Při sobotním Britském dnu se běží první kvalifikace na Velkou pardubickou ČP (a pije černý čaj ;o)

21. 5. 2009 Dušan Korel Autor fotek: Miloš Kolesár, archív autora

Čtyři šance na vybojování účasti ve 119. Velké pardubické České pojišťovny mají koně tuzemských a slovenských majitelů. Stejně jako v minulých letech má kvalifikační seriál na závodišti v Pardubicích čtyři díly.

První z nich bude na programu při mítinku Britský den, který se koná v sobotu 23. května od 13.00. Jeho vrcholem bude 17. ročník Velké ceny města Pardubic, jež zahajovací kvalifikací na říjnový překážkový vrchol. Na jedenáct startujících koní čeká 5800 metrů dlouhá steeplechase cross country, která je dotována celkovou částkou 200 tisíc korun.

Největší pozornost bude zřejmě upřena na koně se startovním číslem 10. Bude jím desetiletý bělouš Amant Gris ze stáje Hřebčín Albertovec, jenž se stal smutným hrdinou loňské Velké pardubické České pojišťovny. Cílem proběhl jako první, jenže vítězné oslavy si neužil dlouho. Kvůli neobjetí točného bodu a nedodržení stanoveného kurzu dostihu byl posléze diskvalifikován a vítězkou se podruhé za sebou stala klisna Sixteen.

„Samozřejmě mě stále mrzí, že jsme loňskou Velkou nevyhráli. Ale mnohem víc mě tíží to, že jsme tehdy přišli o Klipa,“ pronesl trenér Milan Theimer.Žokej Marek Stromský se v sedle Amant Grise při loňské Velké pardubické České pojišťovny neradoval dlouho. Kvůli nedodržení stanoveného kurzu byl diskvalifikován z prvního místa.


Amant Gris se na dráze objeví poprvé od loňské Velké pardubické, letos zatím ještě neběhal. Jeho výsledky z minulé sezony ho však předurčují do role jednoho z favoritů. Nejlepší steepler roku 2008 vyhrál loni právě květnovou kvalifikaci, posléze triumfoval ve Velké ceně Petržalky v Bratislavě. První doběhl i i říjnu v Pardubicích, ovšem tentokrát se vítězem nestal.

„Zatím ještě není v top formě. Je začátek sezony. Především chceme splnit kvalifikaci a odjet domů ve zdraví. Když nevyhrajeme, nic se nestane,“ pronesl Theimer.

V sedle Amant Grise se tentokrát neobjeví jeho stabilní partner, žokej Marek Stromský. Při zahajovacím pardubickém mítinku přišel o licenci, a tak bělouše poprvé v dostihu povede Petr Tůma. „Komplikace to ale není. I tak jsme měli v plánu zařídit si případného náhradníka, kdyby se s Markem něco stalo,“ řekl Theimer.

Do okruhu hlavních aspirantů na vítězství patří osmiletý hnědák Moning Let ze stáje Wrbna Racing. „Pro mě je to jednoznačně největší favorit,“ upozornil Theimer.

Také svěřenec trenéra Čestmíra Olehly si prožije letošní premiéru. Vloni ho provázeli zdravotní problémy. První kvalifikaci nedokončil, druhou v červnu vyhrál. Od té doby se však na dráze neobjevil. Nyní se bude snažit navázat na své úspěchy. Zejména na předloňskou sezonu, kdy z pěti startů vyhrál čtyřikrát a jednou doběhl druhý. V sobotu bude v jeho sedle žokej Jan Faltejsek.

Do souboje o prvenství by měli výrazně promluvit i svěřenci trenéra Josefa Váni. Tomu se letos v Pardubicích zatím velmi daří. Při předchozích dvou mítincích slavil pět vítězství. Vždy jeho kůň triumfoval v hlavním dostihu dne.Na startu první kvalifikace na 119. Velkou pardubickou České pojišťovny se objeví i Juventus. Tentokrát nebude v jeho sedle Josef Váňa starší, ale Dušan Andrés.

