Králem Pardubic je žokej Jan Faltejsek

22. 6. 2024 Tisková informace Autor fotek: Milan Křička Zdroj: Dostihový spolek a.s.
Korfu a žokej Jan  Faltejsek
Korfu a žokej Jan Faltejsek

Devět dostihů bylo na programu červnového mítinku, pět z nich mělo jediného vítěze – žokeje Jana Faltejska. Postupně dovedl do cíle na překážkách prvně startujícího Roscoffa, po druhých místech konečně vítěznou Sardinii, neporazitelného New Frienda a vzápětí Korfu, na jehož přípravě se podílí se svou manželkou Alžbětou. Na vítězné vlně se vezl i v dalším dostihu, který ovládl stylem start-cíl s George of Beaumontem.

„Kdy jsem vyhrál pětkrát, to nevím. Ani to není podstatné. Hlavně, že se daří,“ řekl s pokorou sobě vlastní žokej Jan Faltejsek. Nebývá totiž moc časté, aby se nechal unést radostnými emocemi. Ale při průchodu „vítěznou“ uličkou po doběhu kvalifikačního Poháru Slavia pojišťovny se tentokrát přeci jen zvedl ze sedla svého ryzáka Korfu a radostně si zařval.

„Mám z něj obrovskou radost. Věřím mu. S manželkou se o něj staráme pátým rokem,“ řekl o koni, jehož oba rodiče běhali ve stejných barvách stáje Jiřího Charváta. Dostih se devítiletému valachovi povedl nejen skokansky, ale hlavně nebyl tak chtivý jako při první kvalifikaci, kdy do cíle docválal až jedenáctý.

Na čele kvalifikačního dostihu na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, který se běžel jako Pohár Slavia pojišťovny na zkrácené distanci 5200 metrů, začal tempo udávat Un Reve Dautomne s žokejem Jaroslavem Myškou. Hned po druhém skoku v kurzu dostihu vypadly nohy ze třmenů žokeji Janu Odložilovi, který vedl klisnu Yaru. Situaci ale zvládl a mohl tak pokračovat v dostihu. Ale jen dočasně. V pomalém tempu udělala Yara další chybu na Francouzském skoku a dál už pokračovala bez jezdce. Tempa se v počátku chopil Player (ž. Novák), vzadu cválali Santa Klara, kterou vedl žokej Josef Bartoš, a tradičně také Star s žokejem Markem Stromským. 

Po absolvování dropu se na špici posunul s chutí jdoucí Aeneas (ž. Kratochvíl) sledovaný Playerem a Zatarem (ž. Best). Takto koně vyskočili také na travnatý ovál. Ke trojici se připojil Korfu a na bariéru vytáhl žokej Bartoš Santa Klaru. Poslední proutěnku skákali takřka současně Korfu, Aeneas a Santa Klara. Nejvíce sil měl však Korfu, který od obou soupeřů „poodešel“ a zvítězil. Zda půjde i letošní Velkou pardubickou na mnohem delší distanci se ale teprve uvidí. Možná realizačnímu týmu manželů Faltejskových napoví ještě jeden dostihový kvalifikační test, který přichází v úvahu v srpnu. Tam už koně musí absolvovat o 600 metrů delší dostih. Majitel koně dr. Jiří Charvát o startu v srpnové kvalifikaci vážně uvažuje.

Po dvou ze čtyř pardubických kvalifikací na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou má podmínky pro start v říjnovém vrcholu sezony splněno třiadvacet koní.

Běžely se i další jedničkové a listed dostihy. Klasická steeplechase Zlatý pohár města Pardubic byl opět záležitostí žokeje Faltejska, majitele Jiřího Charváta a jeho odchovance New Frienda a tentokrát i trenéra Pavla Tůmy. Dostih vodil po pauze se vracející Hola Que Tal s žokejem Jaroslavem Myškou následovaný valachem Balko Saintem s žokejem Pavlem Složilem, favorit New Friend nikam nespěchal. K progresu nasadil, když si pozici lepšil Perry Owens (ž. Kocman) a zejména Josefem Váňou starším připravovaný Ange Pitou (ž. Kratochvíl). S ním si to také New Friend rozdal ve finiši o vítězství. Třetí skončil trenérskou centrálou Vocáskových připravovaný Perry Owens.

Ceně společnosti Tipsport – Červnové cross country Válečníka na 3300 metrů se na start postavili staří známí rychlíci, kteří ale letos spolu dohromady ještě nesoupeřili, a to Angkor Wat (ž. Odložil), Mr Zuru (ž. Složil) a Lianel (ž. Kocman).  Radoval se ale až ten čtvrtý, který už při posledním startu ukázal, že ho dostihy po jeho německé anabázi opět začaly bavit. Řeč je o šestiletém ryzákovi Nordstrandovi, kterého žokej Josef Bartoš v cílové rovině provlékl kolem soupeřících Mr Zuru a Angkor Wata a zvítězil. „Věděl jsem, že Angkor Wat má rovinovou třídu. Připravoval jsem ho do derby a má žena říkala, že když si na něj sedla, že si připadá, jako by seděla na Phar Lapovi. Nordstrand však ukázal, že je ještě lepší,“ řekl trenér Josef Váňa o koni, kterého připravuje stejně jako před lety Theophila pro syndikátní stáj iSport-Váňa.

Kromě pětkrát úspěšného žokeje Jana Faltejska přidali stejně jako Josef Bartoš po jednom vítězství Adam Čmiel s Čáryjapem, Jan Odložil s Elsidem a také Lenka Neprašová s Tributem. Tohoto šestiletého tmavého hnědáka pro stáj BoKaBau připravuje trenérka Alžběta Faltejsková a tak ani tady radost pardubického krále Faltejska nebyla k přehlédnutí.

Podobné články
Lot trenéra Janatky (1976), který měl v tréninku i slavného Peruánka

Jedinečný areál dostihového závodiště v městské části Dvory nabídl přesně před 125 lety domácímu obyvatelstvu, lázeňským hostům i váženým…

Souboj Vignetty a Charpentiera v hlavním dostihu

Dostihová sezóna na karlovarském závodišti Hipodrom Holoubek uplynulou neděli zaznamenala další významnou událost letošního léta spojenou s…