Peruánovo zmoklé repete

Dvoudenní pardubická oslava dostihů ve všech jejich cvalových podobách je pro letošní rok za námi. Hrdinou nejoslavovanějším je po ní Peruán, který po roce plném nevýrazných výsledků vrátil do centra v Zámrsku zmoklý triumf v nejsledovanějším tuzemském dostihu velkým stylem. Jenže pardubický podzimní mítink není živ jen Velkou, a stoupající kvalita jejích především rovinových "satelitů" znovu zaujala i letos.

Německý St. Leger

Druhý nejbohatší rovinový dostih českého kalendáře, mnohokrát diskutovaný Pardubický Budvar St. Leger, soustředil sice letos na startu velice barvitou konkurenci z Rakouska, Německa, Slovenska i Česka, největší osobnosti našeho tříletého ročníku se mu ovšem vyhnuli: Ray Of Light dal přednost čtyřikrát bohatší velké varšavské v Služevci, a jeho přemožitel z klasického St. Leger Bohemian Lad po skvělé pražské koncovce nabíral síly pro své další dostihové počiny. Za této situace nemohl nejít na start jako favorit německý Galtee, do jehož sedla přijel v dresu švýcarského dirigenta Alexandra Perreiry český rodák Miroslav Rulec. Na druhé místo stavěly sázkové kursy rakouského Aperitifa, z českých koní byl nevýše ceněn Chamill, naopak v ceně turfu pozoruhodně zreparovaná Polynésia se velké pozornosti sázejících překvapivě netěšila. 2900 metrů dlouhý dostih na lijákem vydatně poznamenaném povrchu před zřejmě rekordní pardubickou rovinovou návštěvou od startu režíroval třetí kůň Slovenského derby Aperitif. V okamžicích, kdy se soupeřům vůbec běžet nechtělo, získal až desetidélkový náskok, za ním si kontroloval situaci s pozoruhodným přehledem Rulec v sedle Galteeho. V rovině už se zdálo, že heroický pokus Aperitifa o vítězství ve stylu start - cíl vyjde, Galtee byl ovšem proti a po velkém závěru nejbohatší český mezigenerační test vyhrál. V kontaktu se stále držící Polynésia si odvezla třetí peníze před Nazirem a Monopolym, a potvrdila v srpnu naznačené - stala se u nás letos nejlepším starším vytrvalcem. Složité podmínky dostihu daly zcela zapomenout na Chamillovy dispozice. "Galtee letos neměl velké úspěchy, ale už je to takový náladový starší pán. Dnes se mu prostě chtělo bojovat a předvedl se jako za svých nejlepších dob, kdy se dokázal umístit na grupové úrovni," konstatoval na konto svého partnera jezdec Rulec, který svého času amatérsky působil i na našich drahách. Nyní přijel do sedla jako majitel triumfu v dostihu kategorie listed, a samotný průběh jednoznačně ukázal, proč byl všemi s výjimkou pardubického dostihového programu považován za poměrně jednoznačného favorita. Naopak výkon nijak oslnivě hodnoceného rakouského Aperitifa nastavil špičce našich vytrvalců velice nelichotivé zrcadlo: Poté, co v Praze skončilo vystoupení vídeňské hvězdy Hankala pěkným Waterloo se od Aperitifa tolik nečekalo...

Z hlediska kvality spíše než St. Leger dominovala pardubickému rovinovému programu Cena města Doncasteru, jež vyústila v další lehoučkou dobře placenou procházku středotraťařského fenoména posledních měsíců Near Dancera. Poté, co jej Karol Šarina v cílové rovině lišácky protáhl mezi slábnoucí (a poněkud nepochopitelně na tuto distanci hlášenou) Emlah a Twist Runnerem, utekl pětiletý svěřenec Tomáše Šatry třídovému poli s nevídanou lehkostí a naznačil, že plány na mnichovský start v první listopadový den ani zdaleka nemusí být bezpředmětné. "Byl to těžký dostih a dlouho jsme se neměli kudy prosadit," konstatoval po doběhu Karol Šarina, jenž se pardubickým zásahem vyhoupl zároveň do čela českého žokejského šampionátu. "Když se ale našlo místečko, zbytek se obešel bez nejmenších problémů..." shrnul žokej to, co sledovali i všichni přítomní z tribun. Druhé peníze si odvezl velkým závěrem Dark Marble před překvapivě dobrým Certingem, v průběhu dostihu aktivitou hýřící Mick i další spolufavorité z hlediska výsledku na těžké dráze propadli. Totéž se "povedlo" i ústřednímu protagonistovi pražského Zimního favorita Catapultovi: Reprezentant stáje RPS točil v pardubické obdobě tohoto dostihu do roviny s plnými šancemi, jenže pak už z něj Tomáš Váňa nevymáčkl zhola nic, a k překvapivému triumfu docválal už před dostihem potící Vasun s Petrem Kubíkem, jenž odolal velkému závěru pozdě rozhýbaného Tiznita i dosud životní dostih absolvujícímu Vodopádovi.

