Karlovarská dvojnásobná míle

16. 6. 2011 Marcela Klingorová Autor fotek: Marcela Klingorová

Jen málokterý z dostihů pořádaných na karlovarském závodišti se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle. Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Nebýt válečného období, které znemožnilo její konání, bylo by pořadové číslo letošního ročníku jistě vyšší, než 83.

Při vzdálenosti 3200 m je společně s podzimní Cenou prezidenta nejdelším tuzemským rovinovým dostihem. Svoji jedinečnost si udržuje tím, že je jako jediná v Čechách vypisována jako handicapový test, ve kterém zúčastnění koně nesou rozdílné váhy podle svých předchozích výkonů. Můžeme ji tedy označit za dostih, v němž mají všichni startující relativně stejnou šanci na vítězství. Tento specifický dostih je obdobou slavného Melbourne Cupu, neodmyslitelně spjatého s fenomenálním ryzákem Phar Lapem, jehož životní příběh byl vděčným námětem filmařů. Nezapomenutelný šampión a legenda australského turfu z počátku 30. let minulého století se na trať MC postavil dvakrát. Poprvé i přes velmi vysoké hmotnostní zatížení 61 kg zadrženě vyhrál. V následujícím roce triumf ani přes mimořádné úsilí neobhájil. Důvodem byla sotva představitelná zátěž, kterou na jeho hřbet handicapeři naložili. Své kvality později potvrdil slavným vítězstvím v americkém Aqua Caliente Cup a rázem se stal druhým nejbohatším koněm světa. Závist a intriky na sebe nedaly dlouho čekat a Phar Lap doplatil na lidskou zlobu. Poté, co do Austrálie dorazila rychlostí blesku zpráva o jeho záhadném úmrtí, zavalili někteří vládu peticemi, požadujícími okamžité vyhlášení války Spojeným státům...

vítěz ČSD RekLázeňské ovzduší svědčilo mnohým výtečným vytrvalcům své doby. Vzpomeňme vítěze Československého derby Reka (1932) a Centa (1959). Dařilo se rovněž potomkům dalšího derby vítěze z roku 1948 Liberála. Kolibřík v roce 1971 doběhl v KDM jako čtvrtý a Luk o plných 12 let dříve z dostihu odcházel jako vítěz. Podobně se v roce 1962 dařilo dalšímu majiteli známého jména Valčíkovi.

Významného posunu doznala KDM po dvouleté přestávce v roce 2001, kdy obdržela statut I. kategorie. Tehdy vládlo mimořádně teplé počasí a tvrdší dráze si liboval málo tipovaný Cato. Největší šance byly připisované čtvrtému z Rakouského derby Armarovi a také Alcronovi. Z pomalého tempa se nakonec údernou koncovkou, a to zcela nečekaně, prosadil čtyřletý svěřenec trenéra Martina Knauera, jenž byl zároveň v jeho sedle, a po ročním čekání se prosadil v dostihu nejvyšší kategorie. V následujícím roce sázející neponechali nic náhodě a z prvenství se radoval favorit. El Duro (ž. J. Rája) si tím napravil reputaci z nevydařeného derby a dosáhl na svůj největší životní úspěch. Krásu handicapových dostihů zvýraznila v roce 2003 hnědka Loto vedená Kristýnou Bezděkovou, která triumfovala na úkor favoritky Vlásenky, a to z posledního místa. Počínaje rokem 2004, kdy v sedle těsně triumfujícího Vivace dosáhl na své jubilejní 90. vítězství kariéry žokej Ferdinand Minařík, sklouzla Karlovarská dvojnásobná míle do II. kategorie. V roce 2005 dokonale zužitkovala výhodu nízké hmotnosti bělka Quality (ž. J. Šafář) a 100 m před cílem porazila favorita Arcuma. Podle podobného scénáře, tentokrát v režii hnědáka Winky Tinky (ž. R. Žalud), se po tříleté přestávce odehrál 81. ročník znovuzrozené dvojnásobné míle. V čerstvé paměti zcela jistě zůstalo loňské vydání super vytrvalecké zkoušky. V něm hrály prim klisny, obsadily všechna první tři místa. Navzdory nejvyšší nesené hmotnosti po boji s Pyšnou Princeznou vyhrála Samara Morgan (ž. R. Koplík).

Nabídne dvojnásobná míle po roce opět souboj klisen?

