Velká pardubická 2012 - Tiumen, Trezor, nebo někdo jiný?
Letošní 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se poběží netradičně v sobotu 13. října. V poli třiadvaceti koní jsou ze zahraničních koní dva z Irska a po jednom z Velké Británie a Slovenska. Největšími favority budou trojnásobný vítěz Velké pardubické TIUMEN s nestárnoucím žokejem Josefem Váňou a letošní vítěz dvou kvalifikačních dostihů TREZOR, kterého povede výborný anglický žokej Liam Treadwell, vítěz Velké národní v Liverpoolu.
TIUMEN letos startoval pouze jednou v zářijovém kvalifikačním dostihu, kde po spolehlivém výkonu proběhl cílem jako třetí, za Roninem a Valldemosem. TREZOR letos na pardubické dráze zářil a výborný dojem zanechal při obou startech i jeho jezdec. Do širšího okruhu favoritů pak je třeba řadit bělku SIXTEEN (ž. Bartoš), která v loňském roce podala skvělý výkon a totéž se očekává i nyní. K velkým favoritům budou patřit také RONINO (ž. Kousek), KLAUS (ž. Myška), VALLDEMOSO (ž. Andrés) a počítat se musí i s některým ze zahraničních koní, nejlepším by měl být anglický MALJIMAR (ž. Reveley).
Dobrý výkon se očekává i od vítěze červnové kvalifikace KARLSBADA (ž. Boyer), který umí občas hodně překvapit, dále je zde loňský vítěz Ceny Labe NIKAS (Petr Tůma) a bez šance na úspěch nejsou BELMONT (ž. Váňa, ml.), ASPIRANT (Velek) a možná i TOMIS (ž. Mátl) a překvapit by mohli ORPHEE DES BLINS (ž. Faltejsek) nebo slovenský LE JACKPOT (ž. Brečka).
Dalšími startujícími jsou ARGENTAN (ž. Stromský), CABERNET (Benš), BREMEN PLAN (Sovka), irský DOCTOR PAT (ž. McLernon), GRILIAS (ž. Hamblin), IMBIR (ž. Novák), MANDARINO (ž. Kašný), irský UNCLE JUNIOR (ž. Mullins) a WYONA (Kubík). Všichni startující jsou zkušenými překážkáři, bude záležet i na štěstí a momentálním stavu dráhy.
Zajímavé je letos i jezdecké obsazení. Vedle našich nejlepších žokejů je na startovní listině čtveřice výborných anglických a irských jezdců, v čele s vítězem liverpoolské Grand National, žokejem Liamem Treadwellem, který povede našeho favorita Trezora, žokej Richard McLernon byl letos ve Velké národní o pouhý nos druhý a dalšími jsou žokejové Emmet Mullins a James Reveley, dále australský žokej Paul Francis Hamblin, Francouz Thomas Boyer, který letos působí na Jihlavsku ve stájích DS Pegas a slovenský žokej Jaroslav Brečka je vítězem Velké pardubické z roku 1992 s Quirinusem.
Výborné obsazení mají rámcové dostihy, z absolutní špičky našich překážkářů chybějí snad pouze Ursan, Sokol a koně věnující se startům v Itálii.
První dostih sobotního odpoledne bude odstartován již v 11:45 hodin, Velká pardubická je na programu v 16:25 hodin.
Sobotnímu překážkovému mítinku bude předcházet páteční rovinový, na který budou startovní listiny uzavřeny až v úterý 9. října.
Tipy:
- I. BIONIC FACE - ALL ABOUT COSSIO - REAPER
- II. TARO - PEPPEROUS - ČÁRIRAY
- III. OHIO - MOULA - HANDSOME JACK
- IV. SORTINA - ARABIAN GEM - KYSHANTY
- V. CARDAM - O´KEY - SHAMAN
- VI. HIPO JAPE - SILVER REGENT - CHERWICK
- VII. KHALSHANI - GEJZIR - ALBERTO
- VIII. TIUMEN - TREZOR - SIXTEEN - RONINO - VALLDEMOSO
Milan Tůma
VIZITKY STARTUJÍCÍCH VE 122. VELKÉ PARDUBICKÉ
ARGENTAN - zatím se výrazněji neprosadil a nepatří mezi špičku překážkářů. Loni vyhrál dostih III. kategorie v Albertovci a v menších dostizích získal několik umístění. Na podzim v Pardubicích nedokončil Cenu Vltavy. Letos byl v Pardubicích v polovině května šestý v dostihu III. kategorie a koncem června dokončil kvalifikační dostih jako pátý, zároveň však poslední.
Žokej Marek Stromský patří k našim nejlepším překážkovým jezdcům. Ve Velké pardubické startoval již desetkrát. Nejlepších výsledků dosáhl v sedle bělouše Amant Grise. V roce 2008 spolu dosáhli cíle jako první, ale po chybě na točném bodě byli diskvalifikováni. O dva roky později, předloni, měli vítězství opět na dosah, ale po tolik diskutovaném závěru dostihu byli nakonec nejtěsnějším rozdílem druzí za Tiumenem. V sedlech Niccolina a Bargiela byl dvakrát šestý.