Klisnám vyhražený "dvouletý" test se stal při české premiéře suverénní záležitostí na Slovensku dvakrát mezinárodně bodující Genevelle, o klasické použitelnosti svěřenkyně Františka Holčáka však v podstandardně obsazeném dostihu zůstala řada pochybností, jež podtrhly i další umístěné - Saily a především dosud nic neznamenající Cercara.

Chronologicky úvodní dostih odpoledne, Cena reklamního servisu, svedla na start zajímavou sešlost sprinterů, ochuzenou ovšem o přítomnost Hyphena a po škrtu také rekonvalescenta Santa Lucka. Za této situace nastupoval jako favorit třetí ze Svatováclavské ceny Lascar a pod svým trenérem Tomášem Váňou také nenechal nikoho na pochybách o své převaze už od startu. Obdivuhodně konzistentní tříletek stáje RIF ČR v pohodě odkontroloval situaci před tandemem Centmon-Sun Shine Clare, který si to rozdal o druhé peníze daleko před zbytkem pole. Jediné překážkové dění v sobotu vyznělo ve velké sólo Kinleyse pod Pavlem Kašným.

Obhájci na start

Samotná Velká pardubická České pojišťovny ve 125. roce po konání prvního ročníku sice přilákala na přihláškách jména prakticky všech překážkových koní, kteří u nás něco znamenají, samotná startovní listina však nakonec budila určité rozpaky: Z vítězů čtyř kvalifikačních dostihů na ní figuroval jediný Vronsky, naopak nejvýše hodnocený překážkový kůň u nás Kreator pro lehčí zranění chyběl, a kromě tohoto vítěze dvou kvalifikačních klání se nedostavil ani nešťastný Rento. Jestliže jsme k těmto dvěma absentérům připočetli zranění v průběhu sezony neuvěřitelně progresivního slovenského Weiner Blitze, liverpoolskou preferenci medailisty dvou předchozích ročníků Marketplace a naopak letošní německou volbu nejbohatšího překážkového koně historie českého turfu George de Hareba, zbývala na Velkou především trojice časem prověřených tuzemských překážkářů velkých kvalit: Už zmíněný předloňský triumfátor Vronsky, pro změnu loni úspěšný Peruán a ničím nezaslouženou pardubickou smůlou pronásledovaná populární bělka Čest. Ostatní tuzemské účastníky bylo možno vesměs zařadit do kategorie koní pro překvapení.

Zahraniční účast se v letošním roce omezila na koně trénované ve Francii a Irsku. Francouzi vyslali do boje tandem mimořádně průměrných účastníků Arcy - As de l'Echasserie, jejichž prostřednictvím snad v Pardubicích galský kohout nemohl zakokrhat ani omylem: Dohromady totiž zatím nastřádali na osmdesát startů bez jediného vítězství, a druhého jmenovaného měl navíc vést nechvalně známý amatér Bocquet. Třetí francouzské želízko v ohni ovšem stálo za to: V Pardubicích dobře známý Irish Stamp letos přesídlil do Chantilly , aby byl speciálně chystán pro evropské cross country dostihy, a předcházely ho skutečně skvělé reference. Totéž pak platilo i o loňském účastníkovi Velké Risk Of Thunderovi, jehož pro Seana Conneryho v Irsku chystá trenér Enda Bolger. Jeho krajan Dennistownthriller měl být minimálně o třídu horší, i on však ve Velké přispěl ke značnému mezinárodnímu koloritu. Ten jen podtrhly další dvě jezdecké hvězdy, které se pro Velkou do Pardubic chystaly: irský úřadující šampion Ruby Walsh a jeho v Británii usídlený krajan Adrian Maguire, jeden z nejsmůlovatějších žokejů současné překážkové elity.

