Napínavý závěr I. kvalifikace pro Theophila

5. 7. 2020 Monika Suchánková Autor fotek: Monika Suchánková

Dne 4. července se na závodišti v Pardubicích uskutečnil další dostihový den. Hlavním tahákem byla I. kvalifikace, na jejímž startu se objevil loňský vítěz Velké pardubické Theophilos. Kromě kvalifikace bylo na programu dalších sedm dostihů.

Dostihové odpoledne odstartovala Cena společnosti Falcon security, s.r.o. (IV. kat, 3 900 m, pro 5leté a starší koně). Ihned po startu vyrazili do čela Sabion a Gryffichop. Tento dostih se odehrával přes steeplechase skoky, s jedinou výjimkou, Malým vodním příkopem. Právě na tomto skoku měli obrovské problémy Gryffichop a La Milla. S obrovským štěstím to oba ustáli a pokračovali v dostihu. Takové štěstí bohužel neměl Noble Cliffs, který měl pád přibližně půl okruhu do cíle, z druhé pozice. Na čele se mezitím nic nezměnilo až k cílovému sloupku, zvítězil Sabion (ž. Jan Faltejsek, tr. Popelka Stanislav, Přátelé Srdéčka - Popelka). Druhý dokončil Heliostat před Gryffichop, La Milla a Sting River.

Sabion

Druhým dostihem byla Cena Arnošta z Pardubic - podporovaná Dopravním podnikem města Pardubic, a.s. (Stchcc, IV. kat, 3 200 m, pro 4leté koně). Krátce po startu se na čele objevila dvojice Zafiro a Play of Jape, které vystřídal Saint Shine. Ten točil na vedoucí pozici i do cílové roviny, ale za ním byla celá skupinka pronásledovatelů. Nakonec ho předběhl jediný z nich, favorit Tech Jury (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát). Třetí dokončil Dundee před Hamis a Zafiro.

Tech Jury

Do Memoriálu Kamila Kuchovského (Stchcc, IV. kat, 4 600 m, pro 5leté a starší koně) nejlépe odstartovala Carmina. Do cílové roviny ale jako první již točil Del Rey (ž. Pavel Složil, tr. Mimra Zdeněk, D.+ P. Kopálek) a bez problémů vedoucí pozici uhlídal až k cílovému sloupku. Druhý dokončil Moula před Mansur, Kornelia a Carmina.

Del Rey

Nejsledovanějším koněm v Ceně časopisu Jezdectví (Stchcc, II. kat, 3 300 m, pro 5leté a starší koně) byl vítěz Velké pardubické z roku 2017 No Time To Lose, který se vracel na dráhu. Po startu vyrazil do čela Tiara Man před Chrystal Cross. Naopak No Time To Lose pole uzavíral. Po překonání vodních příkopů se na chvíli dostal do čela Medic, ten ale ztratil svého jezdce v oranici. Ještě v polovině cílové roviny byl ve vedení Chrystal Cross, ale zezadu přilétl No Time To Lose, který nakonec stihl pouze druhé místo. Ještě lepší závěr totiž měla Dallina (ž. Sertash Ferhanov, tr. Wroblewski Grzegorz, Wieslaw Jakub Kartus). Chrystal Cross nakonec bral třetí místo před Tiara Man a Starbuck.

Dallina

Druhým dostihem přes steeplechase skoky byla Cena TIPSPORTU (I. kat, 3 900 m, pro 5leté a starší koně). Po startu šel do čela podle očekávání Dangerous Gleam před Sansiro a Slivka. Na protilehlé rovině přešla do vedení dvojice Sansiro a Aztek. Ale cílová rovina byla v naprosté režii Azteka (ž. Martin Liška, Váňa Tomáš, Dr. Charvát). Druhý dokončil se ztrátou Sansiro před Meny Bay, Slivka a Dangerous Gleam.

Aztek

Šestým dostihem byla Cena města Parubic - EURO EQUUS - I. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (Stchcc, NL. kat, 5 800 m, pro 5leté a starší koně). Silnou dvojici poslal do dostihu trenér Váňa, loňského vítěze Velké pardubické Theophila a Mazhilise, který v ní skončil na čtvrtém místě. O jednoho koně více přichystal Radek Holčák: Bugsie Malone, Direct Lagrange a především Hegnuse. Počítat se ale muselo například i s Playerem.

Po startu byli až k Irské lavici v čele dvojice Mazhilis a Lodgian Whistle, ten ale po překonání Irské lavice ztratil jezdce. O tempo se poté staral sám Mazhilis, za ním byli Bugsie Malone, Ribelino a Player. Startovní pole naopak uzavíral Decorus a Direct Lagrange. Před náběhem na travnatý ovál se k stále vedoucímu Mazhilisovi přidal Theophilos a vypracovali si menší náskok. Před posledním skokem se Theophilos dostal před Mazhilise, na kterého se začali dotahovat ostatní. V cílové rovině to vypadalo na jisté vítězství Theophila (ž. Josef Bartoš, tr. Váňa st. Josef, Dostihový klub iSport-Váňa), ale Hegnus se krásným finišem dotáhl na jeho úroveň. Theophilos nakonec zvítězil o pouhý krk. Třetí dokončil Player, který lehce chyboval na posledním skoku, před Dulcar de Sivola a Mahony. Dále dokončili Casper, Mazhilis, Vandual, Bugsie Malone, Direct Lagrange, Ribelino a Decorus.

Theophilos

Dlouho se na čele v Poháru BICZ holding 2020 (Stchcc, III. kat, 4 400 m, pro 5leté a starší koně) pohyboval Lad In. Po vyběhnutí na travnatý ovál se do vedení dostala dvojice Forever Dry a String. V cílové rovině ale krásným závěrem přišla Apas Rocka (ž. Marek Stromský, tr. Popela Stanislav, Nýznerov). Druhý dokončil String před Forever Dry, Saint Joseph a Kaiserwalzer.

Apas Rocka

Posledním dostihem byla Cena za podpory společnosti RH výztuže s.r.o. (Stchcc, IV. kat, 3 400 m, pro 5leté a starší koně). V cílové rovině se zrodil krásný souboj mezi Usockem a Taste of Rock (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Zbyněk Englic). Třetí dokončil Maly Nine před Caline de Juilley a Bolero de L´Isle.

Taste of Rock

Příští dostihový program bude na závodišti v Pardubicích netradičně v pátek 24. července, kdy jsou na programu rovinové a dostihy přes proutěné překážky. A hned v sobotu bude na programu II. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou.

Podobné články
 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Být překážkovým šampionem v jedné sezóně v Čechách i na Slovensku, to je jedinečný výsledek. Žokeji Janu Odložilovi se to povedlo v roce 2022. Trvale…