Tentokrát se na startu objeví desetiletý valach Juventus (ž. Andrés), jenž v loňské Velké pardubické skončil třetí. Na svém kontě má už i druhé místo ze slavného dostihu z roku 2006. Minulou sezonu zakončil v Cheltenhamu, kde nedokončil tamní kros. Letos poběží poprvé.

Druhým Váňovým koněm na startu bude o rok mladší ryzák Pocci (žk. Váňa ml.). Vloni se blýskl vítězstvím v zářijové kvalifikaci a na své konto si připsal třetí místo v Ceně Labe.

Do počtu by rozhodně neměla být ani zbývající sedmička účastníků. Polokrevný Tomis (ž. Kašný) vloni vyhrál prestižní Cenu Labe, při letošní Velké ceně Itálie se druhým místem blýskl Lakreg (Liška), v dubnu si výhru z Bratislavy přivezla Shirley (Bosák), počítat je nutné i s Mandarinem (ž. Myška). A zapomenout nelze ani na Derby Sharpa (Sovka), Florestana (ž. Novák) a Liraina (Hrudka).

Zajímavé obsazení mají i rámcové dostihy. Platí to zejména o cross country o Cenu Autoprodeje Dukla na 4500 metrů. Poběží ji čtvrtý z loňské Velké pardubické, Numero Due, Mr Land, Marath, Profil a také veterán Red Dancer.Britský den má ve svém programu celkem devět překážkových dostihů. První z nich startuje ve 13.00 hodin.

Kvalifikace, která bude šestá v pořadí, se poběží od 16.00 hodin.

Startovní listinyDoprovodný program

Britský den nabídne divákům i rozmanitý doprovodný program. Jeho součástí bude odhalení pamětní tabule, která bude připomínat historickou návštěvu britské princezny Anny. Vzácný host zavítal na závodiště 14. října 2007 při 117. ročníku Velké pardubické České pojišťovny. Deska bude umístěna při vstupu na tribunu D a slavnostního aktu se vedle zástupců Dostihového spolku Pardubice zúčastní i zástupci britské ambasády a Magistrátu města Pardubice.V doprovodném programu Britského dne vystoupí skotský taneční soubor Loretto School Scottish Highland Dancers.V průběhu celého mítinku bude na závodišti vystupovat taneční soubor Loretto School Scottish Highland Dancers, který do Pardubic přijede na pozvání města z partnerského regionu East Lothian ve Skotsku. Čtyři tanečníci a jeden dudák předvedou návštěvníkům dostihů tradiční skotské tance a zazpívají tradiční skotské písně.

Region East Lothian se bude prezentovat i ve stánku města Pardubice.

Se zvyky a specifiky velké Británie bude možné se seznámit ve stánku Europe Direct. A na své si přijdou i milovníci anglického čaje, jehož ochutnávka bude probíhat během mítinku.

Další informace, komentáře a tipy si můžete stáhnout ve vydaných  tiskových zprávách pod článkem.

VIZITKY STARTUJÍCÍCH KONÍ:

Připravil: Milan Tůma

AMANT GRIS (FR)
Nejlepší krosový steepler loňské sezóny, při třech startech vždy proběhl cílem jako první. Vítěz Velké ceny města Pardubice a Velké ceny Petržalky na bratislavské dráze. Ve Velké pardubické podal skvělý výkon a pokořil všechny soupeře, chybou jezdce však o prvenství přišel, když minul točný bod z nesprávné strany.
Jeho stálý žokej Marek Stromský při letošním prvním pardubickém mítinku přišel o licenci, a tak jej poprvé v dostihu povede mladý nadějný Petr Tůma.

DERBY SHARP
Mimořádně spolehlivý překážkář, málokdy dostih nedokončí. Předloni dokázal zvítězit i v Itálii. Loni všechny dostihy dokončil a získal několik cenných umístění. Byl třetí v Albertovské cross country a čtvrtý v Ceně Labe. Před týdnem zde byl v Úvodní cross country po výborném výkonu pátý, když téměř celý dostih odvodil a až v závěru podlehl rychlejším soupeřům.
Má zajímavý překážkový původ, jeho matka byla Steeplerem roku na Slovensku a zvítězila v několika velkých slovenských překážkových dostizích. Je bratrem skvělého Diktyse.

