Na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny se chystá 15 koní

30. 9. 2011 Milan Tůma

Patnáct koní figuruje ve startovní listině 121. ročníku Velké pardubické České pojišťovny. Hlavní překážkový dostih roku, který bude stejně jako v loňském roce nejštědřeji dotovanou součástí mezinárodního krosového seriálu Crystal Cup 2011, se poběží v neděli 9. října. Na dnes zveřejněném seznamu jsou výhradně koně v českém tréninku. Nechybí na něm vítězové posledních čtyř ročníků Sixteen a obhájce z minulých dvou let Tiumen, který bude útočit na vítězný hattrick.

„Velká pardubická České pojišťovny je nejnáročnějším dostihem sezony. Každý majitel si pečlivě rozmyslí, zda koně do něho pošle. Navíc se v průběhu sezony zranili někteří koně, proto jich je ve startovní listině patnáct," prohlásil Jan Němec, předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Pardubice.

Nejpočetnější zastoupení ve startovní listině má podle očekávání stejně jako v minulých letech trenér Josef Váňa starší, jehož koně vyhráli posledních pět ročníků Velké pardubické České pojišťovny. Letos nasadí tři svěřence. Sedminásobný vítěz bude v sedle Tiumena, s nímž triumfoval vloni a předloni. „Tiumen je pro všechny favoritem. Je to kůň, který nad ostatními vyčnívá," prohlásil žokej Jan Faltejsek, jenž bude tentokrát pouze v roli diváka kvůli nedávnému zranění.

Josef Váňa starší vedle Tiumena nasadí ještě Liraina a vítězku z let 2007 a 2008 Sixteen, která se však letos zatím nepředvedla v takové formě jako v minulých sezonách. „Její stálý žokej Josef Bartoš říkal, že už není taková, jaká bývala. Je to ale starší dáma, která dobře ví, kdy je důležitý dostih. Při Velké pardubické České pojišťovny může být vše jinak. Určitě ji nelze odepisovat. Každý kůň se může předvést v úplně jiném světle než v průběhu sezony. Pan Váňa stejně jako třeba otec a syn Holčákové či další trenéři umí koně nachystat na vrchol roku," řekl Jan Faltejsek.

Dvojnásobné zastoupení ve startovní listině mají tři trenéři - Radek Holčák (Amant Gris, Bremen Plan), František Holčák (Karlsbad, Flambion) a Jiří Janda (Teviot, Aspirant). Další mají po jednom koni.

Do letošní 121. Velké pardubické České pojišťovny se kvalifikovalo celkem 29 koní - 24 v českém tréninku a 5 zahraničních kandidátů. Nakonec se ve startovní listině objevilo 15 jmen.

Je mezi nimi prvních sedm koní z loňského ročníku - Tiumen, Amant Gris, Sixteen, Mandarino, Teviot, Lirain a Aspirant. A další dva, Valldemoso a Bremen Plan, kteří před rokem nedokončili dostih.

„Letošní ročník bude soubojem mladých koní se starou gardou. Je tam řada zkušených koní v čele s Tiumenem, Sixteen, Amant Grisem či Mandarinem. A vedle nich mladí ambiciózní koně, kteří sice nemají tolik zkušeností, ale jsou dobří. Z nich bych vyzvedl vítěze poslední kvalifikace Valldemosa, Trezora a Wavelight Lasera. A zapomenout nelze ani na Klause, který byl dohlášen. Letos ukazoval, že mu to jde," řekl Jan Faltejsek. „Letošní Velká pardubická České pojišťovny by měla být hodně zajímavá. Za favorizovaným Tiumenem jsou všichni velice vyrovnaní a v podstatě to může dopadnout jakkoliv," dodal zkušený žokej.

Letošní 121. Velká pardubická České pojišťovny bude ryze tuzemskou záležitostí. Ze šestice přihlášených uchazečů o start ze zahraničí splnili kvalifikační podmínky čtyři koně z Irska a jeden ze Švýcarska. Ani jeden z nich se však o druhé říjnové neděli v Pardubicích neobjeví. Zahraničí tak bude zastupovat pouze francouzský jezdec Julien Lemée, jenž bude v sedle Aspiranta.

