Dostihový infoservis: XIII. den metropolitní sezóny: 63. Tattersalls St. Leger

1. 9. 2008 Jiří Zlámaný Autor fotek: archiv autora

Na sklonku letních prázdnin byla ve Velké Chuchli zahájena druhá polovina letošní dostihové sezóny. Za ideálního počasí se na dobře připravené dráze odběhlo osm dostihů, přičemž vrcholem programu byl 63. ročník posledního a nejdelšího klasického testu Tattersalls St. Leger. Další nabídku vytvořily kapitoly tradičních pražských seriálů (Pohár Elektrizace železnic a Schaumann), první z půltuctu na letošek připravených dostihů ve spolupráci s European Breeders' Fund a kvartet sázkařsky velmi zajímavých, vyrovnaných handicapových zkoušek.

Výsledky

Urodos vítězem v kvalitním čase

Na start 63. Tattersalls St. Leger (listed, 2800 m, 3letí, 1 mil. Kč) se postavila kvalitní sestava čtrnácti koní, favority 4:1 byli vítěz Staropramen Českého derby, bronzový z derby na Slovensku a v Polsku Tullamore (ž. Janáček) a čtvrtý z pražské vrcholné klasiky a druhý ze Slovenského derby Magic Slipper (ž. Krowicki). Za nimi byl nejčastěji tipován úspěšný rekonvalescent Klaus (ž. Srnec), který startoval s kurzem 4,5:1. V první polovině dostihu diktoval rychlé tempo Teassio (ž. Lukášek, stáj Hrubý), kterého u mety 1400 metrů vystřídal stájový kolega Magic Slipper. V lahovickém oblouku si vytvořil slušný náskok, ale v cílové rovině jej neudržel a propadl se. Naopak po ideálním průběhu "v závětří" na bariéře nasadil k finiši hnědák DS Dvorce, pátý ze Staropramen Českého derby Urodos a s podporou svého stálého jezdce Jakuba Pavlíčka dominoval jistě o tři a čtvrt délky v čase 2:56,52 - druhém nejrychlejším v historii dostihu, jen 0,2 sekundy za rekordem klisny Ready for Life (2005). Na druhé místo dopomohl internacionál Gary Hind slovenskému hostovi, pátému z bratislavského derby All About Samovi, v těsném doběhu za ním nečekaně vybojovala třetí příčku druhá z Oaks Vadeona (ž. Šafář) před Tullamorem a dvojicí svěřenců trenéra Tomáše Hurta Duplem a Aspenem. Se sedmidélkovým odstupem si pro nejnižší honorář docválal Klaus.

Třiadvacetiletý jezdec Jakub Pavlíček i jen o tři roky starší trenér Pavel Tůma shodně dosáhli největšího úspěchu svých kariér. Pavlíček má momentálně na kontě 47 vítězství a je nejžhavějším čekatelem na žokejský titul. Obezřetně menežovaný Urodos, šestý z Velké jarní ceny Holdingu Rabbit a pátý ze Staropramen Českého derby, dosáhl již čtvrtého triumfu v kariéře, v níž zatím nastoupil k sedmi dostihům.

Hnědák Urodos s jezdcem Pavlíčkem vítězí v 63. Tattersalls St. Leger.
Hnědák Urodos s jezdcem Pavlíčkem vítězí v 63. Tattersalls St. Leger.

Další dění:

Třetí kapitolu seriálu Schaumann 2008 Cenu Horsal Super Junior (III. k., 1200 m, 2l. čes. chovu) překvapivě s jistotou opanovala hnědka stáje Quartis Aurevoir s žokejem Žaludem, která startovala v kurzu 60:1.
První díl série o Pohár EŽ Praha Cenu Elektrizace železnic (proutěné překážky, III. k., 3300 m, 4+) vyhrála při svém skokanském debutu čtyřletá Efezja stáje David Š Agro Liblice s jezdcem Sedlářem.
První ze čtveřice zajímavých handicpů, Cena Alavis (II. k., 1200 m, 3+) přinesla v rychlém čase 1:11,94 výhru čtyřletému rekonvalescentovi Ediggiovi stáje CK Martin Tour, v jehož sedle si vedení v rovinovém jezdeckém šampionátu CK Martin Tour Cup upevnil žokej Jiří Chaloupka.
V Ceně EBF (III. k. 1400 m, 2l.) nastoupilo mezi osmi startujícími hned šest debutujících aktérů a právě jeden z nich, klisna Cenná Panenka ze stáje Technistone s žokejem Janáčkem v sedle jistě o tři délky vyhrála. Trénuje ji Jiří Janda a hned v dalším dostihu dosáhl dalšího vítězství, když Cenu města Králův Dvůr (III. k., 1600 m, 3+, hdcp) získala jím koučovaná tříletá ryzka stáje Václav Kozel Spring Lady s jezdkyní Koplíkovou.
V Ceně dostihových sázek ve Fortuně (IV. k., 1600 m, 3+, hdcp) se po boji, při jubilejním desátém startu prvně v životě, prosadila další tříletá klisna, Golondrina stáje Zahradní technika Honda-Pejšková, která měla v sedle jezdce Foreta. Pro majitele Václava Kozla dosáhl druhé výhry během odpoledne čtyřletý valach Hippiater, jenž v sedle s žákem Vernerem vyhrál stylem start-cíl závěrečnou Cenu Kinobusu (IV. k., 1200 m, 3+, hdcp).


Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 7. září od 14 hodin - 72. Gerschův memoriál Fondů Conseq Invest

Podobné články
Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…