VI. den metropolitní sezóny: 90. Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ

16. 5. 2011 Jiří Zlámaný

V AUTO HASE PARKU Velká Chuchle vyvrcholila úvodní třetina letošního dostihového roku, hlavním bodem programu šesté kapitoly letošní metropolitní sezóny byl první díl Klasické trojkoruny – mílová Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ pro nejlepší tříleté koně, s dotací 800.000 Kč nejbohatší dostih prvních dvou měsíců českého dostihového kalendáře. Králi celého víkendu se stali trenér Tomáš Šatra a majitel Jiří Charvát, jejichž koně v hlavních dostizích mostecké soboty a chuchelské neděle vytěžili maximum dvěma prvními a jedním druhým místem.

Chardonney Tcheque se vrátil na trůn

90. Velká jarní cena Holdingu RABBIT CZ měla na startu dva výrazné favority, a ti také v dramatickém finiši usilovali o vítězství. Nakonec se po boji o půl délky prosadil loňský dvouletý šampión Chardonney Tcheque (2,25:1) z podruhé v tomto dostihu vítězné stáje Dr. Charvát, kterého ve Velké Chuchli trénuje zkušený kouč Tomáš Šatra. Ten v historii Velké jarní ceny oslavil již pátý triumf, zatímco vítězný žokej Milan Zatloukal se na scéně Velké jarní ceny radoval poprvé.

Doběh Velké jarní cenyAvšak spolu s týden starou výhrou v Jarní ceně klisen získal cenné klasické double, které se v jednom roce naposledy podařilo vyhrát žokeji Winterovi před 33 lety. Druhý za Chardonney Tchequem skončil jeho těsný přemožitel z přípravného Memoriálu prof. Michala Roches Cross (Jasna, 3:1) s žokejem Lukáškem, o tři a půl délky dále na třetí místo dostal z Irska angažovaný rutinér Jimmy Quinn překvapivě Lysyana (Joly, 25:1).

Nejlepší pětici doplnili jediná klisna na startu Kristine (Feramo Model Brno, 4,5:1, ž. Lukášek) a slovenský host Prince's Blade (OMS, 30:1, ž. Šara), honorované příčky ještě obsadili Rabbit Librettist (Rabbit Trhový Štěpánov, 10:1, ž. Radek Koplík) a druhý kůň stáje Joly Johannes Kepler (40:1, ž. Šafář).

Golden Eagle tentokrát finišem

V elitní sestavě sprinterské Ceny Renomie (I. k., 1200 m) byl vysokým favoritem Sprinter roku 2010 Line Honey (Stáj Mikon, 1,6:1, ž. Lukášek), nicméně v dramatické koncovce získal čtyřletý český rodák třetí místo o krk za svým předchůdcem na letounském trůnu, dalším domácím odchovancem, sedmiletým Ediggiem (EŽ Praha, 10:1, ž. Chaloupka). Avšak ani na 4,2-pružné dráze probuzený sedmiletý valach nestačil na vítěze, jímž se, tentokrát nikoliv po diktování tempa, ale útokem ze středu pole v cílové rovině, stal pětiletý hnědák Golden Eagle (Ardak Amirkulov, 4:1), v sedle s žokejem Ferdinandem Minaříkem, jenž tak i ve druhém víkendu po svém návratu do dostihového sedla zaznamenal triumf.

Další dění:

V úvodní Ceně Agro Poříčí (IV. k., 1200 m) se mezi osmi nezvítězivšími tříletými jistě o dvě a půl délky prosadila Rabbit Kyllachy s žokejem Chaloupkou, a stáj Rabbit Trhový Štěpánov tak po prvním dostihu mostecké soboty opanovala i nedělní ouverturu.

V následné Ceně Mydlářky Benešov (hdcp III. k., 1600 m) využil nejnižší zátěže ke zisku lehkého pětidélkového prvenství pětiletý valach Stáje Meran Mack the Knife a loňská nejúspěšnější jezdkyně v počtu vítězství Ingrid Koplíková se dočkala letošní premiérové výhry.

V Ceně Primo - Josef Chejn (hdcp IV. k., 1800 m) pokračoval v progresu teprve potřetí startující tříletý tmavý hnědák stáje Martin Wolf - Clint, odchovanec svého majitele potvrdil roli sázkového favorita, vyhrál podruhé za sebou a odstartoval nedělní hattrick žokeje Tomáše Lukáška.

Druhý triumf přidal Lukášek hned vzápětí, když stylem start-cíl dominoval Ceně Jatek Český Brod (II. k., 2400 m) s, rovněž favorizovaným, čtyřletým hnědákem Out of Eden, zimní import z ostrovů a metropolitní novic po bronzové příčce z dubnové karlovarské Jarní ceny přinesl první zdejší triumf stáji KSK Nurbek.

Druhý testík pro nezvítězivší tříleté, Cena DZS Struhařov (IV. k., 1600 m) byl předposledním bodem programu a v jistý plný zásah jej proměnil podruhé v kariéře startující druhý favorit dostihu Goscater (Stáj Jeso) s žokejem Šafářem, který tak, s výjimkou sobotního mosteckého odpoledne, zatím vyhrál v každém dni, kdy startoval, alespoň jednou a odolal tak útoku Tomáše Lukáška na vedoucí pozici šampionátu CK Martin Tour Cupu.

To, že po neděli mají oba na kontě čtrnáct výher, způsobila i závěrečná Cena DUX - Josef Chejn (hdcp IV. k., 1400 m), v níž Lukášek zároveň završil hattrick, když o krátkou hlavu vybojoval triumf s tříletým valachem Freddiem Merc, jenž při třetím životním vystoupení potvrdil roli favorita dostihu i zlepšující se tendenci výkonů a sobě i stáji Vysmátí a spokojení získal první vítězství.

Výsledky

 

Příští dostihový den: 22.5. - 62. Velká květnová cena SKANSKA

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…