ASPIRANT(POL) - skvělý steepler, za kariéru má ve své sbírce již devět vítězství ve steeplechase a jednou zvítězil v proutkách. V roce 2007 zvítězil třikrát za sebou ve velkých dostizích v Itálii. O rok později se v Pardubicích zapsal do listiny vítězů Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera. Je i vítězem bratislavské Velké podzimní steeplechase. Předloni v Pardubicích vyhrál srpnovou kvalifikaci a ve Velké pardubické byl po chybě na Havlově skoku sedmý. Loni byl při třech startech dvakrát třetí v kvalifikačních dostizích a ve Velké pardubické opět sedmý. Letos se poprvé představil až v srpnové kvalifikaci a po spolehlivém výkonu proběhl cílem jako čtvrtý za Trezorem, Klausem a Orphee Des Blins, v zářijové kvalifikaci pak byl sedmý, několik málo délek za umístěnými.
Jezdec Ondřej Velek patří k našim nejnadějnějším mladým jezdcům, daří se mu jak v rovinových, tak i v překážkových dostizích. Ve Velké pardubické ještě nestartoval.
BELMONT(POL) - v roce 2008 dokázal v Itálii vyhrát velký dostih kategorie Gd-3 a získal zde i několik dalších cenných umístění. V loňském roce se specializoval na Pardubice a z pěti startů třikrát zvítězil, nejcennějším bylo srpnové prvenství v dostihu II. kategorie na trati Ceny Labe a dvakrát se umístil, byl druhý v Ceně Labe za vítězným Nikasem. Letos startoval pouze jednou v červnovém kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody a byl druhý, pouhé tři čtvrtiny délky za vítězným Karlsbadem, čtvrtý zde byl favorizovaný Klaus.
Žokej Josef Váňa mladší patří k elitě našich překážkových jezdců. V současné době působí v Itálii u trenéra Paola Favera, kde dosahuje velmi dobrých výsledků. Ve Velké pardubické se představil již čtyřikrát, nejlépe byl dvakrát pátý(Juventus, Decent Fellow).
BREMEN PLAN(POL) - výborný překážkář, každoročně v Pardubicích na závěr sezóny postupně vítězil ve velkých dostizích ve své věkové kategorii. Jako tříletý zvítězil ve Zlaté sponě tříletých proutěnkářů, o dva roky později vyhrál Cenu Vltavy a další rok Cenu Labe. Předloni zvítězil suverénně v červnovém kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody, v srpnu ale zklamal čtvrtým místem v dostihu II. kategorie a potom nedokončil Velkou pardubickou, když na jedné z překážek ztratil jezdce. Loni byl šestý v květnové kvalifikaci a začátkem července v Pardubicích v dostihu II. kategorie druhý o pouhý krk za vítězným Klausem a krk před třetí Zulejkou. V srpnové kvalifikaci pak byl sedmý, daleko za úspěšnějšími soupeři, když se údajně zranil a nebylo jisté, zda bude ve Velké pardubické startovat. Nakonec se na startu objevil a cílem proběhl jako šestý. Letos se představil dvakrát, nejprve nedokončil srpnovou kvalifikaci a poté v zářijové edici podal velmi dobrý výkon, když v průběhu dostihu bojoval vpředu, ale v závěru se propadl mezi neumístěné a s velkou ztrátou dostih dokončil až jako desátý.
Jezdec Josef Sovka patří k našim velmi dobrým překážkovým jezdcům, díky nízké hmotnosti startuje i v rovinových dostizích. Ve Velké pardubické již třikrát startoval, nejlepšího výsledku dosáhl loni, kdy byl s Flambionem čtvrtý.
CABERNET(GER*) - syn skvělé Catoffle běhal dosud převážně překážkové dostihy nižších kategorií. Vede si velice dobře a je spolehlivý, pouze jediný dostih nedokončil, sbírá umístění na předních příčkách výsledkových listin. V roce 2009, připravovaný Jaroslavem Myškou, vyhrál na mostecké dráze dostih IV. kategorie a v Pardubicích se třikrát umístil, když sezónu zakončil třetím místem v říjnové Ceně České asociace steeplechase. Předloni se při třech startech vždy umístil. Letos se po roční absenci umístil druhý v Lysé, potom v Pardubicích dostih nedokončil a v polovině června zde byl těsně druhý za Amaragonem. Srpnovou kvalifikaci dokončil s velkou ztrátou na nejlepší jako desátý.
Rostislav Benš patří mezi zkušené překážkové jezdce, za kariéru zaznamenal již 23 vítězství. Ve Velké pardubické dosud nestartoval. Je vnukem Josefa Benše, který dvakrát Velkou nedokončil, dědečkův bratr Karel Benš Velkou pardubickou s Morem dvakrát vyhrál.
