Velká pardubická plná napětí, emocí, radosti…

13. 10. 2009 Lucie Hladová Autor fotek: Lucie Hladová, Kateřina Návojová

Podle tradice patří druhá říjnová neděle Velké pardubické. Závodu, který je nejen velkou sportovní událostí v České republice, ale také významnou společenskou a kulturní událostí. Letos se běžel již 119. ročník. I když byla velkou favoritkou bělka Sixteen, český matador a zároveň její trenér Josef Váňa ji překonal s Tiumenem. S koněm, který VP jel prvně…

V podzimním období bývá vždy o něco tvrdší povrch, avšak Dostihový spolek Pardubice, který je pořadatelem tohoto dostihu už od roku 1893, o dráhu pečuje. Uvědomuje si, že nejen divák chce svůj komfort, ale především koně potřebují kvalitní povrch; počasí člověk neporučí, takže je často třeba zavlažovat. Letos však tento víkend zasáhly pardubickou dráhu průtrže mračen; sužovaly závodníky dokonce i během některých dostihů. Některým koním to v dostihu pomohlo, jiným naopak.

Velká pardubická 2009Letošní návštěvnost byla podle odhadů 34 až 35 tisíc lidí, tedy přibližně tolik, co loni. Pořadatelé však čekali ještě více diváků, protože o dostihy je v posledních letech větší zájem. O bezpečnost celého dění se postarala profesionální firma i jízdní policie na starokladrubských koních. Ještě stále mají na paměti rok 1992, kdy rádoby ochránci zvířat blokovali taxis přímo v průběhu dostihu.

Po slavnostním zahájení, kde se představila i pardubická jízdní policie či několik spřežení nejen kladrubských perel, byl odstartován první rámcový dostih. Nutno podotknout, že v nedělních rámcových dostizích bodovali nejvíce svěřenci otce a syna Holčákových, ti si totiž vysloužili rovnou pět vítězství.

Cena Firmy Chládek a Tintěra Pardubice a. s. - Zlatá spona tříletých

je dostih pro tříleté koně zatížené hmotností 67 kg a pro jezdce, kteří dosáhli deseti a více umístění v překážkových dostizích. Celková dotace dostihu byla 120 tisíc korun s majitelskou prémií 50 tisíc korun. Na dráze dlouhé 3 200 metrů s proutěnými překážkami startovalo osm koní. Pro prvenství si s jistotou doběhl valach Puntarens (3,49) s žokejem Markem Stromským a v tréninku F. Holčáka. Tuto dvojici pronásledovala Grainnie Kelly (ž. Josef Bartoš), v tréninku Josefa Váni st. Třetí pozici zaujala svěřenkyně trenéra Pavla Tůma, hnědka Marcanta v sedle s ž. Dušanem Andrésem.

Po Zlaté sponě tříletých následoval roztomilý dostih poníků, který sklidil nečekaně velké ovace.

Velká cena společnosti HP Česká republika - Cena ČASH.

Dalším na programu byl dostih s celkovou dotací 400 tisíc korun a majitelskou prémií 50 tisíc korun českých. Běželo ho třináct koní. Jednalo se o cross pro čtyřleté koně s hmotností 68 kg.

ChenonceauV tomto dostihu bylo nasazeno poměrně ostré tempo. Startoval zde také Pavel Složil, který se po deseti letech ukázal i ve Velké pardubické. V Ceně ČASH sedlal hnědáka Wodana, z něhož bohužel spadl za lesíkem, chvíli po Barboře Málkové, jediné jezdkyni v dostihu, která sedlala Fernanda. Menší kolize proběhla také na překážce zvané „malý Havlův skok" a v oranici, která po proběhlé průtrži mračen nepředstavovala nejideálnější povrch. Kombinace suchého počasí z minulých dní a víkendových srážek nakonec způsobovala problémy. Koním to na mokré trávě především při odskoku klouzalo a v oranici se nemile bořili.

