V sobotu se běží 3. kvalifikace na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny

18. 8. 2011 Dušan Korel

V sobotu 20. srpna pokračuje pardubická dostihová sezóna letošním šestým překážkovým mítinkem. Na programu „Slovenského dne“ bude devět dostihů a hlavním bodem pak třetí dějství zdejšího kvalifikačního seriálu na 121. ročník Velké pardubické České pojišťovny.

Na startu Velké ceny společnosti ELTODO, cross country na 5800 metrů, se sejde jedenáct koní a jezdců, v čele s dvojnásobnými vítězi posledních čtyř ročníků Velké pardubické České pojišťovny, bělkou SIXTEEN a TIUMENEM.

Oba mají již účast ve Velké zajištěnou a půjde především o ladění formy. V sedle TIUMENA bude nestárnoucí žokej Josef Váňa, sedminásobný vítěz Velké pardubické, SIXTEEN povede její v posledních letech stálý partner, žokej Josef Bartoš.

Budou patřit k favoritům sobotního dostihu, ale je zde několik dalších, kteří budou chtít naplno uspět. Ve skvělé formě běhal v jarní části sezóny vítěz druhého kvalifikačního dostihu CALAND (ž. Andrés), jinak tréninkový partner výše jmenovaných, výbornou formou se v předchozích dostizích prezentovali také KLAUS (ž. Myška), BREMEN PLAN (ž. Korpas) a ZULEJKA (Šimůnek).

121. Velká pardubická České pojišťovnyTaké ASPIRANT není bez šance, je to loňský vítěz tohoto srpnového kvalifikačního dostihu a tedy obhájce prvenství, tentokráte jej povede nám neznámý švýcarský šampión Julien Lemée.

Dalšími startujícími jsou populární bělouš AMANT GRIS (ž. Stromský), který dvakrát sahal ve Velké pardubické po vítězství, v letošní sezóně však zatím neprokazoval optimální formu, letos debutující a v loňské Velké pardubické pátý TEVIOT (ž. Havelka), spolehlivě běhající FLAMBION (Sovka), který byl v červnové kvalifikaci třetí a KORINKA (ž. Kašný). Ta se po zářijovém zranění vrátila v červenci na dráhu a v Albertovci byla v menším dostihu druhá.

AMANT GRIS, KLAUS, KORINKA, TEVIOT a ZULEJKA musí, aby se kvalifikovali do Velké pardubické, přejít celý dostih bez pádu a vybočení, ostatní se již kvalifikovali v předchozích jarních dostizích. TIUMEN jako vítěz loňského ročníku má také účast zajištěnou.

Výborně obsazené jsou i rámcové dostihy. Cross country II. kategorie na 5200 metrů o Cenu společnosti SECA a pana Bujnocha, se poběží na trati prestižní podzimní Ceny Labe a v poli třinácti koní budou favority výborní CHENONCEAU (ž. Kousek), BELMONT (ž. Bartoš) a LIRAIN (ž. Váňa J., ml.), v Cross country III. kategorie na 4200 metrů se utkají v poli osmnácti koní výborní MANDARINO (ž. Kousek), SHERENTO (ž. Bartoš), KYSHANTY (Šimůnek) a další.

V dostihu přes proutěné překážky pro tříleté koně se představí prvorozený potomek slavné Registany, klisna REGINE.
Žokeje Josefa Váňu seniora uvidíme také v cross country IV. kategorie v sedle ryzáka WELLDANCERA.

První dostih, proutky pro tříleté koně na 3200 metrů, bude odstartován ve 13:00 hodin, kvalifikační je pak na programu v 16:35 hodin.

Tipy:

I. NEWCOMER - QUBAWI - MARRAKESH
II. KÖNIGIN PLATINA - OREGONIA - CENNÁ PANENKA
III. WELLDANCER - DERBY SHARP - PLAYLETA
IV. ALBERTO - AL JAZ - SHAMAN
V. KAMIENCZYK - KENYA DANCE - RAMANA
VI. CHENONCEAU - BELMONT - LIRAIN
VII. TIUMEN - KLAUS - BREMEN PLAN
VIII. MANDARINO - SHERENTO - UNIVERSE OF GRACIE
IX. QUANTERA - BARAK - GOLDEN WINNER

