Velká pardubická ve znamení rekordů

15. 10. 2010 Lucie Hladová Autor fotek: Lucie Hladová

V neděli 10. října se běžela již 120. Velká pardubická České pojišťovny, která měla ve své novodobé historii rekordní diváckou návštěvu. Jubilejní ročník nejtěžšího překážkového dostihu evropského kontinentu, v němž žokej Josef Váňa starší v sedle Tiumena vybojoval své sedmé vítězství, na Dostihovém závodišti v Pardubicích sledovalo bezmála 45 tisíc lidí.

Rekordní počet divákůV letošním roce se opravdu poštěstilo, nejen že se na start Velké pardubické ČP postavili velcí favorité, kteří lákali média s velkým předstihem, ale také se vydařilo počasí. Oproti loňskému roku, kdy slejvák zasáhl unikátní atmosféru, krásně hřálo sluníčko. Jistě nejen to přispělo k vysoké návštěvnosti, neodmyslitelnou funkci měla i posílená doprava.

„V posledních čtyřech letech byly návštěvy rekordní. Za dobu, kdy Velkou pardubickou České pojišťovny pořádá Dostihový spolek a. s., byla nejvyšší návštěva v roce 1996 při vítězství Cipíska. Tehdy dostih sledovalo 26 tisíc diváků. Poté se dlouho návštěvnost pohybovala kolem dvaceti tisíc. Až v roce 2007 při návštěvě britské princezny Anny bylo na závodišti zhruba 37 tisíc lidí. V dalších dvou letech se návštěvnost pohybovala mezi 33 až 35 tisíci diváků. Letos díky krásnému počasí a díky fenomenálnímu Josefu Váňovi vyskočila až k 45 tisícům," uvedl Miroslav Petráň, předseda představenstva Dostihového spolku a. s. Pardubice.

Kompletní výsledky všech dostihů naleznete zde: www.dostihyjc.cz

Na trati Velké pardubické ČP 2010

 

Velká část diváků si nenechala ujít ani samotné slavnostní zahájení a především odhalení sochy Josefa Váni. Během celého dne se stály fronty nejen na sázky, ale také na jídlo či místo, z kterého by bylo dobře vidět. Vzhledem k počtu diváků museli přítomní bez vstupenky na tribunu hodně "bojovat" o místo, z kterého by mohli sledovat celý průběh dostihu, ten byl ovšem promítán na velkoplošné obrazovce. Návštěvníci se vstupenkou na tribunu si tak mohli vychutnat podívanou se vším všudy.

 

skokDavy lidí utichly krátce po startu nejsledovanějšího dostihu u nás, kdy se podle očekávání chopil diktování tempa Bremen Plan, ostatní účastníci se zařadili za jeho záda. Na Velkém Taxisově příkopu skončily naděje vysoce ceněného Valldemosa s Dušanem Andrésem, po dalším kilometru a chybě na Francouzském skoku už však nepokračoval ani Bremen Plan, a vedení se ujali Beirut a Amant Gris, kteří společně diktovali tempo po větší část dostihu, z něhož postupně odstupovali Rubín, Jung, Ligreta, Teresina i Il En Reve. Všichni favorité se však drželi na nadějných pozicích a když na Havlově skoku Josef Váňa posunul Tiumena k čelu, bylo jasné, že si i pro letošní ročník připravil jednu z podstatných rolí.

Marek Stromský, který se v sedle Amant Grise letos vyhýbal jakýmkoli podstatným chybám, však nehodlal mistrovi svého oboru dát zdarma ani kousek prostoru, a tak se do cílové roviny dostali společně a vše nasvědčovalo tomu, že poslední vteřiny dostihu budou ještě hodně napínavé. Nejprve měl Váňa navrch, poté se k němu ale začal Amant Gris opět blížit. Cíl však pro Váňu přišel v pravý čas, Amant Gris svůj finiš nestihl a tak v boji dvou koní, kteří v posledních dvou letech dokončili Velkou na prvním místě, převážily ambice obhájce loňského vítězství. Třetí místo stihla dvojnásobná královna Velké Sixteen před Mandarinem, jenž obhájil loňské umístění, velmi solidně si vedoucím Teviotem a Lirainem.

Boj o nosDo cíle se dostalo dvanáct koní, jako poslední rovněž britský Mr Big, který tak zopakoval loňský výsledek a potvrdil, že pokud chtějí ostrované v Pardubicích uspět, musí přijet se zcela jinou koňskou kvalitou...