DOCTOR PAT(IRE) - za kariéru z dvanácti startů ve steeplechase dvakrát zvítězil, naposledy v roce 2009. Letos byl v dubnu osmý v Corku v dostihu na 4000 metrů a poté nedokončil v Punchestownu dostih seriálu La Touche Cup. Začátkem června se na dráze v Listowelu umístil pátý v dostihu na 4800 metrů a kvalifikoval se do Velké pardubické. Dvakrát letos také startoval v dostizích Open PTP, v polovině května v dostihu na 5600 metrů zvítězil. V září dvakrát startoval v Irsku v dostizích přes proutěné překážky na 4000 metrů, nejprve byl pátý a zároveň poslední a poté se v poli šestnácti koní umístil čtvrtý.
Žokej Richard McLernon patří mezi špičku žokejů ve Velké Británii a Irsku, v překážkových dostizích má devadesát vítězství. Několikrát startoval i v Grand National (Velké liverpoolské), letos byl v sedle koně Sunnyhillboy těsně o pouhý nos druhý. Ve Velké pardubické se představí poprvé.
GRILIAS - patří mezi zkušené překážkáře, do absolutní špičky ale nepatří, chybí mu více třídy. Přesto sbírá často cenná umístění, pětkrát dokázal i zvítězit, většinou v dostizích III. kategorie, předloni vyhrál Velkou netolickou steeplechase. Loni v polovině dubna šokoval vítězstvím v italském Trevisu, kde porazil několik výborných domácích koní a čtvrtá v tomto dostihu byla i naše Sixteen. Poté se v Itálii ještě dvakrát umístil a v Pardubicích byl v zářijové kvalifikaci čtvrtý za Valldemosem, Karlsbadem a Sixteen. Letos byl v dubnu v Trevisu třetí, potom nedokončil červnovou kvalifikaci, koncem července v Kolesách získal čtvrté umístění, potom nedokončil srpnovou kvalifikaci, ale v zářijové po skvělém výkonu, když celý dostih bojoval na špici, získal páté místo za Roninem, Valldemosem, Tiumenem a Karlsbadem.
Australský žokej Paul Francis Hamblin ve Velké pardubické již jednou startoval v roce 2009, kdy v sedle našeho Maratha dostih dokončil jako dvanáctý.
IMBIR(POL) - byl velkou nadějí, v roce 2009 dokonce startoval v Gran Premio v Meranu, ale dostih nedokončil. Loni startoval pětkrát, vždy v Pardubicích a dvakrát se umístil. Dvakrát nedokončil kvalifikační dostih a tak se v říjnu představil pouze v Ceně Labe, kde byl pátý, mnoho délek za nejlepšími. Letos startoval pouze v zářijové kvalifikaci, celý dostih absolvoval na konci pole a cílem proběhl se ztrátou jako devátý.
Žokej Marcel Novák patří ke špičce našich překážkových jezdců a v současné době je na čele šampionátu. Ve Velké pardubické již třikrát startoval, v roce 2007 byl šestý v sedle Ascota, potom dostih dvakrát s Teresinou a Karlsbadem nedokončil.
KARLSBAD(GER) - i když občas dostih nedokončí, patří mezi zkušené a spolehlivé steeplery. Nepatří do absolutní špičky, chybí mu více třídy, ale po letošním šokujícím vítězství v kvalifikačním dostihu si asi budeme muset toto tvrzení poopravit. Může se pochlubit několika cennými umístěními. Předtím jediné vítězství zaznamenal v roce 2008, kdy koncem října v Pardubicích vyhrál dostih IV. kategorie. Cennými výsledky jsou třetí místo v Ceně Vltavy v roce 2009, o rok později byl pátý v Ceně Labe a loňské druhé místo v zářijové kvalifikaci za Valldemosem, když odkázal na třetí místo slavnou Sixteen. Letos byl v květnu v Pardubicích druhý ve dvojkovém krosu za Hipo Jape a v červnu vyhrál po pěkném výkonu kvalifikační Memoriál majora Miloše Svobody, když těsně druhý byl Belmont a třetí King Of Gracie a po nevýrazném výkonu pod anglickým žokejem čtvrtý Klaus. V zářijové kvalifikaci získal po spolehlivém výkonu výborné čtvrté místo, za Roninem, Valldemosem a zaostal o pouhou jednu a půl délky za třetím Tiumenem.
Francouzský žokej Thomas Boyer působí v současné době na Jihlavsku ve stájích DS Pegas. Jeho jméno jsem předtím znali především z výsledků italských překážkových dostihů. Ve Velké pardubické se již jednou představil v roce 2009, kdy dostih v sedle bělouše Roosevelta dokončil jako sedmnáctý. S Karlsbadem letos zvítězil v červnovém kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody.
KLAUS(POL) - velká naděje našeho překážkového turfu, zvítězil již v pěti překážkových dostizích, loni dvakrát v Pardubicích, naposledy začátkem července v dostihu II. kategorie na trati Ceny Labe, kde za sebou nechal výborné soupeře, včetně Tiumena. V srpnové kvalifikaci pak byl o pouhý krk druhý za Tiumenem a Velkou pardubickou nedokončil po chybě na Velkém vodním příkopu. Sezónu zakončil druhým místem ve Velké slušovické steeplechase, kde v závěru po boji těsně podlehl méně zatížené klisně Godea. Letos se představil pouze nejprve koncem června v kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody, kde byl pod anglickým žokejem Thomasem čtvrtý za trojicí Karlsbad, Belmont a King Of Gracie, když se od něho čekalo více. V srpnové kvalifikaci již bojoval o vítězství, ale v závěru podlehl letos ve velkém stylu běhajícímu Trezorovi a nechal za sebou řadu výborných koní, když za ním proběhli cílem Orphee Des Blins, Aspirant, Hipo Jape, Mandarino, Sixteen a další.
Žokej Jaroslav Myška patří mezi naše nejlepší překážkové jezdce, je vítězem několika kvalifikačních dostihů a také jeho jméno najdeme na listině vítězů většiny rámcových dostihů při Velké pardubické. Ve Velké startoval již devětkrát, nejlépe byl třikrát čtvrtý(2x Mandarino, Torpille) a třikrát pátý(Modřenka, Narrator, Klip).
LE JACKPOT(FR) - překážkové dostihy začal běhat v roce 2007 ve Francii, kde startoval dvakrát, jeden dostih nedokončil a jednou byl třetí. V roce 2008 při jediném startu začátkem listopadu v Itálii v proutkách byl sedmý. Následujícího roku se nejprve v Bratislavě neumístil v proutkách a nedokončil steeplechase. Potom vyhrál menší dostih v Topolčiankách a byl třetí v italském Meranu. Po roční pauze loni startoval čtyřikrát, na úvod byl v Bratislavě třetí, potom v Pardubicích v květnu nejprve devátý a další dostih nedokončil. V polovině června pak svedl tuhý boj o vítězství s Klausem, zaostal o pouhý nos a za sebou nechal Nikasku, Luxuse, Teresinu, Amaragona a další. Letos se představil v srpnovém kvalifikačním dostihu na pardubické dráze, na Malých zahrádkách ztratil jezdce a dostih nedokončil a září pak dokončil kvalifikaci jako osmý, když tradičně cválal daleko za polem a potom závěrem předstihl pouze koně, kteří na finiš rezignovali.
Žokej Jaroslav Brečka je historicky nejlepším a nejúspěšnějším slovenským překážkovým jezdcem. Velkou pardubickou vyhrál v roce 1992 s Quirinusem. Zatím se v tomto dostihu představil šestkrát, kromě vítězství byl s Miránem diskvalifikován ze třetího místa, jinak dostih čtyřikrát nedokončil.
MALJIMAR(IRE) - velice kvalitní překážkář, v kariéře zvítězil jednou v proutkách a při sedmadvaceti startech pětkrát ve steeplechase. Loni vyhrál dva těžké dostihy ve Francii. V roce 2010 nedokončil Velkou národní v Liverpoolu. Letos startoval čtyřikrát, v polovině března byl sedmý v Cheltenhamu v cross country na 6200 metrů, začátkem dubna ve francouzském Fontainenbleu kros na 6000 metrů vyhrál a v polovině května byl ve Francii v cross country na 7300 metrů pátý. Začátkem září se zatím na dráze představil naposledy ve francouzském Craonu, kde v cross country na 6000 metrů ze seriálu Crystal Cup proběhl v poli patnácti koní jako sedmý. Podmínky účasti ve Velké pardubické bohatě splňuje.
Žokej James Reveley patří mezi nejlepší překážkové jezdce na ostrovech za kanálem La Manche. Na překážkách dokázal již více jak stotřicetkrát zvítězit. Ve Velké pardubické dosud nestartoval.
MANDARINO - syn před léty skvělé proutěnkářky pocházející ze sovětského hřebčína Voschod patří do stejné rodiny jako slavný trojnásobný vítěz Velké pardubické Sagar. Před časem patřil k elitě našich steeplerů, loňská sezóna již nebyla tak úspěšná. Je trojnásobným vítězem Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem, předloni vyhrál v Pardubicích květnovou kvalifikaci a poté byl čtvrtý ve Velké pardubické. Loni startoval čtyřikrát, v květnové kvalifikaci byl jako jeden z favoritů až devátý, potom byl dvakrát sedmý a pěkného výsledku dosáhl až ve Velké pardubické, když v závěru stihl vybojovat páté umístění. Letos se představil pouze v srpnové kvalifikaci a po velmi dobrém výkonu proběhl cílem jako šestý, za Trezorem, Klausem, Orphee Des Blins, Aspirantem a Hipo Jape a šest délek za sebou nechal slavnou Sixteen.