Milan Tůma

Komentáře a tipy k jednotlivým dostihům

13:00 - Cena firmy Kožešiny Luděk Slanař
(proutěné překážky III. kategorie pro 3leté koně na 3200 m o 80 000 Kč)
Favority by měli být NEWCOMER, MARRAKESH, LEA a QUBAWI. Poslední jmenovaný je jediným vítězem v dnešní společnosti, když zvítězil v Kolesách, před výbornými MARRAKESH a HOLLY MILL, ale nesl velmi nízké zatížení. Uvidíme, jak si povede nyní, zda potvrdí velmi dobrou výkonnost. Mezi přední proutěnkáře patří ostatní tři jmenovaní. Zlepšení by měl naznačit HEGNUS, překvapit by mohli ostatní, někteří startují poprvé. Sledovaným koněm bude REGINE, prvorozený potomek slavné Registany, zatím startovala jednou, když byla pátá ve Světlé Hoře.
Tip: NEWCOMER - QUBAWI - MARRAKESH
Překvapení: NUPTIUS

13:35 - Cena Dostihového spolku a.s.
(steeplechase cross country III. kategorie pro 4 a 5leté klisny na 3900 m o 80 000 Kč)
K nejlepším klisnám loni patřila KÖNIGIN PLATINA, letos zatím neuspěla. V Pardubicích letos DÁNSKÁ PRINCEZNA vyhrála menší dostih, nedávno zvítězila JAMAJKA v Benešově. Dobré výsledky mají CENNÁ PANENKA a CANTRIDARA a měly by bojovat o vítězství. Loni výborná OREGONIA zatím letos neuspěla a je na tom podobně, jako první jmenovaná. Snad se nyní obě zlepší a naváží na loňskou výbornou výkonnost. Překvapit by mohli BLUEBERRY nebo SORTINA.
Tip: KÖNIGIN PLATINA - OREGONIA - CENNÁ PANENKA
Překvapení: BLUEBERRY

14:10 - Cena společnosti CHOVSERVIS a.s. Hradec Králové
(steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 4500 m o 50 000 Kč)
Favority budou DERBY SHARP a WELLDANCER, kteří představují v této společnosti nejvyšší třídu, i když při posledních startech neuspěli. READY FOR SMILE letos ještě neběhal, loni zde zvítězil v menším dostihu a získal i další umístění. Spolehlivě běhají PLAYLETA a IMÁGO. V minulosti velmi dobrý DANDYS již není tak úspěšný. Překvapit by mohla TALINA.
Tip: WELLDANCER - DERBY SHARP - PLAYLETA
Překvapení: TALINA

14:45 - Cena skupiny SECURITAS ČR
(steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 4000 m o 50 000 Kč)
Favoritem bude polokrevný ALBERTO, který je nejvyšší třídou v poli a má ve své sbírce nejvíce úspěchů. Nedávno byl druhý v Karlových Varech. Z ostatních by měli bojovat vpředu především SHAMAN, AL JAZ a LORNA. V minulosti měl solidní výsledky SAGWAN, letos však ještě nestartoval. Nadějně si počíná Tomisův bratr TER MILL, který se při dvou startech vždy umístil. Překvapit by mohl HAMILLPOND.
Tip: ALBERTO - AL JAZ - SHAMAN
Překvapení: HAMILLPOND

15:20 - Cena společnosti HAINZ
(steeplechase III. kategorie pro 4leté a starší koně na 3900 m o 80 000 Kč)
BASS ROCK podal v červenci nadějný výkon v Albertovci a uvidíme, jak si povede v těžší konkurenci. Favority by měli být KAMIENCZYK, KENYA DANCE a MARCANTA, loni na závěr sezóny předvedla několik výborných výkonů RAMANA. Vpředu by měl být také DICK MORRIS. Slovenský BOX HILL byl třídou na rovině, v překážkových dostizích ale zatím nic mimořádného nepředvedl. VINET je výborným koněm, ale běhá minimálně, loni zde byl druhý, letos startoval pouze jednou v rovinovém dostihu. Překvapit by mohl PERIKLES, který letos běhal pouze v zahraničí.
Tip: KAMIENCZYK - KENYA DANCE - RAMANA
Překvapení: PERIKLES

15:55 - Cena společnosti SECA a pana Bujnocha
(steeplechase cross country II. kategorie pro 5leté a starší koně na 5200 m o 100 000 Kč)
Favority budou CHENONCEAU, BELMONT a LIRAIN. První jmenovaný běhá velice spolehlivě a jen málokdy odchází poražen. V červnové kvalifikaci byl druhý za Calandem, který letos na jaře prokazoval životní formu. BELMONT zde letos suverénně vyhrál dva dostihy III. kategorie. LIRAIN má v letošním roce smůlu, v květnové kvalifikaci jeho jezdec popletl kurz dostihu, stejná chyba jej potkala nedávno ve Velké benešovské steeplechase, kde se zdálo, že si jde pro jisté vítězství.
SAURON vyhrál koncem července Velkou benešovskou steeplechase, před BACCARATEM a mohou uspět i nyní, i když výše uvedená trojice má větší šanci na vítězství.
Většina ostatních jsou zkušení překážkaři a mohou usilovat o umístění, jmenovitě především LAKREG, POLAR POND nebo THEODEN. Překvapit by mohli MARINUS, KASIM a NIKAS.
Tip: CHENONCEAU - BELMONT - LIRAIN
Překvapení: KASIM

