Jaký byl nedělní 64. Tattersalls St. Leger

31. 8. 2009 Jiří Zlámaný Autor fotek: Jiří Kurzweil

Poslední srpnovou neděli byla na závodišti v Praze-Velké Chuchli zahájena druhá polovina letošní metropolitní sezóny. Obrovským šlágrem, na který se přišlo podívat pět tisíc návštěvníků, byl nejdelší klasický dostih roku, 64. Tattersalls St. Leger (listed, 2800 m, 1 mil. Kč, 3letí), jehož favorit Age of Jape po triumfech ve Velké jarní ceně Holdingu Rabbit CZ a Fortuna Českém derby útočil na zisk Klasické trojkoruny.

Výsledky

Age of Jape to dokázal!

Z původních třinácti adeptů startu nakonec kvůli zvýšené teplotě chyběl druhý z Fortuna Českého derby Arcibaldo, ale zato v početném publiku nechyběla, díky křiklavě oranžovým kšiltovkám nepřehlédnutelná, výprava z beskydské obce Palkovice, která od červnového derby doprovází černého hnědáka Age of Jape při jeho spanilé jízdě. K poslednímu kroku za Klasickou trojkorunou nastoupil reprezentant stáje pana Radima Pači (starosty Palkovic) jako vysoký favorit s kurzem 1,5:1. V jeho sedle byl opět rutinovaný žokej Jean Pierre Lopez, který po startu zasunul svého partnera za polovinu pole, jež bylo díky volnějšímu tempu slovenského Bodyguarda poměrně kompaktní. U mety 1800 metrů se k němu připojil jeho tréninkový kolega Ramblin Scout a obrátky se začaly rovnoměrně zvyšovat. Na konci protilehlé roviny cválal Age of Jape, i druhý favorit Mariydi, uprostřed pelotonu. Ramblin Scout se pokusil o trhák a do cílové roviny točil o čtyři délky vpředu, Age of Jape na něj v tu chvíli ztrácel délek šest. Jenže Lopez si hlídal prostor pro útok a po vytočení oblouku vybídl Age of Japea ke zrychlení. Jeho akcelerace byla úžasná, už po necelých dvou stovkách metrů míjel lídra a následným zařazením dalšího rychlostního stupně rychle rozhodl o jménu vítěze. U distančního terče (200 před cílem) měl náskok nejméně pěti délek a v koncovce mohl Lopez zdravit rozjásanou tribunu. Age of Jape zvítězil velmi lehce v dobrém čase 2:59,33. Díky vítězově vypuštěnému závěru se k němu druhý Mariydi (Dr. Charvát, ž.Chaloupka, 3,5:1) přiblížil, ale jen na dvě a čtvrt délky. Zároveň však s přehledem porazil všechny ostatní, bronzovému (stejně jako ve Fortuna Českém derby) Ramblin Scoutovi (ž. Šmida, EMOP, 18:1) na něj chyběly čtyři délky. Nejlepší pětici doplnily klisny Oniris (Wrbna Racing, ž. Hind, 18:1) a Grainnie Kelly (G.F. Haris Galoppo, ž. Lukášek, 18:1), dotovaná místa stihli ještě šestý Madanpour (Stáj Turan, Zatloukal, 30:1) a sedmý Makler (EŽ Praha, ž. Rája, 40:1).

Age of JapeAge of Jape se tímto triumfem definitivně zapsal mezi nesmrtelné - po Panošovi (1947), Symbolovi (1954), Blyskačovi (1956), Arvě (1988), Glowingovi (1996) a Tribal Instinctovi (2001) se stal sedmým držitelem Klasické trojkoruny v čs. historii. Unikátní úspěch se podařil také jeho trenérovi Františku Holčákovi, jenž v rozmezí třinácti let natrénoval už třetího držitele Klasické trojkoruny, což nemá v celé Evropě obdoby! Age of Jape z dosavadních deseti životních startů vyhrál posledních devět (tři z nich ještě vloni v polském tréninku Andrzeje Walickiho, šest v tomto roce) a své letošní konto přenesl přes hranici tří miliónů korun zisku! O držiteli jubilejního čtyřicátého titulu Kůň roku (od sezóny 1970 pořádaná posezónní anketa) je prakticky rozhodnuto, ještě se nestalo, aby ji nevyhrál držitel Klasické trojkoruny.

Další dění:

Úvod programu obstaral třetí díl seriálu Schaumann 2009 pro dvouleté české odchovance a vítězkou Ceny Horsal Super Junior (III. k., 1200 m) se stala hnědka stáje Eliška Fibbery (7,7:1) s jezdcem Foretem.

Následnou Cenu společnosti Bateria Slaný (hdcp II. k., 1200 m) nečekaně, letos již podruhé, ovládl čtyřletý valach stáje Challenger Horse Sagitárius (12:1), který v sedle s žákem Vrajem využil svého solidního finiše a také nižší nesené hmotnosti.

Hlavnímu dostihu předcházela Cena Elektrizace železnic Praha (prout. přek., III. k., 3300 m), jíž započal chuchelský podzimní seriál překážkových dostihů o Pohár Elektrizace železnic, a koncovka se stala vítěznou generálkou pro fanoušky stáje Bača Palkovice, neboť po boji o půl délky zvítězil její pětiletý reprezentant Terebesz (5:1) s jezdcem Bosákem.

Po hlavním dostihu se uskutečnily ještě čtyři body programu. Cenu Dino Toys (hdcp IV. k., 2400 m) i přes vyšší zatížení lehce vyhrál tříletý valach stáje Marko-Zlín Cabrio (2:1) s žokejem Rájou, splnil roli favorita a připsal si druhý triumf v kariéře.

Cenu města Králův dvůr (hdcp III. k., 1600 m) v dramatické koncovce na svou stranu strhl pětiletý valach stáje BECK-International Lex (7,7:1), který na třetí životní zásah čekal od května 2007 a jehož mladý jezdec Foret zaznamenal už páté double (dva triumfy za jeden den) v kariéře.

Nadějnými nezvítězivšími, většinou debutujícími, dvouletými obsazenou Cenu EBF (III. k., 1400 m) získal s největší převahou odpoledne ryzák stáje Wrbna Racing Ostler (3:1), který pod žokejem Hindem dominoval o osm délek.

V závěrečné Ceně www.dostihy.cz (hdcp IV. k., 1400 m) k letošnímu prvnímu vítězství finišovala čtyřletá hnědka stáje Protendon-Hulínský Brigita (14:1), její jezdec - žák Vraj - vyhrál patnáctý životní dostih a získal své premiérové double.

Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 6.9. od 14 hodin - 73. Gerschův memoriál Fondů Conseq Invest

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…