Esa měla "na kahánku"

Dva zřejmě nejlepší evropští žokejové jsou v současné době "mimo hru". Italský rodák Lanfranco Dettori, jehož zaměstnává královská rodina Spojených arabských emirátů pro svou megastáj Godolphin, i irský rodák Kierren Fallon, majitel posledních šampionských titulů ve Velké Británii. Oba muži, jejichž loňské zdanitelné příjmy dohromady přesáhly deset milionů dolarů, se zatím na dostihy dívali pouze v televizi.

Frankie nedolétal

Frankieho Dettoriho z provozu vyřadila před prvním červnovým víkendem neuvěřitelná letecká nehoda. Krátce po vzletu s ním havaroval vrtulník, který jej měl dopravit v Británii z jednoho závodiště na druhé, aby stihl další "rita". Podobnou praxi - přelétávání mezi různými dostihovými závodišti v průběhu jediného odpoledne - v Británii, Irsku či Francii praktikuje v posledních dvou desítkách let značný počet žokejů, k podobné nehodě však zatím nedošlo. Při té Dettoriho se pilot zabil, Dettori utrpěl frakturu nohy v lýtku a nártu a spolucestující žokej Ray Cochrane si odnesl otřes mozku.

Frankie Dettori byl následně dva týdny léčen na klinice a na veřejnosti se s "chodící sádrou" objevil až dvacátého června - plný optimismu, ovšem zároveň také určitých obav. "Byl to hrozný pocit, prostě jen tak padat z oblohy. Hned jak bylo jasné, že něco není v pořádku, jsem spolucestujícímu Rayovi Cochranovi řekl - je po nás. Nebylo a já se teď nemůžu zbavit pocitu, že nám život někdo daroval," konstatoval na konto svého pádu Dettori. "Dostihový život jde ovšem dál, a já nemyslím, že by pád z letadla na mně zanechal nějaké doživotní následky v oblasti psychiky. Prostě je fakt, že létání k naší profesi patří a patřit bude, a já jsem s ním smířen. Horší však bude získat znovu cit a sílu v kotníku - bez té se totiž žádné dosihy jezdit nedají." Dettori v posledních týdnech intentivně posiluje a nejpozději v polovině srpna by se poprvé po své nehodě chtěl opět objevit v sedlech koní stáje Godolphih.

Jeho nehoda ve Velké Británii odstartovala velkou diskusi o přetěžování žokejů a neblahých následcích, které sebou může jejich přílišné vytěžování přinášet. Stejně jako Dettori ale ani spekulace v médiích nakonec nedošly k jinému řešení - majitelé koní mají do sedel svých vyslanců zájem angažovat ty nejlepší žokeje, a ti prostě a jednoduše musí létat z místa na místo. "Je vlastně štěstí v neštěstí, že se nehoda stala právě Frankiemu Dettorimu," komentuje událost a následné dohady specializovaný Sporting Life. "Frankie je už dnes multimilionářem, a může si tři měsíce bez dostihů klidně dovolit vydržet - pokud by se podobná nehoda stala mladému žokeji, který je na příjmech ze svých jízd existenčně závislý, znamenaly by pro něj katastrofu. Frankie si pouze vybere zdravotní prázdniny." Nutno však podotknout, že "nejcharismatičtější žokej světa" britské i evropské dostihové scéně chybí.

Utajený Fallon

A chybí zvláště poté, co se od konce června musí obejít velká dostihová scéna i bez muže, jenž má šanci se stát Lesterem Piggottem jednadvacátého století - Kierrena Fallona. Majitel kamenné tváře a vytříbřeného jezdeckého stylu v minulých letech dominoval pořadí dostihových žokejů v kolébce turfu především proto, že byl prakticky vždy k dispozici. Nyní není...

Při prestižním mítinku v královském Ascotu sice stačil vyhrát trofej pro nejúspěšnějšího žokeje třídenních prestižních dostihů, v rámci závěrečného dne se však "přimotal" k hromadnému pádu a závodiště opouštěl v sanitce.

"To pro žokeje není samozřejmě nic tak zvláštního, jenže já měl už v sanitce pocit, že s levou rukou je to hodně špatné, a doktoři mě taky zvlášť neuklidnili," rozhovořil se až tři týdny po své nehodě Fallon. Do té doby veškeré pocity ze svého zranění tajil. "Žokej, který ztrácí vládu nad jendou rukou, přestává být žokejem, a já dobrý týden žil v nejistotě, co se mnou bude."

Nyní si je jistý, že se v nejbližší době vrátí k jedinému řemeslu, kterého ho kdy bavilo a které zvládal. "V loňském roce jsem řekl, že mě od dostihů nic neodvrátí - beru je jako smysl své existence a jako takové je opustit nehodlám. Jenže zranění může znamanat konec právě v okamžiku, kdy se cítíte s koňmi nejlíp." Fallon, který se obvykle úspěšně vyhýbá velké publicitě a až na značný počet vítězství bývá charakterizován jako "malý nudný muž", si odbyl svou velkou aféru loni v létě. Tehdy působil u jednoho z nejúspěšnějších britských trenérů Henryho Cecila, jenže ze znamenité spolupráce prakticky přes noc sešlo a Fallonova tvář se dívala z bulvárních novin s tím, že se žokej zapletl s trenérovou ženou. "Tichá voda břehy mele," naznačoval tehdy Cecil, ovšem Fallon se aférou nenechal rozhodit a jezdil nadále ve velkém stylu. "Tehdy jsem vůbec neuvažoval, jestli skončit, ale nyní jsem měl na kahánku ..." zamýšlí se žokej.

Obě žokejská esa se už z problémů pomalu dostávají. Pro evropský i světový turf nepochybně dobrá zpráva. A příznivci českých dostihů mohou jen tiše doufat, že se jednou i u nás najdou majitelé koní, kteří do sedel svých koní místo amatérských jezdkyň nebezpečných v dostizích sobě i jiným budou raději zvát skutečná esa - třeba i Dettoriho a Fallonova formátu.

S laskavým svolením redakce pro web zpracoval Equichannel.cz.

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…