Druhou kvalifikaci na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny vyhrál Caland

12. 6. 2011 Dušan Korel Autor fotek: Jiří Bělohlav, Milan Křiček

Na pardubickém závodišti se dnes uskutečnil letošní čtvrtý dostihový mítink. Vrcholem Polského dne, který nabídl devět překážkových dostihů, byla druhá kvalifikace na říjnovou 121. Velkou pardubickou České pojišťovny. Velkou cenu PPF Banky – Memoriál majora Miloše Svobody s přehledem vyhrál osmiletý tmavě hnědý valach Caland, v jehož sedle byl žokej Dušan Andrés. Reprezentant stáje Javor, kterého připravuje trenér Josef Váňa starší, zvítězil lehce o dvě a půl délky. Druhý skončil největší favorit Chenonceau s žokejem Markem Stromským. O dalších sedmnáct délek zpět se jako třetí umístil Flambion s Josefem Sovkou.

„Porazit Chenonceaua je cenným skalpem. Už při prvním letošním pardubickém vítězství ukázal, že je dobrý. Přesto si o něm myslím, že to není kůň pro Velkou," prohlásil trenér vítěze Josef Váňa starší.

CalandNa start letošní druhé kvalifikace se postavila dvanáctka koní. Podle sázkových kurzů měl být největším aspirantem na vítězství Chenonceau, jenž už téměř dva roky nebyl poražen a vyhrál šest svých posledních startů. Prohánět ho měl zejména trojlístek Váňových svěřenců Caland, Lirain a Lutin des Bordes a spolu s nimi Ronino. Naopak podle papírových prognóz byli do pozice outsiderů obsazeni Lakreg, Flambion a Kelv.

A právě Kelv (ž. Novák) byl ze hry hned v úvodu, když měl pád už na úvodní překážce. Od startu se chopil iniciativy Chenonceau a i přes menší zaváhání na Irské lavici se držel v čele a diktoval tempo dostihu. Sekundovali mu především Lirain (ž. Kašný) a Lutin des Bordes (Šimůnek).

Pole koní se znovu ztenčilo na Francouzském skoku, kde spadl Tomis (ž. Faltejsek). A před Hadím příkopem byl po několika předchozích problémech zadržen Imbir (ž. Mátl). V této pasáži dostihu se do čela probojoval Lirain, ovšem za lesíkem se do vedení znovu vrátil Chenonceau sledovaný Váňovými svěřenci a Numero Duem (ž. Havelka). Ten byl však záhy zadržen.

Chenonceau zavedl pole koní i na travnatý ovál do závěrečné fáze dostihu. Za jeho zády se drželi Caland, Lutin des Bordes a Ronino (ž. Myška). Ostatní už měli výraznou ztrátu a byli venku ze souboje o vítězství.

Na předposlední překážce šel do čela Caland. Posléze si získal dostatečný náskok a v cílové rovině už mohl žokej Dušan Andrés v pohodě vše kontrolovat.
„Calandovi v závěru určitě pomohlo to, že už měl dostih v nohách. Jsem o tom přesvědčený. Hlavně aby mu forma vydržela do podzimu," řekl vítězný trenér Josef Váňa.

Se ztrátou dvou a půl délky na druhém místě skončil favorizovaný Chenonceau, který se na dráze objevil v letošní sezoně poprvé a navíc běžel zatím svůj nejdelší dostih v kariéře. „Jsem maximálně spokojený. Chenonceau předvedl, že je to výjimečný kůň. V šesti letech si takhle udělat sám dostih... Caland už byl rozběhaný a má zkušenosti s tímto dostihem. To byly jeho plusové body. Ale znovu opakuji - jsem moc spokojen a Chenonceau ukázal, že je vysoce kvalitním koněm," prohlásil trenér Radek Holčák.

Za nejlepší dvojicí už byla výrazná ztráta. Jako třetí skončil výborně finišující Flambion (Sovka), jenž však za Chenonceauem zaostal o sedmnáct délek. Dostih dokončili ještě Lutin des Bordes, Lirain, Lakreg a Posejdon. Splnili tak podmínky pro účast ve 121. Velké pardubické České pojišťovny a rozšířili počet kvalifikovaných koní v českém tréninku na 19. Naopak kvarteto Tomis, Imbir, Numero Due a Kelv, jenž však do říjnového překážkového vrcholu zatím není přihlášen, musí složit kvalifikační reparát.