„Bohužel některé koně na start nepustí zdravotní problémy. Na poslední chvíli jsme ještě vyjednávali o dohlášení jednoho koně od francouzského trenéra Jéroma Follaina, který vloni celkově vyhrál Crystal Cup a letos je znovu v čele. Nakonec i z toho sešlo," řekl Jan Němec. „Je to škoda. Souboj se zahraničními koňmi, byť v minulých letech neskončili na předních místech, bývá zajímavým zpestřením," dodal Jan Faltejsek.

121. Velká pardubická České pojišťovny se koná v neděli 9. října. Tradičně bude hlavním bodem nejprestižnějšího překážkového mítinku roku. První dostih bude odstartován v 11.45 hodin, Velká pardubická České pojišťovny má start naplánován na 16.25 hodin.

16:25 - 8.dostih (040901)
121. Velká pardubická České pojišťovny
Stcc - cena L - 6+ - 6900 m - 4 500 000 Kč

1 MANDARINO, 10 ž. Pavel Kašný 68,0
2 FLAMBION (SLO), 7 Josef Sovka 68,0
3 ASPIRANT (POL), 8 ž. Julien Lemée 68,0
4 VALLDEMOSO, 7 ž. Dušan Andrés 68,0
5 BREMEN PLAN (POL), 8 ž. Jan Korpas 68,0
6 TREZOR(POL), 7 ž. Bohuslav Mátl 68,0
7 ZULEJKA, 6 Libor Šimůnek 66,0
8 LIRAIN, 10 ž. Josef Váňa 3 68,0
9 AMANT GRIS (FR), 12 ž. Marek Stromský 68,0
10 KLAUS (POL), 6 ž. Jaroslav Myška 68,0
11 KARLSBAD (GER), 8 ž. Marcel Novák 68,0
12 WAVELIGHT LASER (GER), 7 ž. Jiří Kousek 68,0
13 TEVIOT, 8 ž. Radek Havelka 68,0
14 SIXTEEN (FR), 11 ž. Josef Bartoš 2 66,0
15 TIUMEN (POL), 10 ž. Josef Váňa 2 68,0

Startujících: 15
Dohlášeni: KLAUS(POL)
Škrtnuti: ANOTHER JEWEL(IRE), BAGGIO(POL), BELMONT(POL), CALAND(POL), CRYSTAL SPARK(FR), CZINDUIN(POL), DOBYVATEL, DUERO(POL), FRASINI(GB), FRENEYS WELL(GB), HEADS ON THE GROUND(IRE), CHENONCEAU(FR), IGNACIO, IL EN REVE(FR), IMBIR(POL), ISAR(GER*), JESTER(POL), KALIKA(GER), KORINKA, LAKREG, LET THE SHOW BEGIN(IRE), LUTIN DES BORDES(FR), LUXOR, NIKASKA, NOTEZ LE(FR), NUMERO DUE(POL), POSEJDON(POL), READY FOR LIFE, RONINO(POL), RUBÍN, SAGWAN, SHERENTO, THEODEN(POL), TOMIS

121. Velká Pardubická České pojišťovny

121. Velká pardubická České pojišťovny - vizitky koní

1 MANDARINO
10 let - tm. hnědák, valach
Jezdec: ž. Pavel Kašný
Trenér: Stanislav Popelka
Majitel: EŽ Praha a.s.
Trojnásobný vítěz Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem z předchozích let a loňský vítěz prvního kvalifikačního dostihu. V posledních letech se specializoval především na Pardubice, Prvomájová byla každoročně jeho vstupním dostihem do sezóny. V Pardubicích startoval i ve Zlatém poháru a dvakrát získal druhé místo za skvělým Royal Mouginsem. Ve Velké pardubické startoval dvakrát, předloni i loni proběhl cílem vždy jako čtvrtý. Zdá se, že lepší formu mívá každoročně v první polovině sezóny. Je nejlepším překážkářem z tuzemské produkce posledního desetiletí. Letošní výsledky Mandarina jsou však zatím velkým zklamáním, když při třech startech na pardubické dráze končil vždy hluboko v poli poražených. Těžko jej můžeme řadit k favoritům, uvidíme, snad nás příjemně překvapí.

