V Ceně města Karlovy Vary překvapil Starfighter

1. 8. 2011 Marcela Klingorová Autor fotek: Marcela Klingorová

Cena města Karlovy Vary, fenomén karlovarského závodiště opředený bohatou historií sahající až do roku 1899, má za sebou další ročník. Vytrvalecký test I. kategorie určený tříletým a starším koním, si v průběhu posledních let získal pověst dostihu čtyřnohých veličin. Po jedinečném Darsalamovi, třídovém Blue Coralovi, derby-vítězi Tullamorovi nebo trojnásobném premiantovi Torlusovi se lázeňskému publiku představilo dalších devět předních českých středotraťařů.

Cena města nosí desítky let přívlastek Memoriál Josefa Dolejšího. Organizátoři tak vzdávají hold karlovarskému rodákovi a jednomu z nejlepších jezdců 80. let minulého století. Čestné ceny vítězům stejně jako každý rok předávala jeho manželka, paní Alena.

Cena města Karlovy Vary

Tempa se krátce po startu ujal Private Cowboy. V oblouku před cílovou rovinkou se k němu dotáhl progresivní Dhoute a svižně cválající Rabbit Librettist. Podél bariéry se o progres snažil favorit Skarabeus. Nejúčinnější zrychlení v posledních desítkách metrů před cílem ovšem předvedl po vnější straně dráhy útočící šestiletý Starfighter.

StartfighterReprezentant stáje Figaro a svěřenec slušovického trenéra Demeleho, mimochodem jeden z pouhých dvou tuzemských odchovanců v dostihu, se v čase 2:09,39 min po tuhém boji o hlavu prosadil před svými vrstevníky Rabbit Librettistou a Private Cowboyem. Poslední dvě dotované příčky obsadili Savignon a Dhoute. Své příznivce zklamal 7. místem Skarabeus, před kterého se dostal Timber. Jediná klisna v poli Apinoa, které se až dosud ve Varech mimořádně dařilo, stačila na 8. místo. Oligarchovi se obhajoba loňského triumfu nevydařila a ve svém premiérovém letošním startu doběhl jako poslední.

Napětí nepostrádaly ani rámcové dostihy. V Ceně města Horní Slavkov, ve kterém si dostihový křest odbyla trojice dvouletých koní, těžil se stoprocentní jistotou ze svého excelentního původu debutující hnědák Saryarka. Z vedoucí pozice sesadil po tuhém boji o krátkou hlavu na cílové pásce ryzku Medulu. Nejzkušenější aktér v poli Romantique Rouge uhájil třetí honorář.

Kvalitně a rovněž početně obsazená trojková Cena spol. S&W Automobily na mílové distanci se také odehrála ve znamení velkého souboje. Akiyo sice prokázal zrychlením v závěrečných fázích dostihu bojovné srdce, přesto zůstal na štítě o tři roky staršího Lexe, v jehož sedle dosáhl žokej Minařík druhého nedělního triumfu.

tlačenice ve 4.dostihu (vpravo Lex)

Plně obsazené startovní boxy měla Cena spol. Car Point KV. Sešlo se v ní dvanáct různě zatížených koní. Rozdíl mezi nejméně a nejvíce zatíženým účastníkem činil 13,5 kg. Prosadila se zde hnědka Planeta, třebaže v porovnání s druhým v cíli Long Pondem nosila o téměř 8kg více.

Závěr deštivého odpoledne patřil překážkovým specialistům. Ve steeplechase III. kategorie dlouhé 4.200 m přesně po roce slavil úspěch tým tvořený žokejem Jaroslavem Myškou a MVDr. Čestmírem Olehlou, mj. někdejším trenérem legendárního Železníka, nezapomenutelného hrdiny Velké pardubické. Bílý valach Khalshani po poslední překážce s lehkostí předběhl do té doby vedoucího polokrevníka Alberta, třetí místo ukořistil Nikan.

Khalshani (červený dres)

Následná steeplechase IV. kat. dlouhá 3.500 m se odehrála v režii dvou největších favoritů. Dvojnásobný vítěz v předchozích startech Age Of Luck, v jehož sedle se objevila po měsíční zdravotní přestávce stájová žokejská jednička trenéra Váni Josef Bartoš, se musel poklonit suverénnímu výkonu čtyřleté hnědky Malony. Třetím místem ve svém překážkovém debutu potěšil ryzák Lorain a také poprvé v životě vyběhnuvší Troodos, kterému patřila čtvrtá příčka. Tabulový doběh uzavřel nejzkušenější matador Dafiffo připravovaný trenérkou Baštovou v nedaleké Stráži nad Ohří.

Skarabeus

Výsledky:

  • 1. dostih: Golden Winner (J. Verner) - Nipur (ž. F. Minařík) - Play The Game (žk. D. Zurynek)
  • 2. dostih: Saryarka (ž. F. Minařík) - Medula (ž. J. Šafář) - Romantique Rouge (ž. M. Zatloukal)
  • 3. dostih: Planeta (O. Velek) - Long Pond (J. Mysliveček) - La Magic (am. H. Pejšková)
  • 4. dostih: Lex (ž. F. Minařík) - Akiyo (ž. J. Chaloupka) - Little Tokyo (ž. J. Rája)
  • 5.dostih: Starfighter (ž. M. Zatloukal) - Rabbit Librettist (ž. R. Koplík) - Private Cowboy (ž. F. Minařík)
  • 6.dostih: Khalshani (ž. J. Myška) - Alberto (ž. J. Bartoš) - Nikan (F. Kovačík)
  • 7.dostih: Malona (ž. P. Kašný) - Age Of Luck (ž. J. Bartoš) - Lorain (ž. J. Myška)
Podobné články
Petr Foret

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…