FLORESTANO
Jako dvouletý vyhrál v Pardubicích Zimního favorita. Jako tříletý startoval v Českém derby, kde se však neprosadil. Potom se začal věnovat překážkovým dostihům. Již jako čtyřletý získal dvě umístění v Itálii a byl třetí v Ceně Paramo. Loni pro zranění nestartoval, letos se představil před týdnem poprvé v cross country a po nadějném výkonu byl druhý za Jungem v dostihu III. kategorie. Jeho matka byla na Slovensku Steeplerem roku a zvítězila v několik velkých slovenských dostizích.
Má velice zajímavý původ, otec Magnus patřil k našim nejtřídovějším překážkářům posledního desetiletí, ale bohužel se v Itálii vážně zranil a dnes je vyhledávaným plemeníkem. Původ matky se odvíjí od sovětské klisny Funkcija, která působila v mimoňském chovu. Její matka Farafra byla po Faktotum-Festina, tedy sestrou skvělého dvojnásobného vítěze Velké pardubické Grifela. Překážkářské geny Florestana dávají tušit optimistickou budoucnost.

JUVENTUS (POL)
Jeden z našich nejlepších a nejspolehlivějších krosových steeplerů. Předloni dokázal zvítězit v Itálii a vyhrál i Albertovskou cross country. Ve Velké pardubické pak byl pátý. Loni startoval pětkrát, nejprve opět zvítězil na Apeninském poloostrově, potom byl druhý v červnovém Memoriálu majora Miloše Svobody za fenoménem Moning Letem, v srpnu v Pardubicích vyhrál kvalifikační Velkou cenu Skanska a ve Velké pardubické byl třetí. Jediný dostih, který nedokončil byl listopadový kros v Cheltenhamu, kde byli soupeři až příliš nad jeho síly. Budí dojem tempaře, ale dokáže i skvěle finišovat. Ve Velké pardubické, byť se dvakrát umístil na čestném pořadí, jeho umístění neodpovídalo možnostem. Snad mu to časem vyjde a jeho jméno bude v zákoutí tribuny vytesáno na předlouhé listině vítězů, určitě by si to zasloužil.

LAKREG
Vynikající překážkář, bohužel se zatím pro své vleklé zdravotní problémy ve velkých dostizích výrazněji nezapsal. Loni koncem června dokázal v Pardubicích zvítězit v těžké dvojkové cross country, ale sezónu zakončil už v srpnu. Letos získal před týdnem v Úvodní cross country pěkné druhé místo z vítězným Del Sole, když těsně před cílem předstihl German Malta, jehož jezdec udělal neprofesionální hloupou chybu.
Třídu má Lakreg v krvi, je to pravnuk skvělé Latiny a bratr nadějného překážkáře Larka, který již bohužel běhá po věčně zelených nebeských pastvinách a spolehlivého, dnes již téměř veterána Labradora.

LIRAIN
Velice dobrý steepler, předloni získal několik pěkných umístění v dostizích nižších kategorií. Letos byl druhý v hlavním dostihu II. kategorie v Radslavicích, za vítězným výborným Brenetem. Loni nestartoval.
Je to bratr skvělého Lisharpa, vítěze Zlatého poháru Paramo a dvojnásobného vítěze Velké mostecké steeplechase. Může se zařadit k dobré třídě krosových steeplerů a kandidátů na start ve Velké pardubické.

MANDARINO
Syn skvělé ruské klisny Mesť patři od svých prvních startů v překážkových dostizích k nejlepším. Zatím se věnoval rychlostním překážkovým dostihům, s pardubickou cross country nemá žádné zkušenosti. Dvojnásobný vítěz tradiční Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem. Loni byl druhý v pardubickém Zlatém poháru, za skvělým Royal Mouginsem, druhý v chuchelském Zlatém poháru EŽ Praha za Amber Hillem a čtvrtý v Ceně Paramo, rámcovém Listed dostihu při Velké pardubické.
Letos byl v Prvomájové steeplechase poražen méně zatíženým Nergosem.