2 FLAMBION (SLO)
7 let - hnědák, valach
Jezdec: Josef Sovka
Trenér: František Holčák
Majitel: fotokoni.com ČR
Loni vyhrál dva menší dostihy ve Slušovicích a v Albertovci a v říjnu byl v Pardubicích v Ceně Vltavy čtvrtý za Chenonceau, Zulejkou a Derby Sharpem, když pátý byl Caland. Letos debutoval v Úvodní cross country a cílem proběhl pátý, v červnové kvalifikaci pak byl třetí za Calandem a Chenonceau, třetí byl později i v hlavním dostihu ve Světlé Hoře, za skvělými Baggiem a Valldemosem. V srpnu nedokončil v Pardubicích kvalifikační dostih, když ztratil jezdce, o týden později pak na bratislavské dráze zvítězil v tradiční, ale slaběji obeslané Velké starohájské steeplechase. Bude patřit spíše k outsiderům dostihu, může překvapit umístěním na méně placených příčkách.

3 ASPIRANT (POL)
8 let - hnědák, valach
Jezdec: ž. Julien Lemée
Trenér: MVDr. Jiří Janda
Majitel: Dr.Charvát
Překvapivý vítěz loňského srpnového kvalifikačního dostihu, když dokázal lehce porazit hvězdnou trojici Mandarino, Amant Gris a Sixteen, ve Velké pardubické byl pak po chybě na Havlově skoku sedmý. V roce 2007 dokázal v Itálii vyhrát tři velké dostihy, potom se pomalu začal specializovat na Pardubice. Vítěz Poplerova memoriálu z roku 2008. V roce 2009 vyhrál v Bratislavě Velkou jesennou steeplechase. Letos startoval pouze dvakrát, nejprve byl v květnové kvalifikaci třetí za Baggiem a Valldemosem a nechal za sebou několik výborných soupeřů, v srpnové kvalifikaci byl nejtěsnějším rozdílem třetí za Tiumenem a Klausem, když přišel se svým drtivým útokem pozdě. Jeho jezdec startoval v Pardubicích poprvé, mohli i zvítězit. Bude patřit k favoritům.

4 VALLDEMOSO
7 let - ryzák, valach
Jezdec: ž. Dušan Andrés
Trenér: Jiří Uhl
Majitel: DS Sendy Ostrava - Uhl
Skvělý a spolehlivý steepler a velký bojovník. Za kariéru startoval ve steeplechase nebo cross country 26x a osmkrát dokázal zvítězit. V mladších letech sbíral vítězství v dostizích nižších kategorií, až předloňský úspěch v Albertovské cross country znamenal posun mezi špičku a od loňské sezóny patří mezi naše nejlepší. Skvělou bilanci měl v loňském roce, když v červenci zvítězil nejprve v hlavním dostihu ve Světlé Hoře a poté podruhé vyhrál Albertovskou cross country. V září pak zvítězil na pardubické dráze ve čtvrtém kvalifikačním dostihu. Ve Velké pardubické měl smůlu, když po mohutném skoku katapultoval nad Taxisem ze sedla svého jezdce a dostih nedokončil. Sezónu pak zakončil vítězstvím ve Velké slušovické steeplechase. Letos byl třikrát druhý, když dvakrát nestačil na skvělého Baggia, nejprve v květnovém kvalifikačním dostihu, když ale za sebou nechal další výborné steeplery Aspiranta, Trezora, Wavelight Lasera, Bremen Plana a v poli poražených zde skončili i dvojnásobná vítězka Velké pardubické Sixteen a také Mandarino, potom byl druhý za Baggiem ve Světlé Hoře a na vítězství nedosáhl ani v Albertovci, kde jej porazil polokrevný Tomis. V září pak zvítězil v kvalifikačním dostihu. Bude patřit k favoritům.