Favoritem dostihu byl svěřenec J. Váni Budapest s ž. Josefem Batošem, pro některé Miraino. Na trati dlouhé 4 km a 200 metrů však byl nejrychlejší svěřenec Radka Holčáka Chenonceau s ž. Jiřím Kouskem. Tento kůň bodoval v rámcových dostizích při VP i vloni a zdá se, že v Pardubicích je spokojený. Byl to jeho zdejší třetí start a také třetí vítězství. Druhý doběhl Polar Pond trenéra Františka Zobala z hřebčince Napajedla. Třetí Cabernet s ž. Jaroslavem Myškou na své první překážkové vítězství ještě počká.

Třetí dostih Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Lesů české republiky - Cena Vltavy

s celkovou dotací půl milionu korun byl určený pro pětileté a starší koně. Na start se postavilo 13 dvojic. Největší favoritem byl Mastman (2,5:1), dále Caland, Valldemoso, Dandys. Během dostihu propukl obrovský liják. Karlsbad s Josefem Sovkou zavedl pole na místo startu a dopředu šel Desterro, Tresh. Ne příliš šťastnou jízdu měl ž. Dušan Andrés, který ze svého bělouše spadl již na druhém skoku. Pád dalších dvou jezdců jsme mohli vidět na irské lavici: Štěpánky Sedláčkové (Myanmar) a ž. Jana Faltejska (Ignacio). Následovala obrovská tlačenice, odmítnutí Trewira skákat a pád Libora Sedláře z Aljašky. V dostihu nakonec pokračovalo sedm koní.

S výrokem jistě vyhrál Teviot s ž. Lubošem Urbánkem, kůň, který se po zranění vrátil letos v srpnu. Druhý dojel Caland s žákem Josefem Váňou a třetí Karslbad. Favorit Mastman, úspěšný kůň v rovinových dostizích, nechal zadní nohy na velké vodě, což bylo pravděpodobně důvodem jeho zbrždění, takže dojel na čtvrté pozici.

Tento dostih nebyl pro jezdce ani pro koně vůbec lehký, zhoršovala to i špatná viditelnost a odletující bláto z kopyt, a tak bylo tempo pomalejší. „Teviot šel pořád stejně, ale některým koním to nejspíš musí vadit. Po dropu jsem mu začal více věřit," komentoval ž. L. Urbánek.

Čtvrtý dostih, Křišťálový pohár lata Brandis Ladies Club - III. ročník Memoriálu komtesy Laty Brandisové

Life is Lifebyl určený pro čtyřleté a starší koně. Pro čtyřleté koně byla stanovená váha 67 kg a pětiletí + starší nesli 69 kg. Na trať dlouhou 4 100 m s proutěnými překážkami vyběhlo třináct koní. Podle sázek měl navrch kůň s číslem 2: Life is Life, a to 2,5:1. Tohoto svěřence F. Holčáka, který má momentálně v kapse tři vítězství, sedlal ž. Jiří Kousek, který ho jezdí i v tréninku. Tento jezdec měl svého koně i ve Velké pardubické a v neděli posbíral celkem tři vítězství.

Během dostihu se vyskytl problém u Picadora a byl ž. Josefem Bartošem zastaven. Průběh zaznamenal i pád Filipa Koplíka z Mr Dario. Vedoucí tým se tak zmenšil na tři koně. Pro vítězství si nakonec doběhl favorit, pětiletý hnědák Life is Life. Druhou pozici obsadil ž. J. Faltejsek na Makalde, který začal opět běhat po zranění, třetí skončil Kyshanty s ž. J. Myškou.

Pátý dostih Cena společnosti MIROS dopravní stavby a. s. - Memoriál kpt. R. Poplera

nabídl rozmanité startovní pole. Z původních deseti se však představilo pouze osm koní. Například Gold Star nestartoval pro zranění. Pěkný kurz měl Ursan s ž. J. Bartošem, a to 4:1. Startovala i Gernia, která byla loni pátá a předloni třetí, v sedle s ž. J. Váňou. Konečný kurz 2,15:1 měl valach O´key s ž. J. Myškou. Tento dostih čítal 14 překážek (ve srovnávní s 31 při Velké pardubické).

