XXI. pokračování metropolitní sezóny 2007: Cena prezidenta republiky

29. 10. 2007 Jiří Zlámaný

Předposledním dostihovým dnem pokračovala sezóna na metropolitním závodišti. Vrcholem atraktivního programu s celkem devíti dostihy byla již 88. Cena prezidenta republiky dotovaná HIC & Services. Po čtyřech předchozích ročnících letos vzhledem k nabitému pracovnímu scénáři o státním svátku nemohl svému dostihu přihlížet prezident Václav Klaus, nicméně i tak pořadatelé přivítali vzácné hosty - primátora hl. m. Prahy Pavla Béma a ministra zemědělství ČR Petra Gandaloviče. Svátečnímu odpoledni přálo počasí, a tak měly dostihy velice solidní diváckou kulisu více než čtyř tisícovek návštěvníků.

Výsledky


Favorit Oligarch neměl problémy

Jednoznačným favoritem 88. Ceny prezidenta republiky dotované HIC & Services (NL, 3200 m, 200 tis. Kč, 3+) byl letošní nejlepší český vytrvalec, pětiletý valach stáje Corinne ČR Oligarch (1,3:1) s žokejem Jiřím Chaloupkou, proti němuž se postavilo sedm sice vyrovnaných, ale výkonnostně přeci jen níže než on ukotvených soupeřů. O poctivé tempo dostihu se postarala čtyřletá Kersy, která přivedla kompaktní pole až do cílové roviny, zatímco Oligarcha vedl jeho žokej, vědom si dobře valachových silných finišmanských schopností, na poslední pozici. Po zatočení do koncovky se Oligarch přesunul do volného prostoru od bariéry a vystupňoval rychlost. Jediným vzdorujícím soupeřem mu v polovině cílové roviny byla čtyřletá klisna Lemes Hoffnung, ale i tu jistě předstihl a vyhrál před ní o dvě délky v dobrém čase 3:34,38. Podzimní formy pak ke zisku třetího místa využil další čtyřletý aktér, valach Imágo. Pětici nejlepších doplnily svěřenkyně Martiny Růžičkové Latinira a Kersy. Trenér Oligarcha Stanislav Popelka tak získal své druhé vítězství v rovinovém dostihu nejvyšší kategorie, přičemž to první mu v zářijové Velké ceně českého turfu EŽ Praha zařídil stejný svěřenec. Žokej Jiří Chaloupka triumfoval v Ceně prezidenta po letech 2003 a 2005 s klisnou Ketty Sharp již potřetí. Irský rodák Oligarch završil velmi úspěšnou první sezónu na českém území a je hlavním kandidátem na zisk titulu nejlepší vytrvalec roku 2007.


Oligarch s žokejem Jiřím Chaloupkou vítězí v Ceně prezidenta republiky. (foto: Jiří Kurzweil)

Oligarch s žokejem Jiřím Chaloupkou vítězí v Ceně prezidenta republiky. (foto: Jiří Kurzweil)

Další momenty dne:

Plné dvě třetiny programu vyhráli favorité. Hned v otevírací Ceně Strom Praha - John Deere (hdcp III. kat. 1600 m) zužitkoval aktuální formu a opětovnou přítomnost žokeje Jana Ráji ve svém sedle pětiletý valach stáje Erika Krajníková Diamond Diggins. V Ceně BC Logistic, spol. s r. o. - Ceně Dara Monarch (I. kat., 1600 m) pak čistý podzimní hattrick završil nadějný dvouletý hnědák stáje Syndikát 2007 Tesiov s letos druhou nejúspěšnější rovinovou jezdkyní Šárkou Pulpánovou. Velkou cenou Elektrizace železnic ve spolupráci s Českou televizí (prout. překážky, I. kat., 3300 m) vyvrcholil překážkový seriál EŽ Praha, jehož celkovými vítězi se stali trenér Lubomír Špelda a opět stáj VH-Flash. Ti však na scéně závěrečného dílu své koně neměli a v poli pěti startujících se nakonec po dramatickém duelu s favoritem Mandarinem poprvé na skocích vítězně prosadil čtyřletý valach stáje Köi dent Sherento s žákem Josefem Váňou v sedle. Synovi slavného trenéra zřejmě pražský překážkový ovál svědčí, neboť na něm letos získal obě zkoušky první kategorie (tuto nedělní, a už v září také steeplovou Velkou cenu EŽ Praha). Jedním z diváckých lákadel byl i premiérový ročník Handicapu běloušů CK Martin Tour (hdcp II. kat., 1600 m), na jehož vzniku se podíleli sponzor dostihu pan Vojtěch Martin a manželka pražského primátora paní Radka Bémová. Jistý triumf si v cíli připsal pětiletý valach stáje Filip Prezioso, jeho žokej a už jistý úspěšný obhájce loňského šampiónského titulu Václav Janáček tímto vítězstvím jednak vyrovnal rekord 48 šampiónských sezónních výher Vlastimila Smolíka z roku 1989 a jednak zaznamenal jubilejní 150. zásah v kariéře. V Ceně Hotelu Meran (hdcp II. kat., 1400 m) zvítězil po boji o jednu délku čtyřletý valach DS Pegas Rare Delight a navázal tak na svůj pouze osm dní starý trojkový triumf z mosteckého hipodromu. Jeho jezdec Tomáš Lukášek vyhrál 48. dostih kariéry a už jen dva bodíky jej dělí od získání žokejského titulu. V Ceně Alfix (hdcp IV. kat., 1800 m) získal druhé nedělní vítězství šampión z let 2004 a 2005, vicešampión sezón 2006 a 2007 Jan Rája, když jím vedený čtyřletý hnědák Nord Ouest stáje GM-Electronic o krk zdolal klisnu Stelaritu. Kromě Sherenta všichni ostatní vítězové byli favority svých dostihů, ale v závěrečných dvou položkách programu se prosadily outsiderky. Cenu Femat (hdcp III. kat., 2200 m) o půl délky ukořistila tříletá Latibela s jezdkyní Vendulou Korečkovou, také zástupkyně GM-Electronic trénovaná Václavem Lukou, jemuž pak trenérský hattrick (a Vendule Korečkové jezdecké double) doplnila v závěrečné Ceně Wago Elektro (hdcp IV. kat., 2400 m) další tříletá klisna Limetka stáje ZZN Polabí.

Podobné články
Jakub Spáčil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…