VI. pokračování metropolitní sezóny: 59. Jarní cena klisen Porcela Plus

14. 5. 2007 Jiří Zlámaný Autor fotek: archiv autora

Letošní zatím nejvyšší návštěva více než čtyř tisíc diváků zhlédla za nádherného počasí šestý dostihový den metropolitní sezóny, jehož vrcholem byla první klasická zkouška roku 2007: 59. Jarní cena klisen Porcela Plus (listed, 1600 m, 400 tis. Kč). Na slavnostní přehlídce se plně obsazené tribuně představilo čtrnáct zástupkyň letos slibného tříletého ročníku... Úplně jiným ročníkem je pan Karel Havelka - legendární žokej přesně v neděli slavil už 89. narozeniny a všem suverénně ukázal, že často používaná slova o jeho znamenité kondici rozhodně nejsou jen bezpředmětným klišé.

Výsledky

Hanover Lady na trůnu tříletých klisen

Roli favoritky obdržela vítězka přípravné Velké ceny HSBC-Memoriálu Rudolfa Deyla Hanover Lady (2,5:1, ž. Rája, trenérka Vondrová, stáj Hrubý) před druhou z téže zkoušky Abbotts Ann (2,8:1, ž. Chaloupka, tr. Roman Vítek, DS Pegas). Ve druhém sledu sázkové nabídky byly respektovaná Němka Pacific Sun (6:1, ž. Timpelan, tr. Rau, stáj Jochen Klauss), prvně v ČR přestavovaná posila RC Salvator Wild Thyme (8:1, ž. a tr. Petrlík) a bronzová z Deylova memoriálu Calistegia (8:1, ž. Radek Koplík, tr. Zdeno Koplík, stáj YOKO).

Vítězka Jarní ceny klisen 2007 HANOVER LADY s žokejem Janem Rájou.
Vítězka Jarní ceny klisen 2007 HANOVER LADY s žokejem Janem Rájou.

Ještě před startem postihla porucha na výstroji vítězku Ceny Masise a pátou z Memoriálu Rudolfa Deyla Fanegu, která se při následném opravování zádrhelu vymkla kontrole a na start nenastoupila, takže do dostihu odstartovalo třináct klisen. Ostré tempo ihned nadiktovala druhá favoritka Abbotts Ann, která před Genevel Dancer přivedla pole do cílové roviny.  Žokej-šampión z let 2004 a 2005 Jan Rája jen chvilku manévroval ve druhém sledu cválající Hanover Lady(GER) do volného prostoru, pak už mohutná hnědka mohla přeřadit na vyšší obrátky a během necelých dvou stovek metrů rozhodla o svém vítězství. Cílem procválala o lehké tři délky první před bělkou Calistegiou(FR), která finišovala ze středu pole a o stejný rozdíl předčila Genevel Dancer. Dcera elitního mílaře, klasického vítěze Blueridge Dancera a špičkové sprinterky první kategorie Genevelle pod výtečně jezdícím mladíkem Tomášem Lukáškem obsadila bronzový stupínek a skončila nejlépe z domácích odchovankyň. Ty byly mezi nejlepší pěticí dvě: na čtvrté příčce totiž dcera šampión-plemeníka Rainbows for Lifea Yokyra o krk zdolala Abbotts Ann(GB).

Ve třech dosavadních startech neporažená Hanover Lady vyhrála v kvalitním čase 1:38,14, druhém nejrychlejším v historii dostihu (rekord 1:37,9 drží z roku 1993 Ajanta). Stáj Hrubý získala (po třech zahraničních v předchozích sedmi letech) svůj první český klasický triumf, její trenérka Lucie Vondrová slavila svou vůbec první klasiku a celkově šesté vítězství v dostihu nejvyšší kategorie - přičemž to premiérové jí přinesl Terssio teprve před necelým rokem -, žokej Jan Rája dosáhl po předloňských Oaks a St. Legeru a loňské obhajobě Oaks čtvrtého klasického prvenství.

Lucie Vondrová připravuje koně stáje Hrubý na metropolitním závodišti a vítězství Hanover Lady bylo pro některou z chuchelských stájí prvních klasickým úspěchem od podzimu 1999, kdy získal St. Leger Bohemian Lad.

Karel Havelka: devětaosmdesátiny v sedle!

Přesně v den konání Jarní ceny klisen Porcela Plus slavil 89. narozeniny legendární žokej Karel Havelka. A patnáctinásobný čs. šampión (7x na rovině a 8x na překážkách), vítěz bezmála 550 dostihů (453 + 84) a držitel titulu Mezinárodní mistr jezdec nadchl celé závodiště. Díky své brilantní kondici se totiž i v devětaosmdesáti letech představil v sedle dostihového koně! S desetiletým Daglassem pana Josefa Zavřela nejprve v kroku pozdravil aplaudující tribunu, aby následně předvedl slavnostní cval cílovou rovinkou a nakonec převzal z rukou manželky pražského primátora paní Radky Bémové květiny a dary. Potlesk ohromených, nadšených a zcela zaplněných ochozů neměl konce, Karel Havelka svého koně ovládal přesně v duchu "staré školy" dokonale.
Pan Havelka v sedle.
Pan Havelka v sedle.


Příští dostihy ve Velké Chuchli:
neděle 20. května od 14 hodin - 86. Velká jarní cena RABBIT CZ
Podobné články
 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Být překážkovým šampionem v jedné sezóně v Čechách i na Slovensku, to je jedinečný výsledek. Žokeji Janu Odložilovi se to povedlo v roce 2022. Trvale…