Bambino s ž. Markem Stromským šel hned při startu dopředu, i když se ho jezdec snažil spíše přidržet. Náročný skok zvaný drop zvládli všichni, hadí příkop taktéž. A pak začaly změny: Nepál byl stažen jezdcem Josefem Sovkou, O´key se mírně vychýlil a probojoval se tak na první místo, Vinius nechal zadní nohy ve skoku a jako Nepál v dostihu dále nepokračoval. O´key se po karambolu ke konci dostihu vrátil na špici a získal náskok pět délek, což bylo jasné vítězství. Po jarním neúspěšném pokusu na 4 000 m se tento valach vrátil ke kratším dostihům a to se jeho trenérovi Františku Zobalovi vyplatilo. Souboj o druhé místo svedl Ursan a Gernia. Ta nakonec povolila a s ž. J. Váňou získala třetí pozici.

Předposlední dostih před Velkou pardubickou byla velmi oblíbená a náročná Cena Paramo, a. s. - Memoriál R. Davise - Stříbrná trofej.

Velká pardubická 2009Je to steeplechase na 4 400 metrů s celkovou dotací 500 tisíc plus majitelskou prémií 50 tisíc korun. Obrovského favorita představoval valach Royal Moungins v sedle s žokejem J. Kouskem, jehož kurz se vyhoupl na 1,35:1. Ve své kariéře má zaznamenáno 15 překážkových vítězství, z toho 10 na proutěných překážkách, 5 v steeplechase: třikrát Zlatý pohár, dvakrát Cenu Paramo, a. s. Podle slov trenéra F. Holčáka má raději tvrdší podklad, takže napětí bylo veliké. V dostihu se také objevil slovenský host Rawenswood s českým ž. Bohuslavem Mátlem. Mezi favority patřil i na jaře výborný Kamienczyk (3:1) a Amber Hill, Imbir a také švédský Francouz Oranais.

Vepředu se zpočátku držel Rawenswood, před lesíkem už tempo diktoval Royal Moungins, který získal velký náskok už před šestou překážkou a nakonec zvítězil o více než 20 délek. Třetí pozici zaujal Rawenswood za Kamienczykem, kterého vedl ž. J. Faltejsek.

Průběh posledního dostihu před VP, Ceny Labe - cena společnosti VCES a. s.

nebyl příliš štastný. Cena Labe je se svojí délkou dráhy 5 200 metrů podobná Velké, ale neskáče se taxis. Při tomto dostihu proběhla další průtrž mračen, všichni jezdci naštěstí měli brýle.

Největší karambol byl na irské lavici, kde dva koně zůstali. Vzadu v poli se držel žák J. Váňa s Kobuzem. Následovala velká voda, kde měl malé potíže ž. Jan Faltejsek s Wavelight Laser, ale ustál je. Velké zahrádky znamenaly konec pro Gawaina s Janem Korpasem.

Bremen Plan tr. R. Holčáka s ž. J. Bartošem si nakonec běžel pro přehledné vítězství, které bylo pro R. Holčáka již třetí. Jezdec měl úkol jít s Bremen Plan více dopředu, aby ho nepřipravil o jeho prostor. Tento kůň totiž chodí více zpředu, navíc se mu hluboký terén líbí. Tento závod se dvojici vydařill a Bremen Plan lehce zvítězil. Pro druhé místo doběhl Isar (GER) s Josefem Sovkou. Třetí byla klisna Korinka, svěřenkyně tr. Stanislava Popelky, pod Raffaelem Romano.

Tři koně zaznamenali pád, jeden byl zadržen - Black Diamond (ž. J. Bartoš) a dva jezdci tento dostih nedokončili z důvodu vybočení. Gawain se již bohužel nezvedl, a tak to byl pro něj poslední dostih v životě.

SixteenKomentář prezidenta Jockey Clubu ČR - Ing. Václava Luky

"Je to svátek všech koňařů, je to to nejvyšší, co tady máme a myslím si, že nejen u nás, ale i v celé střední Evropě. Qituju jednu věc, že je tady tolik lidí i přes tu nepřízeň počasí, qituju to, že se zatím žádnému z jezdců nic nestalo, což nebývalo v minulosti, a majitelé měli hrozné potíže se sháněním dobrého náhradníka. Takže to je velice pozitivní. Možná i to, že ten déšť poznamenal kvalitu dostihů a z mého pohledu pozitivně, protože to není tak tvrdé, jako v podzimních měsících, takže já si myslím, že už jen ta sestava zahraničních účastníků a diváků je tak neobvyklá, že jsem hrozně zvědavý na Velkou. Takže dobrý."