5 BREMEN PLAN (POL)
8 let - hnědák
Jezdec: ž. Jan Korpas
Trenér: Radek Holčák
Majitel: Nýznerov
Skvělý steepler, jeden z nejlepších u nás, každoročně v Pardubicích na závěr sezóny postupně vítězil ve velkých dostizích ve své věkové kategorii. Jako tříletý zvítězil ve Zlaté sponě tříletých proutěnkářů, o dva roky později vyhrál Cenu Vltavy a další rok Cenu Labe. V loňském roce zvítězil suverénně v červnovém kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody, v srpnu ale zklamal čtvrtým místem v dostihu II. kategorie a potom nedokončil Velkou pardubickou, když na jedné z překážek ztratil jezdce. Letos byl šestý v květnové kvalifikaci a začátkem července v Pardubicích druhý o pouhý krk za vítězným Klausem a krk před třetí Zulejkou. V srpnové kvalifikaci pak byl sedmý, daleko za úspěšnějšími soupeři, když se údajně zranil a nebylo jisté, zda bude do Velké fit.

6 TREZOR (POL)
7 let - tm. hnědák, valach
Jezdec: ž. Bohuslav Mátl
Trenér: Hana Kabelková
Majitel: Epicos
Po rozpačitých výsledcích v předchozích sezónách nic nenasvědčovalo tomu, že se časem zařadí mezi naší elitu krosových steeplerů. Jeho loňské výsledky byly velice dobré, podával spolehlivé výkony a při pěti startech nebyl horší jak čtvrtý. V polovině srpna zvítězil v Kolesách v dostihu II. kategorie a říjnu byl po skvělém závěru druhý v Ceně Labe o pouhý nos za vítězným Wavelight Laser a nechal za sebou výborné steeplery Isara a Tomise. Letošní sezónu zahájil čtvrtým místem v květnovém kvalifikačním dostihu za skvělými Baggio, Valldemoso a Aspirant a nechal za sebou Wavelight Lasera, Bremen Plana, Karlsbada, Sixteen a Mandarina. V červnu byl těsně druhý o krk v italském Meranu za domácím Asselinem, potom byl čtvrtý ve Francii a opět druhý v Meranu. Může překvapit pěkným umístěním.

7 ZULEJKA
6 let - hnědka, klisna
Jezdec: Libor Šimůnek
Trenér: František Zobal
Majitel: Stáj Luka-Schusterovi
Skvělá mladá klisna, v posledních dvou letech asi největší naděje mezi příslušnicemi něžného pohlaví. V loňském roce startovala v seriálu mladých klisen a největší dostih, zářijovou Cross country Registany vyhrála. V říjnu byla druhá za skvělým Chenonceau v Ceně Vltavy. Letošní sezónu zahájila startem v Lysé nad Labem, kde se po tuhém boji společně s Ursanem stala vítězkou tradiční Prvomájové steeplechase. Potom nedokončila květnový kvalifikační dostih a začátkem července bojovala o vítězství v dostihu II. kategorie na pardubické dráze s výbornými Klausem a Bremen Planem, nakonec byla těsně o krk třetí a nechala za sebou Wavelight Lasera, Tiumena a další. V srpnové kvalifikaci opět bojovala o vítězství a v nejtěsnějším doběhu byla čtvrtá za Tiumenem, Klausem a Aspirantem. Bude patřit k favoritům dostihu.

8 LIRAIN
10 let - ryzák, valach
Jezdec: ž. Josef Váňa ml.
Trenér: Josef Váňa st.
Majitel: Luka-www.trdelnik.com
Předloni nedokončil Velkou pardubickou, loni se po změně majitele a trenéra stal velice zajímavým koněm a výkonnostně se zařadil mezi nejlepší. V září byl druhý v kvalifikačním dostihu, když jej dokázal v závěru porazit pouze Valldemoso a ve Velké pardubické měl na dosah skvělý úspěch, když do cílové rovinky vbíhal jako třetí, v závěru jej ale třídovější koně odkázali na šesté pořadí. Podal skvělý výkon. Letos nedokončil květnovou kvalifikaci po chybném vybočení z kurzu dostihu, v červnové pak byl po spolehlivém výkonu, když šel spíše na jistotu šestý, koncem července opět po vybočení z trati nedokončil Velkou benešovskou steeplechase a pozitivního výsledku dosáhl až v srpnovém dostihu II. kategorie na pardubické dráze, když byl druhý za vítězným Belmontem. Má šanci na přední umístění, může aspirovat i na vítězství.

