Dostihový infoservis: VII. dostihový den metropolitní sezóny: 87. velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ

Týden po znamenité Jarní ceně klisen Porcela Plus je na programu metropolitní dostihové scény další skvělé nedělní odpoledne. Jeho hlavním bodem bude největší vrchol první třetiny sezónního kalendáře, 87. Velká jarní cena Holdingu RABBIT CZ (listed, 1600 m, start v 15.20), v níž se šestnáct špičkových tříletých hřebců a valachů střetne o rekordní sumu 1,2 miliónu Kč! Stejně jako před sedmi dny na dostih do Prahy přicestuje dvojice německých hostů, ale tentokrát je domácí sestava o mnoho silnější a především nesmírně vyrovnaná, cizinci nebudou mít lehkou práci a hledat v dostihu favorita je téměř nadlidský úkol. Aby té nedělní parády nebylo málo, tak se ještě před hlavním dostihem odběhne Cena České pojišťovny, a. s. (I. kat., 1200 m, 3l. a starší, 120 tis. Kč, start ve 14.50), kde si souboj z předloňské Velké jarní ceny zopakují tehdejší vítěz De Roberto a druhý v cíli Terssio. Program osmi dostihů odstartuje tradičně ve 14 hodin.

Startovní listiny

Dostih "jako řemen"

Šestnáct kandidátů (plus jeden náhradník) čeká na nedělní šanci bojovat v 1600 metrů dlouhé Velké jarní ceně Holdingu RABBIT CZ o sedmimístnou sumu 1,200.000 Kč, která z této klasické zkoušky činí (po 88. Staropramen Českém derby) druhou nejbohatší rovinovou akci letošního roku. Kvalita mezinárodního startovního pole je velmi vysoká a dostih nemá vyložené favority. V přípravném Memoriálu profesora Michala (1400 m) triumfoval stylem start-cíl ryzák Kevin the Knight (ž. Minařík, stáj Racing Club Salvator), ale silným finišem přispěchali do cíle na druhém místě Lucky Horse (ž. Hind, Stáj Siam) a na čtvrtém Vitulus (ž. Andrés, stáj YOKO), na třetí příčce se umístil The Joe McArdle (stáj Martin Wolf-Clint) v sedle s žokejem René Koplíkem. Jeho bratr Radek Koplík bude v sedle jediného aktéra, jenž letos dosud nestartoval, z Irska importovaného svěřence "specialisty na Velkou jarní cenu" (v letech 1998 - 2001 ji vyhrával nepřetržitě) Františka Holčáka Dicka Morrise. Hnědý valach má z loňska na kontě už jedenáct startů (jedna výhra a šest umístění) a v neděli bude poprvé reprezentovat stáj dr. Jiřího Charváta. Stejný majitel je na startovní listině zastoupen ještě jedním horkým želízkem, a tím je druhý z Trial Stakes (rakouská Velká jarní cena) Connex. Ryzáka připravuje úřadující šampión-trenér Filip Neuberg a za zraněného žokeje-šampióna Janáčka byl do sedla angažován neméně dobrý "náhradník", mladík, jenž vloni vyhrál St. Leger, či před týdnem přivedl outsiderku Irish Miracle k překvapivému druhému místu v Jarní ceně klisen, Tomáš Lukášek. Do výsledku na nejvyšších místech hodlají promluvit i druhý a třetí z Ceny trojročných žrebcov v Bratislavě, reprezentant stáje CK Martin Tour, obhajující loňský triumf Lorda Silvano, Swakopmund (ž. Chaloupka) a tmavý hnědák Klaus (ž. Srnec, stáj Wrbna Racing), o kterém jeho trenér Olehla tvrdí, že je jeho letošním nejlepším tříletým koněm. Zůstat mimo pozornost rozhodně nemůže šampión loňských dvouletých Addison (ž. Pišl, Stáj Sokrates), byť ztratil metropolitní neporazitelnost sedmým místem v Memoriálu profesora Michala, a výrazně zamíchat kartami mohou i další uchazeči, jako například lehký vítěz dostihu druhé kategorie Urodos (Pavlíček, DS Dvorce), českému publiku dosud neznámý americký rodák Moral Duty (Racing Club Salvator) s mladým Angličanem Liamem Kenirym v sedle, nebo talentovaný hnědý valach Teassio (stáj Hrubý), který pod jedinou jezdkyní ve startovním poli Šárkou Pulpánovou nastoupí k teprve třetímu životnímu startu, a to jen týden po třetím místě z mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera. S takto nabitou konkurencí přicestují změřit síly tréninkový kolega čtvrté z Jarní ceny klisen Offshore, vítěz menšího dostihu z Lipska König Shuttle a dosud nezvítězivší Art Chat. Nebývale vysoká je také účast koní přímo z chuchelského tréninku, na startovní listině jich je hned šest (Kevin the Knight, Lucky Horse, Moral Duty, Swakopmund, Teassio, Addison) a ještě sedmý (Marssio) jako náhradník.