Hlavním bodem rámcového programu Polského dne byla Červnová cross country Válečníka. Kros první kategorie o 120 tisíc korun na 3300 metrů v kurzu Poplerova memoriálu se stal kořistí favorizovaného osmiletého tmavě hnědého valacha Ursana, v jehož sedle zraněného Josefa Bartoše zastoupil žokej Jaroslav Myška. Svěřenec trenéra Stanislava Popelky se prosadil ve finiši, kdy o vítězství bojovala pětice koní. Nakonec vyhrál po boji o jednu a čtvrt délky před stájovým kolegou Baccaratem (ž. Korpas) a počtvrté za sebou nepoznal přemožitele.

„Ursan je velice dobrý kůň, což prokazuje jak u nás, tak v Itálii. Byl dobře nachystaný a odvedl dobrou práci," prohlásil žokej Myška, jenž tímto úspěchem završil svůj vítězný hattrick v průběhu pardubického odpoledne.

Druhým nejlépe dotovaným rámcovým dostihem Polského dne, byla Cena společnosti Agrostav Pardubice a.s., steeplechase druhé kategorie na 4400 metrů o 100 tisíc korun. Byla další zkouškou před blížícím se červencovým Zlatým pohárem. Souboj o vítězství se v závěru zúžil na dvojici Princess of Gracie (ž. Faltejsek) a Kamienczyk (ž. Myška). Úspěšnější byla pětiletá černá hnědka, kterou připravuje trenér Petr Juránek. V závěru si vytvořila náskok, který v cílové rovině už kontrolovala a zvítězila lehce o jednu a čtvrt délky. „Dnes jí nelze nic vytknout, vzala dostih svědomitě. Každým startem se zlepšuje. Byla to příprava na Zlatý pohár. Zda ho půjde, zatím nevím, ale je to pro nás první varianta," řekl trenér Juránek.

Nejúspěšnějším mužem Polského dne byl žokej Jaroslav Myška, který si na své konto připsal tři vítězství v rámcových dostizích. Dva triumfy vybojoval žokej Jaroslav Myška. Z trenérů se nejvíce dařilo Josefu Váňovi, Čestmíru Olehlovi, Petru Juránkovi a Lence Syslové. Všichni se dvakrát radovali z výhry. Mezi majiteli byla nejúspěšnější stáj BORS Břeclav a.s., jejíž koně vyhráli dvakrát.

Další dostihový mítink se na pardubickém závodišti bude konat v sobotu 2. července od 13.00 hodin. První polovinu sezony v areálu u Taxisova příkopu zakončí Italský den, jehož vrcholem bude Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice.

 

Velká cena PPF Banky - Memoriál mjr. Miloše Svobody - 2. kvalifikace na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny

steeplechase cross country kategorie NL pro 5leté a starší koně na 5800 m o 200.000 Kč

Pořadí - Kůň, původ, stáří - Jezdec - Majitel - Trenér
1. CALAND(POL) 8 - ž. Dušan Andrés - Javor - Josef Váňa st.
2. CHENONCEAU (FR) 6 - ž. Marek Stromský - Dr.Charvát - Radek Holčák
3. FLAMBION(SLO) 7 - Josef Sovka - fotokoni.com ČR - František Holčák
4. RONINO(POL) 6 - ž. Jaroslav Myška - Wrbna Racing - MVDr. Čestmír Olehla
5. LUTIN DES BORDES(FR) 12 - Libor Šimůnek - Scuderia Merano-Váňa - Josef Váňa st.
6. LIRAIN 10 - ž. Pavel Kašný - Luka-www.trdelnik.com - Josef Váňa st.
7. LAKREG 11 - ž. Luboš Urbánek - Bell-Metal - Jana Minaříková
8. POSEJDON(POL) 9 - ž. Jan Korpas - Nýznerov - Stanislav Popelka
PN TOMIS 10 - ž. Jan Faltejsek - DS Malá Morávka - Antonín Novák
PN KELV(GB) 10 - ž. Marcel Novák - Stáj Soňa-Valášek - Josef Valášek
Z IMBIR(POL) 7 - ž. Bohuslav Mátl - Quartis-Zámecký vrch - Jaroslav Votava
Z NUMERO DUE(POL) 10 - ž. Radek Havelka - Vasury Kolesa - Radek Holčák
Výrok: Lehce 2 1/2 - 17 - 2 - kr. hlava - 14 - 13 - daleko.
Čas vítěze: 7:34,69 min.