9 AMANT GRIS (FR)
12 let - bělouš, valach
Jezdec: ž. Marek Stromský
Trenér: Radek Holčák
Majitel: Stáj Hřebčín Albertovec
Dvakrát sahal po vítězství ve Velké pardubické, v roce 2008 proběhl cílem jako první, byl však diskvalifikován pro neobjetí točného bodu, loni byl těsně druhý za Tiumenem. V loňském roce měl výbornou sezónu, po dvou vítězstvích v menších dostizích byl třetí v srpnové kvalifikaci a druhý ve Velké pardubické. Letos se zatím výrazněji neprosadil, když začátkem července byl v Pardubicích až osmý a později v Albertovci v menším dostihu třetí za Amaragonem a Happy Bridge. Byly to ale jen přípravné dostihy. Naposledy se představil v srpnové kvalifikaci, kde podal velice nadějný výkon, ale v závěru dostihu stačil pouze na šesté pořadí, daleko za úspěšnější pěticí. Nebude patřit k favoritům, ale dá se očekávat velké zlepšení a může příjemně překvapit.

10 KLAUS (POL)
6 let - tm. hnědák, valach
Jezdec: ž. Jaroslav Myška
Trenér: MVDr. Čestmír Olehla
Majitel: Wrbna Racing
Velmi nadějný steepler. Předloni třikrát zvítězil v menších dostizích, loni při čtyřech startech byl dvakrát druhý, nejprve ve Světlé Hoře za Gontem a poté v Pardubicích za Del Sole v dostihu III. kategorie, dvakrát dostih nedokončil. Letos nebyl v úvodní části sezóny poražen, když v Pardubicích dvakrát zvítězil, nejprve v polovině června v dostihu III. kategorie před slovenským Le Jackpot a Nikaskou a začátkem července v dostih II. kategorie porazil výborné Bremen Plan, Zulejka, Wavelight Laser, Tiumen a další. Skvělý výkon podal v srpnovém kvalifikačním dostihu, kde byl o krk poražen pouze Tiumenem, když se dlouho zdálo, že zvítězí, ale v těsném doběhu čtyř koní druhou příčku uhájil před Aspirantem a Zulejka o pouhou hlavu. Patří k největším objevům letošní překážkové sezóny. Bude patřit k favoritům.

11 KARLSBAD (GER)
8 let - hnědák, valach
Jezdec: ž. Marcel Novák
Trenér: František Holčák
Majitel: K-K Metal a.s.
Solidní překážkář, který však nepatří do absolutní špičky. Sbírá cenná umístění i ve velkých dostizích. Jeho největšími úspěchy jsou předloňské třetí místo v Ceně Vltavy a loňské páté v Ceně Labe. Letos byl v Pardubicích začátkem května třetí v dostihu III. kategorie za dvojicí Ronino, Dobyvatel, potom byl sedmý v květnové kvalifikaci a opět sedmý v červencovém trojkovém krosu, po pádu pak nedokončil Cross country Albertovce a v srpnu byl v Pardubicích šestý v dostihu II. kategorie. Naposledy se představil v zářijové kvalifikaci, kde získal pěkné druhé místo za Valldemosem, když na třetí odsunul Sixteen. Bude patřit k outsiderům dostihu, může překvapit umístěním na méně placeném pořadí.

