme ho postavit na roveň Velké pardubické. Je to velká, pompézní událost, ke které vzhlíží celý tamní dostihový provoz. Vítěz Kentucky Derby má výjimečný status, ale samozřejmě jsou ročníky, které jsou silnější a jiné zase slabší. Poslední roky byly navíc doprovázeny skandály a kontroverzemi, které americkým dostihům samozřejmě nedělaly dobré jméno. Skončily dvěma diskvalifikacemi vítězů (Maximum Security pro svoji nebezpečnou cestu k vítězství a Medina Spirit pro nález zakázané látky) ve prospěch koní, jejichž jméno si už nikdo ani nepamatuje.

Ovšem pohádkový příběh, který se odehrál letos, obnovil poněkud matný lesk. Mezi nejslavnější vítěze patří samozřejmě držitelé Trojkoruny jako Citation, Secretariat, Seattle Slew, Affirmed a z posledních let třeba American Pharoah. Dostih také vyhrálo několik klisen jako Regret, Genuine Risk a Winning Colors; a samozřejmě mimořádní šampioni jako Spectacular Bid. Historie samozřejmě poznala i spoustu dobrodružných příběhů a cest za Kentucky Derby v podání venezuelského Canonero II (článek si přečtěte tady) nebo Mine that Bird (článek), o kterých jsme už na stránkách EQCH informovali. Samozřejmě, že vítěz Kentucky Derby má své místo v chovu jisté, ale ne vždy naplní očekávání a někteří ho ani naplnit nechtějí, jako např. War Emblem, notoricky proslavený svým nezájmem o klisny. Některé vítěze potkal i tragický osud, jako např. Ferdinanda v Japonsku, ale to byla výjimka. V každém ohledu je být na listině vítězů Kentucky Derby to nejcennější, čeho můžete v Americe dosáhnout. Obvykle je to samozřejmě pro bohaté a úspěšné. Ale ne vždy. Někdy se štěstí usměje i na jiné. Ty druhé. Ty, kteří běhají na lokálních závodištích a o takových metách si mohou jenom zdát. Než potkají správného koně …

sooner-club-.jpg

Narození správného koně

Najít toho správného koně je jedna věc. Druhá je mu věřit. Třetí je mít štěstí. Tady se povedlo všechno dohromady.

Rich Strike se narodil na věhlasné Calumet Farm, kde stojí i jeho otec Keen Ice (Curlin) (připouštějící letos za 7500 USD a který má letos první tříleté na dráze). Calumet Farm má bohatou a slavnou historii, ale poslední dekády již jen přežívala ze své slávy, poté, co roku 1991 málem zbankrotovala. Tento rok měla i posledního vítěze Kentucky Derby, který se tam narodil, jménem Strike the Gold. Další přišel až roku 2022 a také měl "Strike" v názvu. Zajímavé, jak se to sešlo, že?

Jeho matka Gold Strike (Smart Strike) byla skvělá dostihová klisna, která se stala šampiónkou tříletých klisen v Kanadě roku 2005. V Kanadě dala pět hříbat, než byla prodána roku 2015 Calumet Farm za 230 tisíc USD. Calumet Farm z ní dostala dvě hříbata, ale pak nezabřezla a jako již sedmnáctiletá s reprodukčními problémy svoji někdejší hodnotu samozřejmě ztratila a tak roku 2019 byla po odstavu hřebečka jménem Rich Strike prodána za pouhých 1700 USD. Tehdy si ji od tehdejšího překupníka koupil Merrill Roberts, ale ani u něj nezabřezla. Tak ji poslal k obchodníkovi s koňmi Nicksovi, který koně dál prodával pro různé účely. Ten pár dní před Kentucky Derby zjistil, že ta klisna, co mu stojí ve výběhu a loni měla dvouletého vítěze, je vlastně matkou potenciálního startujícího v Kentucky Derby. A protože ten potenciální startující se do Derby na poslední chvíli i dostal, tak na něj vsadil. Vyhrál nejen sázku, ale i loterii, protože hodnota klisny je samozřejmě nyní zase úplně někde jinde, pokud zabřezne. A tak se o to samozřejmě snaží.

