VIII. den metropolitní sezóny: Grand Prix de la Francophonie Economique

25. 5. 2011 Jiří Zlámaný

Než se za týden začne pozornost soustředit na blížící se klasický vrchol sezóny, pokračuje poslední květnovou neděli sezóna v AUTO HASE PARKU Velká Chuchle osmým dílem s vrcholem v podobě Grand Prix de la Francophonie Economique (hdcp I. k., 2200 m, 120 tis. Kč) pro čtyřleté a starší koně. Program dne nabízí ideální zábavu v podobě dostihového sázení, včetně hlavního bodu je připraveno šest handicapových dostihů (kde koně nesou různé hmotnosti podle své výkonnosti, a jejich šance tím jsou teoreticky vyrovnané) a k tomu po jednom testíku nezvítězivších tříletých a dvouletých koní. Celkem je na startovních listinách 90 koní a 29 jezdců, první z osmi dostihů startuje tradičně ve 14 hodin. Doprovodný program tvoří módní přehlídka značky Magic Helena.

Další „útěk Out of Eden"?

Out od EdenDo hlavní položky nedělního menu nastoupí sedmička účastníků, jejichž šance by měly být handicapově vyrovnané, přesto se v otevírací sázkové nabídce objevil desetinový favorit. Je jím čtyřletý hnědák trenéra Arslangireje Šavujeva Out of Eden, stájí kazachstánského politika Rolana Tlevlesova KSK Nurbek přihlášený i do letošní Ceny Vítězného oblouku, který po třetím místě v karlovarské rekordně rychlé Jarní ceně Towah vyhrál před dvěma týdny stylem start-cíl a s velkými rezervami pražskou Cenu Jatek Český Brod (III. k., 2400 m).

Opět jej povede úřadující žokejský vicešampión Tomáš Lukášek a jejich šance bookmakeři ohodnotili poměrem 1,6:1. Podle vstupních kurzů by jeho hlavní soupeřkou měla být stejně stará hnědka Linda, vítězka předloňské Ceny zimní královny a loňské Ceny Pat's Music v Bratislavě, druhá z Jarní ceny klisen a čtvrtá ze Slovenského Oaks, která původně měla již v zimě ukončit kariéru. Nakonec ji však angažovala stáj DAR a ponechala v přípravě trenéra-šampióna Václava Luky. Ten ji k sezónní premiéře poslal počátkem května do Milána, avšak cílem dvoukilometrového testu klisen procválala německá rodačka poslední. Přesto, i přes druhou nejvyšší zátěž v poli, je v sedle s žokejem Garym Hindem, pro nějž to bude jediná jízda dne, druhou šancí s kurzem 2,5:1.

Třetí pozice 5:1 pak patří dalšímu čtyřletému aktérovi, jímž je hnědý valach stáje CK Martin Tour Timber s mladým jezdcem Janem Vernerem, který minulou neděli konečně završil čekání na letošní první triumf. Svěřenec Michala Liska na konci dubna vyhrál v Karlových Varech 2400m trojkový handicap a v dalším startu jej předčil pouze Out of Eden. V neděli ponese o pět kilogramů méně než jeho nedávný přemožitel.

Z nízkých nesených hmotností se budou snažit těžit také pětiletý Devil's Star (Stall Amor, 9:1, am. Fedorowiczová) a šestiletá Pearl Jeane (YOKO, Koplíková, 6:1), zatímco vítěz loňského Červnového poháru, stříbrný z Pardubického Legeru i Ceny prezidenta republiky HIC&Services Omnibus (Zdeněk Kavka, 6:1, ž. Šafář) ponese i po neúspěšném mosteckém startu nejvíce kil. Jediným, kdo letos nastoupí poprvé, ale i tak je s ním nutno počítat, bude sedmiletý matador sestavy Savignon (Wrbna Racing, 6:1, Vraj), vítěz St. Leger 2007 a dvakrát bronzový z Ceny prezidenta republiky.

startovní listiny

sázkové kurzy

Další dostihový program:

14:00 - Grand Prix de la République de Slovenie (III. k., 1000 m): V pětici dvouletých debutantů je favoritkou prvotní sázkové nabídky tréninková kolegyně prvních dvou z týden staré dorostenecké premiéry Sicílie, ale výhodu domácího prostředí budou mít Romantique Rouge a Paheeli.

14:30 - Grand Prix de la République d'Autriche (IV. k., 1400 m): ze šestnácti tříletých by k premiérovému triumfu měli mít nejblíže Cruel Wind, Marketka, Larika a Gloushek.

