Agadir Gold - nové jméno pro České derby

8. 6. 2022 Tisková informace Zdroj: Jockey Club ČR URL zdroje: www.dostihy.cz

První červnovou sobotu pokračovala metropolitní sezóna šestým dostihovým dnem, v jehož nabídce měla dvojice položek status nejvyšší kategorie. Doprovodným dětským programem podpořená vysoká návštěva viděla v obou jedničkových testech nečekané vítěze.

V 70. Velké červnové ceně Factoringu České spořitelny (I. kat., 2210 m, 150 tis. Kč), jakožto hlavní přípravné zkoušce pro České Derby, se jistě prosadil hnědák Agadir Gold, jenž v květnovém Memoriálu JUDr. Frankenbergera finišoval až osmý. Tentokrát svěřenec Radka Holčáka (jehož druhý kůň v poli, favorizovaný Well Prepared skončil šestý) dosáhl na nejvyšší příčku a zařídil svým majitelům, stáji R+P Topičovi, premiérový triumf na scéně nejvyšší kategorie a žokeji Janu Vernerovi druhý zápis do listiny vítězů Velké červnové ceny (předloňský šampión pak vyhrál ještě jeden z rámcových dostihů dne a připsal si 46. kariérní double). O jednu délku zpět druhé místo, v osmém životním startu již popáté, obsadil Charmbruck, jen o krk za ním se na třetí příčce umístil teprve podruhé v životě startující Fascing Rock. Čtvrté peníze bral Secret Peet, který na měkčí dráze udal poctivé tempo, přesto dokázal v cílové rovině dlouho odolávat náporu soupeřů. Tabuli doplnila Korvette, která si o příčku pohoršila oproti prvnímu trialu. 

Do 18. Ceny Nory Jeane (I. kat., 1600 m, 3l. a st. kl., 150 tis. Kč) nastupovala jako horká favoritka v dosavadních čtyřech startech neporažená Classa, avšak při vstupu do letošní sezóny se nevešla mezi pět nejlepších, zatímco poprvé v kariéře triumfovala tříletá ryzka Comming Pulse. Bronzová z letošní Jarní ceny klisen o půl délky zdolala vrstevnici Dally Top (počtvrté v řadě finišovala na druhém místě), jíž oplatila interní porážku právě z prvního klasického dostihu sezóny. Za oběma členkami letošního tříletého ročníku se nejúspěšnější starší aktérkou stala šestiletá slovenská zástupkyně Lady Mazie. Stáj MUDr. Evy Nieslanikové i trenér Miroslav Nieslanik si v tomto dostihu zopakovali tři roky starý triumf s klisnou Iwniankou. Ten byl tehdy pro trenéra Nieslanika prvním jedničkovým vítězstvím a nyní v sedle Comming Pulse zaznamenala premiérové prvenství na nejvyšší scéně dvojnásobná amatérská šampiónka, aktuálně s žákovským titulem jezdící Sabina Mokrošová.

Emotivním zážitkem odpoledne se stalo vítězství třináctiletého veterána Tropa v Ceně přátel Střední školy dostihového sportu a jezdectví. Ten s žákyní Eliškou Janderovou procválal cílem se sedmidélkovým náskokem a svěřenec trenéra Jelena tak vyrovnal rekord nejstaršího koně, který dokázal zvítězit na našich drahách v rovinovém dostihu. Naposledy se to podařilo v roce 2014 stejně staré Barlettě.

Foto Tomáš Holcbecher/TMM
Podobné články
ČTK České noviny

Praha - České derby vyhrála díky skvělému finiši klisna Queen of Beaufay vedená žokejem Petrem Foretem, který zvítězil v nejprestižnějším domácím…

Wellunca. Autor Tereza Bartoníková

Po nabitém červnu sice následují klidnější letní měsíce, nicméně zkraje července se diváci mohou těšit na dvojici dostihových dnů. První z nich se…