Dostihový infoservis: XIV. dostihový den: 72. Gerschův memoriál Fondů Conseq Invest

4. 9. 2008 Jiří Zlámaný

První zářijovou neděli pokračuje metropolitní sezóna na chuchelském závodišti. Program začne tradičně ve 14 hodin a obsahuje celkem osm rovinových dostihů. Velmi zvědavě očekávaným testem bude hlavní bod nabídky, 72. Gerschův memoriál Fondů Conseq Invest (NL kat., 1400 m, 2letí, 130 tis. Kč, start v 15.35 hod.). Startovní listina prvního z "podzimních" juniorských vrcholů sice obsahuje pouze sedm jmen, ale kvantitu zde výrazně nahrazuje kvalita účastníků, především trojice favoritů už v dosavadních nemnoha vystoupeních ukázala vysokou výkonnost a značný potenciál do budoucích startů.

Startovní listiny

Tři potenciální hvězdy proti sobě!

Nejvýše z trojice možných budoucích hvězd, jako mírný favorit dostihu, bude nejspíš stát tmavý hnědák stáje Wrbna Racing Arcibaldo (ž. Srnec). První syn famózní Arganty (10 startů - 8 vítězství vč. Jarní ceny klisen, Oaks, slovenského Oaks a slovenského St. Leger) kariéru zahájil čtvrtým místem v Itálii, kde po vlažnějším vstupu předvedl silné závěrečné zrychlení. Tentýž výkon předvedl i v srpnu na karlovarské dráze, a snadno tak opanoval tradiční Cenu Masise, ačkoliv trenér Čestmír Olehla upozorňoval, že 1200 metrů není optimální vzdálenost. Nedělních 200 metrů navíc tedy bude hovořit v Arcibaldův prospěch. V Karlových Varech se, tentýž den, jen o několik desítek minut dříve, postavil k debutantskému vystoupení další tmavý hnědák, americký rodák v barvách DS Pegas Blesk (ž. Lukášek). A ačkoliv jej neprověřila tak kvalitní společnost, v jaké startoval Arcibaldo, zanechal svěřenec Romana Vítka velice půsbový dojem. S lehkou cvalovou akcí zvítězil stylem start-cíl o tři a půl délky před nejbližším ze soupeřů (Cloven Hoofem, shodou okolností favoritem druhého dostihu nadcházejícího nedělního odpoledne). Třetím pro "VIP party" by pak měl být jeden z tandemu stáje Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Zaha (ž. Radek Koplík). Hnědák, který starty v letních měsících vynechal, dominoval vrcholu první části letošní juniorské sezóny a po šestém místě z debutu lehce o tři a půl délky vyhrál, během derby-dne konanou, Simsonovu cenu. První vzájemný souboj především těchto tří talentů bude nepochybně velkou ozdobou nedělního programu ve Velké Chuchli.

Dobře se však už prezentovali i další účastníci, Yankee Doodle (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Andrés) debutoval sedmým místem právě v Simsonově ceně, pak zvítězil v červenci v menším karlovarském dostihu a před třemi týdny tamtéž v Ceně Masise podlehl pouze Arcibaldovi. Polský rodák Iryklion (Zámecký vrch, Zatloukal) skončil v Ceně Masise na čtvrtém místě, klisna Flame Risk (MHM, ž. Janáček) má na kontě třetí příčku ze Smisonovy ceny, hnědák God Bless You (CK Martin Tour, ž. Chaloupka) zatím pouze debutoval, a to začátkem srpna druhým místem v menším testíku na dráze v Karlových Varech.

Další program

14.00 - Cena SWING (III. kat., 1200 m): výhodný startovní post a žokejské posílení může po srpnovém zlepšení využít k prvnímu letošnímu triumfu valach Banzai.
14.30 - Cena FONDŮ FRANKLIN TEMPLETON (III. kat., 1400 m): favoritem ryzák Cloven Hoof, který minule podlehl pouze spolufavoritovi hlavního dostihu Bleskovi.
15.00 - Cena EBF (III. kat., 1400 m): po letní odmlce má velkou šanci premiérově vyhrát Cabernet, v loňském Gerschově memoriálu Fondů Conseq Invest druhý.
16.00 - Cena PRAŽSKÉ PĚTKY (IV. kat., 1800 m): vyrovnaný handicap, k favoritům bude patřit i Cool Glen, jenž může vyhrát v tomto roce již potřetí.
16.30 - Cena FONDŮ PARVEST (II. kat., 2200 m): zkušená dvojice Set In Motion a Latinira by se po několika nezdarech mohla vrátit na nejvyšší příčky.
17.00 - Cena OVB ALLFINANZ (III. kat., 2400 m): ostře sledovaná Olmaia nastoupí ke třetímu startu v kariéře s možností získat druhé vítězství.
17.30 - Cena SÁZEK BETINO (V. kat., 2400 m): v šestičlenném poli by jedenáctiletý veterán Radar mohl naplno zabodovat po více než třech letech bez vítězství.


Pro dospělé: slosovatelné vstupenky
Pro diváky, kteří si na dostihový den zakoupí jednorázovou vstupenku (plnocennou i zlevněnou), je připravena slosovací soutěž! Vyplněné ústřižky vstupenek vhodí do připraveného osudí a po hlavním dostihu každého odpoledne budou ve vítězném paddocku vylosováni tři výherci, kteří získají věcné ceny a upomínkové předměty.

Pro děti: poníci a "Hříbátka"
Chuchelské závodiště nabízí prima zábavu také pro nejmenší dostihové diváky. Kromě již tradičních a oblíbených jízdách na ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi se děti mohou vydovádět v oblíbeném klubu "Hříbátka", který je situován do přízemí sázkové haly a svým malým hostům nabízí např. balónkový bazén, skládací hrad, skluzavky, atd. Rodiče mohou využít občerstvení v přilehlé kavárničce.


Program druhé poloviny metropolitní dostihové sezóny na závodišti Praha-Velká Chuchle:

7.9. - 72. Gerschův memoriál Fondů Conseq Invest
14.9. - Zlatý pohár EŽ Praha
21.9. - Dostihový festival (30. VC Prahy CK Martin Tour, 30. VC českého turfu Renomia, a. s.)
28.9. - 87. Svatováclavská cena Renault
5.10. - 70. Cena zimního favorita Strike Sportu
19.10. - 6. Memoriál Harryho Petrlíka
26.10. - Finále 7. ročníku seriálu Schaumann 2008
2.11. - 89. Cena prezidenta republiky CK Martin Tour
Podobné články
Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…