Žádná Čest pro Velkou

První přímo pardubickou událostí, která každoročně kolem Velké vzbouří hladinu vášní, je veterinární prohlídka jejích čtyřnohých účastníků. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. O první "mimosoutěžní" vzruch se postaral realizační tým francouzského Arcyho. Ke koňské přejímce se totiž nepochopitelně hnal v hodině dvanácté, a v neznalosti poměrů se hrnul přímo na závodiště. A protože se Francouzi nemohli pochlubit žádnou kartičkou nebo tričkem České pojišťovny, byli odkloněni na letištní parkoviště a než se ke kontrole dostavili, celý proces byl dávno uzavřen, a jejich na závodišti fyzicky přítomný kůň se dočkal diskvalifikace. Nedlouho poté, co další Francouz kontrolou neprošel, se tedy reprezentace země galského kohouta opět omezila na koně, do jehož sedla měl dosednout "šílenec" amatér Boquet, doplněného letos do Francie přesídleným Irish Stampem. Nejenom francouzské naděje se ale v neděli ráno prohnuly v základech: Ty domácí sice příliš nepošramotila absence mezi sázkaři až nepochopitelně populárního Zenita, nesmírně ale zarmoutila své příznivce velkou pardubickou smůlou rok za rokem stíhaná Čest. Nejpopulárnější klisna na tuzemských překážkách se dočkala od mistrů veterinářského cechu jednoznačně bezvýchodného ortelu a jedinou klisnou, která se tak dostala na start nejbohatšího překážkového dostihu u nás, tak zůstala podstatně nižšími šancemi disponující Happy Star. Počet startujících ve Velké se pět hodin před jejím startem snížil na pouhopouhých šestnáct. A stejně jako loni a v letech dříve minulých se rozběhl kolotoč debat a dohadů na téma vhodnosti, objektivnosti procesu kontroly: Rozhodně však nelze souhlasit s názorem, že jejím jediným a prvotním cílem je pouze nakrmit vlka požadavku ministerské Komise pro ochranu zvířat, zatímco koza spočívající ve startu indisponovaných koní zůstává netknutá.

Yocker opět zazářil

"Satelitní" doprovodný program překážkového pardubického odpoledne přinesl účast ruských, polských, irských a tuzemských koní, a s výjimkou jednoho polského zásahu se proměnil v dokonalý domácí festival. Což lze při vysokými dotacemi stávajícím českým reáliím odporujícím propozicím rozhodně hodnotit nesmírně kladně. Hned úvodní Cena platebních karet CCS potěšila příznivce dostihových vyslanců trenéra Františka Holčáka. Samotný lodivod velkokarlovické centrály dlel možná toho odpoledne duchem o několik set kilometrů severněji, kde jeho syn sedlal do velké varšavské horkého aspiranta na titul našeho Koně roku Ray of Lighta, na čtvrtém letošním triumfu Sarmaty ale tato skutečnost změnila pramálo. Pro karlovickou centrálu ovšem následně dokonale platilo úsloví o prvním vyhrání, jež z kapsy vyhání... 3500 metrů dlouhá cena Multi následně přinesla alespoň trochu radosti do jesenické centrály trenéra Antonína Nováka, která jinak mohla po ranním vyloučení Česti z Velké pardubické vyhlásit směle neděli za den smutku. Ať se početní britští hosté výkonu jezdce Myšky v cílové rovině podivovali jak chtěli, nakonec svého partnera dokázal cílem provést před Galsou dal tak ostrovanům první pardubický signál na téma, že k pardubickým triumfům není třeba jen výborný jezdec a dobře skákající kůň. Křišťálový pohár KB na 4100 metrů svedl na start odvážné vytrvalecké proutkaře a stal se v letošním roce velkým polským sólem: Čtyřletá Fanti Dancer potvrdila skvělé wroclawské reference, dala dokonalý mat tuzemské špičce, naopak vysoko ceněný Czekista hodně slevil ze zářijové formy a otevřel cestu k dotacím Dartovi a Německem letos protřelé Sankt Moritz. Následujících čtyřicet minut v pardubickém dešti obohatilo o 350 000 korun tým okolo trenéra Zbyňka Jelínka a žokeje Libora Štencla. Ti společně napřed v Memoriálu kpt. Poplera na 3300 metrů asistovali možná životnímu triumfu mimořádně stabilní Lucymy, jež odolala veškeré snaze o tři roky mladší Modřenky i sázejícími preferovaného Polebose, aby následně potěšili příznivce "exkoně roku" Yockera. Ten v Ceně stavitelství Č CH M na 4100 metrů dokonale kontroloval situaci, v rovině neměl nejmenší starosti s udoláním dlouho na tempo tlačícího Douglase. Osmiletý bělouš tak navázal po dvou výpadcích na vítěznou sérii předchozích překážkových startů a naznačil, že jeho zajímavým překážkovým počinům zdaleka ještě nemusí být konec. Následná Cena euroISDN na 5200 metrů, dříve zapsaná do srdcí turfmanů pod názvem Cena Labe, si řekla o pozornost hned ve dvou rovinách. Předně přinesla jediný odpolední triumf Josefu Váňovi, který jí triumfálně provedl majitele kvalifikace do Velké - Emila. Začátek konce irských nadějí na triumf z Velké obstaral žokej Ruby Walsh na Shannon Fountain, koni, který při leteckém převozu do Pardubic doprovázel Risk Of Thundera. Walsh v nijak nadějné pozici před cílovou rovinou najel do bariéry a výsledkem byla zlomenina nohy: Ta jeho osobně vyřadila na dva měsíce z dostihového provozu, zatímco do sedla Risk Of Thundera dosadil s Pardubicemi dobře obeznámeného Kena Wheelana. Bez vítěze Zlatého poháru Lisharpa odběhnutá klasická steeplechase Cena Paramo vyzněla v suverénní triumf Diatelota, jehož prostřednictvím se v Pardubicích zviditelnila centrála trenéra Olehly.

