Vrcholem sobotních pardubických dostihů bude Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice

23. 6. 2010 Dušan Korel Autor fotek: jiří Bělohlav

Zlatým pohárem Chládek a Tintěra Pardubice, klasickou steeplechase kategorie Listed na 5000 metrů, bude v sobotu 26. června uzavřena první polovina letošní pardubické dostihové sezóny. Seznámíme vás se startujícími koňmi, poskytneme tipy a komentáře a načrtneme i historií Zlatého poháru.

Sobotní mítink na pardubickém závodišti, který začíná mimořádně v 15.00 hodin, nabízí ke shlédnutí celkem devět překážkových dostihů. Zlatý pohár se poběží již po sedmnácté.

Na startu se sejde osm koní a jezdců. Favoritem nemůže být nikdo jiný, než trojnásobný vítěz tohoto dostihu a v současné době náš nejlepší steepler v rychlostních disciplínách, osmiletý ROYAL MOUGINS, kterého ve Velkých Karlovicích pro majitele Dr. Charváta připravuje trenér František Holčák. V sedle bude stejně jako před rokem žokej Jiří Kousek.

Na druhé místo je několik uchazečů, v posledních dvou ročnících byl vždy druhý MANDARINO (ž. Myška), který se stále více specializuje na cross country, proč by tomu tak nemohlo být do třetice i tentokráte. Spolukandidáty na druhé místo by měli být AMBER HILL (žk. Váňa J., ml.) a JAM-BELLA (Korpas), otázkou bude, jak si poradí s poněkud delší distancí.

Vyrovnaný střed tvoří SHERENTO (ž. Bartoš), KAMIENCZYK (ž. Novák) a MAKALDE (Petr Tůma).

KAMA (ž. Faltejsek) se ještě s nejlepšími nepotkala a tak ji můžeme spíše považovat za outsidera dostihu, mohla by však překvapit.

Zlatý pohár se poběží jako předposlední dostih, start je naplánován na 19:15 hodin.

Z rámcových dostihů bude zajímavá cross country II. kategorie na 5200 metrů, která se poběží na stejném kurzu, jako podzimní Cena Labe. Mezi jedenácti zkušenými krosaři bude mít šanci na úspěch celá řada koní.

KOBUZ (žk. Váňa J., ml.) zaběhl skvěle v prvním kvalifikačním dostihu, když vybojoval pěkné čtvrté místo. VALLDEMOSO (ž. Novák) bývá velice silný v první polovině sezóny. BANDYTA (Kocman) překvapil výborným výkonem a vítězstvím v květnu, když porazil soupeře zvučných jmen. TOMIS (ž. Kašný) zatím nenavázal na formu z loňského jara, ale je třeba s ním počítat. MASTMAN (ž. Bartoš) již několikrát tak trochu zklamal, když se od něho čekalo více. O vítězství by měla bojovat Francouzka PARTOUTATOU (ž. Faltejsek), která již letos v Pardubicích dvakrát zvítězila, překvapit by mohli MONTGOMERY(ž.Mátl) nebo mladý nadějný POLAR POND (ž. Myška). Dále jsou zde KARLSBAD (Sovka), SHERARDO (Korpas) a BEJRUT (ž. Kousek).

V sedmém dostihu bychom měli vidět nestárnoucího žokeje Josefa Váňu, šestinásobného vítěze Velké pardubické, který by chtěl tu letošní absolvovat v sedle výborného ryzáka WELLDANCERA a v sobotu by měli vyzkoušet své možnosti. Snad jsou oba fit a nedopadne to jako loni v Albertovci. Budou patřit k favoritům dostihu, ale jsou zde také AMANT GRIS (Sovka), CUPIDO (ž. Myška), ALMA ATA (Řezáč), MIRAINO (Liška), THEODEN (ž. Urbánek) a TREZOR (ž. Mátl), v dostihu poběží osmnáct koní.

Úvod sobotního odpoledne obstará dostih pro tříleté proutěnkáře, který bude odstartován v 15:00 hodin.

Po prázdninové přestávce se na pardubickém závodišti sejdeme opět v sobotu 28. srpna, kdy bude na programu třetí kvalifikační dostih pro podzimní 120. ročník Velké pardubické České pojišťovny.