12 WAVELIGHT LASER (GER)
7 let - ryzák, valach
Jezdec: ž. Jiří Kousek
Trenér: Petr Juránek
Majitel: BORS Břeclav a.s.
Běhá velice spolehlivě, jeho největším úspěchem je loňské těsné vítězství v Ceně Labe, když předtím se umístil pátý v srpnové kvalifikaci. Dokázal se umístit i v Itálii. Velké dostihy začal běhat teprve v loňském roce, předtím sbíral umístění v nižších kategoriích. Zdá se, že jde o velice nadějného překážkáře s perspektivou dobrých výsledků ve Velké pardubické. Letos startoval pouze dvakrát, nejprve byl pátý v květnové kvalifikaci, za Baggiem, Valldemosem, Aspirantem a Trezorem, když za sebou nechal Bremen Plana, Karlsbada, Sixteen a Mandarina a začátkem července získal čtvrté místo v dvojkovém krosu za Klausem, Bremen Planem a Zulejkou a porazil Tiumena, Czinduina, Mandarina a další. Může překvapit umístěním na dotovaných příčkách.

13 TEVIOT
8 let - ryzák, valach
Jezdec: ž. Radek Havelka
Trenér: MVDr. Jiří Janda
Majitel: Englic
V roce 2007 vyhrál v Pardubicích Cenu České asociace steeplechase pro mladé koně, předloni se zapsal do listiny vítězů Ceny Vltavy, když za sebou nechal Calanda, Karlsbada a další. Loni při třech startech získal nejprve třetí místo v květnové kvalifikaci za Mandarinem a Jungem, porazil zde Kobuze, Calanda, Valldemosa a další soupeře, potom byl v srpnu pátý v dostihu II. kategorie za Mastmanem, Tiumnem, Isarem a Bremen Planem, pátý byl i ve Velké pardubické za čtveřicí Tiumen, Amant Gris, Sixteen a Mandarino. Letos startoval pouze jedno v srpnovém kvalifikačním dostihu a po pěkném výkonu byl pátý, čtyři a půl délky za o vítězství bojující čtveřicí Tiumen, Klaus, Aspirant a Zulejka. Má šanci na přední umístění.

14 SIXTEEN (FR)
11 let - bělka, klisna
Jezdec: ž. Josef Bartoš
Trenér: Josef Váňa st.
Majitel: Jaroslav Bouček Buc-Film
Dvojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2007 a 2008, předloni byla druhá za Tiumenem a loni třetí za Tiumenem a Amant Grisem. Velká hvězda našich překážkových dostihů, již jako šestiletá vyhrála v Pardubicích Cenu Labe. Třikrát dokázala zvítězit v Itálii. Dvojnásobná vítězka srpnového kvalifikačního dostihu z let 2007 a 2009. Letos se na dráze představila čtyřikrát, v polovině dubna byla v italském Trevisu čtvrtá, když zvítězil její tréninkový kolega Grilias a květnovou kvalifikaci dokončila jako osmá. Srpnovou kvalifikaci dokončila jako devátá, poslední, s velkou ztrátou za nejlepšími a v zářijové byla třetí za Valldemosem a Karlsbadem. Běhá velice spolehlivě, ale zdá se, že svůj zenit má pomalu za sebou. Lepších výsledků dosahovala vždy ve druhé polovině sezóny. Dá se očekávat solidní výkon, ale k favoritům již zřejmě patřit nebude.

15 TIUMEN (POL)
10 let - hnědák, valach
Jezdec: ž. Josef Váňa st.
Trenér: ž. Josef Váňa st.
Majitel: Köi Dent
Již jako čtyřletý naznačil výbornou třídu, když hned první dva starty na překážkách proměnil ve vítězství, když v roce 2005 vyhrál proutky v Kolesách a v Meranu. Potom se ale objevil na dráze až po roce a další dvě sezóny byly poznamenány zdravotními problémy. Lepší časy nastaly až v roce 2008, když v Pardubicích zvítězil v dostihu IV. kategorie a potom byl třetí v Ceně Vltavy. Jeho hvězda zazářila naplno předloni, když po několika pěkných umístěních v těžkých dostizích zvítězil překvapivě, trochu podceňován, ve Velké pardubické a donesl legendu našeho turfu, žokeje Josefa Váňu k šestému triumfu v tomto dostihu. O rok později, loni, si vše zopakovali. Letos se spolu v Pardubicích představili začátkem července v dostihu II. kategorie a cílem proběhli jako pátí, za Klausem, Bremen Planem, Zulejkou a Wavelight Laserem. V srpnové kvalifikaci pak po tuhém boji čtveřice koní zvítězil o pouhý krk před Klausem a další dva koně, Aspiranta a Zulejku dělila od lepšího umístění hlava. Bude patřit k největším favoritům dostihu a může se zařadit mezi nepočetný výčet trojnásobných vítězů, jeho jezdec pak má šanci získat nedostižné osmé prvenství.