Vsadil jste si?
"Vsadil jsem si v prvním dostihu na synova koně, který byl bohužel zastaven. Zase když není štěstí ve hře, tak jsme měli štěstí na place a to je dobrý."

"Ve Velké fandím Sixteen, protože když vyhraje, bude to náš velký hrdina. Navíc je to klisnička a ještě k tomu bílá, Váňova s Bartošem, takže jsem takový patriot. Ale docela bych i přál, aby se umístili i ti Angličani, aby je to i příště přitahovalo."

A blížil se velký konec dostihového dne: Velká pardubická steeplechase České pojišťovny, která je partnerem této velkolepé události již 16 let

Promoklí a často i promrzlí diváci vydželi do samotného závěru dne a s napětím sledovali jak spřežení starokladrubských běloušů společně s jízdní policií Pardubice a legendou VP Peruánem přivádí účastníky nejtěžšího dostihu u nás před zaplněné tribuny. Start se malinko opozdil, ale to se na druhou stranu vyplatilo, jelikož vysvitlo sluníčko a bylo opravdu příjemně.

TaxisLetos mohli startovat již šestiletí koně, v loňském roce byl start povolen koním od sedmi let. Na start se postavilo 25 koní. Ikdyž v loňském roce ž. J. Váňa avizoval, že startovat nejspíš nebude, nakonec sedlal hnědáka Tiumena. Bylo tedy jasné, že svůj sen - vyhrát VP na bílém koni - nesplní. Předloňská a loňská vítezka Sixteen však mezi jeho svěřence patří. Ve VP s ní však staruje ž. Josef Bartoš, jelikož má měkčí ruku. Nejspíš si vysnil opravdu těžký úkol, protože ve VP dosud vyhráli pouze čtyři bělouši: Abraka Dabra, Ben Hůr, Herold a pak Sixteen. Byli tedy jiní favorité než právě Tiumen, který jel VP prvně. Pro Josefa Váňu sen. to byla již 23 Velká, junior J. Váňa ji jel po třetí.

Ve Velké se objevil extrémní počet startujících - a mezi nimi byl J. Váňa ml. tím nejmladším. Ve svých 16 letech startoval s Juventusem a nyní vede šampionát překážkových jezdců. Zvítězil ve Velké ceně Milána a na svém kontě má již 45 vítězství. Před dostihem ještě říkal: „myslím, že otec má koně, s kterým bude u konce pole". Startoval s ním totiž v kvalifikaci. Kapitán celého pole ž. Josef Váňa letos opravdu nenastupoval s ambicemi vyhrát, ale zúčastnit se, „být u toho"... Tiumen už pardubické překážky skákal všechny, krom taxisu.

V poli se objevil také jeden jediný polokrevník - osmiletý Tomis s ž. Pavlem Kašným. Na svém kontě má sedm vítězství a bodoval především poslední dobou. Pavel Kašný má 74 vítězných dostihů, ale nezná Taxis. Váhová úleva pro polokrevníky činí 3 kg a také oni se dokázali ve Velké prosadit: polokrevníci byli například vítězové Festival, Erudit či Cipísek.

Mezi největší favority však patřila již zmiňovaná devítiletá bělka Sixteen v sedle s J. Bartošem, kterému se před VP v rámcových dostizích příliš nedařilo. Ze zahraničních koní byl favorizovaný například irský Mr Big, dále třeba Montgomery a Petr Tůma (80:1). A Shirley z Hř. Albertovec, jejíž jezdec ž. Marek Stromský stále čeká na vítězství ve VP.

Už při zkušebním cvalu se tribuny probudily a lidé fandili „Mám dobré pocity, chtěl bych dnes vyhrát. Teď se ničeho nebojím v hlavě mám už pouze dostih," komentoval ž. Bartoš krátce před startem.

Když startér Jaroslav Grodl odmávl start, během mžiku se ujal vedení Red Dancer tr. Č. Olehly. Jeho žokej Raffaelo Romano to však zde neznal. Diváci fandili, když se schylovalo k nájezdu na Taxis, a všichni zůstali v úžasu, když byl zaznamenán pouze jeden pád. Byl to Hirsch s D. Andrésem - loni druhý ve velké.