Tipy:

I. QUANTERA - ELDORADO - BEAU
II. TREDIT - LUNA SALWACHE - READY FOR LIFE
III. CLAUDIO - GRIZLI - POSEJDON
IV. SORBETIERE - LINGARRY - STASTNA
V. KOBUZ - PARTOUTATOU - VALLDEMOSO
VI. ARABIAN GEM - HONOUR OF GRACIE - DEKO
VII. AMANT GRIS - CUPIDO - WELLDANCER
VIII. ROYAL MOUGINS - MANDARINO - AMBER HILL
IX. BE JAPE - KING OF GRACIE - NEW WAVE

Milan Tůma

Vizitky koní a Tipy a komentáře najdete přiložené v DOC souboru pod článkem, stejně tak seznamy výsledků a vítězů v souborech XLS.

Z historie Zlatého poháru

V sobotu 26. června se poběží již sedmnáctý ročník tohoto dostihu. Poprvé se běžel v roce 1994 na trati 4400 metrů a v kurzu dostihu byly i živé ploty, suchý příkop a kamenná zeď. Délka dostihu se rok od roku měnila a také okruh klasické steeplechase doznával řady změn a ta nejzásadnější se odehrála v roce 1998, kdy se otočil doběh i všech ostatních dostihů a cíl se přesunul na opačnou stranu cílové rovinky.

V dnešní podobě, co se týká délky dráhy a kurzu, se dostih běhá od roku 2001, když předtím byl dostih o něco kratší.

Do roku 2004 dostih nesl jméno Zlatý pohár Paramo a od následujícího až dodnes se běhá jako Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice.

Nejúspěšnějšími čtyřnohými aktéry šestnáctileté historie dostihu jsou trojnásobný vítěz ROYAL MOUGINS (GB) a dvojnásobný vítěz NER (POL).

Z dalších vítězů, podle většího počtu lepších umístění, patří k nejúspěšnějším LISHARP, který má ve své sbírce i jedno druhé místo a jednou dostih dokončil jako sedmý, ALMANZOR (POL) byl jednou druhý a MASTER BLADE (GER) jednou třetí a jednou čtvrtý.

Nejvícekrát v dostihu startoval BARROW, celkem šestkrát, jednou zvítězil, dvakrát byl čtvrtý, dvakrát pátý a jednou sedmý, LISHARP, GEORGE DE HAREB (IRE) a klisna SESI mají po čtyřech účastích, LISHARP kromě výše zmíněných umístění také jednou dostih nedokončil, GEORGE DE HAREB (IRE) jednou zvítězil a třikrát dostih nedokončil a SESI byla jednou druhá, jednou třetí a dvakrát pátá.

Mezi jezdci je nejúspěšnějším žokej Dušan Andrés, který se dostihu zúčastnil čtrnáctkrát, dvakrát zvítězil, šestkrát byl druhý, dvakrát třetí, dvakrát pátý, jednou osmý a jednou se do cíle nepodíval.

Po dvou prvenstvích mají ve své sbírce i žokejové Radek Havelka, Jiří Kousek a Peter Gehm, první jmenovaný má navíc jedno druhé umístění.

Nejúspěšnějšími trenéry jsou se čtyřmi prvenstvími Josef Váňa a František Holčák, dvakrát byli úspěšní Ing. Pavlína Baštová a MVDr. Čestmír Olehla.

Mezi majiteli Dr. Charvát získal třikrát vítězství s Royal Mouginsem, trojice majitelů se radovala z vítězství dvakrát, byli to Stall Lenz-Statek Stráž, Stajnia Gula-Váňa, Wrbna Racing a naposledy Dr. Charvát.

Co se týká zahraniční účasti, nepočítáme-li několik startů slovenských koní, tak třikrát zde startoval kůň z britských ostrovů a dvakrát se zúčastnil zástupce polského turfu.

Z ostrovních koní nejlépe dopadl v roce 2002 PADDY´S RETURN (IRE) s J. P. McNamarou v sedle, který proběhl cílem jako druhý, ale pro tísnění soupeře byl přesunut na třetí místo za poškozeného Hastavena.

Z polských koní byl v roce 2000 výborný SEXMAN (POL) (Lica) čtvrtý a v roce 2004 klisna FANTI DANCER (IRE)(ž. Kameníček) dostih nedokončila.

Pořadí v cíli se měnilo i roce 1998, kdy o vítězství svedli tuhý boj KREATOR (POL) (ž. Andrés) a CURTINO (GER) (ž. Gehm) a v uvedeném pořadí proběhli cílem rozdílem nosu. První jmenovaný byl ale pro tísnění soupeře v zatáčce do cílové rovinky přesunut na druhé místo.

Časový rekord, od doby kdy se dostih běhá na 5000 metrů, drží ALMANZOR (POL), který v roce 2002 vyběhl čas 6:19,58 minuty.

