Harry Petrlík st. - smutná zpráva

6. 11. 2002 Jiří Zlámaný Autor fotek: (c) Finish, M. Cáp

V pondělí 4. listopadu zasáhla český dostihový sport velmi smutná zpráva. Ve věku 69 let po marném boji se zákeřnou nemocí zemřel pan Harry PETRLÍK, jeden z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších trenérů chuchelské historie.

Harry Petrlík se vyučil u trenéra Truhláře a po několika letech trénování v malé stáji v Odrách získal díky mimořádným výsledkům trenérský post v PP Šamorín. V roce 1978 vyhrál jeho Lancaster Velkou pardubickou steeplechase, na počátku 80. let přešel Harry Petrlík do Chuchle, kde převzal šamorínské rovinové koně. Okamžitě se zařadil mezi naši absolutní trenérskou elitu a ze svého trenérského úseku vybudoval stáj, která sbírala úspěchy v těch nejvýznamnějších zkouškách. V osmdesátých letech, kdy na rovinách absolutně vládl František Vítek, dokázal Harry Petrlík (v roce 1986) jako jediný přerušit Vítkovu sérii a získat titul šampióna rovinových trenérů.

Svérázný, ale vždy přímý a za svými názory stojící člověk, který ve svém životě obětoval koním doslova všechno, připravil řadu skvělých šampiónů – za všechny jmenujme alespoň Fredu, Pittsburgha, Nikolu, Nippona, Carotidu, Architekturu. Jeho svěřenci získali celkem jedenáct klasických vítězství, jen triumf v Čs. derby zůstal pro Harryho Petrlíka zakletý.

V roce 1995 předal Harry Petrlík – trenér, jenž se už za svého života stal legendou – žezlo svému nejmladšímu synovi Allanovi, ale díky svému entuziasmu byl stále duší stáje a pro svoje bezedné zkušenosti zůstával dál nepostradatelným rádcem.

Čest jeho památce!

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…