Vítězství českého dostihu před zraky více než 30 000 diváků sice musela po protestu potvrdit dostihová komise, nakonec ale vítězství v největším českém dostihu zůstalo po výroku „boj nos" v kapse legendy českého turfu. Nešťastníkem v souboji s miláčkem publika byl Amant Gris, který se po předloňské diskvalifikaci a loňských zdravotních problémech dal obdivuhodně dohromady a na druhém místě zůstal až po obrovském souboji, ve kterém Amant Grise Tiumen podle mínění jeho realizačního týmu poškodil. Dostihová komise však byla jiného názoru a vítězství legendárnímu jezdci a trenérovi nakonec ponechala.

Velká pardubická České pojišťovny (6900 m, 4 500 000Kč) 1. Tiumen (ž. Váňa, tr. Váňa, majitel Köi Dent) 2. Amant Gris, 3. Sixteen, 4. Mandarino, 5. Teviot, 6. Lirain, 7. Aspirant, 8. Kobuz, 9. Lakreg, 10. Juventus, 11. Bejrut, 12. Mr Big. Ostatní účastníci nedokončili. Výrok: Nos- 3 ¼- 2 1/4- 3 ¾, Čas 9:03,73 min

 

Velká pardubická České pojišťovny v televizi

Ti nejlepší před kamerou...Už tradičně byl letos o 120. Velkou pardubickou České pojišťovny obrovský zájem i mezi televizními diváky. Česká televize opět přišla s něčím novým a tak jistě i diváci u televizních obrazovek museli být spokojeni a to i přesto, že jak často komentují tradiční návštěvníci, „atmosféra na samotném závodišti je nenahraditelná." A letos byla opravdu grandiózní.
Česká Televize tentokrát nabídla nejen překážkový vrchol, ale i další dostihy, které vysílala na dvou kanálech. V neděli 10. října měli diváci možnost vidět více než šest hodin na ČT4 (10:30 -16:47) a simultánně i dvě a půl hodiny na ČT1 (13:21-16:01). Již podruhé byl dostih vysílán v HD kvalitě. Přenos zasáhl (alespoň tříminutová kontinuální sledovanost) celkem přes 2 miliony diváků.

Přímý přenos hlavního dostihu od 15:30 do 16:00 vidělo na programech ČT1 a ČT4 dohromady v průměru 1 milion 217 tisíc diváků. Již sedmé vítězství žokeje Josefa Váni tak v cílové skupině 15+ dosáhlo podílu na publiku 60,15 %.

Jenom pro srovnání statistika pátečního přímého přenosu kvalifikačního utkání o postup na fotbalové mistrovství Evropy mezi Českem a Skotskem. Přímý přenos na kanálu ČT4 si pustilo v průměru 582 tisíc dospělých (sledovanost 6,6 % při podílu na publiku 16,35 %).

„Letošní Velká pardubická České pojišťovny se v přímém přenosu vysílala také na kanálu Racing UK ve Velké Británii a v Irsku a také na Slovensku. S dvouhodinovým zpožděním šel záznam na francouzské Equidia TV. Záznam byl rovněž v celosvětové výměnné síti Reuters a byl pětiminutovou součástí padesátiminutového celosvětového programu TransWorld Sport," uvedl Miroslav Petráň. „Všechny zahraniční stanice si velmi pochvalovaly profesionální kvalitu přenosu České televize," dodal.

Některé dámy udržují i tradiciLetošní 120. Velká pardubická České pojišťovny vzbudila i množství pozitivních ohlasů v zahraničí.

„Byl jsem ohromen průběhem dostihů i perfektním stavem závodiště v Pardubicích. Velká pardubická byla skvělá," prohlásil Christopher Collins, vítěz slavného dostihu z roku 1973, který se po letech do Pardubic vrátil. Zahraniční účastníci se vzhledem k podzimnímu termínu VP (tradičně 2. víkend v říjnu) obávají tvrdosti povrchu. Píle pořadatelů je však znát a právě povrch si účastníci chválí velmi často.
„Bravo pro všechny! Mítink s Velkou pardubickou patří mezi ty nejvíce fascinující v Evropě," pronesl Alain Peltier, šéf závodiště ve francouzském Lion d´Angers, kde se běhá nejdelší překážkový dostih na světě.

Záznam Velké pardubické ČP 2010 zde: www.ceskatelevize.cz/ivysilani

Pod článkem naleznete listinu vítězů.

Reportáž VP ČP 2009 zde: Velká pardubická plná napětí, emocí a radosti

Záznam Velké pardubické ČP 2009 zde: www.ceskatelevize.cz

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…