Přehled nejúspěšnějších koní (uvedeni pouze vítězové)

Jméno koně S I. II. III. IV. V. 0
ROYAL MOUGINS (GB) 3 3 - - - - -
NER (POL) 2 2 - - - - -
LISHARP 4 1 1 - - - 2
ALMANZOR (POL) 2 1 1 - - - -
MASTER BLADE (GER) 3 1 - - - 1 1
STARTING ORDER (FR) 3 1 - 1 - - 1
BARROW 6 1 - - 2 2 1
CURTINO (GER) 2 1 - - - - 1
DIATELOT (POL) 3 1 - - - - 2
GEORGE DE HAREB (IRE) 4 1 - - - - 3
KOLORADO (POL) 1 1 - - - - -
SCATER (POL) 1 1 - - - - -
VULKÁN (SLO) 1 1 - - - - -

Přehled nejúspěšnějších jezdců (uvedeni pouze vítězové)

Jméno jezdce S I. II. III. IV. V. 0
Andrés Dušan 14 2 6 2 1 1 2
Havelka Radek 5 2 1 - - - 2
Gehm Peter 4 2 - - - - 2
Kousek Jiří 2 2 - - - - -
Kameníček Jiří 9 1 1 2 1 1 3
Myška Jaroslav 4 1 1 - 1 - 1
Špalek Vlastimil 7 1 - - 2 2 2
Faltejsek Jan 4 1 - - 1 - 2
Havlíček Jan 2 1 - - - - 1
Kašný Pavel 4 1 - - - - 3
Línek Jaroslav 1 1 - - - - -
Stromský Marek 3 1 - - - - 2

Milan Tůma

Zlatý pohár 2009

Při Zlatém poháru se poběží dostih osobností s dřevěnými koňmi Medela Cup

Na dostihovou dráhu na závodišti v Pardubicích se znovu vracejí známé osobnosti. Při sobotním mítinku, jehož vrcholem bude Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice, se poběží 6. ročník charitativního dostihu osobností na dřevěných koních Medela Cup. Jako v minulých letech absolvují „závod" v cílové rovině.

Kdo se letos objeví na startu? Nadcházející Medela Cup poběží moderátorka Eva Decastelo s kobylkou Den&Noc, modelka Lilian Fischerová na koni Vincent&Valérie, moderátorka Ester Janečková s koněm Esterházy, hudebník Michal Dvořák osedlá koně Vysmátý-Žralok a herec Miroslav Etzler s Chameleonem. Chybět pochopitelně nebude ani zakladatelka charitativního Projektu Medela Lejla Abbasová, která svého koně opatřila plastelínovými neštovicemi a pojmenovala ho těžko vyslovitelným jménem Íhahá - Au & Hí -Háhá. Medela Cupu se zúčastní také herečky Vilma Cibulková, Míša Maurerová, Dana Morávková a Kateřina Sedláková.

„Vítězové posledních dvou ročníků Ivan Trojan a Dalibor Gondík šetří síly na říjnový Medela Cup, kde chtějí znovu získat putovní pohár od výtvarnice Gizely Šabókové," uvedla Markéta Hlavicová, PR manažerka Projektu Medela. „Několik účastníků Medela Cupu se před pár dny sešlo v pražském Paláci Aventin, kde před zraky novinářů a objektivy fotografů malovali své koně. Všichni žokejové použili na výzdobu svých koníků veškerý svůj výtvarný um. Vítězný kůň bude totiž hned po skončení dostihu vydražen," dodala Markéta Hlavicová.

Jedinečnou možnost zúčastnit se dostihu Medela Cup letos dostane také jeden z návštěvníků Dostihového závodiště Pardubice. „Každý, kdo na místě přispěje alespoň třiceti korunami do charitativní veřejné sbírky Projektu Medela, získá šanci stanout po boku hvězdných žokejů na startu Medela Cupu," uvedla Hlavicová.
Výtěžek z veřejné sbírky, dražby a prodeje knihy Pohádky z jiných svět bude prostřednictvím Projektu Medela beze zbytku rozdělen mezi aktivity pomáhající ohroženým dětem a jejich rodičům v České republice (Život nanečisto, www.muzydetem.cz), Guatemale (projekt Asociace Ixchel ve spolupráci s nadačním fondem Inka, www.peru.cz/inka), Čečensku (Berkat o.s. - Praktický Rodinný Institut Eva-PRIE, www.berkat.cz) a v Keni (projekt Tuum - NGO Shade ve spolupráci s Veterinární a farmaceutickou universitou v Brně).

Projekt Medela je součástí nadačního fondu Asante Kenya založeného Lejlou Abbasovou. Podrobnosti o aktivitách a akcích Projektu Medela naleznete na www.projektmedela.org.

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…