VII. pokračování metropolitní sezóny: 86. Velká jarní cena RABBIT CZ, a. s.

22. 5. 2007 Jiří Zlámaný Autor fotek: Jiří Kurzweil

Ačkoliv sedmé dostihové odpoledne letošního metropolitního kalendáře bylo vyvrcholením jarní části sezóny, konalo se před více než čtyřmi tisícovkami diváků za horkého, doslova letního počasí. Hlavním bodem programu o osmi položkách byla 86. Velká jarní cena RABBIT CZ, a. s. (listed, 1600 m, 500 tis. Kč, 3letí) s osmi účastníky, jejichž úroveň tento ročník prvního dílu klasické Trojkoruny pasovala na jeden z nejkvalitněji obsazených v historii...

Výsledky

VJC: Stylem start-cíl Lord Silvano!

Vysokým favoritem (1,5:1) byl netrpělivě očekávaný sedmimiliónový nákup stáje Dr. Charvát Blue Coral (žokej Jiří Palík), který však při své pražské premiéře doplatil na neuvěřitelnou smůlu ve startovních boxech. Při zavádění se v nich totiž převrátil vedle stojící Pate a Blue Coral se zranil buď přímo kontaktem s ním, nebo prudkým pohybem při nastalé nervozitě. Startérka pak zvolila správný postup a otevřením boxů nechala zjitřenou atmosféru uklidnit, již zavedené koně vystoupit a předstartovní proceduru opakovat. Velmi vzodorvitý byl loňský šampión dvouletých, letos debutující Mirisk a v dostihu pak žokej Georgijev jen s největší námahou ovládal extrémně nepoddajného Le Barona.
První čtvrtinu trati odcválali účastníci ve velice pomalém tempu, načež z čelní pozice nasadil k trháku Lord Silvano, soupeři jej nechali uniknout a reprezentant stáje CK Martin Tour točil pod žokejem Jiřím Chaloupkou do cílové roviny s enormním náskokem osmi délek. Svěřenec Michala Liska Lord Silvano sice ani po předchozím vítězství v dostihu II. kategorie k hlavním favoritům nepatřil, ale při takovémto průběhu už v závěrečné šestistovce neměl s uhájením náskoku zásadní problém a vyhrál v čase 1:40,25 o délku a čtvrt před marně se blížícím druhým favoritem Another True Storym (žokej Radek Koplík, stáj YOKO). Překvapivé třetí místo vybojoval outisder domácího chovu Shaman (žokej Václav Janáček, stáj K-K Metal) před Mr Dariem (YOKO) a Patem (Wrbna Racing). Indisponovaný top-favorit Blue Coral neměl v dostihu světlý moment a skončil poslední.
Pro stáj CK Martin Tour pana Vojtěcha Martina i pro trenéra Michala Liska dosáhl Lord Silvano první klasický triumf, takticky bravurní žokej Jiří Chaloupka se plného zásahu na klasickém fóru dočkal (podruhé v kariéře) po deseti letech, v sedmadevadesátém triumfoval ještě jako žák v St. Leger s Librillou. Chaloupka zvítězil, opět i díky znamenitému odhadu situace a volbě optimální strategie, ještě v Ceně Mydlářky, a. s. (II. kat., 2400 m, 3letí) s Charleym.


Certus se dočkal vítězství

Ačkoliv před Cenou Spedition Zavřel (I. kat., 1200 m, 3+) sázející hodně věřili předloňské dvojnásobné klasické vítězce Ecologically Right (žokej Jaromír Šafář, stáj Hřebčín Albertovec), jejíž kurz stále klesal až na startovních 2,35:1, přesto jako favorit 2:1 odskakoval vítěz tohoto dostihu z roku 2005 a těsně druhý v loňské edici Certus (žokej Jan Rája, stáj Spedition Zavřel). Počáteční svižné tempo v oblouku maximálně vystupňovali Irelands Cross (žokej Allan Petrlík, stáj RC Salvator) a právě Ecologically Right, ale v cíli před nimi lépe skončili tři soupeři. Od poloviny rovinky sváděli duel Certus a oproti minulým dvěma vystoupením polepšený Daidalos (Vendula Korečková, stáj Martin Wolf-Clint), u podkovy byl pak pod razantnějším žokejem o tři čtvrtiny délky v čase 1:11,52 dříve šestiletý favorizovaný bojovník a po bronzu z Gomba handicapu FRBC a druhém místě z Ceny Partžurnálu získal první letošní triumf. Šestý z obou zmíněných testů Daidalos obsadil druhé místo, o tři a čtvrt délky zpět po silném finiši uzmul na cílové čáře Acoss třetí honorář Irelands Crossovi.
V Ceně a.s. Jatky Český Brod (II. kat., 2200 m, 4+) se do vítězných kolejí vrátil premiant Ceny zimního favorita 2005 Indian Train, jenž o délku a půl uspěl v duelu s Gospodarzem.

foto: Jiří Kurzweil
LORD SILVANO vítězí ve Velké jarní ceně RABBIT CZ
LORD SILVANO vítězí ve Velké jarní ceně RABBIT CZ
Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…