Vrchol překážkové sezony je tady, v Pardubicích finišují s přípravami

Jen deset dní zbývá do startu 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Na pardubickém závodišti finišují přípravy na vrchol překážkové sezony. A protože legendární Velká pardubická letos slaví své 140. výročí, bude se historii dostihu věnovat i doprovodný program.

Velká pardubická poprvé odstartovala 5. listopadu 1874, kdy se na trať dostihu vydalo čtrnáct koní. Historicky prvním vítězem se stal kůň Fantome s britským žokejem Georgem Sayersem. „Dostih již tehdy vzbudil velký zájem, a přízni majitelů koní, jezdců i diváků se těší dodnes. Velká pardubická je jednou z největších kulturních památek, které naše město má. Věřím, že její 124. ročník bude plný skvělých zážitků, napětí i radosti, které k dostihovému sportu patří," věří primátorka města Pardubice Štěpánka Fraňková.

Od roku 1874 se Velká pardubická koná každoročně - až na výjimky způsobené válkami, politickými událostmi či nepřízní počasí. Zatímco historicky první vítěz Velké pardubické vyhrál osm tisíc zlatých, nejúspěšnější sedmička současného dostihu si rozdělí dotaci 5 milionů korun. A to i díky dlouholetému partnerovi dostihu. „Česká pojišťovna je letos již pojedenadvacáté hrdým generálním sponzorem Velké pardubické, jedné z nejslavnějších a zároveň nejobtížnějších steeplechase v Evropě," říká Luciano Cirinà, předseda představenstva České pojišťovny a dodává: „Věřím, že naše podpora, a tedy i jistota silného partnera, pomáhá tomuto každoročnímu vrcholu dostihové sezony dále zvyšovat prestiž nejen v ČR, ale i v zahraničí." Česká pojišťovna se generálním partnerem dostihu poprvé stala v roce 1991, každoročním sponzorem je od roku 1995.

V roce 1991 měl svou premiéru ve Velké pardubické také žokej Dušan Andrés, od té doby nestartoval jen v letech 1993, 1996, 1998 a v roce 2008, kdy se zranil v druhém dostihu dne. Jeho letošní start tak pro něj bude jubilejní - dvacátý. „Na Velkou pardubickou se moc těším, protože je to pro jezdce svátek. Doufám, že se mi ji podaří ještě jednou vyhrát. Hlavně ale ať jsou všichni zdraví a v pořádku v cíli," přeje si Dušan Andrés, vítěz Velké pardubické z roku 2007 v sedle „bílé královny" Sixteen. V loňském roce byl s Nikasem stříbrný za fenomenální Orphee des Blins. Právě ta má letos šanci vyrovnat rekord LADY ANNE, která jako jediná klisna zvítězila ve Velké pardubické třikrát v letech 1891, 1894 a 1896.

Nová trofejNová trofej

Vítězný tým 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou bude letos poprvé oceněn novou podobou trofeje, kterou věnuje město Pardubice. Toto unikátní ocenění pro vítěze připravila společnost Preciosa, jeden z největších výrobců a exportérů českého křišťálu v České republice, ve spolupráci s ing. arch. Milanem Košařem. Ten do grafiky trofeje velmi citlivým způsobem zapracoval samotnou atmosféru dostihů formou siluety dostihového jezdce a jeho koně. Originální trofej z Preciosy je vyrobená z tabulového skla s dvojím pískováním. Její podstavec je vyroben z černé žuly. Rozměry trofeje jsou 250 x 250 x 70 mm.

Vstupenky

O start v letošním ročníku má zájem velký počet realizačních týmů, do dostihu ale může odstartovat jen pětadvacet koní. Výjimkou byl rok 1990, kdy v pořadí 100. Velkou pardubickou absolvovalo rekordních 29 koní a jezdců. Tehdy o čtvrté vítězství v řadě neúspěšně usiloval žokej Josef Váňa st. spolu s ryzákem Železníkem. Dostih sledovaly desetitisíce diváků, velkou návštěvnost - nejen kvůli očekávanému startu téměř dvaašedesátiletého Váni, očekává Dostihový spolek a.s. i letos. „Vstupenky na Velkou pardubickou v předprodeji doslova mizely, některé tribuny byly vyprodány už na konci prázdnin," prozrazuje místopředseda představenstva a ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Pro diváky je navíc připraveno několik výhod při nákupu vstupenek přímo na závodišti - za předloženou jízdenku Českých drah s cílovou stanicí Pardubice získají 50% slevu na vstupné. Za odevzdané a dětmi vybarvené speciální omalovánky, které vydal Dostihový spolek, má dokonce jeden z rodičů vstup zcela zdarma. „Snažili jsme se připravit také lepší zázemí pro diváky. Opravili jsme některé tribuny, otevřeli dětské hřiště a také navýšili počet mobilních toalet," dodává ještě Michael Skalický.

Doprava a parkování

Parkování pro návštěvníky je připraveno na tradičních místech. K odstavení osobních automobilů bude vyhrazena silnice I/37 v úseku od závodiště po mimoúrovňovou křižovatku v Dražkovicích. Další parkovací plochy až pro 1 300 automobilů jsou umístěny na ploše letiště, které leží v těsném sousedství pardubického závodiště. Odtud bude návštěvníky dostihů svážet kyvadlová doprava. „Autobusy budou jezdit pouze z letiště na závodiště. Zpět musí diváci dojít pěšky. Jsme bohužel limitováni kapacitou příjezdových komunikací a v okamžiku, kdy závodiště opouští desetitisíce diváků, autobusy neprojedou," vysvětluje ředitel Skalický. Posílena bude také městská hromadná doprava a Dopravní podnik města Pardubice vypraví i speciální kyvadlovou dopravu. „Omezené množství parkovacích míst je vyhrazeno také v areálu závodiště. Musíme však upozornit, že tato místa nejsou zpevněným oficiálním parkovištěm. V případě deštivého počasí doporučujeme divákům zvolit vhodnou obuv," upozorňuje ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.
Řidičům projíždějícím Pardubice ve směru Hradec Králové - Chrudim je doporučováno zvolit trasu okolo vlakového nádraží a Hlaváčovou ulicí k Anenskému podjezdu a odtud pokračovat ulicí S. K. Neumanna k ulici Chrudimská.

124. VP

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu budou ve vestibulu tribuny D instalovány plakáty a fotografie mapující historii Velké pardubické. Mezi diváky by neměli chybět ani vítězové uplynulých ročníků Velké pardubické. Dostihový spolek a.s. se také domluvil s Fakultou stavební ČVUT v Praze a vystaví projekty studentů architektury, konkrétně studie jezdecké haly na závodišti v Pardubicích.

Víkend Velké pardubické

Dostihový svátek tradičně potrvá tři dny. V pátek 10. října se na závodišti uskuteční VII. ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka. Sobota 11. října pak bude patřit rovinovým dostihům s třemi vrcholy v podobě dostihů I. kategorie: Velká cena Pardubic, Cena mílařů a Cena sprinterů. Neděle 12. října pak nabídne vrchol, tedy 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Nedělní program bude slavnostně zahájen v 11:00 hodin, Velká pardubická bude odstartována v 16:35 hodin.

Přímý přenos dostihového dne na programu ČT - Sport začíná v 11:00 hodin, program ČT1 se připojí ve 14:45 hodin.

Podobné články

O následujícím víkendu pokračuje dostihová sezóna na Hipodromu Most, kde v sobotu 28. května odstartuje první z osmičky dostihů ve 13 hodin. Diváci…

Senzačního vítěze má první kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Když koně vyběhli na travnatý ovál, zdálo se být jasné, že…