Žokej Pavel Kašný patří více jak dvě desetiletí k našim nejlepším překážkovým jezdcům. Ve Velké pardubické startoval devětkrát, nejlépe byl s Eliškou Přemyslovnou třetí a dvakrát se umístil pátý, nejprve s Hřivnou a v loňském roce s Mandarinem.
NIKAS - poslední dva roky běhá převážně v Pardubicích, takřka ve svém rodišti, když spatřil světlo světa pod Kunětickou Horou u Vocáskových. Loni při sedmi startech dvakrát zvítězil a třikrát se umístil. Běhal zpočátku menší dostihy, až v srpnu absolvoval dostih II. kategorie na trati Ceny Labe, kdy proběhl cílem sedmý. Po skvělém výkonu pak v říjnu zvítězil v Ceně Labe, před Belmontem a dalšími. Letos, začátkem května se zde představil neplánovaně v klasické steeplechase, dvě třetiny dostihu běžel výborně, ale v závěr odpadl a byl sedmý, koncem téhož měsíce pak v kvalifikační Velké ceně města Pardubice proběhl cílem opět sedmý, za Trezorem, Valldemosem, Tomisem, Wyonou, Sorosem a pravou sestrou Nikaskou. V srpnu pak zvítězil v dostihu II. kategorie, před Kyshanty a Amaragonem, naposledy v září v dostihu III. kategorie na 4700 metrů podlehl pouze nadějnému Cherwickovi.
Jezdec Petr Tůma má v letošním roce mimořádně úspěšnou sezónu, v ČR zaznamenal šest vítězství a se čtyřmi úspěchy má na dosah titul překážkového šampiona na Slovensku.
Ve Velké pardubické již jednou startoval, ale s Montgomerym dostih nedokončil.
ORPHEE DES BLINS(FR) - polokrevná Francouzka měla dobré výsledky v překážkových dostizích již ve své původní domovině. U nás se objevila v roce 2009, když krátce před říjnovým mítinkem byla získána současným majitelem. Po impozantním výkonu v Ceně Labe nakonec v závěru odpadla a cílem proběhla šestá, dva týdny poté pak nedokončila Závěrečnou steeplechase. Předloni se představila pouze dvakrát, v květnu dostih nedokončila a v červnu zvítězila zadrženě o deset délek před Dobyvatelem a Ready For Life. Po roční odmlce letos startovala na jaře dvakrát v Pardubicích a vždy lehce zvítězila, nejprve v dostihu IV. kategorie a poté o kategorii výše. Neporazila však žádné významnější soupeře. Skvělý výkon pak podala v srpnové kvalifikaci, kde vybojovala výborné třetí místo za Trezorem a Klausem a nechala za sebou Aspiranta, Hipo Jape, Mandarina, Sixteen a další.
Žokej Jan Faltejsek patří mezi naše nejlepší překážkové jezdce, v posledních letech působí pracovně v Anglii, kde často startuje, pravidelně se také zúčastňuje dostihů v Itálii a do ČR se vrací především na dostihy do Pardubic. Ve Velké pardubické již šestkrát startoval, nejlépe byl dvakrát sedmý.
RONINO(POL) - výborný a stále ještě nadějný překážkář. V roce 2008 vyhrál dva menší dostihy přes proutěné překážky v Pardubicích a ve Světlé Hoře a potom byl třetí a druhý v italském Meranu. O rok později zvítězil v Pardubicích v cross country IV. kategorie před Silver Regent a Sheronem a v Meranu pak byl čtvrtý ve steeplechase kategorie Gd-2. Po dvouleté odmlce loni startoval pětkrát, Nejprve v Pardubicích zvítězil v cross country III. kategorie, před Dobyvatelem, Karlsbadem a Belmontem a potom byl čtvrtý v červnové kvalifikaci za Calandem, Chenonceau a Flambionem. Po srpnovém třetím místě v Lysé pak byl v Pardubicích v září třetí v „generálce" na Poplerův memoriál za Cardamem a Ursanem a nakonec zvítězil v Ceně Vltavy. Letos startoval poprvé začátkem května a pod málo zkušeným jezdcem nedokončil Úvodní cross country. Skvělý výkon pak podal v zářijové kvalifikaci, když suverénně zvítězil před favorizovanými Valldemosem a Tiumenem.
Žokej Jiří Kousek působil dlouhou dobu v zahraničí, v Německu, Francii a Itálii. Jeho jméno jsme významněji zaznamenali poprvé v roce 1997, kdy s koněm George De Hareb v Pardubicích zvítězil ve Zlatém poháru. Patří mezi naše přední překážkové jezdce, v Pardubicích získal již celou řadu úspěchů, je vítězem několika rámcových dostihů. Ve Velké pardubické startoval šestkrát, nejlepšího výsledku dosáhl v roce 2008, kdy byl s Hirschem druhý a o rok později s Numero Due třetí.