Tým správného koně

Trenér Eric Reed letos oslavil 57 let a trénovat začal roku 1985, trenérské řemeslo podědil po svém otci. Jeho koně sice vyhráli 1441 dostihů, ale nic důležitého a běhali převážně na lokálních drahách. Roku 2016 se mu přihodilo veliké neštěstí; velký požár zabil 23 koní v jeho středisku Mercury Equine Center a nadělal obrovskou finanční škodu. Tehdy měl pocit, že přišel o vše a jeho život s koňmi vypadal, že skončil. Naštěstí se nevzdal a rozhodl se, že bude pokračovat dál, za velké podpory rodiny, přátel a okolí.

barn-fire-cnn.jpg

Venezuelan Sonny Leon je velmi málo známý žokej, který jezdí převážně na lokální dráze v Ohiu jménem Belterra Park, kde také získal většinu ze svých 770 vítězství. Právě na lokálních, zapadlých drahách ale takoví jezdci získají určité grify a ostré lokty, které se jim pak na velké scéně hodí. Bohužel se na ni dostanou velmi zřídka. Sonny Leon nikdy nevyhrál významný dostih, natož graded úrovně. Prvním takovým bylo právě až Kentucky Derby.

Majitel Rick Dawson, kterému je 65 let, nikdy moc koní celkově nevlastnil. Po dostihu prohlásil, že se cítí jako nejšťastnější žijící muž. Sám je již v důchodu a tento muž z Oklahomy do té doby neutržil více jak 10 vítězství se svými koňmi a Rich Strike je vlastně aktuálně jediný kůň v tréninku. Desítky let chodil na dostihové dráhy jako divák. Po vítězství se ptal trenéra, jestli se mu to nezdá. Opravdu vyhráli? Ano, ano, ano.

A nesmíme zapomenout na ošetřovatele Jerryho Dixona jr.!

A to nejdůležitější? Kůň. Rich Strike, i přes určitou dávku temperamentu a problémového chování na dráze, které ukázal koneckonců i po doběhu Kentucky Derby, je profesionál každým coulem. Zvládá dobře předstartovní atmosféru, je to zvíře, které dobře cestuje, dobře žere a po každém dostihu doposud i nabral váhu. Doma v boxe klidný a uvolněný. Zkrátka kůň, kterého chcete mít v týmu.

rich-strike-a-osetrovatel-.jpg

Se správným koněm do Kentucky Derby

Rich Strike debutoval jako dvouletý pro svého původního trenéra v Ellis Parku posledním místem a v dalším startu už mířil do prodejního dostihu v Churchill Downs, který vyhrál lehce o 17 1/4 délek a byl koupen za 30 tisíc USD současným týmem. Již v barvách Ricka Dawsona a v tréninku Erica Reeda pak absolvoval další dva starty jako dvouletý, kdy přišel jako třetí v allowance a pátý v stakes dostihu, který tehdy vyhrál Epicenter (kůň, kterého pak v Kentucky Derby porazil). Jako tříletý začal v Leonatus Stakes třetím místem, třetí místa získal i v John Battaglia Memorial Stakes a nakonec v Jeff Ruby Stakes, díky čemuž nasbíral body, které mu stačily na to, aby byl uveden jako náhradník pro Kentucky Derby. Ale rozhodně to nebyla kariéra, která by kohokoliv oslňovala a spíše ho předurčovala k roli užitečného provozního black type koně. Kentucky Derby bylo ve světle tehdejších výsledků rozhodně přehnaně ambiciózní cíl. Ale jsou to dostihy a vyhrát může každý, jak řekl jeho trenér.

S koněm se dostali do Derby po škrtu favorizovaného Ethereal Road doslova jen chvilinku před tím, než byla uzavřena definitivní startovní listina… Naštěstí pro tým byli na místě a s koněm se chystali na tu velmi nepravděpodobnou možnost, že se do Kentucky Derby na poslední chvíli dostanou. Modlili se vroucně za příležitost a tu dostali. I zúročili.

Dostih, který byl všude popisovaný, rozebírat už nebudeme. Z nejhorší startovní pozice, boxu č. 20, se ve finiši papírově nejhorší kůň s nejhorším jezcem v poli prokličkovali manévry k šokujícímu vítězství. Komentátor si koně všiml v podstatě až v cíli. To je celý příběh.

Celý dostih lze zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=wIYD42DV3Ro. A celý příběh zde https://www.youtube.com/watch?v=o_8ZgLZSWMk.

cnn-eric-reed-rick-dawson-.jpg

Jak řekl trenér Eric Reed druhý den po dostihu: „Stal se absolutní zázrak“. A o tom je ten příběh. Že se zázraky někdy dějí a my jednoho takového byli svědkem.

Podobné články
Sport

Nesmrtelný! Žokej Josef Bartoš (41), který si před třemi týdny při těžkém pádu v italském Meranu zlomil hrudní obratel, rozdával úsměvy na 102.…

ČTK České noviny

Praha - České derby vyhrála díky skvělému finiši klisna Queen of Beaufay vedená žokejem Petrem Foretem, který zvítězil v nejprestižnějším domácím…