Připravil Milan Tůma

121. Velká pardubická České pojišťovny - vizitky jezdců

Ve startovní listině 121. Velké pardubické České pojišťovny figuruje 15 koní. V jejich sedlech se objeví třináct českých jezdců, slovenský rodák Jiří Kousek a francouzský žokej působící ve Švýcarsku Julien Lemée. Nabízíme vám vizitky všech jezdců s jejich dosavadní bilancí ve Velké pardubické České pojišťovny.

ž. Pavel Kašný
startovní číslo 1 - Mandarino
Na start Velké pardubické se postavil osmkrát. Poprvé v roce 1997, kdy byl s Hřivnou pátý. Nejlepšího výsledku dosáhl v roce 2007, kdy byl s Eliškou Přemyslovnou třetí. Vloni byl jedenáctý s Bejrutem.

Josef Sovka
startovní číslo 2 - Flambion (SLO)
Ve Velké pardubické České pojišťovny dosud startoval dvakrát a ani jednou ji nedokončil. V roce 2008 s Marathem a předloni v sedle Derby Sharpa.

ž. Julien Lemée
startovní číslo 3 - Aspirant (POL)
Francouzský žokej působící ve Švýcarsku bude ve Velké pardubické České pojišťovny startovat poprvé.

ž. Dušan Andrés
startovní číslo 4 - Valldemoso
Startoval ve Velké pardubické 16x a z aktivních současníků je tak co do počtu startů druhý za Josefem Váňou. Poprvé startoval v roce 1991 v sedle polokrevného Utaha, dostih však nedokončil. O rok později byl pátý s Gemerem. S Hererou, Quirinusem, Mini Forem a Lizinkem pak neuspěl, až v roce 2000 přišlo třetí místo s Czankou. V dalším ročníku s Czankou dostih nedokončil a poté byl druhý s ryzákem Decent Fellow. S Lentinim se neumístil a v roce 2004 získal čtvrté místo s Maskulem. Starty s Red Dancerem a Vajgarou byly neúspěšné, až v roce 2007 se Sixteen získal konečně své první vítězství. Předloni měli s Hirschem pád na Taxisu a dostih nedokončili. Vloni skončil na stejné překážce s Valldemosem.

ž. Jan Korpas
startovní číslo 5 - Bremen Plan (POL)
Startoval ve Velké pardubické dvakrát. Předloni s ryzákem Poccim skončil pátý, vloni s Juventusem byl desátý.

ž. Bohuslav Mátl
startovní číslo 6 -Trezor (POL)
Startoval ve Velké pardubické čtyřikrát, nejlepšího výsledku dosáhl předloni v sedle Junga, když proběhli cílem jako šestí.

Libor Šimůnek
startovní číslo 7 - Zulejka
Vloni si ve Velké pardubické prožil premiéru. S Kobuzem skončil osmý.

ž. Josef Váňa mladší
startovní číslo 8 - Lirain
Syn nejúspěšnějšího žokeje a trenéra v historii Velké pardubické se na její start postavil čtyřikrát. Poprvé v roce 2007, kdy byl v sedle Juventuse pátý. O rok později si páté místo zopakoval s ryzákem Decent Fellow, předloni s hnědákem Del Sole dostih nedokončil, když jej zadržel ještě před cílovou rovinkou. V minulém roce právě s Lirainem skončil šestý.