SIXTEEN(FR) - dvojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2007 a 2008, v roce 2009 byla druhá za Tiumenem a předloni třetí za Tiumenem a Amant Grisem. Velká hvězda našich překážkových dostihů, již jako šestiletá vyhrála v Pardubicích Cenu Labe. Třikrát dokázala zvítězit v Itálii. Dvojnásobná vítězka srpnového kvalifikačního dostihu z let 2007 a 2009. Loni se na dráze představila čtyřikrát, v polovině dubna byla v italském Trevisu čtvrtá, když zvítězil její tréninkový kolega Grilias a květnovou kvalifikaci dokončila jako osmá. Srpnovou kvalifikaci dokončila jako devátá, poslední, s velkou ztrátou za nejlepšími a v zářijové byla třetí za Valldemosem a Karlsbadem. Běhá velice spolehlivě, i když se zdálo, že svůj zenit má pomalu za sebou, v loňské Velké pardubické podala fantastický výkon, celý dostih šla ze špice, v závěru sahala po vítězství, ale nakonec podlehla po boji opět Tiumenovi. Lepších výsledků dosahovala vždy ve druhé polovině sezóny. Letos představila pouze jednou v srpnové kvalifikaci, podal skvělý výkon, když celý dostih bojovala vpředu, ale po chybě na Havlově skoku závěr vypustila a cílem proběhla jako sedmá.
Žokej Josef Bartoš patří mezi naše nejlepší překážkové jezdce. V mladších letech, kdy měl nižší hmotnost, jezdil i rovinové dostihy a získal několik klasických vítězství. Je žokejem v rovinových i v překážkových dostizích. Ve Velké pardubické startoval již devětkrát, dva zvítězil (Decent Fellow a Sixteen), třikrát byl druhý (Decent Fellow, 2x Sixteen) a jednou třetí (Sixteen).
TIUMEN(POL) - již jako čtyřletý naznačil výbornou třídu, když hned první dva starty na překážkách proměnil ve vítězství, když v roce 2005 vyhrál proutky v Kolesách a v Meranu. Potom se ale objevil na dráze až po roce a další dvě sezóny byly poznamenány zdravotními problémy. Lepší časy nastaly až v roce 2008, když v Pardubicích zvítězil v dostihu IV. kategorie a potom byl třetí v Ceně Vltavy. Jeho hvězda zazářila naplno v roce 2009, když po několika pěkných umístěních v těžkých dostizích zvítězil překvapivě, trochu podceňován, ve Velké pardubické a donesl legendu našeho turfu, žokeje Josefa Váňu k šestému triumfu v tomto dostihu. O rok později si vše zopakovali. Loni se v Pardubicích představil začátkem července v dostihu II. kategorie a cílem proběhl jako pátý, za Klausem, Bremen Planem, Zulejkou a Wavelight Laserem. V srpnové kvalifikaci pak po tuhém boji čtveřice koní zvítězil o pouhý krk před Klausem a další dva koně, Aspiranta a Zulejku dělila od lepšího umístění hlava. Ve Velké pardubické pak zvítězil potřetí za sebou. Letos se představil pouze v zářijové kvalifikaci, když čekal na uzdravení svého stálého jezdce a také letní dráhy nebyly zcela vyhovující, podal výborný a spolehlivý výkon, ale po chybě na Havlově skoku již zřejmě nešel závěr naplno a byl třetí za Roninem a Valldemosem.
Žokej Josef Váňa je nejúspěšnějším jezdcem a trenérem celé historie Velké pardubické. Jako jezdec se na start dostihu postavil již pětadvacetkrát, nikdo další nemá ani zdaleka tolik účastí, osmkrát zvítězil jako jezdec (4x Železnik, Vronsky, 3x Tiumen) a devětkrát jako trenér(Cipísek, Vronsky, Chalco, Decent Fellow, 2x Sixteen, 3x Tiumen).
Kromě osmi vítězství byl ještě třikrát druhý (Paramon, Retriever, Juventus), třikrát třetí (Kedon, Decent Fellow, Juventus) a dvakrát čtvrtý (Matia Mou, Kedon). Jeho rekordní zápisy do statistik se budou jen těžko překonávat.
TOMIS - skvělý polokrevník z výborné překážkářské rodiny. Statečně bojuje i s plnokrevníky ve velkých dostizích a často úspěšně. Má ve své sbírce několik cenných a prestižních úspěchů, v roce 2008 v Pardubicích zvítězil v Ceně Labe a o rok později zde vyhrál květnovou kvalifikaci, když porazil výborné soupeře v čele s Mandarinem a Amant Grisem. Loni si při pěti startech připsal vítězství v Cross Country Albertovce, kde porazil skvělé Valldemoso a Isar. Cenu Labe nedokončil a sezónu zakončil třetím místem ve Velké slušovické steeplechase za Godeou a Klausem. Letos se na dráze představil pouze dvakrát, ale vždy ve velkém stylu. V květnové kvalifikaci bojoval o druhé místo se výborným Valldemosem a neuspěl pouze o krátkou hlavu, když suverénně zvítězil Trezor, druhý byl pak v Cross country Albertovce, když opět narazil na Valldemosa, který tradiční dostih vyhrál rekordně potřetí.