16:35 - Velká cena společnosti ELTODO - III. kvalifikace na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny
(steeplechase cross country kategorie NL pro 5leté a starší koně na 5800 m o 200 000 Kč)
V kvalitním poli startujících má většina koní šanci na úspěch. Letos jsou zatím velice úspěšní CALAND a KLAUS, i když první jmenovaný v červenci neuspěl v Albertovci. Zvítězil předtím ve druhém kvalifikačním dostihu, uvidíme, zda si podržel skvělou jarní formu až do těchto dnů.
KLAUS získal začátkem července v Pardubicích cenné vítězství v dostihu II. kategorie, kde po tuhém boji porazil jen těsně BREMEN PLANA, ZULEJKU a pátý byl v tomto dostihu dvojnásobný vítěz posledních ročníků Velké pardubické TIUMEN. Všichni čtyři mohou bojovat o vítězství i tentokrát.
Dvojnásobnou vítězkou Velké pardubické je také SIXTEEN, letos zatím neuspěla, uvidíme, zda se s ní musí stále ještě počítat.
ASPIRANT obhajuje loňské vítězství v tomto dostihu. AMANT GRIS zatím letos mnoho neukázal, TEVIOT se od loňského pátého místa ve Velké pardubické představí letos poprvé.
FLAMBION běhá velice spolehlivě, v červnové kvalifikaci byl třetí a KORINKA se v červenci po svém zranění představila v Albertovci a byla druhá za Argentanem. Oba budou patřit spíše k outsiderům dostihu, třídy ostatních startujících nedosahují.
Tip: TIUMEN - KLAUS - BREMEN PLAN
Překvapení: FLAMBION

17:10 - Cena PARDUBICKÝ PERNÍK NOVOTNÝ
(steeplechase cross country III. kategorie pro 4leté a starší koně na 4200 m o 80 000 Kč)
Favoritem by měl být MANDARINO, ale letos zatím nepředvedl předchozí výkonnost a formu. V této společnosti by se ale měl prosadit. UNIVERSE OF GRACIE, JUVE, VERDANDI a MATT zde letos již zvítězili v menších dostizích, KYSHANTY byl dvakrát druhý. Třídou v poli je SHERENTO, ale v Pardubicích běhal v minulosti klasické steeplechase a krosovou dráhu nezná. Mladý BROKER běhá v Itálii, kde sbírá cenná umístění. Vpředu by mohli bojovat CABRIO, CIM, IMBIR, LUXUS a MONTGOMERY. V Benešově nedávno překvapil pěkným výkonem GULÁN.
Tip: MANDARINO - SHERENTO - KYSHANTY
Překvapení: GULÁN

17:45 - Cena GRIM.CZ - vinotéka on-line Pardubice
(steeplechase cross country IV. kategorie pro 4leté koně na 4000 m o 50 000 Kč)
Nejlepším koněm v poli je QUANTERA, letos zde již jednou zvítězila. PUMAG zvítězil v Kolesách, vpředu by měli bojovat BARAK, GOLDEN WINNER, ORIX a CHERWICK, kteří se již dokázali umístit, překvapit by mohl FARNON.
Tip: QUANTERA - BARAK - GOLDEN WINNER
Překvapení: FARNON

Připravil Milan Tůma

Navázat na triumf s Baggiem? Nejsem proti, říká žokej Myška

Potřetí v letošní sezoně budou koně bojovat o splnění podmínek pro účast v letošní 121. Velké pardubické České pojišťovny. Třetí kvalifikace, která se poběží jako Velká cena společnosti ELTODO, bude vrcholem sobotního dostihového mítinku na závodišti v Pardubicích. Kvalitní a vyrovnané startovní pole bude tvořit jedenáct koní. Mezi uchazeče o vítězství se bude řadit i šestiletý tmavě hnědý valach Klaus. V sedle reprezentanta stáje Wrbna Racing, které připravuje trenér Čestmír Olehla, bude žokej Jaroslav Myška. Bude s ním snažit navázat na triumf v květnové kvalifikaci s Klausovým stájovým druhem Baggiem.