ž. Marek Stromský
startovní číslo 9 - Amant Gris (FR)
Startoval ve Velké pardubické devětkrát. V roce 2008 v sedle Amant Grise proběhli cílem jako první, ale pro nedodržení kurzu dostihu byli diskvalifikováni. Vloni se stejným koněm po dramatickém souboji s Tiumenem skončili druzí, což je dosud nejlepší umístění Stromského.

ž. Jaroslav Myška
startovní číslo 10 - Klaus (POL)
Startoval ve Velké pardubické již osmkrát. Poprvé v roce 2001, kdy byl s polokrevníkem Torpille čtvrtý, potom následovala série tří pátých míst, postupně v sedlech Narratora, Modřenky a Klipa, s Maskulem a Kasjerem pak dostih nedokončil a předloni byl čtvrtý v sedle Mandarina. Vloni si stejné umístění zopakovali.

ž. Marcel Novák
startovní číslo 11 - Karlsbad (GER)
Startoval ve Velké pardubické dvakrát. V roce 2007 byl v sedle Ascota šestý, vloni s Teresinou nedokončil.

ž. Jiří Kousek
startovní číslo 12 - Wavelight Laser (GER)
Většinu dostihové kariéry v zahraničí působící žokej startoval ve Velké pardubické pětkrát. V roce 2008 byl v sedle Hirsche druhý a v roce 2009 s ryzákem Numero Due vybojovali třetí místo. Vloni s Bremen Planem nedokončil.

ž. Radek Havelka
startovní číslo 13 - Teviot
Zkušený žokej se letos po více než tříleté pauze zaviněné těžkým zraněním vrátil na dráhu. Ve Velké pardubické České pojišťovny dosud startoval šestkrát. Poprvé v roce 2001, kdy s Maskulem skončil sedmý. Jeho nejlepšími výsledky jsou dvě třetí místa - v roce 2004 s Decent Fellowem a v roce 2006 s Cieszymirem. Naposledy v roce 2007 s Brambuschem nedokončil.

ž. Josef Bartoš
startovní číslo 14 - Sixteen (FR)
Startoval ve Velké pardubické osmkrát. Dvakrát zvítězil - v roce 2006 v sedle ryzáka Decent Fellow a v roce 2008 se Sixteen. Poprvé v roce 2002 s Tavernem dostih nedokončil, stejně jako o rok později se Sordem, v roce 2004 byl s Kyrtonem šestý a v dalším ročníku v sedle Decent Fellow druhý, aby za rok spolu poprvé dostih vyhráli. V roce 2007 se v předcházejícím rámcovém dostihu zranil a v dostihu neměl startovat. V roce 2008 se Sixteen získal své druhé vítězství, předloni byli druzí za Tiumenem a vloni třetí.
Ve Velké pardubické startoval pětkrát i jeho otec, který byl v roce 1983 s Polly Expresem čtvrtý.

ž. Josef Váňa starší
startovní číslo 15 - Tiumen(POL)
Je několikanásobným rekordmanem dostihu, sedmkrát zvítězil jako jezdec, osmkrát jako trenér a se zatím 24 starty má na svém kontě nejvíce účastí. Navíc jím připravovaná Sixteen vyběhla v roce 2008 nejlepší čas.
Žokej Josef Váňa starší je největší legendou v historii Velké pardubické a je nejúspěšnější z mnoha pohledů. Jako jezdec sedmkrát zvítězil, čtyřikrát se Železníkem, jednou s Vronskym a v posledních dvou letech dvakrát s Tiumenem. Navíc byl třikrát druhý, třikrát třetí a dvakrát čtvrtý. Jako trenér zvítězil osmkrát, postupně byli úspěšní Cipísek, Vronsky, Chalco, Decent Fellow, dvakrát Sixteen a dvakrát Tiumen. Ve Velké pardubické startoval již 24x, poprvé v roce 1985, kdy byl s Paramonem druhý.

S přispěním Milana Tůmy

Podobné články
 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Být překážkovým šampionem v jedné sezóně v Čechách i na Slovensku, to je jedinečný výsledek. Žokeji Janu Odložilovi se to povedlo v roce 2022. Trvale…