Žokej Bohuslav Mátl patří k velmi dobrým překážkovým jezdcům. Ve Velké pardubické startoval pětkrát, nejlépe byl s Jungem šestý.
TREZOR(POL) - běhá velice spolehlivě. Předloni vyhrál dostih II. kategorie v Kolesách a byl druhý v Ceně Labe, o pouhý nos za vítězným Wavelight Laser a nechal za sebou výborné steeplery Isara a Tomise. Loňskou sezónu zahájil čtvrtým místem v květnové kvalifikaci za Baggiem, Valldemosem a Aspirantem. Potom byl druhý v Meranu, čtvrtý ve francouzském Vittelu a opět druhý v Meranu. Velkou pardubickou nedokončil po pádu na Havlově skoku. Statisticky byl jubilejním tisícím koněm na startu Velké pardubické. Letos po impozantním výkonu, v sedle s anglickým žokejem Liamem Treadwellem, zvítězil v květnu v kvalifikační Velké ceně města Pardubice, před Valldemosem a Tomisem a stejně skvěle si tato dvojice vedla i v srpnové kvalifikaci, kde za sebou nechali Klause, Orphee Des Blins, Aspiranta a další, včetně Sixteen.
Anglický žokej Liam Treadwell patří k elitě ostrovních překážkových jezdců. Jeho jméno figuruje na listině vítězů Grand National, u nás často zvané „Velká liverpoolská". Ve Velké pardubické dosud nestartoval, pokud by zvítězil, stal by se v celé historii teprve druhým jezdcem, který vyhrál oba v minulosti tolik srovnávané a diskutované překážkové dostihy.
UNCLE JUNIOR(IRE) - další výborný překážkář, za kariéru zvítězil třikrát v proutkách a pětkrát ve steeplechase. Loni vyhrál od března do května tři dostihy za sebou, nejcennější bylo to třetí v Punchestownu, v dostihu na 6000 metrů. Na závěr loňské sezóny vyhrál v listopadu v Cheltenhamu cross country na 6200 metrů a v prosinci byl na téže dráze v krosu sedmý na stejné distanci. Letos startoval čtyřikrát, v polovině března byl v Cheltenhamu osmý v cross country na 6200 metrů, koncem dubna zvítězil v Punchestownu v dostihu seriálu La Touche Cup na 6500 metrů a v polovině května ve Francii na dráze v Le lion-d´angers na trati 7300 metrů dlouhé proběhl cílem jako šestý. Začátkem září startoval ve Francii v Craonu, v cross country na 6000 metrů, dostihu ze seriálu Crystal Cup a cílem proběhl jako čtvrtý. Kvalifikaci pro Velkou pardubickou splňuje.
Žokej Emmet Mullins patří mezi zkušené překážkové jezdce. Ve Velké pardubické zatím nestartoval.
VALLDEMOSO - jeden z nejlepších překážkářů tuzemského chovu v poslední pětiletce. Je trojnásobným vítězem Cross country Albertovce, předloni vyhrál také hlavní dostih ve Světlé Hoře a v Pardubicích zářijovou kvalifikaci. Toho roku nedokončil Velkou pardubickou, když po mohutném skoku na Taxisu ztratil svého jezdce, na závěr sezóny pak zvítězil ve Velké slušovické steeplechase. Je velice spolehlivý, v loňské sezóně byl třikrát druhý, nejprve v Pardubicích a ve Světlé Hoře za skvělým Baggiem a v červenci v Albertovci za Tomisem. Potom opět zvítězil v zářijové kvalifikaci a ve Velké pardubické získal po výborném výkonu třetí místo za Tiumenem a Sixteen. Letos se v Pardubicích představil koncem května v kvalifikační Velké ceně města Pardubice, kde zazářil skvělý Trezor a Valldemoso získal druhé místo, o pouhou krátkou hlavu před Tomisem. V červenci pak zvítězil potřetí v Albertovci a v zářijové kvalifikaci byl druhý, když podlehl pouze překvapivě skvěle jdoucímu Roninovi a nechal za sebou Tiumena, Karlsbada, Griliase a další.
Žokej Dušan Andrés je dlouholetou stálicí mezi elitou našich rovinovými i překážkových jezdců. Je nositelem titulu žokeje v obou dostihových disciplínách, v obou se v minulosti stal i šampionem, je vítězem Velké pardubické (Sixteen) i Českého derby (Temirkanov). Mnozí kritizují jeho styl v závěrečných fázích dostihu, ale účel světí prostředky, který jezdec se může pochlubit tolika úspěchy, kdo má tolik vítězství na rovině a na překážkách a kolik jezdců dokázalo zvítězit v Derby i Velké pardubické? Ve Velké startoval již sedmnáctkrát, zvítězil se Sixteen, druhý byl s Decent Fellow, třetí s Czankou a Valldemosem, čtvrtý s Maskulem a pátý s Gemerem.
