XI. pokračování metropolitní sezóny 2005 - ČESKÉ DERBY SETUZA A MARILA BALÍRNY

Tradičně poslední červnovou neděli se na závodišti v Praze-Velké Chuchli pod patronátem ministra zemědělství ČR Ing. Petra Zgarby uskutečnil nejprestižnější dostih sezóny - 85. České derby SETUZA a Marila balírny.

Program osmi dostihů zhlédlo za příznivého počasí na pět tisícovek diváků, kteří po hlavním dostihu nadšeně aplaudovali nečekané vítězce. Hnědka READY FOR LIFE vyhrála atypické derby, jež bylo svázáno taktikou a jeho čas je nejpomalejší za posledních pětadvacet let - s výjimkou roku 1995, kdy se v Karlových Varech na promáčené dráze prosadil o patnáct délek Regulus. A právě od toho roku vyhrávali prestižní souboj o věnec s modrou stuhou pouze importovaní koně, až letos Ready for Life tuto jejich sérii přerušila. Jejím chovatelem je (zároveň majitel) Jaroslav Bouček. Výsledky

READY FOR LIFE překvapivou vítězkou derby
Letošní derby bylo charakterizováno jako dostih bez absolutního favorita, čemuž také odpovídaly vyrovnané sázkové preference. Jako mírný favorit 3:1 nakonec odstartoval německý Do It, který po zdravotním škrtu Diamond Digginse zůstal jediným zahraničním koněm v dostihu. 3,5:1 stál v kurzu ve dvou startech neporažený Baggio, 4,5:1 druhý z Velké červnové ceny CK VTT Mastman, 5:1 její vítězka Peinture Naive a nevyzpytatelná suverénka Jarní ceny klisen Porcela Plus Ecologically Right.
Záhy po startu vzala většina prognóz za své, protože hned v prvních desítkách metrů si žokejové na čele startovního pole začali dávat přednost a nikomu se nechtělo diktovat tempo dostihu. Toho se nakonec proti snaze žokeje Mackaye ujala Peinture Naive před Vetem, Royal Mouginsem a Ready for Life, na konci zhuštěného balíku koní cválali Ecologically Right a její stájový kolega Man O World.
V cílové rovině pak uspěli aktéři s nejlepší akcelerací. Nejprve sice využil pozice na bariéře Mastman a posunul se do čelní linie, ze které odpadla udáváním tempa odstavená Peinture Naive, ale záhy zůstal konstantní a vpřed šli vnějškem, nejblíže k divákům, v průběhu schovaní Arrinao s Do Item a především vedle Mastmana žokejem Jiřím Palíkem ze druhého sledu rozhýbaná Ready for Life. U distančního terče přešla do vedení a na poslední dvoustovce je už udržela. Vyhrála po boji o jednu délku v čase 2:37,93.
Ready for Life - v pomalém tempu schovaná za líderkou, od 600 rozhýbávaná, od 300 pobízená, za 200 vedla, vytrvala.
Arrinao - vnějškem středu pole, za 600 pobízen zrychlil, od 300 tempem 2., "dotlačen" soupeřem.
Do It - za středem pole, od 1000 vše vnějškem, v cílové pobízen zrychlil, od 200 tempem 3., dotlačil" soupeře.
Mastman - střed pole, od 1000 vyjížděný, na 600 v pozici na bariéře posunut do čelní linie, za 400 nepřidal, udržel 4.
Baggio - vezl se sa čelem, od 1000 plně ježděný, za 500 pobízený, přiblížil se, od 300 za čelní linií, v tempu 5.
Royal Mougins - druhý sled, od 800 vyjížděný, do cílové 3., za 400 tempem 6.
Veto - v průběhu 2., takto i do cílové, za 600 pobízený, nepřidal, 7.
Laureg - zpočátku vzadu, od 1600 vnějškem posun do druhého sledu, do cílové 4., za 600 vyjížděný, neakceleroval 8.
Rio Gallegos - vzadu pole, od 700 vyjížděný, koncovka v kontaktu, 9.
Ozermes - v průběhu druhý sled, za 1000 střed pole, od 700 vyjížděný, za 500 propad.
Peinture Naive - ve zpočátku pomalém tempu vedla, za 600 vyjížděná, na 400 předstižená, od 200 stažená.
Man O World - stále vzadu.
Ecologically Right - vzadu, za 800 posun ke středu, za 600 odpadala.