„Vůbec bych se nebránil tomu, kdyby se dařilo stejně jako s Baggiem," prohlásil žokej Jaroslav Myška. „Věřím, že Klaus může klidně vyhrát, i když tak náročný dostih ještě neběžel."

Podívejme se na nabitou startovní listinu sobotní kvalifikace. Koho považujete za favority?
„To je otázka, v podstatě to bude Velká pardubická. Opravdu těžko říct. Bude to hodně vyrovnané."

Zkuste tedy ukázat na největší aspiranty na vítězství.
„Začnu u sebe. Klaus letos v Pardubicích vyhrál dva dostihy. Minule ukázal, že se umí prosadit i na distanci přes pět kilometrů. Poprvé sice poběží tak náročný dostih se zkušenými koňmi, ale věřím tomu, že by si s tím měl poradit. Formu by měl mít. Klidně může i vyhrát."

Dostihové závodiště PardubiceA kdo ze soupeřů by vám měl nejvíce konkurovat?
„Calandovi se nepovedl poslední start v Albertovci. Neberu to ale za bernou minci. Albertovec je specifický, klidně nyní v Pardubicích může vyhrát, což se mu podařilo už v červnové kvalifikaci. Sixteen to zjara moc nešlo. Váňovým koním ale jde forma nahoru, což ukázali v Itálii nebo v Kolesách. Takže je nutné počítat se Sixteen i s Tiumenem. Dále bych jmenoval Bremen Plana, který při minulém startu v Pardubicích skončil druhý za Klausem. Zase určitě bude vidět. Otazníkem je třeba Aspirant, který změnil působiště. Šel k trenéru Jandovi, určitě bude mít jiný systém tréninku. Navíc v jeho sedle bude Francouz Julien Lemée. Znám ho ze Švýcarska. Nemyslím, že to bude velká posila. Ale může se stát cokoliv. Pokud tedy mám ukázat na hlavní favority, považuji za ně Bremen Plana, Klause a Calanda."

Už jste to sám naznačil - sobotní kvalifikace vzhledem k obsazení bude zřejmě nesmírně vyrovnaná a prosadit se může v podstatě kterýkoliv kůň. Souhlasíte?
„Určitě to bude vyrovnané. Opravdu těžko hledat hlavního favorita. Všichni se letos ukázali. Ale teď byla pauza, někteří měsíc a půl neběhali. Člověk se může jen domnívat, jak na tom budou. Bude to dost otevřené. Z pohledu zkušeností jsou to vyrovnaní koně."

Pro některé koně to bude poslední start před Velkou pardubickou České pojišťovny. Navíc řada z nich už je kvalifikována. Je možné, že by sobotní dostih brali jen jako součást ladění formy na říjnový vrchol?
„To si nemyslím. Do Velké pardubické zbývá ještě měsíc a půl. Je dost času na to jít se jen tak proběhnout. Nečekám, že by šli doslova na krev. Ale koně by se nyní v kvalifikaci měli ukázat a měli by naznačit, jakou formu mohou mít na podzim."

Vraťme se ještě přímo k vám a ke Klausovi. Honí se ve vaší hlavě touha navázat na květnové kvalifikační vítězství s Baggiem?
„Nebyl bych proti. Ale zatím nevím, jaké ordre dostanu od trenéra Olehly. Čekám, že nás pošle závodit. Když se objeví možnost vyhrát, tak se o to pokusíme. Ale Klaus si asi především půjde projít delší a náročnější trať s výhledem na příští rok. Už minule byl trenér Olehla překvapený, že vyhrál dostih na 5200 metrů. Nyní tedy zkouší delší distanci."

Klaus zatím není přihlášený do letošní Velké pardubické České pojišťovny. Mohl by to podle vašeho názoru změnit případný úspěch v sobotní kvalifikaci?
„To nemohu posoudit, o tom jsme se nebavili. To si musí rozhodnout ve Světlé Hoře. Osobně si myslím, že ho letos nebudou tlačit do Velké pardubické. Přece jen měl výpadek a není až tak zkušený. Ale vše se bude odvíjet od sobotního výsledku a případně také od stylu, jakým by uspěl."

Na druhou stranu Klausovi je teprve šest let, takže budoucnost má před sebou...
„Je to mladý kůň. Určitě není kam spěchat."

Pod článkem najdete vizitky koní, historii 3. kvalifikace a přihlášky na 121. Velkou pardubickou ČP.

Podobné články
Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…