15:00 - Grand Prix de la République Slovaque (hdcp IV. k., 1400 m): na scéně první ze série handicapových zkoušek vyzvou tříleté Sun For Life a Lan Pham Ti zkušenou starší sprinterku Quantanameru, kterou poprvé v její kariéře nepovede žena, ale lídr aktuálního šampionátu žokejů Jaromír Šafář, který letos v Praze vyhrál každou neděli aspoň jeden dostih.

15:30 - Grand Prix de la République de France (hdcp II. k., 1200 m): ve vyrovnaném sprintu může úspěšný rekonvalescent Addison pod příznivou hmotností přinést dvojnásobné amatérské šampiónce Lindě Fedorowiczové premiérové vítězství na úrovni druhé kategorie.

16:00 - Grand Prix de la République d'Italie (hdcp III. k., 2600 m): soupeři z dubnových Karlových Varů Chrissio a Watson jsou na domácí dráze hlavními adepty výhry v nejdelším dostihu dosavadní pražské sezóny.

17:00 - Grand Prix de la Conféderation Suisse (hdcp III. k., 1600 m): tříletý Balbrown se po startu ve vyšší francouzské společnosti vrací do Prahy a má ambice zde podruhé vyhrát mílový dostih třetí kategorie.

17:30 - Cena AUTO HASE Diplomat & Expatriate Sales (hdcp IV. k., 1800 m): při letošní premiéře naznačil umístěním mezi vrstevníky potenciál tříletý La Brusco, při ataku první životní výhry jej prověří mj. zkušená dvojice Rio Gallegos a Nero Krvavý Básník.

Doprovodný program:

15:35 - módní přehlídka značky Magic Helena (přízemí tribuny - sázková hala)

Pro děti: jízdy na ponících a "Hříbátka" se zábavným programem!
Pro nejmenší dostihové diváky jsme opět připravili prima zábavu. Děti se mohou zabavit tradičními a oblíbenými svezeními na ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi a dále se bavit v dětském koutku "Hříbátka" situovaném do přízemí tribuny. Kromě míčkového bazénu, skládacího hradu, či skluzavky nabízí díky Českému animačnímu týmu speciální komponované pořady a soutěže o ceny. Rodiče mohou využít občerstvení v přilehlé kavárničce.

"Hříbátka": soutěže o hračky od Dino Toys!
Oblíbený dětský koutek Hříbátka v přízemí tribuny rozšiřuje bohatou nabídku pro nejmenší návštěvníky AUTO HASE PARKU. Opět probíhají komponované programy s Českým animačním týmem a samozřejmě nechybí loňská novinka: patronát nad "Hříbátky" od nakladatelství a vydavatelství DINO TOYS, které do soutěží v dětském klubu věnuje ceny ze svého bohatého sortimentu. Oficiální stránky společnosti: www.dinotoys.cz.

AUTO HASE PARK nabízí řadu suvenýrů a nové razítko!
V infocentru (přízemí tribuny - sázková hala) lze pořídit nejen celou řadu suvenýrů, ale také si obohatit domácí "dostihovou knihovničku". V nabídce jsou trička s obrázky trojice našich poníků, pohlednice s portréty českých dostihových koní nedávné minulosti a současnosti, knihy, hračky, další dárkové předměty, ale i ročenky, Přehledy plemeníků a ostatní tiskoviny Jockey Clubu či Dostihové programy včetně sázkové přílohy LOT. Letošní novinkou pak je možnost nechat si pořídit otisk upomínkového razítka.

ZAČÁTKY DOSTIHOVÝCH ODPOLEDNÍ V SEZÓNĚ 2011:
duben - září: 14 hodin
říjen: 13 hodin
listopad: 12 hodin

VSTUPNÉ NA DOSTIHY V SEZÓNĚ 2011:
Děti do 15 let, držitelé průkazů TP, ZTP, ZTP-P (u vozíčkáře i jednočlenný doprovod): zdarma
Držitelé dlouhodobých časových jízdenek DP Praha s platným ročním kupónem: zdarma
Jednotlivá vstupenka pro dospělou osobu: 120 Kč
Mládež do 18 let, studenti do 26 let, držitelé zákaznické karty Pražská plynárenská, držitelé karty www.rodinnepasy.cz, držitelé In-karty ČD, držitelé Sphere card: 60 Kč
Celoroční vstupenka (permanentka): 900 Kč
Klub Patriot / Student (pro seniory - 60 let a více a studenty do 26 let): 250 Kč

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…