Před čtvrtou kvalifikací na 115. Velkou pardubickou ČP - zatím se kvalifikovalo devatenáct koní

V sobotu 17. září bude na pardubickém dostihovém závodišti uzavřen v rámci “Francouzského dne” čtyřdílný seriál kvalifikačních dostihů pro říjnový 115. ročník Velké pardubické České pojišťovny.

V posledním kvalifikačním dostihu, Velké ceny Skanska a.s. na 5800 metrů, by se mělo na startu představit deset koní a jezdců. TANEČNICE se již kvalifikovala v srpnovém dostihu. O start v našem nejprestižnějším překážkovém dostihu budou usilovat především koně do Velké pardubické České pojišťovny přihlášení, jmenovitě CIESZYMIR, HASTAVEN a JACK DE TRAOU LAND. Z dalších pak HUCKLEBERRY, BEHISTOM, ZENGI, BARCIN a SCATMAN mohou být v případě úspěšného absolvování poslední kvalifikace ještě do Velké pardubické 22.září dohlášeni. ZEOLIT je teprve šestiletý a na Velkou si musí minimálně rok počkat.

Favority posledního kvalifikačního dostihu budou CIESZYMIR(ž.Kameníček), který v srpnu podal velice dobrý výkon, ale v závěrečné fázi dostihu měl pád na Havlově skoku, a snad již opět v plné formě uzdravený HASTAVEN), který letos ještě nestartoval. Na místa by pak měli přicházet v úvahu již kvalifikovaná TANEČNICE (ž.Havelka), ZENGI (ž.Andrés), BEHISTOM (Složil), HUCKLEBERRY (Sloup) a JACK DE TRAOU LAND (ž.Váňa).Ostatní nemají s takovýmto těžkým dostihem příliš zkušeností a tak se uvidí, komu se bude nejvíce dařit.

Zatím se z domácích uchazečů kvalifikovalo devatenáct koní. V květnové Velké ceně města Pardubice to byli RETRIEVER, KEDON, MASKUL a BELOVODSK. Úspěšně dostih absolvovali i polská klisna FANTI DANCER a VAGANT. První jmenovaná však dosud do Velké nebyla přihlášena, VAGANT se v červnu vážně zranil a musel být utracen.

V červnové Velké ceně Paramo - Memoriálu majora Miloše Svobody se kvalifikovalo devět koní. Jmenovitě to byli REGISTANA, která však jako vítězka loňské 114. Velké pardubické České pojišťovny měla účast již zajištěnou, dále DECENT FELLOW, NOSTALGIA, IRAKLION, ICARE DU RENOM, CIPÍS, CHAILAND, ASCOT a BRAMBUSCH.

V nedávné srpnové Velké ceně Pardubického kraje přešli zdárně kurs dostihu RED DANCER, ODYSEUSZ, již kvalifikovaní KEDON a IRAKLION, z dalších pak TANEČNICE, LANERET, ELIŠKA PŘEMYSLOVNA a OLYMPIC GOLD.

Z desítky zahraničních koní přihlášených do Velké pardubické České pojišťovny již v květnu všichni podmínky účasti splňují. Kdo nakonec přijede se zřejmě s konečnou platností uvidí až 29.září, kdy proběhne na Jockey Clubu České republiky uzávěrka oznámení startujících.

V prvním termínu dodatečné uzávěrky přihlášek 1.září byl z Anglie dohlášen další kůň. Je jím desetiletý bílý valach RHEINDROSS, jehož trenérem je vítěz Velké pardubické z roku 1995 Charlie Mann. V letošním roce startoval šestkrát, dvakrát zvítězil, dvakrát byl třetí, jednou pátý a jednou se neumístil. Naposledy startoval 26.června v Uttoxeteru, kde zvítězil ve steeplechase na 6500 metrů a tím splnil kvalifikační podmínku pro start v Velké pardubické České pojišťovny.

Druhým důležitým dostihem bude Cena společnosti FRANCE CAR, s.r.o. na 3300 metrů. Je to generálka na říjnový Memoriál kapitána Rudolfa Poplera a poběží se i na stejné trati. Výborné výsledky v takovýchto dostizích měl v poslední době JAZZ POWER (ž.Havelka), který byl loni v Poplerově memoriálu druhý za vítězným Iraklionem a letos v červnu stejný dostih v Pardubicích vyhrál. Možná bude nástupcem Válečníka a Irakliona, kteří na takovýchto krátkých tratích v uplynulých letech dominovali. Velkými soupeři by mu měli být nadějná KADRA (ž.Bartoš), GREEN POWER (ž.Andrés) a také univerzální SULLIVAN (ž.Luka).

Zajímavá společnost se sejde v cross country III.kategorie na 4700 metrů. MASKUL (ž.Fuhrmann), BELOVODSK (Plzák), ODYSEUSZ (ž.Stromský), ICARE DU RENOM (Liška) a BRAMBUSCH (Köhl) mají splněnou kvalifikaci pro start ve Velké pardubické a půjdou tento dostih především jako přípravu. I tak by ale ODYSEUSZ a MASKUL měli patřit k favoritům dostihu a měli by bojovat o vítězství. K favoritům budou patřit také na jaře skvělý BLIZZARD(ž.Luka) a nadějní LIGRETA (Baluchová), TRESH (ž.Hurt) a ATON (ž.Bartoš). Loni na podzim měl výbornou formu KURZON (Sedláčková) a mohl by překvapit. HERISSON (ž.Andrés) je loňským vítězem Ceny Vltavy, ale letos střídá dobré výkony se slabšími. Koncem července skvěle ve Velké benešovské zaběhl SALAMINI, i když byl později diskvalifikován. Minule zde ale vzestup výkonnosti nepotvrdil a zklamal.

Velice pěkné a početné obsazení budou mít i další rámcové dostihy, ve kterých uvidíme například nadějné čtyřleté GERMAN MALT, MANDARINO, SORBONNA a o pronikavější výsledek se může pokusit i sestra Masiniho MANGUSTA.

V proutkách pro tříleté bude velkým favoritem na rovině jedničkový DAQUAN, který nedávno proměnil svůj překážkový debut v Bratislavě ve snadné vítězství.

Celkem bude na programu osm překážkových dostihů, start prvního je stanoven na 14.00 hodin.

Tipy:

I. DAQUAN – MALDINI – JACUZZI
II. ONE HOPE – GERMAN MALT – SCANGEES
III. ODYSEUSZ – BLIZZARD – LIGRETA
IV. JAZZ POWER – KADRA – GREEN POWER
V. CIESZYMIR – HASTAVEN – TANEČNICE
VI. DAGLASS – LINBOR – RECTOR
VII. SZERYF – MOUDRÁ – MONAGUA
VIII. VALESA – MANDARINO – SORBONNA

Příbuzné články:

Podobné články
Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Petr Foret

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…