Při sobotním Britském dnu začíná seriál pardubických kvalifikací

19. 5. 2010 Dušan Korel

V sobotu 22. května při Britském dnu bude odstartován seriál kvalifikačních pardubických dostihů pro podzimní 120. ročník Velké pardubické České pojišťovny. Úvodní kvalifikací bude 18. ročník Velké ceny města Pardubic, která se poprvé poběží zároveň jako Memoriál Dicka Francise.

Jak kvalifikační dostih, tak i všechny rámcové mají početné a zajímavé obsazení, představí se celá řada předních překážkářů a také atraktivní nováčkové v čele s předloňským vítězem klasického chuchelského St.Leger, URODOSEM (ž. Kousek), který bude debutovat hned v úvodním dostihu přes proutěné překážky. Pozornost bude jistě poutat i účast dvou skvělých zahraničních žokejů, Kennetha Whelana a Raffaele Romana.

Velká cena města Pardubice, steeplechase cross country kategorie NL na 5800 metrů, bude hlavním bodem sobotního programu „Britského dne".

Na startovní listině je šestnáct koní a jezdců. První kvalifikační dostih má skvělé obsazení, z absolutní špičky chybí jen několik málo koní, především první tři z loňské Velké pardubické, Tiumen, Sixteen a Numero Due.
Na startu naopak budou první tři z loňské edice dnešního dostihu, TOMIS (ž. Kašný), MANDARINO (ž. Myška) a POCCI (ž. Korpas) a opět budou patřit k velkým favoritům dostihu. TOMIS v loňské Velké pardubické pak neuspěl, ale MANDARINO byl čtvrtý a POCCI pátý, když ještě na začátku cílové rovinky se zdál být možným vítězem dostihu.

K favoritům bude patřit i dvojice velkokarlovických, ASPIRANT (ž.Kousek) a BREMEN PLAN (ž.Romano). Zraněného žokeje Marka Stromského zastoupí v sedle druhého jmenovaného mnohonásobný italský šampion a vítěz několika posledních ročníků Gran Premia v Meranu, Raffaele Romano. ASPIRANT již letos dvakrát startoval a byl vždy druhý, BREMEN PLAN debutuje. Je loňským vítězem Ceny Labe a předloňským Ceny Vltavy. Z dalších mají šanci na dobrý výsledek především ISAR (Sovka) a IGNACIO (Kocman) a také spolehlivá KORINKA (Dušek).

Pro překvapení jsou zde ostatní, především loňský vítěz Ceny Vltavy TEVIOT (ž. Urbánek), nedávno v Itálii druhý WAVELIGHT LASER (ž. Faltejsek), loni ve Velké pardubické šestý JUNG (ž. Mátl), CALAND (žk. Váňa J., ml.), KOBUZ (Šimůnek) a nadějný VALLDEMOSO (Stančík). MARSYLIANKA (ž.Novák) startuje v takovémto těžkém dostihu sobotního kalibru poprvé.

IL EN REVE má z loňska několik umístění ve své bývalé domovině za kanálem La Manche, ve Velké pardubické proběhl cílem jako osmnáctý, poslední. Opět bude v jeho sedle výborný žokej Ken Whelan.

Sobotní odpoledne by mělo být svátkem všech příznivců překážkového turfu, snad se umoudří i počasí a nabídne příjemnou variantu své pestré palety.

První dostih bude odstartován ve 13.00 hodin. Kvalifikace je sedmým bodem programu a startovat bude v 16.35 hodin.

Logo 120. Velké pardubické české pojišťovny

Program 4 kvalifikací na Dostihovém závodišti v Pardubicích

22.5. XVIII. ročník Velké ceny města Pardubic - Memoriál Dicka Francise
- I. kvalifikace na 120. Velkou pardubickou České pojišťovny

12.6. Velká cena PARAMO, a.s. (Memoriál mjr. M. Svobody)
- II. kvalifikace na 120. Velkou pardubickou České pojišťovny

28.8. Velká cena SKANSKA, a.s.
- III. kvalifikace na 120. Velkou pardubickou České pojišťovny

11.9. - IV. kvalifikace na 120. Velkou pardubickou České pojišťovny

10.10. 120. Velká pardubická České pojišťovny

V letošním roce byly upraveny kvalifikační podmínky. Koně českých majitelů si účast ve 120. Velképardubické České pojišťovny mohou vybojovat nejen v jedné ze čtyř kvalifikací v Pardubicích, ale už i v zahraničí.

V letošním roce byly upraveny kvalifikační podmínky. Koně českých majitelů si účast ve 120. Velké pardubické České pojišťovny mohou vybojovat nejen v jedné ze čtyř kvalifikací v Pardubicích, ale už i v zahraničí. „Dnes už není možné rozlišovat české a cizí koně. Tímto krokem, k němuž jsme dospěli po dlouhých diskusích s dostihovými autoritami, jsme vyrovnali podmínky. Je to spravedlivé," uvedl Miroslav Petráň, předseda představenstva Dostihového spolku a.s.

Koně nejen zahraničních, ale nyní i českých majitelů se tak mohou kvalifikovat v dostizích v rámci Crystal Cupu (kromě Velké pardubické České pojišťovny) nebo steeplechase či cross country o délce nejméně 4800 metrů v Irsku, Anglii, Francii nebo Itálii, které se konaly od 15. října 2009. Jeden z těchto dostihů musí absolvovat bez pádu a vybočení, aby splnili kvalifikační podmínky pro účast ve 120. Velké pardubické České pojišťovny.
Pouze Tiumen z pozice vítěze 119. Velké pardubické České pojišťovny má právo startovat v letošním ročníku bez kvalifikace.

Pod článkem najdete přiložené soubory:

  • Doprovodný program Britského dne
  • Historie kvalifikace
  • Komentáře a tipy
  • Vizitky koní
  • Přihlášky
Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…