Slovenským koněm roku je Proud Boris

Na přelomu listopadu a prosince byly vyhlášeny výsledky slovenských výročních anket, ve kterých dominoval trenér Jaroslav Hanáček a jeho svěřenci ze stáje MPL Racing. Více prozradí ve svém článku Branislav Ondera.

V anketě o titul rovinového Koně roku se očekával souboj svěřenců Jaroslava Hanáčka Proud Borise a Ryana. Anketa by měla být odrazem dostihového dění na Slovensku, kde tříletý Proud Boris vyhrál Cenu trojročných žrebcov, Veľkú jarnú cenu a Starohájske kritérium a skončil druhý ve Slovenském Derby, a o rok starší Ryan vyhrál Veľkú májovú cenu, Veľkú cenu Slovenska, Zlatý pohár a po diskvalifikaci skončil třetí v Ceně turfu. V podvědomí respondentů ankety však zřejmě zavážily taky výsledky z nedalekého Rakouska, kde Proud Boris získal tři vítězství, včetně historického úspěchu v tamním Derby, a tak v anketě zdolal Ryana zcela jasně poměrem hlasů 86:11. Třetí skončil Scyris se šesti hlasy.

Titul překážkového Koně roku obhájil šestiletý svěřenec Radka Holčáka Numero Due ze stáje Vasury Kolesa, který vyhrál Cenu Vovesa, Veľkú cenu Petržalky a ve Veľkej starohájskej steeplechase doběhl druhý za Koloradem. Numero Due obdržel 52 hlasů a nechal za sebou reprezentanty PD Senica Ravenswooda a Red Bulla.

Klusáckým Koněm roku 2007 byl 64 hlasy zvolen osmiletý pětinásobný vítěz Rick Beuckenswyk, kterého pro českou stáj JS Konsorcium na Slovensku trénuje Ivan Trhan. Rick Beuckenswyk získal taky titul v zdánlivě duplicitní anketě Nejlepší klusák, což je však anketa otevřená, na rozdíl od Koně roku, kde nemůžou kandidovat koně, kteří na Slovensku odběhli méně než tři dostihy. To byl případ svěřence Čestmíra Olehly Kolorada ze stáje Wrbna Racing, který vyhrál oba bratislavské starty, Jarnú cenu Petržalky a Veľkú starohájsku steeplechase, a byl zvolen Nejlepším překážkovým koněm.

V dalších „open“ kategoriích byli Nejlepším sprinterem a Nejlepším mílařem zvoleni svěřenci Františka Holčáka Scyris a De Roberto. Reprezentanti stáje dr. Jiřího Charváta na Slovensku vyhráli čtyři dostihy, Scyris Prípravnú cenu, Cenu MPSR a Cenu Mysa, De Roberto Jarnú míľu.

V kategorii vytrvalců se zopakovala situace z předchozí sezony, kdy byl za Koně roku zvolen Ryan před Tempeltänzerem a za nejlepšího vytrvalce Tempeltänzer před Ryanem - první dva z ankety Kůň roku si pozice prohodili i letos a titul Nejlepší vytrvalec získal Ryan před Proud Borisem.

Ryan a Proud Boris získali i tituly Nejlepší starší, respektive tříletý hřebec, a to zcela oprávněně, což ovšem příliš neplatí u jejich stájové kolegyně Fortalezy, které k zisku titulu Nejlepší tříletá klisna dopomohla spíše mediální popularita, než samotné výkony. Fortaleza sice v Bratislavě třikrát vyhrála, ale v klasických dostizích pro klisny, v JCK a v Oaks, nestačila na víc než na páté a šesté místo.

Tituly Nejlepší starší a Nejlepší dvouletá klisna získaly vítězka Bratislavskej míle Crimson z maďarské stáje Telivér Farm a trojnásobná vítězka, Pavlem Kalašem trénovaná reprezentantka stáje PD Borský Mikuláš, Sajgonka, zatímco anketa o Nejlepšího dvouletého hřebce skončila hodně kuriózně, když si titul rozdělili nezvítězivší (!) hřebci Teddy Ready a Ypsillon King ze stájí OMS a Vimar-Dvorníky.

V anketě Jezdec roku 2007 to byl - tak jako v celé sezoně - souboj mezi Zdenkem Šmidou a Jaroslavem Línkem, a zatímco Šmida vyhrál šampionát, v anketě dostal více hlasů Línek. Trenérem roku 2007 byl vyhlášen Jaroslav Hanáček, který měl životní formu - jeho svěřenci vyběhali rekordní sumu více jako deset milionů slovenských korun, stal se šampionem rovinových trenérů na Slovensku, v Rakousku skončil třetí a v Itálii byl měsíc před koncem sezony v první pětce trenérů překážkových koní, a podobnou bilancí se může pochlubit taky stáj MPL Racing, která získala domácí titul šampiona majitelů, v Rakousku skončila těsně druhá a druhá je taky mezi překážkovými majiteli v Itálii.

Bratislavští pořadatelé letos nevyhlásili Objev roku, přestože na Slovensku se jeden zcela mimořádný objev projevil. Je jím Francouz Jean-Pierre Lopez, několikanásobný šampion rakouských žokejů, který letos přestoupil mezi trenéry a ujal se práce v dostihové stáji hřebčína Güthler-Hof v Kuchyni nedaleko Bratislavy. Lopez dokázal, že dobrý trenér může pro středoevropskou stáj znamenat víc, než zářivé původy koní - stáj, skládající se téměř výhradně ze slovenských odchovanců, najednou míchá karty v jedničkových dostizích na Slovensku a v Rakousku, a úspěchy zaznamenává taky v italských překážkových dostizích. Lopez si troufl i do rovinové grupy 1, do Prix de Diane Hermes o 800 000 eur, kde se sice Sequoia neumístnila, obstála ovšem se ctí a byla vyhlášena nejlepším koněm slovenského chovu.

Autor textu: Branislav Ondera

Podobné články
 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Být překážkovým šampionem v jedné sezóně v Čechách i na Slovensku, to je jedinečný výsledek. Žokeji Janu Odložilovi se to povedlo v roce 2022. Trvale…