Dostihový infoservis - v neděli odstartuje 62. Tattersalls St. Leger

Tradičně poslední srpnovou sobotu se po letní pauze vrací dostihový ruch na centrální české závodiště v Praze-Velké Chuchli. Dvanáctým dnem bude pokračovat letošní sezóna, vrcholem programu, který odstartuje ve 14 hodin a nabídne osm dostihů, bude nejdelší a závěrečná z pětice klasických zkoušek: 62. Tattersalls St. Leger (listed, 2800 m, 300 tis. Kč, 3letí koně). Stejně jako vloni je partnerem tohoto významného dostihu přední britská aukční společnost Tattersalls, jejímž dražebním ringem ročně projdou tisíce anglických plnokrevníků...

Osm startujících, favoritem valach Charley

Na startu téměř tříkilometrového testu se sejde osm aktérů. Při neúčasti vítěze derby Medea, kterého vyřadilo zranění šlachy, obdrží zřejmě roli favorita druhý z červnového vrcholu Charley. Svěřenec Josefa Váni, reprezentant stáje Giterman Estate a jediný valach na startu, je nejosvědčenějším vytrvalcem ve startovním poli. Kromě druhého místa v Českém derby dokázal během jara na trati 2400 metrů dvakrát, v dobrých časech zvítězit. V jeho sedle bude opět šampión z let 2004 a 2005, vítěz St. Leger 2005 Jan Rája. Ostatních sedm účastníků je však dosti vyrovnaných a prosadit se z nich může kdokoliv. Své příznivce už si získal bělouš Shaman (stáj K-K Metal), jenž bude jediným koněm, který se letos zúčastní všech tří dostihů klasické Trojkoruny (ve Velké jarní ceně RABBIT CZ finišoval třetí, v Českém derby Conseq Investment Management čtvrtý). Ačkoliv se mu v červenci nepovedlo Slovenské derby (devátý), na širší a delší pražské dráze se očekává jeho návrat k výrazně lepším výsledkům. Svěřenec moravského trenéra Martina Suchánka a tudíž tréninkový kolega vítězky Oaks Mary Lou, bude posílen žokejem Martinem Srncem a pravděpodobně se stane druhým favoritem dostihu, takže čelo sázkové nabídky nejdelší zkoušky tříletých koní ovládnou domácí odchovanci, ostatních šest aktérů je importovaných. Jedinou klisnou je polská rodačka Norridge (stáj Gabriela-Trachtová) - pátou z Velké červnové ceny Aqua Industrial a čtvrtou z Oaks poprvé povede úřadující šampión a vedoucí žokej letošního žebříčku Václav Janáček.

Zahraniční konkurenci tvoří slovenský Pepperous, šestý z rakouského a sedmý ze slovenského derby. V jeho sedle bude vítěz loňského Tattersalls St. Leger Petr Kubík (před rokem triumfoval v sedle Ryana). Dvojice Savignon a Sharpour nastoupí s cílem odčinit své slabé výsledky z derby, na vytrvalecké trati mohou překvapit i tréninkový kolega favorita, už zaskákaný Priory Bay a místní novic Shahzadan.
 

Seriálové dění

Cenou Elektrizace železnic (III. kat., 3300 m) bude zahájen třetí ročník podzimního seriálu EŽ Praha dostihů přes proutěné překážky. Nastoupí devět koní, favoritem bude šestiletý valach German Malt (stáj Dr. Charvát, trenér František Holčák, jezdec Bohuslav Mátl), vítěz dostihů první kategorie na rovinách, který letos na jaře lehce vyhrál obě steeplechase, v nichž startoval. Cenou HORSAL SUPER JUNIOR (III. kat., 1200 m) pokračuje také seriál Schaumann pro dvouleté koně českého chovu. Po kvalitním karlovarském druhém místě z počátku srpna je největším kandidátem na triumf hnědák Starfighter (stáj Figaro, trenér Zdeněk Machů, žokej Jan Rája) před Anarchistou a Piceou, nicméně dostih nemusí dopadnout podle předpokladů, jelikož polovina z dvanácti startujících bude debutovat.
 

Další program:

Cena May Consulting (handicap II. kat., 1200 m): zajímavá konkurence osmi koní, střetnou se např. čtvrtý z předloňské Velké ceny Prahy Nezbeda (ž. Janáček), vítěz loňské Ceny Muscatita Lenzir (ž. Rája), či bronzová z letošní Jarní ceny klisen Calistegia (ž. René Koplík). Cena EBF (III. kat., 1400 m), zaštítěná Evropským chovatelským fondem, poskytne platformu sedmi dvouletým nezvítězivším koním, po velice solidní premiéře v rakouském Ebreichsdorfu (třetí místo) se jako favorit prvně na domácí dráze představí svěřenec Allana Petrlíka Kevin the Knight (jezdec Lukášek).

 
Vážení přátelé,
dovolujeme si Vás během dostihového odpoledne 26.8.2007 pozvat k návštěvě Panoramatické restaurace (IV. patro tribuny), kde Vás přivítají zástupci společnosti Tattersalls a pan Jason Singh Vám poskytne veškeré informace o připravovaných aukcích  a zodpoví Vaše případné dotazy.

Program první poloviny metropolitní dostihové sezóny na závodišti Praha-Velká Chuchle:
neděle 26.8. - 62. Tattersalls St. Leger
neděle 2.9. - 71. Gerschův memoriál Fondů Conseq Invest
neděle 9.9. - Zářijový handicap
neděle 16.9. - Dostihový festival EŽ Praha, pod záštitou primátora hl. m. Prahy
sobota 22.9. - Dostihový den GE Money
neděle 23.9. - 69. Cena zimního favorita Strike Sportu
neděle 30.9. - 86. Svatováclavská cena Znovínu Znojmo
neděle 7.10. - Memoriál Harryho Petrlíka
neděle 21.10. - Cena Schaumann ČR (finále seriálu)
neděle 28.10. - 88. Cena prezidenta republiky HIC & Services, pod záštitou prezidenta České republiky
neděle 4.11. - Velká cena Vamar

Pro dospělé: slosovatelné vstupenky Pro diváky, kteří si na dostihový den zakoupí jednorázovou vstupenku (plnocennou i zlevněnou), je připravena slosovací soutěž! Vyplněné ústřižky vstupenek vhodí do připraveného osudí a po hlavním dostihu každého odpoledne budou ve vítězném paddocku vylosováni tři výherci, kteří získají věcné ceny a upomínkové předměty. Pro děti: poníci a "Hříbátka" Chuchelské závodiště nabízí prima zábavu také pro nejmenší dostihové diváky. Kromě již tradičních a oblíbených svezeních na ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi se děti mohou vydovádět ve vloni otevřeném a velmi oblíbeném klubu "Hříbátka", který je situován do přízemí sázkové haly a svým malým hostům nabízí např. balónkový bazén, skládací hrad, skluzavky atd. Každý týden na děti čeká nový program, kombinující pohybové, výtvarné, hudební i soutěžní aktivity. "Hříbátka" mají zajištěn profesionální dohled a rodiče mohou využít občerstvení v přilehlé kavárničce.

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…