První dámou se stala Wellunca

31. 5. 2022 Ferdinand Minařík Autor fotek: Bohumil Křižan, Tereza Bartoníková Zdroj: Jockey Club ČR URL zdroje: www.dostihy.cz
Wellunca. Autor Tereza Bartoníková
Wellunca. Autor Tereza Bartoníková

Dostihové dění se tento víkend přesunulo na mostecký Hipodrom a vrcholem soboty byla vytrvalecká Cena první dámy ČR.

Ta byla letos vypsána jako handicap na 2200 metrů, tedy na trochu kratší distanci než obvykle a z pole osmi soupeřů nikdo výrazně nevyčníval. Mírným favoritem byl sice Cape Freedom, zbytek pole kromě outsidera Triplexe vlastnil téměř identické kurzy.

Před startem sice panovaly obavy, kdo se ujme tempa dostihu, ty ale rychle zahnal Joganville. Toho Tomáš Lukášek, vracející na české dráhy po zimním katarském pobytu, poslal rázně na čelo, a udal svižné, ale přiměřené tempo.

Tato dvojice si v průběhu vypracovala několikadélkový náskok, ten byl ale rychle zlikvidován po vběhnutí do cílové roviny. Tam udeřil Saul, vracející se po téměř dvouleté pauze, a chvíli se zdálo, že jde o rozhodující okamžik dostihu. U distančního mezníku ale dokázal Petr Foret rozhýbat Welluncu a napajedelskou odchovankyni udržel před silně dotírajícím Cacophonousem až do cíle.

Pro napajedelskou odchovankyni reprezentující stáj EPICOS to bylo už třetí vítězství na nejvyšší úrovni, když předchozí dva zaznamenala při Evropském poháru žokejů. I to přispělo k tomu, že si svěřenkyně trenérky Kabelkové vysloužila nálepku „podzimního koně“. Je ale pravdou, že už její předchozí start na místní dráze v Memoriálu Vlastimila Smolíka dával tušit, že letos je její jarní forma lepší.

V rámcovém programu se dařilo jezdkyním. Double v sobotu získala Vendula Korečková v sedlech koní z tréninkové centrály rodiny Vocáskových. V úvodním dostihu dne se mezi dvouletými debutanty prosadila Niamhtree o necelé dvě hodiny vítěz Ceny zimního favorita 2019 Albatros.

Dvakrát projela vítězně cílem i Ingrid Janáčková Koplíková. Ve druhém nejlépe dotovaném dostihu dne, Ceně primátora města Most, byl jejím partnerem Nico a pro tuto dvojici se jednalo o třetí vítězství v řadě. V posledním dostihu dne vedla svého svěřence Iliase, který nezklamal důvěru sázejících a životní první triumf dosáhl s náskokem 5 délek. Pro Ingrid Janáčkovou Koplíkovou to bylo 100. vítězství kariéry.

Foto Tomáš Holcbecher/TMM
Podobné články
ČTK České noviny

Praha - České derby vyhrála díky skvělému finiši klisna Queen of Beaufay vedená žokejem Petrem Foretem, který zvítězil v nejprestižnějším domácím…

Wellunca. Autor Tereza Bartoníková

Po nabitém červnu sice následují klidnější letní měsíce, nicméně zkraje července se diváci mohou těšit na dvojici dostihových dnů. První z nich se…