První derby pro žokeje, trenéra i majitele
Triumf v 85. Českém derby SETUZA a Marila balírny byl prvním vítězstvím v nejvýznamnějším dostihu pro všechny tři "základní" členy nedělního realizačního týmu. Žokej Jiří Palík , 33letý brněnský rodák, který se ve druhé polovině 90. let vypracoval mezi špičku jezdců v Německu už sahal po modré stuze v Hamburku, před čtyřmi lety skončil těsně druhý s koněm Lierac (o délku za Borealem). O rok později obsadil čtvrté a v sezóně 2003 dokonce třetí místo v německém šampionátu. V roce 2004 vyhrál s klisnou Shapirou klasické Henkel-Rennen (německá Jarní cena klisen) a s koněm Intendant se prosadil v Gr.1 Grosser-Dallmayr-Preis. Trenér Josef Váňa už stál za přípravou derbysty 2002 Poderosa, ale ten byl oficiálně na tréninkové listině jeho manželky Pavly. Jinak legenda Velké pardubické steeplechase, její pětinásobný vítězný žokej, trénuje přes 60 koní a v posledních letech s nimi získává vedle překážkových stále více úspěchů i v rovinových dostizích. Majitel a zároveň chovatel klisny Ready for Life pan Jaroslav Bouček je v civilu úspěšným filmovým producentem (Je třeba zabít Sekala, Amerika, Kouř...) - však také po doběhu prohlásil, že vyhrát derby je jako kdyby "Sekal" získal Oscara.

Anglické hvězdy se neprosadily, smolařem odpoledne Hills
85. České derby SETUZA a Marila balírny bylo zároveň skvěle jezdecky obsazeným dostihem, ale ostrovní žokejové se tentokrát vítězně neprosadili. Ir Joe Fanning s Do Item obsadil třetí, Angličan Martin Dwyer s Mastmanem čtvrté a Paul Eddery na Baggiovi páté místo (Fanning byl při krystalizaci situace kilometr před cílem ve špatné pozici, Do It musel hodně obíhat a v závěrečném úprku nerozvinul svůj táhlý finiš, Dwyer s Edderym se na umístění hodně nadřeli, když své koně museli vyjíždět a pobízet celou poslední tisícovku). John Egan a Nicky Mackay doběh uzavřeli (Mackay neměl s nuceně vodící Peinture Naive ve finiši nárok, Egan zkusil Ecologically Right na začátku cílové roviny vybídnout, ale nepochodil). Nejhůř ale dopadl Michael Hills, ve světě excelující žokej kvůli škrtu Diamond Digginse nakonec zůstal jen v roli diváka. A protože v posledním dostihu odpoledne neujezdil hmotnost 54 kg (a tedy nemohl startovat, byl jeho výlet do Prahy opravdu turistický.

Hattrick žokeje Dušana Andrése
V samotném derby skončil s vítězem Velké jarní ceny RWE Transgas sedmý, ale v předchozích bodech programu derby-odpoledne si připsal tři vítězství. Žokej Dušan Andrés (vítěz derby 1998 s Temirkanovem a předloňský šampión rovinových žokejů) zvítězil hned v otevírací Simsonově ceně a. s. KonekTel pro dvouleté koně s poutavě debutujícím Daidalosem (stáj Clint, trenér Martin Wolf), druhý zásah přidal se svěřenkou svého otce Josefa Dedariny (stáj Pe Gaz International) v Ceně Hřebčína Napajedla a hattrick završil úspěchem s Nolanem (stáj DC Zámrsk MUDr. Bruna, trenérka Lenka Horáková) ve Zlatém poháru SETUZA, a. s. Po derby-odpoledni se Andrés v CK Martin Tour Cupu (šampionátu rovinových žokejů) dělí o třetí místo s Martinem Srncem - oba mají deset vítězství, vedoucí a loňský titul obhajující Jan Rája šestnáct.

Jří Zlámaný tisk. a PR oddělení TMM, spol. s r.o.

Příbuzné články:

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…