Dostihový infoservis: V. pokračování metropolitní sezóny

Na Den matek a zároveň státní svátek republiky pokračovala pátou kapitolou metropolitní dostihová sezóna 2005. Dostihový den vydavatelství Grand Princ nabídl devět dostihů (oproti obvyklým osmi, jeden testík IV. kategorie byl kvůli mamutímu počtu přihlášek rozdělen) s rekordním celkovým počtem 114 startujících koní. Vrcholem nabídky byla Velká cena Grand Expres - Memoriál prof. Václava Michala (NL, 1410 m, 170 tis. Kč, 3l. hřebci a valaši), tradiční hlavní trial pro klasickou Velkou jarní cenu.

Výsledky

Arrinao získal kredit
Jako favorit startoval do hlavního dostihu sedmidélkový suverén Ceny Factoringu ČS (II. kat., 1300 m) z první dubnové neděle Ozon (3,5:1), za ním byl očekáván premiant Ceny Paddock Revue (II. kat., 1810 m) Red Riot a preferovanější z dua zimních posil stáje Pegas Znojmo Set In Motion (6:1), vyzbrojený ostrovním žokejem Deanem McKeownem. Před startem posílil (také 6:1) ještě Shadow Day, který vstoupil do sezóny triumfem ve III. kat. handicapu, kde nesl velmi vysokou hmotnost.
Od startu se vedení ujal Ozon a jeho žokej Jan Demele jej udržoval tři délky před ostatním polem, které vedli stájoví kolegové Set In Motion a Hard Warrior. Po zatočení do cílové roviny Ozon rychlost ještě vystupňoval a zvýšil náskok na dvojnásobek. Nejlépe vypadal okolo mety 400 do cíle, pak ale zabrala trojice konkurentů v dalším sledu a Ozonův náskok se začal rychle tenčit. Na distanci už vedl jen o délku a sto metrů před cílem byl s jeho vítězným záměrem amen, v cíli byl čtvrtý. Nejsilnější koncovku předvedl letos poprvé startující hnědák stáje Blue Blue Sky Arrinao (8:1), svěřenec Pavla Kinského s žokejem Jaroslavem Kovaříkem porazil o 3/4 délky podél bariéry rovněž dobře jdoucího Red Riota, na kterého půl délky chybělo Set In Motionovi. Nejlepší pětici uzavřel tentokrát nenápadný (posledně Cenu Paddock Revue odcválal z čelní pozice) Hairy's Son, v cíli nakonec nejlepší z půltuctu domácích odchovanců.
Odchovanec německého hřebčína Isarland Arrinao(GER) (Waky Nao - Arriscada, Law Society) debutoval vloni v srpnu vítězstvím na mosteckém hipodromu, načež v červnu obsadil blízké druhé místo za juniorským suverénem Jazz Dancerem v Ceně zimního favorita. Nedělním triumfem potvrdil kvalitní jarní formu podřízených dymokurského trenéra Pavla Kinského (Djibouti, Silnar, Onkel Fritz, World of Wonder) a žokeji Jaroslavu Kovaříkovi - šampiónovi z roku 2001 přinesl jubilejní dvacáté vítězství v dostizích nejvyšší kategorie.

Kifaabův návrat na dráhu
Velkým šlágrem druhé květnové neděle byl v Ceně autosalónů Domanský (II. kat., 1210 m) comeback Mílaře roku 2003 Kifaaba. Vítěz předloňské Velké ceny Prahy a jeden z nejúspěšnějších českých odchovanců posledních let se vracel po rok a půl trvající zdravotní přestávce, ale favoritem nebyl (4:1), a to z důvodu přítomnosti dalšího pětiletého rekonvalescenta, který už se však letos představil (pátý ve Velké dubnové ceně RABBIT CZ) Man O Deserta (2:1). Oba nejsledovanější favorité si na sprinterské trati dovolili benevolenci a až k zatočení do cílové roviny nechali osm svých soupeřů před sebou. Pak ale zařadili "trochu jinou rychlost", přehnali se okolo bojující konkurence a s rostoucím náskokem vůči ní svedli parádní 300metrový duel. Zprvu tahal za delší konec Kifaab, ale v záverečných desítkách metrů strhl prvenství na svou stranu úřadujícím šampiónem žokejů Janem Rájou podporovaný Man O Desert. Za těsně druhým Kifaabem pak zela jedenáctidélková propast ke třetí Mariette.