De Roberto vstupuje do sezóny

Výbornou podívanou slibuje už "předkrm" hlavního chodu, Cena České pojišťovny, a. s. Poprvé v této sezóně se zde totiž představí bílý valach trenéra Holčáka De Roberto (Dr. Charvát), vítěze předloňské Velké jarní ceny, Velké ceny Prahy a Mílaře roku 2006 premiérově povede žokej Radek Koplík. De Roberto bude především testovat formu pro Velkou květnovou cenu SKANSKA DS, jež se poběží za týden, a utká se se sedmi kvalitními soupeři. Je mezi nimi i rekonvalecent Terssio (Hrubý, ž. Srnec), který vloni při svém opětovném triumfu v mostecké Ceně Jezdectví vytvořil vynikající rekord tamní dráhy na 1400 metrů, takže dojde ke zopakování souboje prvního s druhým z předloňské Velké jarní ceny. Ale v opozici jsou i další velice dobří koně, jako například loňští "jedničkoví" vítězové Socr House a Aryman, druhý z loňské Velké jarní ceny Another True Story, či rychlého sprinterského handicapu z minulé neděle El Hadji.


Další program:

14.00 - Cena Mydlářky Benešov, a. s. (III. kat., 1000 m): na úvod deset dvouletých debutantů, možnou favoritkou dcera klasické vítězky Playlet Pocta.
14.25 - Cena DZS Struhařov, a. s. (III. kat., 1800 m): "našlapaný" handicap se šestnácti aktéry, letos prvně tu nastoupí nadějný tříletek Magic Slipper.
16.00 - Cena Josef Chejn, spol. s r. o. (IV. kat., 1400 m): mezi nezvítězivšími vybojují odvetu za první květnovou neděli Emirhan, Tantor a Medrik.
16.30 - Cena Profi Auto, a. s. (IV. kat., 1400 m): vyrovnaný handicap, nižší zátěž by mohl využít Arctic.
17.00 - Cena Jatek Český Brod, a. s. (II. kat., 2200 m): mezi šesti soupeři má dobré šance čtvrtá z Ceny prezidenta republiky Latinira.
17.30 - Cena Dux - Josef Chejn, spol. s r. o. (IV. kat., 2200 m): na závěr první letošní měření tříletých se staršími na delší trati.


Pro dospělé: slosovatelné vstupenky
Pro diváky, kteří si na dostihový den zakoupí jednorázovou vstupenku (plnocennou i zlevněnou), je připravena slosovací soutěž! Vyplněné ústřižky vstupenek vhodí do připraveného osudí a po hlavním dostihu každého odpoledne budou ve vítězném paddocku vylosováni tři výherci, kteří získají věcné ceny a upomínkové předměty.

Pro děti: poníci a "Hříbátka"
Chuchelské závodiště nabízí prima zábavu také pro nejmenší dostihové diváky. Kromě již tradičních a oblíbených jízdách na ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi se děti mohou vydovádět v oblíbeném klubu "Hříbátka", který je situován do přízemí sázkové haly a svým malým hostům nabízí např. balónkový bazén, skládací hrad, skluzavky, atd. Rodiče mohou využít občerstvení v přilehlé kavárničce.

Program první poloviny metropolitní dostihové sezóny na závodišti Praha-Velká Chuchle:

18.5. - 87. VELKÁ JARNÍ CENA HOLDINGU RABBIT CZ
25.5. -  59. Velká květnová cena SKANSKA DS
1.6. - 57. Velká červnová cena ESO9 Intranet
8.6. - Červnový pohár DNS
22.6. - 88. STAROPRAMEN ČESKÉ DERBY
29.6. - Červnový handicap
Podobné články
Jan Odložil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Symbolicky v den, kdy naděluje Mikuláš dárky, zahájil Dostihový spolek online prodej vstupenek na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou a…