Del Rey chytil Theophila na cílové čáře

25. 5. 2022 Tisková informace Autor fotek: Archiv Dostihový spolek Zdroj: Dostihový spolek URL zdroje: zavodistepardubice.cz

Senzačního vítěze má první kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Když koně vyběhli na travnatý ovál, zdálo se být jasné, že si pro prvenství neohroženě běží v Lysé nad Labem rozběhaný Theophilos. V cílové rovině se ale k velkému náporu nadechl nejmladší v poli koní, sedmiletý Del Rey, který mezník protnul o nos dříve než vítěz Velké z roku 2019 Theophilos s žokejem Josefem Bartošem.

Sázkovým favoritem byl přitom Theophilos, který do dostihu na 5800 metrů odskakoval v kurzu 4:1. Za ním následovali Player, resp. No Time To Lose. Na vítězství ale dosáhl svěřenec trenéra Zdeňka Mimry – sedmiletý valach Del Rey, který do dostihu vstupoval s kurzem 17:1.

Tempa se ujal zkušený Stretton s žokejem Jaroslavem Myškou, který odvodil podstatnou část dostihu. Jemu sekundovali Mr Spex a Player. Vzadu se naopak drželi oba slovenští zástupci Star s Matuským a Paris Eiffel s Cagáněm.

Pole koní se drželo pohromadě a spolehlivě skákalo. Na ovál vybíhal jako první Stretton s Playerem následovaný Theophilem. Ten pak přeřadil na vyšší rychlost a zdálo se být jasné, kdo si běží pro vítězství. Další sled byl velmi vyrovnaný, následovali Player, Stretton, pozici si lepšil Del Rey, který se nadechl k mocnému finiši a o nos předčil Theophila. Doběh byl tak těsný, že o vítězství musela rozhodnout cílová fotografie.

„Ve skrytu jsem doufal, že tam nos strčil. Del Rey je talentovaný a pořád se posouvá. Zda zamíří v sedmi letech do Velké pardubické, je otázka na majitele, ale zřejmě ano,“ řekl trenér vítězného Del Reye Zdeněk Mimra, který hnědáka připravuje v Častolovických Horkách na Královéhradecku.

V sedle vítěze byl Jakub Kocman, který se v sobotu na tři vítězství přiblížil k titulu žokeje. V sobotním mítinku zopakoval vítězství z úvodních květnových dostihů. Prvenství obhájil v sedle Lianela a ukázal, že bude patřit mezi favority Poplerova memoriálu, který se běží při mítinku Velké pardubické. Jestli se však tento hnědák postaví zrovna na start sprintu pro krosové rychlíky, je otázkou. „Ještě nás před Velkou čeká Cena Válečníka (opět na 3300 metrů). Lianel by ale mohl klidně běžet delší trať,“ uvedl trenér vítězného koně Stanislav Popelka.

Hattrick tuto sobotu nikdo nezaznamenal, ovšem jak trenér Popelka, jehož kořistí se stala také Cena služeb města Pardubic s Yarou, tak i další aktéři brali po dvou vítězstvích. Double se podařil žokeji Pavlu Složilovi, stáji Dr. Charvát i žokeji Janu Faltejskovi. Ten bral vítězství s Coupstarem a také v červeno-bílém dresu Makové Panenky. „Vítězství zařídil žokej Faltejsek, ale dojmy máme dobré, i když nějaké chyby tam byly, ale klisna na rovině všechno dohnala,“ řekl asistent trenérky Radim Petřík.

Koněm pro zapamatování je bělouš Forever Dry. Pro Statek Blata Český ráj ho připravuje Josef Váňa. Valach odtáhl prakticky celý dostih a velmi dobře skákal. Na dráhu se vracel po zdravotních peripetiích po více než roce. „Majitel Josef Dufek si na něj počkal a kůň mu to vrátil. Podal super výkon, u něj je to jen o zdraví,“ komentoval zasloužené vítězství trenér Josef Váňa.

PŘEHLED KVALIFIKOVANÝCH KONÍ

Jméno koně Stáj Trenér Termín kvalifikace
DEL REY(SVK), 7 D + V + P Kopálek, CZ Mimra Zdeněk 21.05.2022
DULCAR DE SIVOLA(FR), 9 DiJana Dobšice Jirčáková Vendula 21.05.2022
CHICNAME DE COTTE(FR), 10  Quartis-Zámecký Vrch Vítek Pavel 21.05.2022
KAISERWALZER(GER), 9 DS Millennium (SVK) Brečka Jaroslav 21.05.2022
MR SPEX(GER), 8 Lokotrans Urbánek Luboš 21.05.2022
NO TIME TO LOSE(GB), 13 Paragan Horseboxes s.r.o. Váňa st. Josef 21.05.2022
PARIS EIFFEL(IRE), 9 Lokotrans Slovakia Cagáň Ján 21.05.2022
PLAYER, 10 Nýznerov Kvapilová Lenka 21.05.2022
STAR(GER), 11 MPL Racing (SVK) Brečka Jaroslav 21.05.2022
STRETTON, 12 Nýznerov Popelka Stanislav 21.05.2022
THEOPHILOS(FR), 12 Dostihový klub iSport-Váňa Váňa st. Josef 21.05.2022
Foto Tomáš Holcbecher/TMM
Podobné články
Sport

Nesmrtelný! Žokej Josef Bartoš (41), který si před třemi týdny při těžkém pádu v italském Meranu zlomil hrudní obratel, rozdával úsměvy na 102.…

ČTK České noviny

Praha - České derby vyhrála díky skvělému finiši klisna Queen of Beaufay vedená žokejem Petrem Foretem, který zvítězil v nejprestižnějším domácím…