Modrá stuha z Prahy po čtyřech dekádách do Polska

24. 6. 2024 Tisková informace Autor fotek: Tomáš Holcbecher Zdroj: Chuchle Arena Praha URL zdroje: www.chuchlearena.cz

Před více než čtyřmi tisícovkami diváků, rekordní návštěvou této sezóny, se v neděli 23. června v Chuchle Areně Praha běželo 104. Westminster České Derby. Díky drtivému finiši se vítězem nejprestižnější klasické zkoušky stal jediný zahraniční účastník, polský host Naughty Peter, kterého výtečně podpořil britský žokej Richard Kingscote. Naughty Peter, reprezentující stáj sponzora dostihu Westminster Race Horses, vyhrál České Derby přesně čtyřicet let po pražském derby-triumfu skvělého Poláka Jurora.

Favoritem 104. Westminster Českého Derby (Gd-3, 2400 m, 2 mil. Kč, 3l. hř. + kl.) byl premiant CONSEQ Velké jarní ceny San Sebastian, nicméně z dobré pozice se neprosadil a finišoval osmý. V polovině cílové roviny se do vedení dostal vítěz slovenské Velké jarní ceny Gabon, který za sebou dokázal držet útočícího Pirla, a když nepřicházel nápor žádného z dalších soupeřů, mířil s velkými nadějemi vstříc cíli. Avšak na poslední dvoustovce se ze třetího sledu vynořil Naughty Peter a raketovým zrychlením se přiblížil lídrovi. V závěrečných metrech se dostal před něj a po boji o krk triumfoval. Gabon udržel o půl délky druhé místo před Pirlem, čtvrtá finišovala nejlepší z kvarteta klisen v poli Eskadra Zero a pětici doplnil Cheeky Boy.

Naughty Peter, hájící barvy stáje Westminster Race Horses, je svěřencem úřadujícího vicešampióna polských trenérů Macieje Jodlowskiho a k našim severním sousedům dopravil český vavřínový věnec s modrou stuhou přesně čtyři dekády po triumfu Jurora z roku 1984. Vynikající práci na Naughty Peterovi odvedl při své středoevropské premiéře britský žokej Richard Kingscote, majitel více než 1500 vítězství v Anglii, mezi nimiž se skví zisk předloňského anglického Derby.

Westminster Race Horses je nejen majitelem, ale i chovatelem Naughty Petera, a protože ten se narodil a byl odchován v napajedelském hřebčíně, je vítěz letošního Českého Derby zároveň koněm českého chovu.

Tradiční rámcový program obsahoval další tři dostihy nejvyšší kategorie. V 65. Prima CNN Zlatém poháru – Memoriálu Filipa Minaříka (2400 m, 150 tis. Kč, 4l. a st.) roli horkého favorita splnil šestiletý hnědák stáje Drag Consulting Rex of Thunder a v sedle se svým trenérem Michalem Demem završil hned dva čisté hattricky: jednak po úspěších ve Velké dubnové ceně a Velké ceně Slovenska uhájil i ve třetím letošním vystoupení neporazitelnost a jednak navázal na svá prvenství z předchozích dvou ročníků Zlatého poháru a stal se prvním trojnásobným vítězem v jeho historii.

Svého prvního trojnásobně vítězného koně přinesla i Sprinterská cena Galerie Cermak Eisenkraft (I. kat., 1200 m, 150 tis. Kč, 3l. a st.). V jejím jubilejním dvacátém ročníku roli favorita potvrdil triumfátor z let 2021 a 2022, osmiletý valach stáje Vasury Kolesa, svěřenec Štěpánky Myškové Worth Choice. Pod dvojnásobným a úřadujícím žokejem-šampiónem žokejem Davidem Liškou, podobně jako Rex of Thunder devátým kariérním a čtvrtým pražským zásahem, navázal na předchozí výhru z Bratislavy, kde před třemi týdny dominoval v Ceně MPaRV SR. Navíc časem 1:09,79 Worth Choice vytvořil nový rekord Sprinterské ceny.

Rekord dostihu se měnil také v případě Tattersalls Mile (1600 m, 150 tis. Kč, 3l. a st.), jejíž jednadvacáté vydání, vzhledem k minulé poslední příčce z Velké květnové ceny nečekaně, opanoval čtyřletý hnědák Charpentier. Zapsal si třetí životní vítězství, po zisku loňské Velké červnové ceny druhé pražské. Reprezentant stáje Joly dosáhl času 1:36,38 a žokeji Petru Foretovi, jenž v kariéře již sedmkrát vyhrál ze všech jezdců nejvíc tuzemských dostihů první kategorie za sezónu, ukončil čekání na první letošní jedničkový zásah. Od loňského léta připravuje Charpentiera přímo ve Velké Chuchli nejstarší aktivní český trenér Jaroslav Drlík, který se na nejvyšší scéně vítězně prosadil po třinácti letech.

Výsledky

Podobné články
Lot trenéra Janatky (1976), který měl v tréninku i slavného Peruánka

Jedinečný areál dostihového závodiště v městské části Dvory nabídl přesně před 125 lety domácímu obyvatelstvu, lázeňským hostům i váženým…

Souboj Vignetty a Charpentiera v hlavním dostihu

Dostihová sezóna na karlovarském závodišti Hipodrom Holoubek uplynulou neděli zaznamenala další významnou událost letošního léta spojenou s…