XII. pokračování metropolitní sezóny 2005 - 60. Charvát St Leger

Poslední srpnovou neděli opět ožilo chuchelské závodiště dostihovým ruchem, byla zahájena druhá polovina letošní metropolitní sezóny. Úspěšný start druhého poločasu obstaral poslední a nejdelší z pětice klasických testů, jubilejní 60. ročník Charvát St Leger (listed, 2800 metrů, 3l. hř. a kl., 600.000 Kč), jehož dotace byla oproti loňsku opět navýšena o sto tisíc korun. Hojně zaplněná tribuna především očekávala, jak si povede letní hrdinka Ready for Life, vítězka Českého derby Setuza a Marila balírny a mosteckého Oaks, při pokusu o zisk klasického hattricku a podle nadšeného jásotu a aplausu vítězce pak bylo jasné, na čí straně ve čtrnáctičlenném poli startujících byly sympatie většiny publika.

Výsledky

READY FOR LIFE VYHRÁLA V REKORDU DOSTIHU
V letošním ročníku "dostihu pravdy" pro tříleté koně chyběl loňský top-favorit typu Darsalama a sázející nakonec na trať 60. Charvát St Leger vyslali trojici spolufavoritů s kurzem 3:1 na vítězství: dvojnásobnou klasičku Ready for Life, progresivního vytrvalce Royal Mouginse a vítězku Velké červnové ceny CK VTT Peinture Naive. Právě ona měla mít usnadněnou cestu za úspěchem nasazením stájového vodiče Baccarata, ale ten se ke své úloze vůbec nedostal. Krátce po startu totiž expresně odpálil jeden ze dvou koní trenéra Šavujeva Moviestore a po prvních stovkách metrů tempoval s náskokem šesti délek před hlavním polem, které vedli Rio Gallegos s Baccaratem. V oblouku u internátu náskok lídra ztenčili na dvě délky, ale na vzdálenější rovině opět temperamentní ryzák přidal a "vyšlápl" protilehlé převýšení opět o několik délek před ostatními. Jeho snaha vydržet riskantní taktiku skončila na konci lahovického oblouku, kde už jej soupeři atakovali a vzápětí předstihli. Půl kilometru před cílem se do vedení dostal poprvé v zahraničí startující slovenský host Tempeltänzer a jeho projev byl hodně nadějný, jenže to už začala zužitkovávat připravenou dobrou pozici spolufavoritka Ready for Life. Finišovala na vnější straně dráhy, ze všech koní nejblíže ke stupňujícím dramatem nažhavované tribuně. Za mnohadecibelového jásotu převzala Ready for Life u distančního terče vedení, vybojovala a následně jistila délku a čtvrt finálního náskoku. Za velmi dobrý výkon byl druhým místem odměněn Tempeltänzer, v jehož sedle se po delším čase v Praze objevil Petr Kubík, v posledních letech domestikovaný ve špičce žokejů na Slovensku. Třetí místo získal nečekaně bělouš Mirza - vicešampión loňských dvouletých se po zdravotních lapáliích vrátil do dostihů a přeci jen ještě stihl zapsat si do kariéry umístění v klasickém dostihu. Čtvrtým místem potvrdil ročníkovou elitní příslušnost i jistou distanční univerzálnost Arrinao, jenž se dokázal umístit ve všech dostizích letošní Klasické trojkoruny (čtvrtý byl i v 1600m Velké jarní ceně RWE Transgas a druhý finišoval ve 2400m Českém derby Setuza a Marila), nejlepší pětici uzavřel další ze spolufavoritů Royal Mougins, nedařilo se Peinture Naive, která v dostihu nebyla příliš vidět a nakonec skončila, stejně jako v derby, jedenáctá.
Rychlé tempo Moviestora se odrazilo i na výsledném čase vítězky. Svěřenka Josefa Váni s úřadujícím šampiónem českých žokejů Janem Rájou v sedle vytvořila výkonem 2:56,33 nový rekord dostihu i chuchelské dráhy na distanci 2800 metrů. Reprezentantka stáje Buc Film svého majitele i chovatele Jaroslava Boučka po triumfech v Českém derby Setuza a Marila balírny a Oaks MUS završila klasický hattrick, který před ní získaly pouze legendární šampiónky Latina a Arva.

Vazon pošesté neporažen
Kvalitním dostihem byl i čtvrtý bod programu Cena města Králův Dvůr (hdcp II. kat., 1200 m, 3+), kde v poli devíti soupeřů byli hned tři letošní dvojnásobní vítězové a shodou okolností všichni tři se kdysi umístili ve Velké jarní ceně (každý v jiném ročníku). Jistý triumf o dvě a čtvrt délky si v rychlém čase 1:12,17 připsal pětiletý hnědý valach Vazon (druhý z VJC 2003) s žokejem Radkem Koplíkem - reprezentant stáje Pegas Znojmo neprohrál už šestý dostih v řadě, naposledy jej 15. srpna 2004 o nos v karlovarské IV. kategorii porazil Talsap. Pod nejvyšší zátěží finišoval na druhém místě šestiletý rekonvalescent Lunashali (třetí z VJC 2002), ziskem třetího místa se ke svým lepším výsledkům vrátila vítězova vrstevnice Lycum.

Dvouletý Goldrun se dočkal vítězství
Cenou Horsal Super Junior (III. kat., 1300 m) pokračoval také seriál dostihů pro dvouleté koně českého chovu Schaumann 2005. Jedním z jeho spolufavoritů byl i ryzák stáje CK Martin Tour Goldrun, který při své květnové premiéře skončil třetí a v následných třech startech finišoval vždy na druhém místě (naposledy prohrál jen o nos s tehdy debutujícím Taggs Shadow, následně třetím v jedničkové Ceně Masise). Tentokrát už se rychlejší soupeř nenašel a svěřenec Ivana Kuba s žokejem Ferdinandem Minaříkem v sedle se při pátém životním startu dočkal premiérového triumfu.

Our Majestic - vítězný překážkový comeback
Závěrečným bodem chuchelského programu byla Cena Elektrizace železnic, a. s. (III. kat., 3300 m, 4+) přes proutěné překážky, v níž se po desetiměsíční pauze vracel na dráhu někdejší vítěz rovinového Zlatého poháru Conseq a z loňského června vítěz proutěných překážek z italského Merana Our Majestic. Pod vedením žokejem Tomáše Hurta se sedmiletý ryzák valach stáje Stall Dream vrátil bezproblémovým vítězstvím o sedm délek před překážkovým debutantem, třetím z loňského St Leger Kirasjerem. Our Majestic je, stejně jako Ready for Life, svěřencem Josefa Váni.

Příští dostihový den v Praze-Velké Chuchli:
neděle 4. září od 14 hodin - 69. Gerschův memoriál Conseq Investment Management

Jří Zlámaný tisk. a PR oddělení TMM, spol. s r.o.

Příbuzné články:

Podobné články
Marcel Novák ml. a Dumon Roclay

Dostihová sezona se na závodišti v Pardubicích rozběhla 14. dubna, na programu bylo celkem šest dostihů. Jak hodnotili dostihy Natálie Flenerová,…

Za citelně chladnějšího počasí, než jaké panovalo před dvěma týdny při letošní dostihové premiéře v Chuchle Areně Praha, pokračovala v neděli 21.…