Další klasika pro český chov, Oaks ovládla Vignetta

10. 8. 2022 Tisková informace Autor fotek: Bohumil Křižan Zdroj: Jockey Club ČR URL zdroje: www.dostihy.cz

V neděli se v Karlových Varech odběhl čtvrtý klasický dostih sezóny, tedy klisnám vyhrazené 77. Oaks holdingu Rabbit CZ. V něm sice byly preferovány premiantky z chuchelské předzkoušky doplněné o účastnici Českého Derby Totally Gold, ovšem nakonec zvítězila klisna, která absolvovala premiéru mezi elitou ročníku.

Naplno se totiž prosadila VIGNETTA, která sice předchozí dva starty proměnila ve vítězství, ale stalo se tak v dostizích IV. a III. kategorie. Každopádně o měsíc dříve uspěla právě v Karlových Varech na 2400 metrů, tedy na dráze a distanci Oaks. Včera většinu dostihu cválala na čtvrté příčce, v cílové rovině jí žokej Adam Florian u bariéry našel prostor k útoku, a i když se Totally Gold nevzdávala, Vignetta ji porazila rozdílem půl délky. Na třetím a čtvrtém místě skončili svěřenkyně Luboše Urbánka Jacinthe a Korvette, mnoho neztrácela ani pátá Whirl Wind Girl.   

Pro celý realizační tým Vignette se jedná o premiérový klasický úspěch kariéry. Konkrétně vítězství slavil žokej Adam Florian, trenér Zdeněk Seménka a majitel stáje Cardboard Karel Klenovský. Ten v Hřebčíně Napajedla zakoupil dvojici aktuálně tříletých klisen a obě dělají českému chovu výbornou reklamu. Druhá z nich Dally Top se totiž zúčastnila první dámské klasiky, tedy Jarní ceny klisen, ve které nestačila pouze na výbornou Queen Of Beaufay.

Dodejme, že Vignetta je letos už třetím českým odchovancem s klasickým vítězstvím, když ve Velké jarní ceně uspěl Zamico a ve Slovenském derby Gasparini. Z vítězů letošních českých klasik tak nevlastní český sufix pouze hrdinka Jarní ceny klisen a Českého Derby Queen Of Beaufay, nicméně i za ní stojí český chovatel, protože majitelem francouzského hřebčína Haras de Beaufay je Jiří Trávníček.

Z rámcového programu nelze opomenout 34. Lázeňskou míli Mikrop Čebín a.s. Jejím favoritem byl tříletý Zamico, ale kvůli zranění byl v cílové rovině zadržen. Jisté vítězství tak získala ZARIYANNKA, kterou připravuje trenér Zdeno Koplíka a ze sedla ji vedl jeho bratr Radek. Reprezentantka stáje Lokotrans Slovakia CZ tak zůstává v Karlových Varech neporažena, když dosud jediný start na lázeňské dráze absolvovala v předloňském Oaks. Zároveň ve Varech získala jediné dvě vítězství kariéry. Druhý skončil tříletý Like Magic, o třetí příčku se podělili stájoví, ale nikoliv tréninkoví, kolegové Caucasian a Torque Power.

Double ve Varech slavili trenér Allan Petrlík a jezdkyně Lucie Fialová. Petrlík k prvním životním vítězstvím připravil dvouletou Rabbit Elusive a tříletou Fabrianu Third, díky čemuž se posunul před Helenu Vocáskovou na první místo trenérského šampionátu. Premiérová vítězství získali rovněž dvouletá Salt Mix a čtyřletý Launch Zone, zatímco jejich jezdkyně Lucie Fialová se na jediné vítězství přiblížila k jubilejní třicítce životních triumfů.

Podobné články

Dostihoví příznivci v tomto týdnu rozhodně nudou netrpí. Nejenže totiž mohli sledovat včerejší dostihy v Lysé nad Labem, ale v sobotu se mohou…

Sport

Sedmička nejlepších překážkových žokejů se přidá k pomoci malé Terezce (2,5 roku) v boji s akutní lymfoblastickou leukemií. Josef Váňa starší, Josef…