Rámcové dostihy

Cena Rady města Pardubice (proutěné překážky IV. kategorie pro 3leté koně na 2800 m o 50 000 Kč): 1. Sun of Gracie (ž. Jan Faltejsek, tr. Petr Juránek, majitel BORS Břeclav a.s.), 2. Lea, 3. Marquess.

Cena společnosti Multi - Invent s.r.o. (steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 4500 m o 50 000 Kč): 1. Sater (ž. Luboš Urbánek, tr. Lenka Syslová, majitel Milan Gebauer-Ostrava), 2. Cantridara, 3. Božetěch.

Cena společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, s.r.o. (steeplechase cross country III. kategorie pro 5leté a starší koně na 4500 m o 80 000 Kč): 1. Klaus (ž. Jaroslav Myška, tr. MVDr. Čestmír Olehla, majitel Wrbna Racing), 2. Le Jackpot, 3. Nikaska.

Cena Služeb města Pardubic a.s. (steeplechase IV. kategorie pro 4leté a starší koně na 3900 m o 50 000 Kč): 1. Khalshani (ž. Jaroslav Myška, tr. MVDr. Čestmír Olehla, majitel Stáj Charvátová), 2. Dekolt, 3. Funny Valentine.

Cena společnosti Agrostav Pardubice a.s. (steeplechase II. kategorie pro 5leté a starší koně na 4400 m o 100 000 Kč): 1. Princess of Gracie (ž. Jan Faltejsek, tr. Petr Juránek, majitel BORS Břeclav a.s.), 2. Kamienczyk, 3. Far Plan.

Červnová cross country Válečníka (steeplechase cross country I. kategorie pro 5leté a starší koně na 3300 m o 120 000 Kč): 1. Ursan (ž. Jaroslav Myška, tr. Stanislav Popelka, majitel Nýznerov), 2. Baccarat, 3. O´Key.

Cena "Polskiego Klubu Wyscigów Konnych" (steeplechase cross country IV. kategorie pro 4leté koně na 4000 m o 50 000 Kč): 1. Luando (ž. Marek Stromský, tr. Josef Váňa st., majitel Chládek&Tintěra-Váňa), Triton, 3. Barak.

Cena společnosti BAUSET CZ, a.s. (steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 3400 m o 50 000 Kč): 1. Matt (ž. Pavel Kašný, tr. Lenka Syslová, majitel Antonín Šimera), 2. Shaman, 3. Lorna.

Vítězství Calanda v kvalifikaci nepřebije všechnu naši smůlu, tvrdí trenér Váňa

CalandNejspokojenějším mužem po druhé kvalifikaci na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny na závodišti v Pardubicích mohl být Josef Váňa starší. Jeho svěřenec Caland vyhrál Velkou cenu PPF Banky - Memoriál majora Miloše Svobody. Hlavní bod sobotního Polského dne dokončili i Lutin des Bordes a Lirain, čímž splnili podmínky pro účast v říjnovém překážkovém vrcholu.

„Já ale nejsem spokojený, protože jsme v průběhu odpoledne měli víc smůly než štěstí," prohlásil Josef Váňa starší. „Samozřejmě se může říct, že by to mělo vyvážit vítězství v kvalifikaci, protože porazit Chenonceaua je cenným skalpem. Ale holt jsme měli tolik smůly, že se tímto vítězství nedá přehoupnout nad vším tím průserem. Teď ani nevím, jestli bude Pepča Bartoš schopný jezdit v pondělí v Meranu, což mi určitě hrozně zkomplikuje situaci. Teď mám takové spíše smíšené pocity z celého toho dne," dodal Váňa, jenž by se při příštím pardubickém mítinku měl objevit letos poprvé v sedle Tiumena, s nímž vyhrál poslední dva ročníky Velké pardubické České pojišťovny.

