Dostihový infoservis - jaká byla Velká cena HSBC a návrat Darsalama?

23. 4. 2007 Jiří Zlámaný

Také třetí pokračování letošní sezóny proběhlo ve Velké Chuchli za krásného počasí a před třítisícovou diváckou kulisou. Publikum se těšilo, a také se dočkalo, jednak hlavního dostihu: Velké ceny HSBC-Memoriálu Rudolfa Deyla, kde testovaly potenciální klasickou formu tříleté klisny a jednak Ceny BT, kde nastoupil k návratu na dráhu nejlepší český dostihový kůň všech dob, vítěz Gr.1 (Rheinland-Pokal) Darsalam.

Výsledky

Velká cena HSBC: Hanover Lady v rekordu dostihu

Mezi šestnácti klisnami ve Velké ceně HSBC (33. Memoriál Rudolfa Deyla, I. kat., 1400 m, 160 tis. Kč) bylo velice obtížné najít jednu či dvě favoritky, více než třetina účastnic totiž nastupovala s reálnými ambicemi na zisk vítězství. S nejnižším kurzem 4:1 nakonec odstartovaly čtvrtá z Ceny zimního favorita Kala Azar (Janáček) a reprezentantka po zimě neporažené stáje Zámecký Vrch Yokyra (Rája). Na 5.1 pak klesl kurz suverénní vítězky říjnové třetí kategorie Hanover Lady (Lukášek) a impozantní premiantky čtvrté kategorie z předchozí neděle Calistegie (Koplíková). Na startu však dále byly například šampiónka loňských juniorek Divoká Šárka (6:1), premiantka Ceny Masise Fanega (15:1), bronzová ze "zimní královny" Machabad (10:1), nebo nový import DS Pegas Abbotts Ann (7,5:1).

V cílové rovině se o konečný triumf střetla dvojice aktérek. Jistě o jednu délku procválala cílem první německá rodačka Hanover Lady před britskou odchovankyní Abbotts Ann, zatíženou o čtyři kg více. Na třetím místě dotvořila "chovatelsky mezinárodní" doběh Francouzka Calistegia, jež potvrdila výrazné zimní zlepšení. Spolufavoritka Kala Azar finišovala jen o hlavu čtvrtá, nejlepší z českých rodaček Fanega se protáhla na pátou příčku.

Hanover Lady přinesla první vítězství v dostihu nejvyšší kategorie pro mladého jezdce Tomáše Lukáška a pro svou stáj Hrubý a trenérku Lucii Vondrovou po týdnu dodala další vítězství v hlavním dostihu programu (15.4. Velká dubnová cena Factoringu ČS - Cloword). Časem 1:25,69 vytvořila Hanover Lady nový rekord Memoriálu Rudolfa Deyla.

Darsalam se vrátil před pražské obecenstvo

Netrpělivě očekávaným bodem programu byla i Cena BT (III. kat., 2400 m, 4+), kde se po devíti měsících od startu v Lázeňské míli a dvaatřiceti měsících od svého posledního pražského vystoupení měl představit Kůň roku 2004 a 2005 Darsalam. Hvězdný ryzák stáje Turan se krátce po životním triumfu v Rheinland-Pokal (srpen 2005) začal potýkat se zdravotními problémy, jež vloni v létě vyústily až v ohlášení konce kariéry nejbohatšího rovinového koně české historie. Jenže situace jeho pohybového aparátu se zase obrátila a místo do nového chovného působiště se šestiletý svěřenec Arslangireje Šavujeva znovu vrátil před dostihové publikum. Na chuchelské dráze, kde v roce 2004 triumfy v Českém derby a St. Leger odstartoval svou báječnou kariéru, absolvoval zkušební testík třetí výkonnostní třídy, který o krk vyhrál, aniž by byl žokejem Kobzarevem příliš "zmáčknut". První reakce z jeho tábora byly uspokojivé, pokud půjde vše podle plánu, měl by Darsalam nyní zamířit do Baden Badenu na Betty Barclay-Rennen (Gr.3, 3200 m), které před dvěma lety vyhrál.

"Darsalamův vítězný návrat." (zdroj: TMM)

První jezdecký hattrick roku: Tomáš Lukášek

Po prvních dvou dnech, v nichž žokej Jan Rája vyhrál vždy dva dostihy, tentokrát ex-šampión vyšel vítězně naprázdno, zato se hned třikrát (Anthony, Hanover Lady, Son of Sun) prosadil 23letý talent Tomáš Lukášek a zkušenějšího soupeře momentálně vystřídal v čele průběžného pořadí CK Martin Tour Cupu. Lukášek svého vůbec prvního triumfu dosáhl v Praze před necelými dvěma lety (5.6.) s koněm Fuego. Celkem v tom roce získal šest plných zásahů, ale vloni už triumfoval včetně tří výher v rakouském Ebreichsdorfu šestnáctkrát. Právě v minulé sezóně třikrát docílil za jedno odpoledne dvou vítězství, ale tři primáty během dne si nyní připsal poprvé. Zároveň šlo o první letošní jezdecký hattrick v ČR.

Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 29. dubna od 14 hodin - 18. Memoriál prof. Václava Michala 

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…