MONING LET (SLO)
Objev předloňské sezóny, kdy se na scéně našeho překážkového turfu zjevil nečekaně jako nejzářivější bolid. Z pěti startů byl pouze jedinkrát druhý, když čtyřikrát suverénně zvítězil. Sezónu korunoval vítězstvím v zářijovém kvalifikačním dostihu a posléze ve velice prestižní Ceně Labe. Loni měl být jedním z nejvážnějších uchazečů o vítězství ve Velké pardubické, startoval však pouze dvakrát. Poté co po banální chybě na jedné z posledních překážek nedokončil květnovou kvalifikaci, červnovou vyhrál suverénně, když odkázal výborného Juventuse a další soupeře na další místa ve výsledkové listině. Potom nebyl zcela fit a neběhal. Snad si letos všechno vynahradí.
Má vynikající překážkový původ. Pochází z rodiny Spring Morning, která dala řadu výborných překážkářů, za všechny jmenujme vítěze Velké pardubické Mocnou a dvojnásobně úspěšného Mora.

POCCI (GER)
Velká naděje pro příští ročníky Velké pardubické. Začínal nenápadně, předloni zvítězil na mostecké dráze v dostihu IV. kategorie. Loňská sezóna jej katapultovala do naší krosové špičky. V květnové kvalifikaci byl zatím pouze šestý, ale v srpnu v Pardubicích zvítězil v dostihu III. kategorie a potom se zapsal do listiny vítězů zářijové kvalifikace. Sezónu zakončil třetí místem v Ceně Labe, když sice proběhl cílem jako druhý, ale v cílové rovince poškodil tísněním finišujícího Ascota a byl následně přesunut na další pořadí.

SHIRLEY (POL)
Klisna výborného původu a vysoké rovinové třídy se zpočátku na překážkách viditelněji neprosazovala. Běhala ovšem těžké dostihy. Předloňskou sezónu zakončila pěkným čtvrtým místem v Ceně Labe. Loni pak při dvou startech zvítězila v dostihu III. kategorie na albertovské dráze a potom nedokončila Cenu Labe. Letos v polovině dubna zvítězila v menším dostihu v Bratislavě.

TOMIS
Výborný polokrevník předloni zvítězil v hlavním dostihu II. kategorie ve Světlé Hoře. V Pardubicích toho roku získal druhé a čtvrté místo v cross country II. kategorie a nedokončil Závěrečnou steeplechase. Loni nejprve nedokončil Velkou netolickou a poté získal tři vítězství v řadě. V Brně a v Pardubicích vyhrál dostihy III. kategorie a sezónu korunoval zatím svým největším úspěchem v kariéře, když se na pardubického dráze zapsal do listiny vítězů Ceny Labe.
Pochází z úspěšné rodiny polokrevníků, která předtím dala vynikající steeplery Torpille a Tomba Labomba.
 

Další termíny dostihových mítinků na závodišti v Pardubicích:

13. června sobota (13:00) - Dostihový mítink Polský den - Velká cena PARAMO, a.s. (Memoriál mjr. M.Svobody), II. kvalifikace na Velkou pardubickou České pojišťovny
27. června sobota (13:00) - Dostihový mítink - Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice
22. srpna sobota (13:00) - Dostihový mítink Slovenský den - Velká cena SKANSKA DS, a.s.
III. kvalifikace na Velkou pardubickou České pojišťovny
12. září sobota (13:00) - Dostihový mítink Francouzský den - Velká cena Bargiela dotovaná společností CHARVÁT Group s.r.o., IV. kvalifikace na Velkou pardubickou České pojišťovny
10. října sobota (12:30) - Rovinové dostihy, DOMEC St. Leger s Českým rozhlasem Pardubice
11. října neděle (11:00) - Překážkové dostihy, 119.VELKÁ PARDUBICKÁ ČESKÉ POJIŠŤOVNY
24. října sobota (12:00) - Závěrečný dostihový den ČASCH

Ceník:
Vstupné na dostihy: 90 Kč
Dostihový program: 70 Kč
Děti do 15 let: zdarma

Permanentky:
Velká pardubická + 2 libovolné dostihy: 200 Kč
Celoroční včetně VP a Výstavy Koně v akci: 620 Kč (senioři: 445 Kč)


 

Podobné články
Jakub Spáčil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…