WYONA(GER) - mladá nadějná klisna loni při sedmi startech dvakrát zvítězila, nejprve v Pardubicích v dostihu IV. kategorie a poté v Kolesách uspěla o kategorii výše. V září byla v dostihu klisen v Pardubicích šestá a sezónu zakončila druhým místem v Závěrečné steeplechase za vítězným Ignaciem. Letos startovala pětkrát. Nejprve se zde představila v Úvodní cross country a cílem proběhla jako šestá. Koncem května pak proběhla cílem první kvalifikace jako čtvrtá, za Trezorem, Valldemosem a Tomisem. V dalších třech startech během léta dostih nedokončila.
Mladý nadějný jezdec Michal Kubík dostal letos v první polovině sezóny „díky" jezdecké marodce u trenéra Josefa Váňi mimořádnou příležitost a chopil se jí nadmíru úspěšně a daří se mu. Třikrát letos zvítězil a získal celou řadu umístění. Ve Velké pardubické se představí poprvé.
NĚKOLIKRÁT NEJ Z VELKÉ PARDUBICKÉ
Nejvíce vítězství ve Velké pardubické z jezdců dosáhl žokej Josef Váňa, který zvítězil jako jediný osmkrát (4x ŽELEZNÍK, 1x VRONSKY, 3x TIUMEN). Žokejové Václav Chaloupka (3x KOROK, 1x VÁCLAV) a Peter Gehm (2x REGISTANA, 1x CHALCO, 1x MASKUL), získali každý po čtyřech prvenstvích.
Žokej Váňa má také největší počet startů, když se dostihu zúčastnil 25x, Václav Chaloupka 18x, Dušan Andrés a Richard Harry Fletcher 17x.
Jedinou vítěznou ženou je Maria Immaculata Brandisová, která zvítězila v roce 1937 s klisnou NORMA. Eva Palyzová byla 2x druhá a Lucie Baluchová 1x třetí.
Z trenérů je nejúspěšnější Josef Váňa, jehož svěřenci zvítězili 9x (CIPÍSEK, VRONSKY, CHALCO, DECENT FELLOW, 2x SIXTEEN a 3x TIUMEN), o jedno prvenství méně má MVDr. Čestmír Olehla (4x ŽELEZNÍK a 2x REGISTANA), pěti úspěchy se může chlubit František Holčák (VALENCIO, LIBENTÍNA, RIGOLETTO, ERUDIT a MASKUL), čtyřmi Václav Čermák (3x SAGAR, 1x FESTIVAL), Lenka Horáková je první vítěznou ženou trenérkou, když jejím osudovým koněm byl trojnásobný vítěz PERUÁN.
Nejvíce vítězství mezi čtyřnohými borci má ve své sbírce ŽELEZNÍK, který jako jediný zvítězil čtyřikrát, BRIGAND, LADY ANNE, EPIGRAF, KOROK, SAGAR a PERUÁN mají po třech prvenstvích. Nejvícekrát startovali ŽELEZNÍK, SALVÁTOR a FLANG, kteří se dostihu zúčastnili každý 8x, LADY ANNE, MASKUL a DECENT FELLOW startovali 7x.
Časový rekord drží z loňského roku SIXTEEN časem 8:58,99.
Nejvíce startujících měl dostih v jubilejním 100. ročníku v roce 1990, kdy se představilo celkem 29 koní a jezdců, v roce 1967 bylo 26 startujících a v letech 1983, 1989 a loni se na start postavilo po 25 uchazečů o úspěch.
Naopak nejméně startujících bylo v počátcích historie dostihu, když v letech 1879, 1881, 1884 a 1890 nastoupila pouhá čtveřice uchazečů o prvenství.
Nejvíce startujících dostih dokončilo předloni, celkem 18, v roce 1957 14 a v letech 1970 a 1994 dosáhlo cíle po 13 účastnících.
V roce 1920 nebyl jako vítěz klasifikován žádný kůň. Jediný JONATHAN, který dostih dokončil, byl diskvalifikován pro překročení časového limitu. V roce 1899 dostih dokončila pouze klisna SLÁVA a v roce 1993 jediný RIGOLETTO.
Nejmladším vítězným jezdcem dostihu je náš současník pan Josef Vavroušek, který letos v únoru oslavil dvaasedmdesátiny. V roce 1956, když zvítězil v sedle Letce, mu bylo 19 let.
Naopak nejstarším vítězem je amatér Vladimír Hejmovský, kterému bylo v roce 1951, když zvítězil v sedle Salvátora 59 let.
Galerie
Her Him se při pardubické rozlučce pokusí o reparát za Velkou pardubickou
Program závěrečného mítinku sezóny je pestrý, nabízí trio rovinových dostihů, které následuje pětice překážkových klání. Ta jsou tvořena trojicí…
O svátečním prodlouženém víkendu se běhalo na dvou dostihových drahách. V neděli se v Chuchli uskutečnila tradiční Cena prezidenta, v pondělí se…