Agent u nás nestačil

Popisovat podrobně znovu znamenitý dostih, který zvedl na dvacet tisíc přítomných prokřehlých diváků ze sedaček, by bylo nošením dříví do lesa. Pro splnění zpravodajské povinnosti stačí konstatovat, že v Iry udaném na tamní podmínky až zběsilém tempu se z jeho průběhu nejdříve odporoučel Lizink jako jediná oběť v posledních letech obecně velmi mírného Taxisu. Amatér Bocquet dovedl svého partnera tentokrát až téměř do poloviny dostihu, tam ale skončily i jeho naděje. O mnoho lépe se nevedlo ani Irish Stampovi, který po nevýrazném průběhu Adriana Maguira doslova vyložil na velkém anglickém skoku. Jedinou fatální událostí v průběhu letošního ročníku posloužil veterán Celestano, devět dokončivších koní v mimořádně složitých podmínkách ale představovalo velmi kvalitní bilanci. Jako první z nich proťal pomyslnou cílovou pásku suverénní Peruán. Proti loňsku absolvoval svých 6900 metrů podstatně rychleji, prudce nasazené irské tempo jej nakonec vyvezlo k rekordnímu času dostihu. Risk Of Thunder dovezl dostihové barvy bývalého filmového agenta 007 (pro natáčení se nemohl dostavit osobně) na druhém místě, ke třetím penězům přišel žokejem Janem Havlíčkem k životnímu úspěchu vedený Belovodsk. Plné absolutorium zasloužili však i další "tabuloví" - Barrow a Lyrik, a stejně tak i ostatní dokončivší včetně loučícího se Vronskyho či vlastnímu tempu podlehnuvšího irského Dennistownthrillera. Ti všichni totiž zajistili divákům v Pardubicích i u televizí zážitek, na který milovníci překážkových dostihů hned tak nezapomenou...

Nadšení a smeknuté klobouky

Jeden z největších našich dostihových investorů posledních let dr. Václav Bruna se dočkal v Pardubicích po roce svého druhého majitelského triumfu necelé dva měsíce poté, co na stejném závodišti fyzicky napadl dostihovou komisi. Ve slavnostních okamžicích ale tento rušivý moment šel stranou, a nadšený Bruna ve vítězné eufórii konstatoval: "Tak a teď ať mi někdo řekne, jestli jsou lepší naši překážkoví koně, nebo angličtí..."

Jezdec Zdeněk Matysík na konto svého druhého vítězného zásahu zase sdělil: "Peruán byl na dnešek výtečně připraven a v průběhu celé sezony záměrně šetřen právě na dnešek: Nyní jsme sklízeli plody téhle trpělivosti. Irové nám sice v jednu chvíli unikli o dobrých čtyřicet délek, nám se však povedlo nezpanikařit a nezkoušeli jsme nějakou bláznivou stíhací jízdu. Kontroloval jsem si pozici a když jsem navíc viděl, že mají problémy se skoky, uvěřil jsem v úspěch." A ten se také po výborném výkonu odchovance dostihových barev Státního statku Znojmo dostavil, k radosti všech, kdo si víc než co jiného přáli triumf nad mnohdy až příliš sebevědomými zahraničními hosty.

Nadšení z výkonu Peruána ovšem sdíleli i soupeři. "Já před ním hluboce smekám," prohlásil Ir Enda Bolger a na potvrzení svých slov skutečně strhl pokrývku z hlavy. "Můj kůň běžel přesně tak, jak mu to vyhovuje, skákal na kluzké dráze tak dobře, jak se jen dalo, ale prostě a jednoduše jsme prohráli s lepším koněm," uznal sportovně. "Zrychlení, jaké Peruán v poslední fázi předvedl, bylo z kategorie snů. Pro nás je ale jen motivem k další práci: Do Velké přijedeme s Risk Of Thunderem znovu. Už před rokem jsem cítil, že se jedná o koně pro tenhle dostih, a totéž cítím i nyní..." Po svém vzdal vítězi hold i Jan Havlíček konstatováním: "Peruán se dnes prostě nedal chytit. Já osobně moc spokojen nejsem. Nebýt kolize, mohli jsme být druzí, ale koneckonců třetí místo z Velké je taky slušný úspěch, nemyslíte...?" Nepochybně ano, a nejenom proto, že v letošním dotačně rekordním ročníku znamenala tato pozice více než půl milionu korun "v kapse".

S laskavým svolením redakce pro web zpracoval Equichannel.cz.

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…