Téměř stovka zájemců figurovala na přihláškách druhého letošního mítinku na závodišti ve Dvorech. Počet účastníků hlavního dostihu, 83. Karlovarské dvojnásobné míle (II. kategorie, 3200 m), se z původních sedmi zvýšil na devět. A právě dohlášená Damonie trenéra Votavy patří do širšího okruhu favoritů. Čtyřletá hnědka při svém posledním běhání na mosteckém hipodromu vyhrála trojkový test na trati dlouhé 2200 m. V dostizích nižších kategorií se v aktuální sezóně předvedla jedním prvním a třetím místem. V neděli ji povede jako ve všech předchozích letošních startech žokejka Vendula Korečková. Šance obou dam umocňuje nízké hmotnostní zatížení, které bude s největší pravděpodobností hrát důležitou roli v boji o nejlepší umístění. Zvláštností tohoto specifického super vytrvaleckého dostihu, jehož jediným ekvivalentem je australský Melbourne Cup, je především rozdílnost nesených hmotností u jednotlivých koní v souvislosti na jejich předešlé výkonnosti. Vyhlídky na vítězství se u každého z nich teoreticky vyrovnávají a tak se můžeme těšit na zajímavé rozuzlení. Rozdíl mezi nejméně a nejvíce zatíženým koněm v poli přesahuje 13 kg. Výtečnou jarní formou dosud disponovali svěřenci trenéra Tomáše Váni a nic by na tomto faktu nemusel v neděli změnit ani pouhými 52 kg zatížený pětiletý bělouš Lucijanus (N. Arendsen). Před dvěma týdny předvedl pěkný výkon v dostihu stejné kategorie, třebaže se z vedoucí pozice v závěru propadl až na 5. příčku. Pětiletý Madanpour se v dvojnásobné míli představil minulý rok. Nejlepší žák sezóny Martin Laube se bude určitě snažit dovést hnědého odchovance Jeho Výsosti Agy Khana k lepšímu, než loňskému 5. místu.

Samara Morgan a Pyšná Princezna v loňské KDMNejvýraznějších úspěchů prozatím dosahovala bělka Novilly, ta v neděli ponese nejvyšší hmotnost. Její partnerkou bude stejně jako při prvním letošním triumfu ve Velké Chuchli a následném 3. místě Maria Magdalena Rossak. Karlovarským fanouškům její jméno nebude známé. Sedmnáctiletá rodačka ze Žiliny působí v Panamě a Spojených státech, odkud si přesně před rokem odskočila pro téměř pohádkové vítězství v Českém derby. Díky Talgadovi v majetku Magdaleniných rodičů se stala sice „až" druhou ženou, která kdy vyhrála Derby, ovšem je tou nejmladší. Na svůj čtrnáct dní staré prvenství v dostihu totožné kategorie v Mostě, byť o více než kilometr kratším, by mohl navázat čtyřletý Lorain (J. Verner). Na příčky nejvyšší může pomýšlet také květnový vítěz dostihu III. kategorie v pražské Chuchli Honey Bunny (ž. J. Šafář) a dodatečně přihlášený Victory Next (ž. P. Foret), příslušník tuzemské vytrvalecké špičky. Open Tourovi (J. Borč) pomůže k ukončení ročního čekání na plný zásah pouze odpovídající aktuální forma. „Černým" koněm, třebaže má bílou barvu, který by se mohl těšit zájmu sázejících, bude pětiletý valach Azraq (am. L. Fedorowiczová). Syn plemeníka Daylamiho, sedminásobného premianta světových testů nejvyšší kategorie, se letos na dráze představil zatím dvakrát a pokaždé si z dostihu III. kategorie odnesl 5. místo. Jeho výtečný původ ovšem dává tušit skryté rezervy.

Rámcový překážkový dostih zdobí jména velmi zajímavých startujících. Největší pozornost poutá na skocích debutující Fabregas (ž. B. Mátl). Jediný skokanský pokus z roku 2009, bohužel neúspěšný, má za sebou Aspen (V. Verner). Z překážkové nezkušenosti někdejších jedničkových koní by mohli těžit především Malona (J. Sovka), Mi Benedikt (ž. L. Urbánek) a Sangar (L. Šimůnek).

Podobné články
 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Být překážkovým šampionem v jedné sezóně v Čechách i na Slovensku, to je jedinečný výsledek. Žokeji Janu Odložilovi se to povedlo v roce 2022. Trvale…