Velká pardubická 2009Poté na sebe upozornil Lucky Luk, když odmítl skočit skok. Doslova vybočil. Tento těžko voditelný kůň pak pokračoval bez jezdce a překřížil závodníkům dráhu před francouzským skokem. Ž. J. Bartoš se Sixteen se držel jako pátý, šestý za ním Mr Big a první pozici stále ovládal Red Dancer. Sixteen se propadla z 6. až na 8. pozici, ale i to bylo dobře. Klisna je totiž voditelná ze zadu. Před hadím příkopem padl Lucky Luck a tak byli dva Britové ze hry venku.

Náhle se Sixteen dosatává na průběžnou třetí pozici. Na velké vodě zakopla Shirley a svůj závod definitivně skončila: na místě byla utracena. Ž. J. Váňa se probojoval na 6. místo, Sixteen se držela průběžně čtvrtá. Únava již byla znát na Velkém anglickém skoku, kde Mr Big ztratil. Numero Due ho naopak velice pěkně překonal a Sixteen se posunula dopředu.

Ž. J. Váňa po Havlově skoku lehce pobídl koně bičem a držel si pátou pozici. Sixteen útočila na třetí, když se k ní J. Váňa s Tiumenem přiblížil. Nakonec se dostal až před ni. Numero Due stále druhý, ale to už finišovala Sixteen a Tiumen, který běžel se svým 56letým žokejem J. Váňou pro své první vítězství a další Váňův titul, vítězství po 12 letech! Sixteen dotahovala, ale už neměla tolik sil, a tak si letos odnesla druhou pozici. Třetí právem patřila koni Numero Due.

Velká pardubická 2009Žijící legendě tohoto dostihu J. Váňovi Gratuloval druhý Bartoš s obrovskou radostí. Téměř s větší radostí, než kdyby sám vyhrál. Šestinásobný vítěz VP ihned po dojezdu poděkoval „MUDr. Kubicevi, který mne dostal ze sraček." Děkoval všem, těm, kteří mu dopomohli k tomuto výsledku. Po ne příliš dobrém dnu si to všichni zasloužili.

„Povedlo se mu to po šesté, tak už toho snad nechá, " komentoval syn, J. Váňa. „Dnes končím, ale pokud se dá dohromady Welldancer, budu přemýšlet i dál," prohlásil ž. J.Váňa. „Mladí mají rukavici hozenou, je jich tu dost, ale nesmí házet starého Váňu do žita," dodal s úsměvem. Neméně byl jistě štastný majitel koně Ivo Keler.

Ovace byly obrovské - potvrzovaly, že je nejlepší. Nejen dívky na tribunách skandovaly „Pepa! Pepa! Pepa!". Den byl zakončen, slzy měl v očích téměř každý. A že to byly slzy štěstí a radosti. Vždyť krásné bylo i 2. místo pro Sixteen. Sice se spekulovalo o tom, že Sixteen šla brzo dopředu a byla těžká půda, ale celý dostih se vydařil. Vždyť do cíle dorazil rekordní počet koní. Celkem 18, zajel se 6. nejlepší čas VP v historii.

Vítěz VP TiumenPrůběh dostihu najdete na webové adrese České televize http://www.ceskatelevize.cz/program/10207545061-14.10.2009-20:35-4-119-velka-pardubicka-ceske-pojistovny.html?online=1

Zážitek si lze vychutnat i ze záznamu, a to ve středu 14. 10. 2009 v 20:35 na ČT4. Reportéři jej okořenili několika zajímavými rozhovory, ale také jistou dávkou informací, jako například o matce velké favoritky Sixteen.

Černá stránka pardubickách dostihů


Tři koně bohužel v neděli běželi poslední dostih svého života. Byla to Shirley, která se VP fatálně zranila na Velké vodě a v rámcových dostizích to byl Piccador a Gawain.

Kompletní vysledky najdete na http://www.dostihyjc.cz/vysledky.php

Podobné články

Počet přihlášek do pětice klasických dostihů stoupl oproti loňsku o více jak dvě desítky, když o nárůst se postaraly především klasiky pro klisny.

Sport

Jedenáctiletý hnědák Subway Dancer, nejbohatší kůň české rovinové historie, který se dokázal senzačně prosadit v Anglii i ve Francii, uhynul kvůli…