Když se ohlédneme vyloženě za kvalifikací, dopadla podle vašich představ?
„Myslel jsem si, že Lirain vydrží dál. Ale Pavel Kašný, jakmile zjistil, že kůň není ve své kůži, tak to správně sbalil. Já si myslím, že Lutin des Bordes není kůň pro Velkou pardubickou, ale nemůžu to stále vysvětlit majitelovi. A Caland také spíše není pro Velkou. Sice dneska vyhrál, přesto bych řekl, že by si to měl rozdat s Chenonceauem v Ceně Labe. Bylo by to hezčí."

Takže z trojice, kterou jste dnes nasadil do kvalifikace, je podle Vás pouze Lirain koněm pro Velkou pardubickou České pojišťovny?
„Asi takhle si to myslím. Dneska měl Lirain trošku zdravotní problémy. Ale ne s nohama nebo tak nějak, trošku mu tekla z nosu krev. Spíše ale na něm bylo znát, že neměl dostih v nohách. To byla nevýhoda oproti těm ostatním."

Bylo pro vás velkou komplikací, že jste na poslední chvíli musel do sedla Liraina hledat náhradu za zraněného Josefa Bartoše?
„Pavel Kašný je natolik zkušený žokej, takže v tom nebyl problém. Navíc byl u mě a ví, co od žokejů chci. Takže vůbec nevidím problém v žokeji. Jestli by na něm seděl Pepa Bartoš, tak určitě by nedopadl líp."

Mimochodem jak vypadá zranění Josefa Bartoše?
„Zatím nevím, ještě jsem s ním nemluvil. Má nějaký problém s kolenem, co vím."

Vraťme se ještě k vítěznému Calandovi. Jak byste okomentoval jeho výkon?
„Už při prvním pardubickém dostihu v letošním roce ukázal, že je dobrý. Tehdy měl výhodu, že už předtím běhal v Itálii. Hlavně, aby vydržel až do podzimu. Co na to víc říct?"

V závěru kvalifikace se boj o vítězství zúžil na Calanda a Chenonceaua. Váš svěřenec už letos běžel dva dostihy, zatímco jeho soupeř startoval poprvé. Sehrálo to hlavní roli?
„Já jsem o tom přesvědčený, to je jasný. Taky kde je psáno, že ten Chenonceau bude kůň na Velkou pardubickou, taky jeho strop může být u těch šesti kilometrů. Ale ukázaná platí, že. Ale samozřejmě, nevím, jestli je s ním počítáno do Velké, to se musíte zeptat těch, co se kolem něj motaj."

Jeho trenér Radek Holčák také zatím neví, zda by se už letos mohl objevit na startu Velké pardubické České pojišťovny...
„Myslím si, že není kam s ním spěchat. Je to určitě dobrý kůň, ale myslím si, že kdo si počká, ten se dočká."

V danou chvíli máte do Velké pardubické České pojišťovny kvalifikováno už pět koní. Začíná se vám pomalu zamotávat hlava, koho v říjnu nasadíte do překážkového vrcholu a koho do rámcových dostihů?
„Ne, ne, ne. Myslím si, že koně, co by Velkou pardubickou měli jít, se stejně teprve ukážou."

Takže už předem máte vytipováno...
„Přesně tak. Ale musím dodat třeba i to, že jsme si po první kvalifikaci mysleli, že Sixteen je chromá. Že se v jedenácti letech prostě stalo to, což se může stát u koně po celou jeho kariéru. Ale naštěstí, když jsme oholili nohu, bylo vidět, že si skočila do šlachy a při své inteligenci a inteligenci Josefa Bartoše jen dodělali kvalifikačku. A dnes už kobyla zase naplno trénuje, což mě hodně těší a určitě i pana Boučka. Ale máme ještě doma schovaný takový trumf - Ready for Life. Tak jsem zvědavý, jak se ona bude dál probíjet sezonou."

A co Tiumen? Prý by se měl objevit na startu některého dostihu při dalším pardubickém mítinku na začátku července. Je to tak?
„Chtěl bych, ale musí být všechno v pořádku."

Budete v jeho sedle?
„Asi jo. Počítám s tím, že by to měla být moje letošní premiéra."

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…