Dostihový infoservis: VIII. pokračování metropolitní sezóny 2005 - Velká květnová cena SKANSKA ŽS, a. s.

Tropické horko a velmi kvalitně nakropená a připravená dráha (pendometrický stupeň 3,7 - pružná) vytvořily podmínky k 56. Velké květnové ceně SKANSKA ŽS, a. s. - listed vrcholu poslední květnové neděle o 400 tisíc korun. Utkalo se o ně osm uchazečů, hlavními magnety tradičního mílařského soupeření byly první přímý souboj tří držitelů prestižního titulu Mílař roku (2002 - Tribal Instinct , 2003 - Kifaab a 2004 - Zambesi), pokus právě Tribal Instincta o završení bezprecedentního hattricku na půdě Velké květnové a nakonec také to, jak dopadne Zambesiho odveta za loňské druhé místo, na které jej tehdy coby favorita dostihu odkázal právě Tribal Instinct.

Výsledky

Zambesiho vydařená odveta
Tentokrát v pozici sázkově preferovaného aktéra (2,2:1) startoval loňský obhájce, v kariéře už 24násobný vítěz Tribal Instinct, Zambesi, jenž jediný nesl 2kg penalitu - za loňský triumf ve Velké ceně Prahy Transgas, byl míněn jako druhá šance (4:1) před Kifaabem (5:1), Swangooem a Torlusem (oba 6:1).
Dostih samotný byl rozběhnut velice vlažně (prvních 400 m za trojkových 25,69), kompaktní pole vedli Torlus a Sophister, který se v lahovickém oblouku posunul na špici a tempo zrychlil, přes Torluse se vzápětí posunul favorit Tribal Instinct. Ten do finiše zatáčel už v čelní dvojici s nezrychlujícím Sophisterem a následně převzal vedení, jenže se jej jako stín držel Zambesi. Jeho žokej Jan Rája neměl v osmičlenném startovním poli žádný poziční problém s hlídáním favoritova nástupu, ale dlouho to vypadalo, že Tribal Instinct oponentovu soustředěnému tlaku odolá. Až sto metrů před cílem, kdy se "rájovsky" důrazně vyjížděnému Zambesimu začal blížit Gotyk, šestiletý svěřenec Josefa Váni pořádně zabral a Tribal Instincta nechal za sebou. V cíli byl Zambesi o 1 3/4 délky první před Tribal Instinctem, který jen rozdílem hlavy ubránil druhé místo před dobře finišujícím Gotykem. O další dvě délky zpět pak Torlus v tempu uhájil čtvrtý honorář před outsiderem Heretikem. Vítěz dosáhl jen průměrného času 1:39,50.
Zambesi při čtrnáctém startu v českém tréninku dosáhl šestého triumfu a po nezdařené obhajobě Velké dubnové ceny RABBIT CZ naopak překazil tutéž snahu Tribal Instincta ve Velké květnové ceně SKANSKA ŽS. Toto vítězství stojí v řadě Zambesiho úspěchů na pomyslné druhé příčce, hned za loňským triumfem ve Velké ceně Prahy Transgas.
Zambesi i Tribal Instinct jsou oba reprezentanty stáje Dr. Charvát , každý je však v péči jiného trenéra. "Dnes jsem spíš věřil Tribalovi, ale hlavně, že to konečně vyšlo," sděloval spokojený majitel Jiří Charvát. "Ze soupeřů jsem se nejvíc obával Kifaaba, ale ten se nakonec neprosadil. Dnešní den jsme uspěli i na dalších frontách, tříletý Royal Mougins už se dostává do formy a skončil těsně třetí v rakouských Vederemo-Rennen a spolehlivý Decent Fellow byl jen o půl délky druhý v baden-badenském překážkovém vrcholu Iffezheimer-Jagdrennen."

Implikacja naznačiíla klasické ambice
Zástupkyním letošního tříletého ročníku po drtivém vítězství v Jarní ceně klisen Porcela Plus zatím neohroženě vládne Ecologically Right (mj. s kurzem 6:1 předběžná spolufavoritka Českého derby SETUZA a Marila balírny), ale především pro delší dostihy se začíná rýsovat další aspirantka. V Ceně společnosti ŽSD (III. kategorie, 2200 m) vyhrála lehce o šest délek v dobrém čase 2:22,49 tmavá hnědka Implikacja. Polská rodačka má dobrou inspiraci v úspěšné předchůdkyni, neboť je svěřenkou trenéra-šampióna z roku 2002 Filipa Neuberga a reprezentantkou stáje WIN - tedy za ní stojí stejný realizační tým, jako v případě vítězky Českého derby 2003 Ohne Sorge.

První triumf Vabecara
Při svém 22. startu se vůbec prvního životního triumfu (dosud 5x druhý a 4x čtvrtý) dočkal pětiletý valach stáje Fano-Noskovi Vabecar, když jistě o tři délky vyhrál v hodně poctivém tempu (2400 m za 2:34,54) odběhnutý dostih II. kategorie, Handicap spol. Chládek a Tintěra. Vabecar zároveň odčaroval aktuální sezónu pro svou trenérku Ivanu Pejškovou, která na první letošní vítězství čekala celých devět dostihových víkendů.

První kolo přihlášek do Českého derby 2006: 67 uchazečů
V pátek 27. května byly uzavřeny přihlášky "zvýhodněnou cestou" (nižší zápisné, čeští odchovanci s možností startu v souběžném dostihu) do 86. Českého derby SETUZA a Marila balírny, které se uskuteční 25. června 2006 o rekordní sumu tři milióny korun. Na první soupis bylo zapsáno 67 koní, z nichž je 44 českých odchovanců, kteří při v případě neúčasti v samotném derby mohou startovat v Ceně spol. Cymedica 2006.
"Základní cesta" přihlášek s 3% zápisným bude uzavřena v únoru přístího roku
Seznam přihlášených

První český "desetimilionář"
Nadmíru úspěšně skončil historický výlet šestiletého tmavého hnědáka stáje Wrbna Racing do metropole na Seině. Na pařížském závodišti v Auteil se v neděli, jako jediný cizinec, zúčastnil druhého nejbohatšího překážkového dostihu Evropy Gras Savoye Grand Steeplechase de Paris, dostihu třídy Gr.1 na 5800 metrů o celkových 600 tisíc eur. V nejrychlejším ročníku tohoto prestižního soupeření za posledních deset let si počínal po celý průběh aktivně, držel se blízko čela a až v posledních fázích jej několik soupeřů odkázalo na konečné sedmé místo. Na něm finišoval ani ne 14 délek za vítězem (Sleeping Jack v čase 7:03,00 - průměrná rychlost 49,4 km/h!!!) a inkasoval 15 tisíc eur. Jako první kůň v českém tréninku se tak v tabulce celoživotního zisku přehoupl přes magickou hranici 10 miliónů vydělaných korun. (Před výletem do Paříže jeho konto obnášelo 9,8 mil. Kč, nyní přidal skoro půl miliónu.)
Snový nákup stáje Wrbna Racing Masini přitom jako dvouletý kůň jen doplnil místo v přepravním vozidle, které do Jeseníků importovalo další koně z polských dražeb, a jeho pořizovací cena byla směšných 4000 zlotých (asi 30 tisíc korun)...

Příbuzné články:

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…