Taktické šachy přinesly vítězství Japonsku

28. 3. 2011 ondřej blahník Autor fotek: fotokisza.com

Nejbohatší dostih světa, Dubai World Cup (Gr. 1, 2000 m. 3+,), se letos nesl ve znamení velkého taktizování. V pomalém průběhu se nejlépe orientovali japonští zástupci a v posledních dnech těžce zkoušené zemi zaslouženě vybojovali první dvě místa. Vítězný žokej Mirco Demuro v sedle VICTOIRE PISA (13:1) se po doběhu neubránil slzám dojetí.

Dostih rozjel ve slušném tempu japonský outsider Transcend (40:1) a zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že začíná spíš taktická šachová partie. Po vytočení na protilehlou stranu ale žokej Fujita „skočil na brzdy", což do pole za ním přineslo slušný chaos. Jediný, kdo na nenadálé zpomalení tempa reagoval, byl ale právě Demuro, který po špatném startu s Victoire Pisa visel na konci pole. Z poslední pozice se bez jakýchkoliv pobídek posunul okolo pulujících soupeřů a usadil se hned za vodičem. To se nakonec ukázalo jako vítězný manévr, neboť při sprintu v cílové rovině už nikdo nemohl nijak výrazně zrychlit. Čtyřletý Victoire Pisa, který byl letos na podzim sedmý v Prix de L´Arc de Trimphe, si tak připsal největší úspěch své kariéry. Žokej Mirco Demuro se v emotivním interview krátce po doběhu neubránil slzám a slova : „It´s Unbeliavable...I love you Japan, thank you so much..." netřeba překládat.

Strůjce falešného tempa Transcend ubránil druhé místo před godolphinským Monterosso (40:1) a irským Derby vítězem Cape Blanco (5:1), který byl tak jediným z favoritů, který se vešel aspoň na tabuli. Největší favorit, britský Twice Over (3:1) zopakoval zklamání z loňské edice dostihu a dokončil až devátý. Trenér Cecil i žokej Queally neskrývali rozčarování, když tentokrát svému svěřenci naordinovali i přípravný start na místní dráze. Vinu ale neházeli na vysoké startovní číslo, ale na pomalé tempo. To jako hlavní příčinu neúspěchu označili i Američané, jejichž největší želízko v ohni Gio Ponti (13:1) dokončil pátý, nebo tým okolo japonské klisny Buena Visty (8:1), která bez jediného záblesku proběhla cílem jako osmá.

(wha)

Tipařův palecTIPAŘŮV PALEC

Internetové stránky o dostizích, specializující se na zpravodajství z domácí i zahraniční scény, servis pro sázející i zprávy z chovu plnokrevníka.

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…