Letos poprvé bez Janáčka, ten se zotavuje ze zranění
Dosavadnímu průběhu dostihové sezóny ze sedel koní jednoznačně vládl ani ne dvacetiletý talent Václav Janáček, ale nehorázná smůla jeho jarní rozlet zabrzdila. Ve středu 4. května jej při cvičném nakládání na přepravní automobil kopl dvouletý kůň tak nešťastně, že Janáčkovi způsobil natržení jater. Mladý žokej se okamžitě podrobil operaci v českolipské nemocnici (nejbližší zdravotnické zařízení od Hřebčína Pavlin dvůr u Mimoně), kde lékaři jeho stav posléze stabilizovali. Po propuštění z JIP oddělení by měl být převezen do nemocnice v Chrudimi (odkud pochází) a pokračovat v léčbě a následné rekonvalescenci. Podle lékařů je ještě předčasné spekulovat o termínu Janáčkova návratu do sedla, odhady se pohybují v rozptylu od dvou do pěti měsíců.

Moviestore a Royal Mougins poraženi
Hned v prvním dostihu programu Ceně spol. Sport-Technik Bohemia (III. kat., 1810 m) se představili další dva ostře sledovaní adepti klasických zkoušek, resp. přímo startu v červnovém Českém derby SETUZA a Marila balírny. Vysoko preferován byl druhý z už výše zmíněné Ceny Paddock Revue Moviestore (1,75:1), sedmý z téže zkoušky Royal Mougins pak stál na postu druhého favorita (5:1). Moviestore, který startoval poprvé bez stínidel, ale podal úplně matný výkon a skončil šestý, Royal Mouginsovi se sice dařilo víc, ale na lepší než třetí místo nestačil. Stylem start-cíl vyhrál hnědák Agent James Bond, jehož realizační tým (chovatel ing. Ševčík, trenér Suchánek a žokej Srnec) přidal druhé vítězství i v následujícím dostihu prostřednictvím dalšího nositele extravagantního jména Ptáka Ohniváka.

České derby 2006 o tři milióny korun!!!
V roce jubilea závodiště derby s rekordní dotací!
V roce 2006 oslaví závodiště Praha-Velká Chuchle sto let své existence.
86. ročník Českého derby SETUZA a Marila balírny se na závodišti v Praze-Velké Chuchli uskuteční 25. června 2006.
Dotace tohoto klasického dostihu roku bude u příležitosti významného jubilea zvýšena na rovné tři milióny korun.
Sponzorující společnosti SETUZA a Marila tímto krokem jednoznačně deklarují snahu a zájem na stálém posilování prestiže a budování silné mezinárodní image nejdůležitější dostihové zkoušky tříletých hřebců a klisen.
Opět existují dvě cesty, jak do dostihu přihlásit koně. Ta první, "zvýhodněná", má uzávěrku již 27. května tohoto roku a oproti "základní" (ta se uzavírá 23.2.2006) je pro české odchovance téměř o třetinu a pro importované koně o polovinu levnější. Čeští rodáci přihlášení zvýhodněnou cestou mají (pokud nakonec nenastoupí do derby) možnost startu ještě v Ceně společnosti Cymedica, dostihu o 200 tisíc korun, který se během derby-odpoledne koná na trati 1800 metrů.

České derby 2006 - základní údaje:
Termín: 25.6.2005, Velká Chuchle
Celková dotace: 3,000.000 Kč
Vítězi: 1,500.000 Kč
Cena přihlášení zvýhodněnou cestou: 45.000 Kč (rozděleno na šest položek)
Uzávěrka přihlášek: 27.5.2005
Cena přihlášení základní cestou: 90.000 Kč, čeští odchovanci 60.000 Kč (rozděleno na pět položek)
Uzávěrka přihlášek: 23.2.2006
Pro koně českého chovu přihlášené zvýhodněnou cestou
Možnost startu v Ceně společnosti Cymedica (25.6.2006, 1800 m, 200.000 Kč)

Jiří Zlámaný
tisk. a PR oddělení TMM, spol. s r.o.

Příbuzné články: