Seznamte se... Filip Minařík
Filip Minařík od dětství vyrůstal v dostihovém prostředí, vždyť v době, kdy se narodil, slavil jeho otec největší úspěchy v sedle. Po dovršení patnácti let mohl startovat jako amatérský jezdec v oficiálních dostizích a také se hned roku 1990 poprvé představil dostihovému publiku.
Svůj první dostih vyhrál v roce 1991, celkem v něm dosáhl devět vítězství. Od počátku kariéry měl výhodu v nízké tělesné hmotnosti, jež je jedním ze základních předpokladů pro kariéru úspěšného dostihového jezdce. Vedle toho však, spolu se starším bratrem Ferdinandem, získával především od otce - mezitím etablovaného trenéra - cenné zkušenosti. Roku 1994 nastoupil na dálkové studium oboru jezdec-ošetřovatel na pražském SOUz. V roce 1995 dosáhl padesátého triumfu, a tím i práva na titul žokej.
Po sezóně 1995 se Filip Minařík řadil k nejperspektivnějším mladým jezdcům v České republice, ale rozhodl se uplatnit své dovednosti v náročné zahraniční konkurenci, opustil domovskou jistotu a vydal se bojovat s nesmlouvavou konkurencí v německém turfu. Jeho prvním tamním trenérem byl Martin Rölke v Berlíně-Hoppegartenu. Prostřednictvím koní z jeho stájí se Filip Minařík začal seznamovat s realitou vyspělého západoevropského dostihového provozu. Sezóny 1997 a 1998 strávil u trenéra Huberta Fanelsy, následně pak přesídlil k bývalému šampiónovi německých žokejů Peteru Schiergenovi do Kolína nad Rýnem. Zde se Minařík začal propracovávat mezi absolutní německou špičku.
Sezóna 2000 byla dosud nejúspěšnější v jeho kariéře. Potkal se v ní se svým zatím nejlepším koněm Tertullian a na samém jejím konci zaokrouhlil počet vítězství v ní na rovných sto. Stal se tak prvním českým rodákem, kterému se tohoto počtu triumfů v jednom kalendářním roce podařilo dosáhnout. Díky oné stovce vítězných dostihů mu patřilo páté místo v konečném pořadí německého šampionátu. Jockey Club ČR ocenil žokejovy výsledky Cenou za reprezentaci České republiky v zahraničí, kterou Filip Minařík převzal na slavnostním Galavečeru českého turfu v Brně.
V sezóně 2001 už Filip Minařík z nastoupené cesty neslevil a pevně si držel příslušnost k nejlepší desítce německého žebříčku. V létě, opět s koněm Tertullian, startoval také na jednom z nejslavnějších světových závodišť v pařížském Longchamp. V úterý 26. června 2001 tam s Tertullianem vyhráli dostih kategorie Gr.3 Prix de la Porte Maillot o 420.000 francouzských franků a Minařík tak získal další primát - stal se prvním českým rodákem, který zvítězil v dostihu na francouzském území (group races je systém nejvýše hodnocených dostihů v Evropě - GB, IRE, FRA, GER a ITA).
Na podzim se Filip Minařík po třech letech přestávky představil aktivně také českým turfmanům. Na mosteckém hipodromu využil za poslední léta nabytých zkušeností, předvedl brilantní jezdecký koncert, druhý ročník Středoevropského poháru (Central European Breeders' Cup) jezdecky zcela převedl pod svou kontrolu a výraznou měrou tak přispěl k naprostému úspěchu koní českých trenérů a majitelů. Ze čtyř startů během odpoledne třikrát zvítězil a jednou skončil těsně druhý. Triumf v dostihu CEBC Classic s klisnou Vapetou byl navíc jeho jubilejním třístým v kariéře. Dostihový rok 2001 uzavřel Filip Minařík se ziskem osmdesáti vítězství na šesté příčce německého šampionátu žokejů.
Sezóna 2002 začala pro Filipa Minaříka hned 1. ledna. Během jara řadově sbíral vítězství v dostizích kategorie "listed" (kde je běžná dotace 12.000 eur vítězi), ale zaznamenal úspěchy i na grupové scéně. Celkem třikrát zvítězil v dostihu kategorie Gr.3, jednou (15.9. ve Frankfurtu) dominoval (s klisnou Walzerkoenigin) i v dostihu Gr.2 (Ernst & Young Euro-Cup, 2000m, 46.000 eur vítězce). Filip Minařík v roce 2002 startoval i v Deutsches derby (Gr.1, skončil 9.) a rovněž v Grosser Preis von Baden - dostihu zařazeném do prestižní Světové série (Gr.1, skončil 7.).
Stinným aspektem roku 2002 bylo pro Filipa zranění, jež jej postihlo 13. července na dráze v Kolíně nad Rýnem. Po pádu utrpěl tříštivou zlomeninu klíční kosti a několik týdnů dlel v rekonvalescenci. Do sedla se sice vrátil, ale sezónu 2002 ukončil o měsíc dříve (1.12. v Neussu), operativně mu z těla byla vyjmuta zpevňující dlážka a Minařík si po náročném podzimu vzal čtrnáctidenní dovolenou (Dominikánská republika). Po návratu z ní zamíří na Vánoce do Prahy.
K 31.12.2002 žokej Filip Minařík absolvoval 3543 starty a získal 384 vítězství (úspěšnost 10,84%)
- z toho v ČR 458 startů, 56 vítězství (12,22%)
- v zahraničí (Německo a Francie) 3085 startů, 328 vítězství (10,63%)
O svátečním víkendu se u nás běhalo na dvou drahách. Malebné závodiště Lysá nad Labem se s letošní dostihovou sezónou rozloučilo, v Chuchle Areně…
Posledním zářijovým termínem metropolitní dostihové sezóny byla jedenáctá z jejích třinácti kapitol s vrcholem v podobě 21. Memoriálu Harryho…