III. pokračování metropolitní sezóny 2007: Dostihový den HSBC

Neděle 22. dubna bude termínem letošní třetí kapitoly metropolitní dostihové sezóny. Od 14 hodin odstartuje program 8 dostihů, jichž se zúčastní rekordně vysoký počet 123 koní. Hlavním dostihem je Velká cena HSBC (33. Memoriál Rudolfa Deyla) se 16 kandidátkami na účast v Jarní ceně klisen Porcela Plus, ale úplně neobvykle bude obrovská pozornost soustředěna také na Cenu BT - dostih III. kategorie pro starší koně. Svůj návrat na dostihovou dráhu tu totiž neplánuje nikdo menší, než dvojnásobný český Kůň roku a vícenásobný vítěz na nejvyšší mezinárodní scéně - Darsalam!

Startovní listiny

 

Loňská špička, respektovaná novicka, dvě letošní vítězky...

Plně obsazené startovní pole Velké ceny HSBC - 33. Memoriálu Rudolfa Deyla (I. kat., 1400 m, 160 tis. Kč, 3l. klisny) nemá jednoznačnou favoritku. Na čelní místa může pomýšlet minimálně polovina účastnic! Poprvé po zimě se tu předvede vítězka Ceny zimní královny a držitelka titulu Dvouletá klisna roku 2006 Divoká Šárka (Srnec), třetí ze "zimní královny" Machabad (Kobzarev), čtvrtá z Ceny zimního favorita Kala Azar (Janáček) a vítězka Ceny Masise Fanega (René Koplík). Zatím neznámou tváří na českých drahách je z Anglie importovaná Abbotts Ann (Chaloupka), někdejší svěřenkyně úspěšného trenéra Barryho Hillse dokázala v listopadu vyhrát handicapový dostih ve Wolverhamptonu a měla by se zde zařadit k nejlepším vrstevnicím. Skupinu kandidátek čelních pozic dále rozšiřují dvě klisny, které už letos startovaly a vyhrály. Ryzka Yokyra (Rája) první neděli s jistotou opanovala testík třetí kategorie a její stáj ještě po zimě neprohrála dostih! Bělka Calistegia (Koplíková) minulý týden ve velkém stylu smetla konkurenci čtvrté výkonnostní třídy a ukázala značný potenciál i pro mnohem kvalitnější zkoušky. Z ostatních pak rozhodně zasluhuje pozornost ještě hnědka Hanover Lady (Lukášek), jež jediný loňský start proměnila v lehký triumf a její týmoví kolegové během prvních dvou dubnových víkendů předvedli velice dobrou formu. Nedělní hlavní dostih je sázkařsky zcela otevřený a nepochybně bude nesmírně zajímavý jak jeho průběh, tak i výsledek. Za povšimnutí určitě stojí také fakt, že od roku 1999 v tomto dostihu nevyhrála favoritka.

 

Hrdina se pokouší o druhý návrat

Obrovským magnetem nedělního programu však je jeden startující v Ceně BT, dostihu III. kategorie na 2400 metrů, který startuje půl hodiny po hlavním dostihu v 16.30. Se startovním číslem patnáct totiž po dvaatřiceti měsících na chuchelské závodiště opět zavítá dvojnásobný Kůň roku (2004 a 2005) a jediný český vítěz dostihu světové extratřídy "Group 1" - Darsalam.

Dnes již šestiletý ryzák stáje Turan v Praze před třemi lety ovládl České derby i St. Leger a pak se vydal dobývat Evropu. V létě 2005 jej však zastavilo zranění, Darsalam se ale vrátil v červenci 2006 v karlovarské Lázeňské míli. Tu dokončil na třetím místě, jenže zranění se opět obnovilo a byl ohlášen konec jeho hvězdné kariéry, ve které získal více než devět miliónů korun!

Během podzimu a zimy ale problémy znovu odezněly a realizační tým se rozhodl učinit ještě jeden pokus o comeback. Darsalam může nastoupit do třetí kategorie, protože dotace získané před dvěma a více lety se z hlediska propozic dostihů nepočítají. V neděli půjde především o to, aby si znovu vyzkoušel dostihovou atmosféru a mohl pokračovat v přípravě na návrat do velkých zahraničních dostihů. Je totiž přihlášen už do květnových Betty Barclay-Rennen, baden-badenkého vytrvaleckého testu, který v roce 2005 vyhrál.

 

Pro dospělé: slosovatelné vstupenky

Pro diváky, kteří si na dostihový den zakoupí jednorázovou vstupenku (plnocennou i zlevněnou), je připravena slosovací soutěž! Vyplněné ústřižky vstupenek vhodí do připraveného osudí a po hlavním dostihu každého odpoledne budou ve vítězném paddocku vylosováni tři výherci, kteří získají věcné ceny a upomínkové předměty.

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…